URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 21 MAI 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cred că încorporarea Sânmartinului trebuia făcută în primul rând organic, natural, urmând ca oficial să aibă loc numai după ce toate condițiile ar fi fost îndeplinite. Bunăoară, acum Bolojan propune un sistem de transport în comun pentru întreaga Zonă Metropolitană. Iată un mod discret și eficient de a îngloba comunele limitrofe în corpul municipiului.
Zic şi eu
Adrian Cris
Anul trecut, tot la jumătatea lunii mai, vă împărtăşeam o "Poveste din Sicilia", cu un tânăr plecat din Găeşti, dar în continuare legat de ţară, inclusiv prin site-urile de ştiri, care zicea că nu s-ar întoarce. "Banii pe care voi îi primiţi acum sunt bani mincinoşi, n-o să vă ţină mult", zicea Ionuţ, mai lucid decât mulţi dintre cei de acasă, care începeau să guste majorările de salarii oferite bugetarilor.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
La o primă analiză, bazată pe obida generală şi frustrările acumulate, motivele de a sta acasă par mai multe. Supărarea pe politicieni nu e o boală românească, funcţionează oriunde în lume. La noi pare mai aprigă din cauză că şi noi suntem mai aprigi la mânie. Pe lângă asta, mai ajută şi randamentul scăzut al clasei politice.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Pe cine intenţionaţi să votaţi duminică, 26 mai, la alegerile pentru Parlamentul European?
De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Iniţiativa de revizuire a Constituţiei în sensul interzicerii ocupării funcţilor publice de către persoane condamnate este constituţională. Recent, a fost publicată pe site-ul Curţii Constituţionale Decizia nr. 222 din 9 aprilie 2019 prin care Curtea Constituţională a stabilit că iniţiativa de revizuire a Constituţiei, iniţiată de un număr foarte mare de cetăţeni, este constituţională şi poate să îşi continue parcursul legislativ.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Deşi numărul cazurilor de cancer al stomacului sunt în continuă scădere, totuşi această boală rămâne încă o problemă, studiile epidemiologice sugerând că riscul de a face boala este mai mare la clasele sociale cu nivel socio-economic scăzut. Consumul îndelungat de alimente cu un conţinut mare de nitriţi (cum sunt cele uscate, sărate şi afumate) poate determina apariţia bolii, alături de acţiunea unor bacterii. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
19 Aprilie 2019, 15:15

Centenarul Oradiei: Mesajul primarului Ilie Bolojan pentru orădeni, de 20 aprilie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Dragi orădeni,

Sărbătorim în zilele ce vin Centenarul Oradiei. În 20 aprilie 1919, în ziua de Paște, avangarda Armatei Române eliberatoare a intrat în Oradea. La prânz, în centru, i-au întâmpinat credincioșii ieșiți în frunte cu preoții din biserici. După anii de privațiuni și după lunile grele care au urmat Adunării de la Alba Iulia din 1 decembrie 1918, venirea Armatei Române a fost ca o binecuvântare. Unirea cu țara, România Mare, devenea un fapt real, și în Oradea, și în Bihor.

E o mare onoare pentru mine, ca la 100 de ani de la această mare realizare, să fiu primarul orașului nostru și să vă pot adresa acest mesaj.

Suntem recunoscători generației care ne-a dat o țară, oamenilor mari care au făcut România Mare. Regelui Ferdinand și Reginei Maria, primului ministru Ionel Brătianu și celorlalți oameni politici din Regat care au luat marile decizii pentru întregirea țării. Armatei Române, generalilor Prezan, Moșoiu și celorlalți ofițeri și subofiţeri, precum și soldaților care au luptat și au murit pe fronturile din Primul Război Mondial.

Lui Iuliu Maniu, lui Aurel Lazăr, membrilor Consiliului Dirigent al Transilvaniei și ierarhilor bisericilor Ortodoxă și Greco-Catolică care au organizat Adunarea de la Alba Iulia, hotărând Unirea. Recunoștință veșnică martirilor noștri Nicolae Bolcaș, Ioan Ciordaș și celor care s-au sacrificat pentru idealul național.

Le eternizăm memoria în denumiri de piețe și poduri și în noi monumente. Statuile lui Iuliu Maniu, ale episcopilor Roman Ciorogariu și Radu Demetriu, statuia ecvestră a Regelui Ferdinand, care vor fi amplasate în oraș, vor fi, alături de celelalte monumente din Oradea, niște repere. Ne vor îndemna să cunoaștem ce-au făcut acești oameni, cum s-au întâmplat lucrurile atunci, în așa fel încât să avem perspectiva necesară pentru a ne organiza prezentul și pentru a ne construi un viitor pe măsura înaintașilor noștri.

Primăria Oradea respectă Centenarul și prin cele 100 de proiecte de investiții care se realizează în oraș în acești ani.

Suntem mândri de orașul nostru. De Cetatea Oradea, de clădirile monumentale, de catedrale, biserici și sinagogi. Toate acestea dau o identitate aparte frumosului nostru oraș. La ele au contribuit, de-a lungul sutelor de ani, toate comunitățile: română, maghiară, evreiască și altele.

Se cuvine să le fim recunoscători tuturor celor care, indiferent de epoca în care au trăit, indiferent de etnie sau confesiune, au contribuit la ceea ce e Oradea astăzi. Mândria unora nu trebuie alimentată cu aversiunea față de alții. Respectul, toleranța și apropierea în diversitate sunt temelia dezvoltării orașului și în anii următori.

Civilizația și prosperitatea sunt o consecință a muncii și a efortului, a acumulării de cunoștințe, a talentului și a inovării. Astăzi, în an de sărbătoare, am credința că orădenii au forța și calitățile pentru a face orașul mai prosper și mai atractiv.

La mulți ani, România! La mulți ani, dragi orădeni!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
?
Am uitat sa pun semnul întrebării.
Postat 20 Aprilie 2019, 00:40 de Sandu1206
Domnule primar
Daca se poate face , sa nu meargă taxele noastre la Moldova și Teleorman ? Noi avem nevoie de autostrăzi, drumuri de centura, toate străzile asfaltate ETC.
Postat 20 Aprilie 2019, 00:40 de Sandu1206
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2653 RON
  • 1 EUR = 4.7607 RON
  • 1 HUF = 0.0146 RON