URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 20 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
04 Mai 2018, 21:39

„Judecata de Apoi”, în Parcul Magnoliei din Oradea (FOTO / VIDEO)

Doi bărbaţi care au adus cu ei o boxă şi au făcut să răsune Parcul Magnoliei de teme religioase, îndemnându-i cu emfază, la microfon, pe cei prezenţi să se pocăiască şi povestind inclusiv despre judecata şi viaţa de apoi au stârnit revolta unor părinţi care au trecut cu copiii prin zonă.

Întâmplarea, petrecută vineri după amiază în parcul din Rogerius, a fost sesizată BIHOREANULUI de un cititor.

"Unul dintre ei vorbeşte în engleză şi are traducător român. Nu mi se pare normal ca, într-un parc plin de copii, să vii să vorbeşti despre viaţa de apoi. Efectiv nu cadrează într-un parc de copii un asemenea comportament, iar dacă are şi autorizaţie mi se pare cu atât mai grav", a sesizat cititorul.

Iniţial, acesta a reclamat "show-ul" la Poliţia Locală, iar ulterior a sunat și la Poliţia Municipiului Oradea. "Este chiar deranjant ce se întâmplă, e un parc plin de copii şi nu înţeleg rostul acestui demers. Noi suntem ortodocşi - practicanţi sau nu -  dar nu ni se pare normal să se întâmple asta într-un parc de copii, fie că au autorizaţie, fie că nu au", a mai spus orădeanul. „Eu am fost toata perioada, de la început până la sfârșit, și nu a fost nimeni de la poliție, nici de la Locală, nici de la Municipiu”, a mai precizat reclamantul.

Acesta a trimis redacţiei şi câteva fotografii şi filmuleţe. În înregistrări se vede cum un bărbat exuberant povesteşte despre Dumnezeu şi despre relaţia cu acesta. "Trebuie să fim împăcaţi cu Iisus Cristos, şi asta se întâmplă doar prin credinţă şi pocăinţă. Suntem aici să vă rugăm să vă întoarceţi la Iisus Cristos. Acesta nu este un apel la religie, acesta nu este un apel la a veni la biserică, este un apel la a veni la Iisus Cristos", a spus un bărbat, tare, la microfon.

Chestionată de BIHOREANUL pe această temă, Alina Dinu, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor, a declarat că evenimentul a fost verificat de polițiști.

"A fost un apel prin 112, la solicitare s-au deplasat poliţiştii Biroului de Ordine Publică din cadrul Poliţiei Municipiului Oradea. Au stat de vorbă cu organizatorii, au verificat documentele, aveau eliberată autorizaţie legală pentru manifestaţie. Toate documentele erau în regulă. Nu au luat nicio măsură pentru că nu au avut de ce", a declarat comisarul Alina Dinu.

De precizat că autorizaţiile pentru acest gen de evenimente se eliberează de Primăria Oradea, prin Comisia de avizare a cererilor de organizare a adunărilor publice, în baza unei cereri, cu respectarea Hotărârii de Consiliu Local care le reglementează. Potrivit documentului, care nu intră în detalii privind conţinutul evenimentelor, "adunările publice trebuie să se desfăşoare în mod paşnic şi civilizat, cu protecţia participanţilor şi a mediului ambiant, fără să stânjenească folosirea normală a drumurilor publice (…) ori să degenereze în acţiuni turbulente de natură a pune în primejdie ordinea şi liniştea publică, siguranţa persoanelor, integritatea corporală, viaţa sau bunurile acestora ori ale domeniului public".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
?
@Moderator: Da, o puteți face! Dar nu nu ar fi mai bine ca înainte alții să nu permită publicarea unor nume? Sau să nu fii făcut căpitan de securitate ( mai ales că despre mine presa nu a scris nimic, deci nu trebuia să obțin vreun certificat! Nimeni nu mi-a spus vreodată așa ceva...se găsi unul...Bă, fă există ca formule de exprimare prin Sud ! E Centenarul! Toți suntem același neam! F...tă cred ca vrusei să spun fată da' nu-mi ieși din prima! PS: CU ăia de se făcură dobitoci cum e?
Postat 06 Mai 2018, 17:25 de dani-e-let
RE: ?
Pentru că o ţii la nesfârşit în "valuri", faci polemici cu moderatorul, produci spam şi o serie de discuţii pe lângă subiect, îţi oferim o meritată vacanţă de relaxare. Internetul e vast, poţi comenta nestingherit prin alte părţi. La revedere!
Postat 06 Mai 2018, 19:20 de Moderator
cum zici...
@petreabrudan: am mai citit... tot nu am priceput că, na, sunt mai prost din născare! Dar e clar, ești neo! Tot înainte...
Postat 06 Mai 2018, 15:28 de dani-e-let
RE: cum zici...
@dani-e-let Prost ca prost, dar problema e că iar te crezi pe maidan şi eşti violent în limbaj. Renunţă la "bă", "fă", "f...tă" şi înjurături, că-ţi tăiem microfonul.
Postat 06 Mai 2018, 15:57 de Moderator
@dani-e-let
Dacă ai fi citit comentariul mai atent ai fi observat că am făcut referire la religie nu la confesiune, e o mică diferență! Și cum la musulmani accept ca făcând parte din ritual chemarea imamului la rugăciune dar doar atât, nici la ortodocși nu accept boxele pe biserici! La început au fost folosite cu bun simț boxele, la sărbătorile mari în care nu încăpeau oamenii în biserică, dar de vreo câțiva ani încoace le folosesc în fiecare duminică de parcă Dumnezeu e surd și nu le mai aude rugile îndreptate spre ceruri! Cât despre Neo-protestanți, măcar ei au decența de a nu-și monta boxe pe biserici (case de rugăciuni) și de a rămâne cel puțin in sfera lor de confesiune, cu excepția acestui mic incident care ar fi trebuit cel puțin taxat de către poliție și/sau neautorizat de către primărie. Dar dacă domnul pastor/predicator/misionar este într-adevăr din S.U.A. putea invoca dreptul la liberă exprimare ceea ce în România de multe ori este îngrădit și primăria se putea alege cu un proces pe care-l pierdea.
Postat 06 Mai 2018, 15:08 de petreabrudan
cred in energii
@petreabrudan: De acord cu ce spui! Eu sunt anti neo pur si simplu! Am avut angajați neo dar nimeni nu a fost discriminat pentru așa ceva! Nu permit legile dar nu este nici moral! Dacă D-nei cu block flote asta îi place, OK! TOTUL ESTE SĂ NU IMPUNĂ! Dar și la alte confesiuni... scos boxe, procesiuni, etc.
Postat 06 Mai 2018, 14:15 de dani-e-let
Religia e ca organul
Religia e ca și penisul: e frumos că-l ai, e ok să te lauzi cu el, doar să nu-l scoți în fața copiiilor! Atunci avem o problemă! Libertatea religioasă e garantată de Constituție, nu zice nimeni că nu poți fi de o religie sau alta, dar deja când începem cu astfel de manifestări publice, mai alea în parcuri nu mai e prea ok! La fel cum libertatea de religie e garantată la fel de garantată e și libertatea conștiinței!
Postat 06 Mai 2018, 13:15 de petreabrudan
simplu
Acestea sunt ereziile acestei lumi care vin sa ne invate pe noi cum sa credem in Dumnezeu. Adica trebuie sa vina un american sa vorbeasca despre Dumnezeu altu sa traduca la microfon ce zice el. Sa u gasit tocmai ei sa vorbeasca despre Dumnezeu. poporul american care da frau liber tuturor nebuniilor aceste luimi pline de pacat. de la ei au venit toate aceste nebunii mincinoase si credinte desarte.
Postat 05 Mai 2018, 14:25 de oradea
@cut
Chiar asa! Spune-mi ce a facut dumnezeul ei sau al tau, sa o salveze de la viol si moarte! Ce vina a avut ea? Daca exista dumnezeu si lasa sa se intample lucruri de genul acela inseamna ca e un psihopat! Iti spun eu, nu exista dumnezeu sau daca exista a scapat lucrurile de sub control. Asta inseamna ca nu e atotputernic si atoatestiutor. Pacat ca la varsta asta ai prieten imaginar. Da sa nu-ti faci probleme, sunt miliarde ca tine.
Postat 05 Mai 2018, 12:54 de Kid
Vaselina
Pentru uni sunt nebunii într-adevăr pentru alti însă e Cuvântul lui Dumnezeu dar sigur zice Cuvântul că le va gadala urechile și nu vor suporta învățătura adevarata sănătoasă trăim acele vremuri îl prefer pa moliceanu sau dracnea cu gagicile lor "decât " pa Vasile cu Ion care și-o trag la poponeț .Sincer este ceva mult mai productiv . Nu-i normal ce fac ei, desigur e normal sa stai în club până la 4 dimineața să te inbeti că un porc sa tragi pa naș făină și să dai din cap precum un bezmetic (electrocutat) apoi să ieși afară și să urinezi pa vreo statuie care îți iese in cale sau dece să distrugi un cos de gunoi că e cool nu .Bravo mă.
Postat 05 Mai 2018, 11:49 de sss
continuitate
daca asa a considerat cl sa le dea autorizatie de papagalism pe teme religioase, inseamna ca urmeaza alte autorizatii pe tema familiei traditionale sprijinite de psd/alde: adica sotul de 60 cu sotie de 30 sau varianta continua tariceanu sotul 60 la sotia nr 6.
Postat 05 Mai 2018, 09:18 de roger
Neclaritati.
Daca tot ii citati, se scrie cu un i "a veni la Isus Cristos" Reclamantul e cam pe langa cu realitate... 2 Echipaje de politie au verificat manifestantii.
Postat 05 Mai 2018, 01:55 de AlexandruHamilton
Nebunia Propovaduirii Crucii
da asta e pentru cei aflati pe cale pierzarii,dar pentru cei chemati e Puterea Lui Dumnezeu,la fel ca orice slova din Cuvant.Da cine i pazeste pe copii cu frica de Dumnezeu de lucruri de genul ce i s a intamplat fetitei din Baia Mare?Muzica rock ca aia ati fi vrut sa auziti si fara autorizatie,nu?
Postat 05 Mai 2018, 00:41 de User anonimizat
Cu repetir
Tot acești indivizi au făcut exact același lucru, acum vreo două săptămâni, la intrarea din Piața Agroalimentară din Nufărul... De data aceea, era urcată pe un suport metalic și timp de 3 ore și-a ținut discursul apocaliptic... Nu mi se par normale astfel de atitudini... Omul mergea la piață, cobora din tramvai, mergea la autogară, iar tu vii să îi vestești nebuniile proprii... Culmea este că, după cum menționează și articolul, aveau și atunci autorizație... Penibil...
Postat 04 Mai 2018, 22:18 de cartisalex
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Ziua Diasporei: Loredana şi-a cântat hiturile şi a plusat cu o piesă bihorenească învăţată de la Cornel Borza, pe scena din Cetate (FOTO/VIDEO)
  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON