URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 16 FEBRUARIE 2020

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Orice proiect european are și constrângeri. În afara faptului că banii sunt mai greu, spre imposibil de furat, odată terminate investițiile, acestea nu pot fi utilizate după bunul nostru plac. Așa ne-am trezit că, în pustia noastră Cetate, hotelul a trebuit să-și închidă porțile fiindcă vreme de 5 ani nu e voie ca să se producă profit acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Poate vă şochez: mie mi-a plăcut sâmbăta trecută la Conferinţa Judeţeană a PSD Bihor! Recunosc, am avut o plăcere sadică, pe care am savurat-o ignorând că unii din cei 648 delegaţi veniseră la sărbătoarea de partid cu maşinile primăriilor. La fel, nu mi-a păsat nici că rezultatul "alegerilor" îmi era clar încă de două săptămâni: pentru că n-a îndrăznit nimeni să-l concureze, Mang a fost reales printr-o simplă ridicare de mâini.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Pe o străduță din Oradea țevile pocnesc mai des decât dopurile de șampanie prin restaurantele elegante. De câte ori apa rece, apa caldă sau agentul termic se infiltrează la suprafață din străfundurile bătrânei instalații, apare o echipă cu un scenariu bine stabilit: decopertează asfaltul, sapă tranșeea, ajunge la țeavă, taie bucata bolnavă, o sudează pe cea nouă, acoperă la loc, tasează pământul și betonează. Ulterior vine o altă echipă cu o basculă de asfalt și mai multe lopeți, după care, în sfârșit, pe străduța ghinionistă se lasă liniștea.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre dorința Guvernului Orban de a elimina pensiile speciale ale magistraților și despre grevele anunțate de aceștia ca reacție?

De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Recent a fost publicată în Monitorul Oficial al României Decizia nr. 581/1 octombrie 2019 a Curţii Constituţionale, prin care s-a stabilit că soluţia legislativă ce permitea menţinerea măsurilor asigurătorii ca urmare a sesizării penale făcute de Fisc este neconstituţională.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
19 Aprilie 2019, 15:15

Centenarul Oradiei: Mesajul primarului Ilie Bolojan pentru orădeni, de 20 aprilie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Dragi orădeni,

Sărbătorim în zilele ce vin Centenarul Oradiei. În 20 aprilie 1919, în ziua de Paște, avangarda Armatei Române eliberatoare a intrat în Oradea. La prânz, în centru, i-au întâmpinat credincioșii ieșiți în frunte cu preoții din biserici. După anii de privațiuni și după lunile grele care au urmat Adunării de la Alba Iulia din 1 decembrie 1918, venirea Armatei Române a fost ca o binecuvântare. Unirea cu țara, România Mare, devenea un fapt real, și în Oradea, și în Bihor.

E o mare onoare pentru mine, ca la 100 de ani de la această mare realizare, să fiu primarul orașului nostru și să vă pot adresa acest mesaj.

Suntem recunoscători generației care ne-a dat o țară, oamenilor mari care au făcut România Mare. Regelui Ferdinand și Reginei Maria, primului ministru Ionel Brătianu și celorlalți oameni politici din Regat care au luat marile decizii pentru întregirea țării. Armatei Române, generalilor Prezan, Moșoiu și celorlalți ofițeri și subofiţeri, precum și soldaților care au luptat și au murit pe fronturile din Primul Război Mondial.

Lui Iuliu Maniu, lui Aurel Lazăr, membrilor Consiliului Dirigent al Transilvaniei și ierarhilor bisericilor Ortodoxă și Greco-Catolică care au organizat Adunarea de la Alba Iulia, hotărând Unirea. Recunoștință veșnică martirilor noștri Nicolae Bolcaș, Ioan Ciordaș și celor care s-au sacrificat pentru idealul național.

Le eternizăm memoria în denumiri de piețe și poduri și în noi monumente. Statuile lui Iuliu Maniu, ale episcopilor Roman Ciorogariu și Radu Demetriu, statuia ecvestră a Regelui Ferdinand, care vor fi amplasate în oraș, vor fi, alături de celelalte monumente din Oradea, niște repere. Ne vor îndemna să cunoaștem ce-au făcut acești oameni, cum s-au întâmplat lucrurile atunci, în așa fel încât să avem perspectiva necesară pentru a ne organiza prezentul și pentru a ne construi un viitor pe măsura înaintașilor noștri.

Primăria Oradea respectă Centenarul și prin cele 100 de proiecte de investiții care se realizează în oraș în acești ani.

Suntem mândri de orașul nostru. De Cetatea Oradea, de clădirile monumentale, de catedrale, biserici și sinagogi. Toate acestea dau o identitate aparte frumosului nostru oraș. La ele au contribuit, de-a lungul sutelor de ani, toate comunitățile: română, maghiară, evreiască și altele.

Se cuvine să le fim recunoscători tuturor celor care, indiferent de epoca în care au trăit, indiferent de etnie sau confesiune, au contribuit la ceea ce e Oradea astăzi. Mândria unora nu trebuie alimentată cu aversiunea față de alții. Respectul, toleranța și apropierea în diversitate sunt temelia dezvoltării orașului și în anii următori.

Civilizația și prosperitatea sunt o consecință a muncii și a efortului, a acumulării de cunoștințe, a talentului și a inovării. Astăzi, în an de sărbătoare, am credința că orădenii au forța și calitățile pentru a face orașul mai prosper și mai atractiv.

La mulți ani, România! La mulți ani, dragi orădeni!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
?
Am uitat sa pun semnul întrebării.
Postat 20 Aprilie 2019, 00:40 de Sandu1206
Domnule primar
Daca se poate face , sa nu meargă taxele noastre la Moldova și Teleorman ? Noi avem nevoie de autostrăzi, drumuri de centura, toate străzile asfaltate ETC.
Postat 20 Aprilie 2019, 00:40 de Sandu1206
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.379 RON
  • 1 EUR = 4.7646 RON
  • 1 HUF = 0.0141 RON