URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 17 SEPTEMBRIE 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Acum vreo 10 ani, marii consumatori de cultură din Oradea vituperau împotriva "ţăranului din Birtin" pe motiv că acesta nu face destule manifestări, care să satisfacă pretenţile celor care se trezesc pe Mezzo şi adorm pe Arte. Ei bine, acum lucrurile artă cu totul altfel...
Zic şi eu
Adrian Cris
Şeful Consiliului Judeţean ne ia de proşti. Vinerea trecută, Pásztor Sándor s-a înfoiat în faţa presei locale că a „purtat discuţii” cu nişte nemţi din districtul Steinfurt, pe care l-a prezentat drept „motorul Germaniei”, deşi în realitate doar landul din care face parte, Renania de Nord - Westfalia, este o „locomotivă”, nicidecum districtul respectiv, eminamente rural.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am intrat în magazin uşor ezitant. Era prima dată când trebuia să cumpăr un candelabru şi mă simţeam nesigur. Nu e genul de obiect pe care să îl cumperi prea des. De obicei stau 2 ore să mă hotărăsc asupra unei perechi de pantaloni şi nici atunci nu sunt sigur că am făcut alegerea corectă. În cazul unui candelabru, cu care poţi înfrumuseţa sau distruge o cameră, alegerea părea mult mai dificilă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre necesitatea construirii şi modul în care se va realiza viitorul pasaj subteran Magheru, care va lega pe sub bulevard Aleea Ştrandului de Pacul Traian?


De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Motivul principal pentru care Avocatul Poporului cere declararea Codului administrativ neconstituțional, în ansamblul său, este tocmai ce am arătat săptămânile trecute, respectiv adoptarea acestuia în procedura de urgență a ordonanței guvernamentale, cu ignorarea rolului de legiuitor al Parlamentului.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Consumul de apă poate avea o influenţă nefavorabilă asupra organismului atunci când apa conţine agenţii patogeni ai bolilor infecţioase, când are o compoziţie deosebită de cea a apei potabile şi când are gust sau miros ce o fac improprie consumului. Aceste modificări ale normelor de potabilitate pot fi determinate cel mai des de caracteristicile solului stăbătut de către ape şi impurificării cu ape uzate fecaloid-menajere sau industriale.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
19 Aprilie 2019, 15:15

Centenarul Oradiei: Mesajul primarului Ilie Bolojan pentru orădeni, de 20 aprilie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Dragi orădeni,

Sărbătorim în zilele ce vin Centenarul Oradiei. În 20 aprilie 1919, în ziua de Paște, avangarda Armatei Române eliberatoare a intrat în Oradea. La prânz, în centru, i-au întâmpinat credincioșii ieșiți în frunte cu preoții din biserici. După anii de privațiuni și după lunile grele care au urmat Adunării de la Alba Iulia din 1 decembrie 1918, venirea Armatei Române a fost ca o binecuvântare. Unirea cu țara, România Mare, devenea un fapt real, și în Oradea, și în Bihor.

E o mare onoare pentru mine, ca la 100 de ani de la această mare realizare, să fiu primarul orașului nostru și să vă pot adresa acest mesaj.

Suntem recunoscători generației care ne-a dat o țară, oamenilor mari care au făcut România Mare. Regelui Ferdinand și Reginei Maria, primului ministru Ionel Brătianu și celorlalți oameni politici din Regat care au luat marile decizii pentru întregirea țării. Armatei Române, generalilor Prezan, Moșoiu și celorlalți ofițeri și subofiţeri, precum și soldaților care au luptat și au murit pe fronturile din Primul Război Mondial.

Lui Iuliu Maniu, lui Aurel Lazăr, membrilor Consiliului Dirigent al Transilvaniei și ierarhilor bisericilor Ortodoxă și Greco-Catolică care au organizat Adunarea de la Alba Iulia, hotărând Unirea. Recunoștință veșnică martirilor noștri Nicolae Bolcaș, Ioan Ciordaș și celor care s-au sacrificat pentru idealul național.

Le eternizăm memoria în denumiri de piețe și poduri și în noi monumente. Statuile lui Iuliu Maniu, ale episcopilor Roman Ciorogariu și Radu Demetriu, statuia ecvestră a Regelui Ferdinand, care vor fi amplasate în oraș, vor fi, alături de celelalte monumente din Oradea, niște repere. Ne vor îndemna să cunoaștem ce-au făcut acești oameni, cum s-au întâmplat lucrurile atunci, în așa fel încât să avem perspectiva necesară pentru a ne organiza prezentul și pentru a ne construi un viitor pe măsura înaintașilor noștri.

Primăria Oradea respectă Centenarul și prin cele 100 de proiecte de investiții care se realizează în oraș în acești ani.

Suntem mândri de orașul nostru. De Cetatea Oradea, de clădirile monumentale, de catedrale, biserici și sinagogi. Toate acestea dau o identitate aparte frumosului nostru oraș. La ele au contribuit, de-a lungul sutelor de ani, toate comunitățile: română, maghiară, evreiască și altele.

Se cuvine să le fim recunoscători tuturor celor care, indiferent de epoca în care au trăit, indiferent de etnie sau confesiune, au contribuit la ceea ce e Oradea astăzi. Mândria unora nu trebuie alimentată cu aversiunea față de alții. Respectul, toleranța și apropierea în diversitate sunt temelia dezvoltării orașului și în anii următori.

Civilizația și prosperitatea sunt o consecință a muncii și a efortului, a acumulării de cunoștințe, a talentului și a inovării. Astăzi, în an de sărbătoare, am credința că orădenii au forța și calitățile pentru a face orașul mai prosper și mai atractiv.

La mulți ani, România! La mulți ani, dragi orădeni!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
?
Am uitat sa pun semnul întrebării.
Postat 20 Aprilie 2019, 00:40 de Sandu1206
Domnule primar
Daca se poate face , sa nu meargă taxele noastre la Moldova și Teleorman ? Noi avem nevoie de autostrăzi, drumuri de centura, toate străzile asfaltate ETC.
Postat 20 Aprilie 2019, 00:40 de Sandu1206
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2803 RON
  • 1 EUR = 4.734 RON
  • 1 HUF = 0.0143 RON