URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 15 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Începând din 24 august 2018 o persoană amendată pentru orice contravenţie - indiferent că este o contravenţie de mediu, silvică, la regimul construcţiilor, etc. - va beneficia de un interval de 15 zile în care va trebui să decidă dacă plăteşte amenda (în acest caz achitând jumătate din mimimul prevăzut de lege) sau formulează plângere în instanţă (caz în care, dacă pierde procesul, va plăti amenda prevăzută în procesul-verbal de contravenţie).
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
07 Aprilie 2018, 17:27

Primăria Oradea a încasat din impozite cu 16,4 milioane lei mai mult decât anul trecut, deşi numărul plătitorilor a scăzut

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primăria Oradea a încasat în primul trimestru din 2018 bani mai mulţi de la plătitori mai puţini.

Numărul orădenilor şi firmelor care şi-au plătit impozitele până la termenul limită din 31 martie este mai mic cu 3.314 persoane fizice şi 565 persoane juridice faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.

În schimb, plătitorii au vărsat în bugetul local cu 16,4 milioane lei mai mult decât în primul trimestru din 2017.

Potrivit unui comunicat al municipalităţii, "în intervalul 1 ianuarie - 31 martie 2018 şi-au achitat taxele şi impozitele la bugetul local, un număr de 81.673 persoane fizice şi 7.563 persoane juridice. Cuantumul sumelor incasate aferente impozitelor şi taxelor locale este de 81.723.711 lei".

Pentru comparaţie, în acelaşi interval de timp din 2017 şi-au achitat obligaţiile fiscale 84.987 de orădeni şi 8.128 de firme, cuantumul încasărilor fiind de 65.320.106 lei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
despre ID
Precizare: eu semnez dani-e-let! Există o semnificație dar nu are vreo legătură cu justiția! De aceea a fost introdus " e "- ul! Poate fi ungurescul " elet " sau altceva...
Postat 09 Aprilie 2018, 17:14 de dani-e-let
eu sunt de acord
@pinonel: de acord! Doar că pe mine nu mă cheamă B. ! Ce pot să fac eu? Da, scriem contra lui, cu argumente, dar....nu are nici o reacție! Părerea mea este că el chiar crede că este PRIMARUL UNICAT! De aceea nu i se poate suge ra nimic !
Postat 09 Aprilie 2018, 17:10 de dani-e-let
@dani-let ADEVARAT A INVIAT!
Ma intreb cine-si mai aminteste ca fostul cet II s-a vandut cu putin peste 7 mil. de euro, asta in conditiile in care orice dezvoltator imobiliar sustine ca se pot scoate lejer 70/80 de mil. de euro. Stiti, cei care-l pupati-n cur*te pe birtinez ca a retras primaria de la licitatie, zic unii ca ordin de la alinuta care era mare presedinte al pnl. Acum despre impozit, fara nicio legatura cu licitatia pt. cet II (mint! da' si primarul si consilierii mint, doar ca ne costa tare scump minciunile lor!). Cand a venit napasta peste noi, in iunie 2008, platisem in martie o suta si ceva de lei impozitul. Peste zece ani am platit 450 de lei. Aceleasi conditii (nu gaz, apa potabila adusa prin teava de azbest, kkt-ul evacuat prin aceeasi teava cu apa meteorica colectata de pe strada!), dar impozitul de patru ori mai mare. Si datoria Oradiei a crescut mai ceva ca Fat-Frumos! Asa si-l vor aminti nepotii nostri, ca cel care a ingropat Oradea in datorii pt. cateva zeci de ani. Restul, ca s-a surpat dealul Ciuperca, proaspat reabilitat (citeste subrezit) sau ca a vrut sa incalzeasca orasul cu un motor de avion, vor fi considerate basme, nu le va crede nimeni! Si nu ne vor crede cand le-am spune ca a condus Oradea spre dezastru sustinut de 22% dintre oradenii, unul din cinci cu drept de vot!!!
Postat 09 Aprilie 2018, 16:53 de pinonel
Tds
Adevărat a înviat
Postat 09 Aprilie 2018, 12:51 de Sandu1201
sandu1201
Adevărat a Înviat!
Postat 09 Aprilie 2018, 07:55 de dani-e-let
Dani-e-let
Esti TDS sau WinDos?
Postat 08 Aprilie 2018, 22:59 de Sandu1201
Dani-e-let
Tu cine esti ma , si cu ce ocazie ?
Postat 08 Aprilie 2018, 22:58 de Sandu1201
O miselie!
Taxarea cladirii de locuit mi se pare o miselie! Toate locuintele si constructiile persoanelor fizice in general au fost facute din bani impoziteti. Impozitarea cladirilor este o dubla impozitere pe fond caci se reimpoziteaza un bun edificat din bani impozitati si aceste cheltuieli cu edificarea locuintei nu au fost deduse din impozitele pe salariu, venit! Nu mai discut faptul ca pe venitul meu brut s-a platit 19% TVA si mai platesc inca o data eu 19%TVA din venitul impozitat cand platesc imobilul. 19% TVA si pe venitul brut si 19% pe venitul impozitat!
Postat 08 Aprilie 2018, 12:33 de scortosul
Cristos a Înviat!
@Sandu1201: textele tale indică clar apartenența! Eu nu am mai auzit vreodată ca un contribuabil să se plângă că nu au crescut taxele și impozitele! Dar....iaca, se poate! Azi e Sfânota zi de Paște! Să-ți dea Dumnezeu taxe și impozite la greu!
Postat 08 Aprilie 2018, 09:44 de dani-e-let
Bihoreanoradean
De cat timp nu s-au mai mărit impozitele in ORADEA??
Postat 07 Aprilie 2018, 22:02 de Sandu1201
Sictir
Normal că a crescut valoarea din moment ce taxele sunt mai mari și normal că numărul plătitorilor e mai mic din același motiv. Mi se pare nejustificată "scumpirea" acestor taxe, mai ales că ne lăudăm cu milioanele aduse de aquapark și turiștii din centrul renovat. Primăria pare tot mai ostilă față de orădenii de rand dar nici o problema: vom plăti taxele in ultimul trimestru (poate chiar în ultimă luna).
Postat 07 Aprilie 2018, 20:03 de bihoreanoradean
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)
  • Oradea Summer Film: Caliu și taraful lui au cântat în Parcul Cetății (FOTO / VIDEO)
  • Miting cu repetiţie: Sute de orădeni au ieşit din nou să protesteze (FOTO / VIDEO)
  • Concurs de atelaje la Oşorhei - GALERIE FOTO şi VIDEO
  • Se reaprinde flacăra protestelor: Un orădean, rănit de jandarmi la mitingul diasporei. Sute de orădeni au ieșit în stradă (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON