URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 20 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Aeroportul Oradea, ca orice instituţie girată de Consiliul Judeţean, este în picaj. Ghinionul său este dublu: au plecat operatorii externi şi a rămas Taromul, cu preţurile sale neruşinate. Bietul Bimbo Tibor Szuhai a fost pus preşedinte al Consiliului de Administraţie al Aeroportului probabil ca să se facă de râs, nu să facă treabă, pentru că habar nu are de avioane.
Zic şi eu
Adrian Cris
Săptămâna trecută am scris despre revolta unui orădean somat pe 1 aprilie să-şi stingă o datorie de 312 lei la CASS despre care nici nu ştia, din 2014, scadentă în iunie, cu precizarea că până la 31 martie putea beneficia de o bonificaţie de 10%. De atunci, am primit mesaje din partea altor păţiţi, cărora ANAF le-a notificat restanţe în pragul prescrierii.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
02 Ianuarie 2019, 18:37

Ilie Bolojan, lider detaşat în sondajul pentru "Omul anului 2018 în România"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primarul Oradiei, Ilie Bolojan, este lider detașat în sondajul pentru "Omul Anului 2018 în România" lansat de jurnaliștii publicației naționale Press One.

Edilul a întrecut-o în preferințele românilor chiar și pe Simona Halep, numărul 1 mondial în tenisul feminin, și a primit mai bine de jumătate din totalul voturilor acordate pentru cei 10 nominalizați. Miercuri, în a treia zi de la lansarea sondajului, Ilie Bolojan primise 7.328 de voturi din totalul de 14.600 acordate. 

Publicaţia Press One l-a nominalizat pe primarul Ilie Bolojan pentru premiul "Omul Anului 2018 în România" motivând că acesta a făcut din Oradea un oraş care atrage multe fonduri europene şi în care mulţi clujeni visează să se mute. Despre primarul Oradiei jurnaliştii mai spun că era considerat, în primii ani, un tip încăpăţânat şi ciudat. 

"I-a speriat pe funcţionarii primăriei cu ideile lui fixe: de pildă, că aparatul administrativ trebuie redus. Mai pe româneşte, cine nu munceşte pleacă. A fost, probabil, prima restructurare de personal dintr-o instituţie publică din România făcută pe criterii de performanţă şi eficienţă. Zece ani mai târziu, Oradea e un oraş în care mulţi clujeni visează să se mute. Şi asta pentru că bucureştenii n-au aflat încă detalii. Ilie Bolojan e la al treilea mandat de primar. Conduce, de 10 ani, un oraş care s-a dezvoltat cu precădere atrăgând fonduri europene. Ani la rând, Oradea a avut bugetul mai mare decât Cluj-Napoca − şi banii au fost investiţi în spitale, în infrastructură şi în urbanism. Când daţi de vreun drum construit atât de bine şi de repede încât s-a viralizat, să ştiţi că e de la Oradea. Culmea, acolo Uniunea Europeană nu sabotează investiţiile", se arată în articolul publicat de Press One. 

Lista completă a nominalizărilor îi cuprinde pe: Ilie Bolojan, Daniel Dines (CEO UiPath), Oana Gheorghiu şi Carmen Uscatu (asociaţia "Dăruieşte viaţă"), Simona Halep, Cristina Neagu şi naţionala de handbal feminin, Sergiu Paşca (cercetător), Radu Păltineanu (cicloturist), Andrei Pleşu, Tăşuleasa Social şi grupul "Vă vedem din Sibiu".

Până acum, pe locul al doilea în top sunt Oana Gheorghiu și Carmen Uscatu care, prin intermediul asociației Dăruiește viață, au reușit să înceapă construcția unui spital pentru copiii bolnavi de cancer, fondurile provenind exclusiv din donații și sponsorizări. Cele două au primit 2.882 de voturi. 

De precizat că votarea nu s-a încheiat, încă. Nominalizaţii poţi fi votaţi până pe 13 ianuarie la ora 24.

Sistemul permite acordarea unui singur vot de la un IP, unei singure nominalizări, o singură dată.

Citește și: 

Primarul Oradiei, Ilie Bolojan, a fost nominalizat pentru premiul "Omul anului 2018 în România"

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
Omul anului?
Sa fim seriosi ...aici vorbim despre omul deceniului, daca nu chiar al centenarului.
Postat 06 Ianuarie 2019, 21:27 de excalibur
Asa-i romanul...
...uita de la mana pana la gura! Desi sunt doua chestiuni complet diferite, tot aud ,,comparatia" dintre filip si birtinez! Am o intrebare pt. cei care propaga tampenia asta: in ce an a intrat Romania in UE? Raspuns corect: 1 ianuarie 2007. Deci filip, bun sau rau, nu a avut resursele birtinezului (de care isi bate joc, pe banii nostri, evident!). Despre datoria istorica a Oradiei, despre noianul de procese pierdute pt. ca fondurile au fost taiate din vina primariei, adica a primarului, ce sa mai... P.S. Acum zece ani plateam impozit de 125 de lei. In 2018, pt. aceeasi ,,avere", am platit 450 de lei. No comment!
Postat 06 Ianuarie 2019, 20:24 de pinonel
"Omul Anului 2018 în România"...Dorel Ilie Bolojan
"Era nevoie de oameni înalt calificați,pe care nu-i avem...."Păi cum așa Don'Primar,nu-i avem?Dar atunci de ce v-ați înconjurat numai de yesmani,de oameni ne'calificati precum:Anamaria Sava(managerul de proiecte internaționale),Lipoveanu Adriana (jng.constr.-arh.sef.)EduardFlorea(dir.econom),Ghitea(dir.tehn.),Dacian Palladi, Pop Lucian(dir.AIO),Moș,Malan,Carp........ și alți și alți asemenea specialiști, aleși pe sprânceană, pe criterii de "competenta", de însuși maria ta.Si atunci,ne întoarcem iar la ...Dorel,de la primărie.Lozinca lui Dorel:" Las-o ba că merge și așa!"
Postat 05 Ianuarie 2019, 17:13 de platona
Apa sâmbătei trece, bolovanii rămân
Performanțele individuale, oricât de remarcabile, trec o dată cu vremea. Puțină lume cunoaște celebrități elvețiene într-un număr mai mare decât degetele de la o mână, însă toată lumea știe ce înseamnă Elveția. Dacă Oradea a ajuns să fie cunoscută la fel, atunci primarul își merită premiul. Cel puțin din partea bihorenilor.
Postat 05 Ianuarie 2019, 00:31 de FaBULA
@haterii
Desi nu-i sufar pe cei din fostul pdl, cei care au confiscat pnl-ul si care au fost echivalentul unei bombe atomice pentru economia acestei tari, eu il votez pe Bolojan. Criticii acestui om sa-si aduca aminte, daca pot, de HALUL in care arata acest oras inaintea lui Bolojan. Sa va fac un scurt refresh, baieti si fete: interlopi, coruptie, cozi, debandada, proxeneti, bisnitari, prostituate in fata teatrului, alba-neagra pe Republicii, nu centura, nu parcari, haite de caini vagabonzi, gunoaie neadunate, cratere in sosele, un dezastru total si un manelism general in toate institutiile publice. Cei care criticati si acuzati gratuit sau nu, iesiti din case sa vedeti cum arata urbele acestei tari. Credeti-ma, Oradea este occidentul Romaniei. Daca ne legam si la autostrada care au terminat-o ungurii, in doi ani vom avea cele mai mari salarii din tara. Ca nu totul este perfect, total de acord. Felicitari, Bolojan!
Postat 04 Ianuarie 2019, 13:40 de VIA
cetateanbihorean
Ai dreptate, în urmă cu 15 ani Oradea era un oraș cenușiu, fără speranță.
Postat 03 Ianuarie 2019, 19:25 de Sandu1206
Kuler
Draga, foarte bine. Dar analfabet si agramat primarul nostru cred ca nu e. Oricum ai intoarce-o e peste Dancila. :)) Daca chiar n-ai inteles, e in top, pentru ca face ceva de 10 ani pentru orasul asta. Pentru ca daca unii oradeni sunt orbi, sau plictisiti de metodele lui Bolo, cei din afara vad ceva dupa 10 ani de munca in folosul comunitatii, altceva decat fraze frumoase si promisiuni mieroase sau limuzine achizitionate si investitii lasate de izbeliste. Vad ca si in Romania se poate face treaba. Vad ca eficienta nu e apanajul nemtilor. Oradea vine tare din spate si doar unele piedici stau in calea de a deveni un lider regional. Ce era Oradea acum 15 ani? Un oras demodat, cenusiu, insipid si fara viata, tocmai bun pentru tratamentul balnear al mosilor iesiti la pensie, dat de proximitatea cu BF. Era un zero! Tinerii nu prea aveau de ce sa ramana-n oras. Progresul orasului in 10 ani e o realitate, te invit sa mergi sa traiesti o experienta de un an la Craiova, sau Bacau sau Constanta daca vrei comparatii. Multumesc
Postat 03 Ianuarie 2019, 17:34 de cetateanbihorean
@cetateanbihorean
1. Fata de maghiarii sovini si pe udemeristi am o ura poate mai mare decat fata de bolovan ( vezi comentariul cenzurat la articolul..... https://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-1/abuz-dupa-abuz-tanara-filmata-in-timp-ce-incearca-sa-dea-foc-steagului-ungariei-arborat-ilegal-la-sediul-udmr-bihor-146158.html ) 2. Asta nu are nici o legatura cu faptul ca ,pe o lista "omul anului" nu ar fii voie sa apara un politician analfabet/corupt langa sportivi/oameni de stiinta/cercetatori/intelectuali.
Postat 03 Ianuarie 2019, 14:19 de Kuler
Lasa dracule
Ca ceilalti stiu sa vorbeasca perfect romaneste, fara greseli gramsticale, fluent, zambesc frumos, atractivi pe sticla, da... cand vine vorba de facut ceva si rezultate? Ups, I did it again! Au bagat banii-n pensii si salarii, au marit bugetarii, exact solutia Greciei! Tu Dracule, sa taci din gura, ca de la inceput ai fost ucigas de oameni si TATA MINCIUNII!
Postat 03 Ianuarie 2019, 13:53 de cetateanbihorean
bai Bolojalnicule
stii de ce nu te lasa Peneleprele si Pedeleprele sa apari in prim'plan? Te'au vazut si s'au ingrozit cind si-au dat seama ca esti mai putin carismatic ca un Bolovan iar ce indrugi deobicei e ticneala pura
Postat 03 Ianuarie 2019, 13:28 de DIAVOLESCU
ai noroc Bolojalnicule
ca nu apari la nivel national, sa te vaza lumea pe televizoare cum te chinui sa nu rupi cuvintele.pina si aia de la Lelentz au mai multa coerenta decit tine
Postat 03 Ianuarie 2019, 13:24 de DIAVOLESCU
Piei satana!
Diavolescu de nu taci te stropesc cu apa sfintita! :)))
Postat 03 Ianuarie 2019, 13:07 de cetateanbihorean
Și încă o dată FRAIERII mor de ciuda
Felicitări
Postat 03 Ianuarie 2019, 13:05 de Sandu1206
cine Peleu' meu
e 'pressone' ? s-o pui pe acelasi palier pe Inegalabila Halep cu (...) e o insulta la adresa inteligentei noastre.
Postat 03 Ianuarie 2019, 12:54 de DIAVOLESCU
solutia pt voi
Crisdumi, iti cunosc simpatiile, iti sugerez sa te muti undeva unde rosul e la moda, poate in Bucuresti, acolo o prinzi pe Firea. Kuler, tu tata, tare imi pari ca esti un ungur care improasca cu noroi in singurul primar care i-a facut de ras pe ai vostri Udmeristi. Prin simpla comparatie cu el, udmrstii vostri par niste amatori de prost gust, falosi si fanfaroni, carora le place sa puna afise bilingve de sarbatori si sa-si traga limuzine scumpe din banul public! uitati-va la nea Pasztor si realizarile sale! Nici macar nu stiace scria in contractul cu Ryanair! Penibil! Fata de el si nea Ianos, Bolojan e din alta liga! Esti doar un mincinos pentru ca nu poti dovedi ceea ce spui de Bolojan!
Postat 03 Ianuarie 2019, 12:50 de cetateanbihorean
Spagarul din Oradea.
Ce cauta un POLITICIAN CORUPT intr-o lista cu sportivi/oameni de stiinta/cercetatori/intelectuali ?
Postat 03 Ianuarie 2019, 12:19 de Kuler
PressOne = Mihnea Măruță !?!
CV-ul de ciorditor profesionist, plagiator și mercenar recunoscut, îl recomandă ... de la București la Turda și viceversa, după cum îi comandă traseul patronii formațiunii "Grupul de la Cluj" !?!
Postat 03 Ianuarie 2019, 11:23 de CrisDumi
Pe Halep o cunoaște lumea-ntreagă !?!
Pe Bolojan îl știe tot Universul ... că nu-i de ici, de colo, să rostogolești la vale dealul orașului care te-a adoptat, sau să dai foc centrului istoric al orașului, ori chiar să-ți cumperi singur loc într-un top al unei fițuici de partid, punându-te în clasament cu lideri de nivel mondial !?! Vinitura e atât de arogantă și penibilă încât ar putea fi No.1 între liderii vanitoșilor de pe Terra !?!
Postat 03 Ianuarie 2019, 10:55 de CrisDumi
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Meniu de front: Vizitatorii expoziţiei dedicate lui Traian Moşoiu în Cetate au fost omeniţi cu varză cu cartofi (FOTO / VIDEO)
  • Ilie Bolojan, emoţionat până la lacrimi la dezvelirea statuii lui Iuliu Maniu în Oradea. Vezi care a fost atmosfera la eveniment! (FOTO / VIDEO)
  • 'Dumnezeu a plâns pentru Fiul Său!': Devoţiunea Calea Crucii din Parcul Olosig s-a ţinut pe ploaie (FOTO / VIDEO)
  • „Fenomenul Trench Art”, noua expoziție de la Muzeul Țării Crișurilor, a fost deschisă publicului (FOTO)
  • Cioloş, mică baie de mulţime în centrul Oradiei, în cojoc de Beiuş. L-a primit de la oamenii locului (FOTO / VIDEO)
  • BNR Bihor şi-a deschis porţile: Liceenii orădeni și-au pus faţa pe bancnote de 1.000 de lei (FOTO)
  • Turn de instrucţie, pentru antrenamentele pompierilor din Aleşd (FOTO / VIDEO)
  • Încolonaţi pe centură: Peste 200 de taximetrişti din Oradea au protestat împotriva Uber, deşi serviciul nu există în oraş (FOTO)
  • Nepoata lui Traian Moșoiu, la expoziția dedicată generalului, în Piața Unirii: „Atenție, Bucureștiule! Oradea știe să își comemoreze eroii” (FOTO)
  • Tramvaiul Siemens a fost mutat cu greu spre depou. Circulaţia tramvaielor a fost reluată în Nufărul (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2114 RON
  • 1 EUR = 4.7622 RON
  • 1 HUF = 0.0149 RON