URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 23 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În ultimii ani tot mai mulți tineri au început să-și lase barba să crească, generând o modă de impact global care a atins și România. Vedem pe stradă bărbați cu barbă stufoasă, spre deosebire de acum cinci ani, când moda încă nu prinsese amploare. În acest articol vom încerca să vedem ce stă la baza psihologiei acestui fenomen și de ce bărbații decid să-și lase barbă în încercarea de a atrage mai multe partenere.
04 Ianuarie 2018, 09:01

Negocierile au eşuat. Fabrica de zahăr din Oradea se va închide!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Fabrica de zahăr Diamant se va închide începând din această primăvară. Comitetul de conducere a luat decizia închiderii fabricii pe 29 decembrie, după ce negocierile purtate de patronatul Pfeifer&Langen cu fermierii cultivatori de sfeclă de zahăr din Bihor, Arad, Satu Mare şi Timişoara pentru preluarea fabricii au eşuat.

"Nu ne-am înţeles la preţ. Suma pe care ne-au cerut-o depăşea posibilităţile noastre", a declarat pentru BIHOREANUL patronul Agroind Cauaceu, Dan Corbuţ, unul dintre reprezentanţii celor 85 de fermieri.

În urma eşuării negocierilor, angajaţii fabricii au aflat miercuri, în prima zi lucrătoare din an, că urmează să fie disponibilizaţi. "Din câte am înţeles, disponibilizările se vor face în două tranşe, în funcţie de cum se termină de produs şi vândut stocurile de zahăr", a povestit un muncitor.

Până miercuri după-amiază, conducerea fabricii nu notificase încă Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Bihor cu privire la iminenţa unor disponibilizări colective. "Deocamdată nu am primit nicio înştiinţare oficială. Probabil acest lucru se va întâmpla în perioada următoare", a afirmat directorul AJOFM, Békési Csaba.

Închiderea fabricii de zahăr Diamant îi va afecta atât pe cei 214 angajaţi, cât şi zecile de fermieri bihoreni care cultivă sfeclă de zahăr pe cele circa 2.500 hectare de teren.

"Având în vedere că sfecla este o cultură care se plantează primăvara devreme şi se recoltează târziu, în toamnă, cel mai probabil fermierii se vor reprofila. Sfecla de zahăr este o plantă tehnică pe care, dacă nu ai contract ferm cu o fabrică, nu ai cum să o valorifici", a spus directorul Direcţiei Agricole Bihor, Nicolae Hodişan.

Încetarea producţiei de zahăr în Oradea este o măsură previzibilă în condiţiile în care Pfeifer&Langen a anunţat încă din septembrie, anul trecut, că aceasta va fi vândută sau închisă.

Reprezentanţii patronatului german au declarat la acea dată că fabrica de zahăr ca nerentabilă, deoarece cumpără sfectă de pe piaţa locală la un preţ de 516 de euro, în condiţiile în care preţul pe tonă în Germania şi Polonia este de 320 de euro.

Citiţi pe această temă articolul: "Falimentată de nemţi: Fabrica de zahăr din Oradea riscă să fie închisă!"

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
hai sa nu fim incuiati la cap
@scortosul Ai face orice numai sa nu gandesti. Misiunea FSN era sa vinda fabricile pe 1 leu si astfel sa scape statul roman de pierderi. Misiunea investitorilor sustinuti de FMI si UE era sa le faca profitabile. FSN si-a facut datoria. Din partea cealalta UE. Cu o floare nu se face primavara si am sa explic: PETROM exploateaza resursele naturale. Nu inchizi o afacere prin care furi necontenit din resursele naturale.
Postat 08 Ianuarie 2018, 17:25 de cantacucu
@stefan
Diferenta de pret consta din subventiile statului respectiv. La noi subventiile sunt pe NEGATIV, in sensul ca statul te jupoaie si dupa te lasa sa mori de foame. Subventionarea agriculturii se face din industrie! Ca care industrie in Romania????
Postat 07 Ianuarie 2018, 20:39 de scortosul
@cantacucu
Tu nu pricepi ce citesti! fsn-psd nu au eficientizat nimic, doar au furat si cand nu I-a mai lasat cei din Europa au "vandut" pe nimic. Eficientizarea au facuto cei de la OMV> E greu sa intelegi? Au facuto in 3 luni! In trei luni au oprit hotia si au trecut peprofit! Est tare de cap sau esti unul din cei ce au pus mana la....
Postat 07 Ianuarie 2018, 20:35 de scortosul
PCR transpartinic. Ep.: Adevărata subminare a economiei naționale. Alt episod
I. "Nu ne-am înţeles la preţ. Suma pe care ne-au cerut-o depăşea posibilităţile noastre", a declarat pentru BIHOREANUL patronul Agroind Cauaceu, Dan Corbuţ, unul dintre reprezentanţii celor 85 de fermieri. 1. Este de apreciat intenția patronului ”Agroind” Cauaceu, respectiv a cultivatorilor de sfeclă de zahăr din regiune, care au intenționat să cumpere ultima fabrică operațională a industriei alimentare orădene, foste de stat. 2. O propunere pentru simpaticul, românul şi profesionistul ministru PETRE DAEA, inginer agronom de meserie, dar şi pentru factorii de decizie responsabili din PSD/PSD Bihor: implicarea Statului Român, împreună cu patronatul/cultivatorii sus amintiți, în cumpărarea fabricii de zahăr Oradea. O structură a actionariatului dupa modelul OMV Petrom (in care Agroind si cultivatorii de sfecla cointeresati = OMV) nu ar fi o soluție viabilă (și) pentru această fabrică de industrie alimentară, fostă de stat? În acest caz, Statul Român ar trebui să recupereze, fie și parțial, facilitățile acordate investitorilor străini la vânzarea fabricii. II. ”Reprezentanţii patronatului german au declarat la acea dată că fabrica de zahăr ca nerentabilă, deoarece cumpără sfectă de pe piaţa locală la un preţ de 516 de euro, în condiţiile în care preţul pe tonă în Germania şi Polonia este de 320 de euro.” 1. Un subiect de reflexie/analiză şi pentru don Cioloş, fost Comisar al CE pentru agricultură. Ca bun român, cum vă pretindeți a fi, niște soluţii cocrete de remediere a acestei diferențe de preț, nu puteți da celor de la ”Ciuma roşie/rozalie”, aflaţi actualmente la guvernare?
Postat 07 Ianuarie 2018, 00:08 de stefan
@scortosul
O data spui ca au distrus economia apoi spui ca au eficientizat-o si dai exemplu PETROM. Daca esti asa destept, luminat, zeu, jmecher etc, explica-mi ce "pricepi". E laie sau balaie? Alba sau neagra? Hotaraste-te! Nu sta pe ganduri ca .... pe scanduri.
Postat 06 Ianuarie 2018, 17:33 de cantacucu
@cantacucu
Bati campii! Nu FMI si UE au cerut vanzarea, ei au cerut efientizarea si scoaterea din ceea ce se chema "gauri negre" ale economiei. cum iti explicit, un exemplu classic de hotie politica faptul ca PETROM la 3 luni de la vanzarea pe nimic a ajuns din marea gaura neagra pe profit? Hotia politica era la maxim! Conducerile politice. fara performanta economica au generat aceste mizerii. NOI, adica guvernantuii au mers cu mana intinsa la cerseala pentru bani la FMI si nu ei au navalit oferind banii, nu pune carul inaintea boilor! NU pricepi nimic, sau mai bine zis nu vrei sau nu esti capabil sa pricepi hotia instaurata de fsn-psd si sustinuta-continuata de udmr-pd-pnl-.... in numele alesilor! De pupatr in cur pupi tu gasca de hoti de la conducerea romaniei!
Postat 05 Ianuarie 2018, 09:07 de scortosul
corectie
@scortosul FSN a vandut la ordinele FMI si UE. De ce fesenistii sunt mai vinovati decat "investitorii straini" cand propaganda spunea ca merita vandute fabricile si pe 1 leu? Le-au vandut pe 1 leu si tot ei platesc oalele sparte. Voi pupati in c.r FMI si UE, ca va aduc "investitori".
Postat 04 Ianuarie 2018, 23:38 de cantacucu
@cantacucu
Canta cucu pe unde a fost gasca fsn-ista! Priveste lista cu vanzatorii de tara incepand de la Iliescu-vacaroiu-nastase-chioru-dracnea... Da ei nu au vanduto au dato gratis, doar in buzunarele lor au ajuns bani! Vrei exemple, ia fiecare firma in parte si vezi cine cui a vandut si pe marea majoritate o sa vezi marca fsn-psd cu camarila ei! Sa nu ma intelegi gresit ca nici astilalti nu sunt usi de biserica dar astia sunt capi di tuti, tuti capi, ei au inceput si ei vad ca sting becu industriei in Romania! Daca nu vezi asta poti da mana cu chioru! Sloganul pe care il amintesti a fost o aiureala pentru fraieri!
Postat 04 Ianuarie 2018, 19:57 de scortosul
in anii 90 FSN era injurat
pentru ca sustinea ideea "nu ne vindem tara". Asteptau astia sa vina strainii si sa ne umple de bani. Au venit tapul chiorul si cu mutul, si tot FSN e de vina ca s-a vandut tara. Nu sustin pe nimeni, relatex faptele in mod obiectiv. Daca va doare adevarul nu e cu intentie.
Postat 04 Ianuarie 2018, 17:47 de cantacucu
fsn-fsdn-psdr-psd-pd-pdl-pnl-udmr-...
fsn-fdsn-psdr-psd-pd-pdl-pnl-udmr-... gasca de mafioti care au distrus Romania! Cred ca e ultima care a mai rezistat! Ne vom indulci cu zahar polonez! Alimentele poloneze sunt similare cu marfa chinezeasca, cam aceeasi calitate!
Postat 04 Ianuarie 2018, 14:57 de scortosul
bravooooooooo
inca o fabrica de la noi se duce naibii vom demola o si vom face blocuri si mall uri traiasca Romania , traiasca psd , pana la urma vom importa tot uraaaaaaaaaaaaaa
Postat 04 Ianuarie 2018, 13:49 de Rumanu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Apel către mafioţi: Căraţi-vă!'. Orădenii au ieşit din nou să protesteze, în faţa Prefecturii (FOTO / VIDEO)
  • Lunga vară fierbinte: Compania de Apă Oradea investeşte 10 milioane euro în reabilitarea reţelelor de apă şi canalizare (FOTO)
  • Piaţa Unirii intră în reparaţii la doar doi ani de la inaugurare (FOTO)
  • Jurcuţ rade tot! Defrişat de speculanţii imobiliari, un deal din Paleu s-a prăvălit pe o stradă din Oradea (FOTO)
  • Statul paralel: Judecătorul orădean Ovidiu Galea, fost ofiţer de Securitate, suspendat din magistratură şi inculpat, a fost promovat la... Guvern (FOTO)
  • Dublu sau nimic! Bloc de 19 etaje în Oradea, construit printr-un proiect ambițios al magnatului Viorel Micula. Vezi cum va arăta! (FOTO)
  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON