URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 17 FEBRUARIE 2020

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Deși anual se asfaltează câteva zeci de străzi, numărul celor care rămân la stadiul de ulițe cu hârtoape este în continuă creștere. Acesta e paradoxul orădean, că nu prididesc edilii să asfalteze pe cât se dezvoltă noile cartiere. Dar principalul vinovat de toată această problemă e tot Primăria.
Zic şi eu
Adrian Cris
Poate vă şochez: mie mi-a plăcut sâmbăta trecută la Conferinţa Judeţeană a PSD Bihor! Recunosc, am avut o plăcere sadică, pe care am savurat-o ignorând că unii din cei 648 delegaţi veniseră la sărbătoarea de partid cu maşinile primăriilor. La fel, nu mi-a păsat nici că rezultatul "alegerilor" îmi era clar încă de două săptămâni: pentru că n-a îndrăznit nimeni să-l concureze, Mang a fost reales printr-o simplă ridicare de mâini.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Pe o străduță din Oradea țevile pocnesc mai des decât dopurile de șampanie prin restaurantele elegante. De câte ori apa rece, apa caldă sau agentul termic se infiltrează la suprafață din străfundurile bătrânei instalații, apare o echipă cu un scenariu bine stabilit: decopertează asfaltul, sapă tranșeea, ajunge la țeavă, taie bucata bolnavă, o sudează pe cea nouă, acoperă la loc, tasează pământul și betonează. Ulterior vine o altă echipă cu o basculă de asfalt și mai multe lopeți, după care, în sfârșit, pe străduța ghinionistă se lasă liniștea.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre dorința Guvernului Orban de a elimina pensiile speciale ale magistraților și despre grevele anunțate de aceștia ca reacție?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Recent a fost publicată în Monitorul Oficial al României Decizia nr. 581/1 octombrie 2019 a Curţii Constituţionale, prin care s-a stabilit că soluţia legislativă ce permitea menţinerea măsurilor asigurătorii ca urmare a sesizării penale făcute de Fisc este neconstituţională.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
11 Februarie 2020, 19:15

Casa Darvas la Roche urmează să fie reabilitată integral până în aprilie (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Casa Darvas la Roche urmează să fie reabilitată integral până în aprilie. Până în prezent constructorii au realizat lucrările în proporţie de 70%.

Investiţia, în valoare de 4,8 milioane lei fără TVA este finanţată printr-un proiect european.

"Lucrările urmează să fie finalizate până în luna aprilie a acestui an, iar proiectul "Restaurarea Casei Darvas la Roche în vederea valorificării patrimoniului cultural secession" se va încheia la 30 august 2020. În acest interval de timp se vor desfăşura mai multe activităţi privind dotarea cu mobilier, privind digitizarea spaţiului imobilului, activităţi de publicitate, de audit şi altele", se menţionează într-un comunicat al municipalităţii.

Lucrările de reabilitare a clădirii vizează în exterior reabilitarea acoperişului, faţadelor şi a fântânii din curte, executarea pardoselii exterioare precum şi montarea unui lift.

Printre multe altele, în interiorul clădirii constructorii au reabilitat toate instalaţiile de la parterul clădiri, au refăcut pardoseala şi terasa de la etaj şi au închis casa liftului.

În prezent constructorii lucrează în interiorul clădirii la refacerea finisajelor, instalaţiilor sanitare, instalaţiile electrice şi montarea corpurilor de iluminat.

Lucrările au fost începute de firma Constructorul Sălard în ianuarie 2018.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
oradeaveche cu noroaie pana la genunchi si baraci insalubre
Vot cenzitar vs vot democratic. Acolo vrei sa ne duci iar, la vot cenzitar, adica la dictatura. PS.. Sa nu uiti sa faci copii si dupa celelalte comentarii scrise cu alt nume de utilizator.
Postat 13 Februarie 2020, 12:16 de 1234
RE: oradeaveche cu noroaie pana la genunchi si baraci insalubre
Vă rugăm să recurgeți la un limbaj civilizat!
Postat 13 Februarie 2020, 14:05 de Moderator
1234
Ai auzit de vot cenzitar folosit peste tot în perioada aia? Știi că primul primar român Coriolan Bucico o fost impus, nici măcar ales? Cât despre injurii am făcut deja copie după conversație, vedem cine are dreptatate. Eu nu mai am nimic de adăugat. Numai bine, Călin.
Postat 13 Februarie 2020, 12:11 de oradeaveche
oradeaveche cu noroaie pana la genunchi si baraci insalubre
Sigur ca da. In instanta. Sa te inveti minte sa mai insulti si sa ameniti. Nu e prima data cand faci asta. Ai mai facut-o si cu alt nume de utilizator.
Postat 13 Februarie 2020, 12:05 de 1234
oradeaveche cu noroaie pana la genunchi si baraci insalubre
Despre ce primar vorbesti ? De unul care a condus Oradea pe vremea ocupatiei unguresti ? Pai, in primul rand, a fost respectivul ales in mod democratic ? Nici vorba! De aici incepe discutia. Restul e o propaganda de doi bani.
Postat 13 Februarie 2020, 12:01 de 1234
1234
Ok, ne vedem în instanță.
Postat 13 Februarie 2020, 11:53 de oradeaveche
oradeaveche cu noroaie pana la genunchi si baraci insalubre
Nu ti-e rusine mai mincinosule ? Plangere pt sovinism ? Pai fa una si autodenunta-te nesimtitule ? Tocmai tu ai inceput cu injuraturile mai jos. "Mai bine nostalgic decat prost". Te supara adevarul si insulti. Iti fac eu o plangere pt sovinism si insulta, ca sa te inveti minte!
Postat 13 Februarie 2020, 11:48 de 1234
1234
Citește aici argumente, vezi ce zice Bolojan. https://m.ebihoreanul.ro/stiri/bihoreanul-tip-rit-6/primar-de-oradea-94454.html Dacă nu faci față unei discuții pe argumente de ce te bagi înseamnă cu injurii? Să știi că nu mi-e greu să-ți fac o plângere pentru șovinism, faptă pedepsită de mai multe articole din codul penal.
Postat 13 Februarie 2020, 11:37 de oradeaveche
oradeaveche cu noroaie pana la genunchi si baraci insalubre
Minciuni ale unui nostalgic dupa o darapanatura. Oradea, era sufocata de noroaie pana la genunchi, baraci insalubre, lipsa asistentei medicale si multe altele. A fost un articol chiar pe acest site in legatura cu aceste lucruri. Inca un pic si esti in stare sa scrii ca existau si zgarie nori in Oradea, pe vremea ocupatiei unguresti. Mai minte omul dar nici chiar asa. Te-ai facut de cacao pana-n varful capului.
Postat 13 Februarie 2020, 11:13 de 1234
Sunt penibil...dar ma tratez
Foarte laudabil ca s-a reabilitat o ruina,posibil infestata cu mucegai,iremediabil.Acum 100 de ani nu se punea problema hidroizolatiei fundatiilor cladirilor.Fundatiile erau din caramida,50-70 cm grosime,in contact direct cu solul,a carei porozitate era buna conducatoare de umiditate,mai ales pe malul crisului.Acum 100 ani strazile erau pavate,in mod uzual cu piatra,granit,bazalt.Erau permeabile si permiteau evaporatia apei din sol.Civilizatia a venit cu mixturi asfaltice,care sunt impermeabile.Apa din sol n-a mai avut alta cale de evaporatie decit subsolurile cladirilor.Ceea ce a determinat probleme grele multor cladiri de patrimoniu,worldwide.Adica igrasie totala in beciuri si in zidaria de la parter sau chiar mai sus.(Bibliografie:Umezeala in constructii si combaterea ei,1969, doar la anticariat).Bun ,sa presupunem ca s-a facut analiza raportului cost/beneficiu.Cladirea are proprietar persoana juridica? Daca da, ea are o valoare de inventar in contabilitate.La valoarea aceasta,pe baza receptiei lucrarilor de reabilitare,se adauga cei 4.8 mil. lei.Pe noua valoare,primaria aplica art.460 din codul fiscal ((1) Pentru clădirile rezidenţiale aflate în proprietatea sau deţinute de persoanele juridice, impozitul/taxa pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote cuprinse între 0,08%-0,2% asupra valorii impozabile a clădirii.(2) Pentru clădirile nerezidenţiale aflate în proprietatea sau deţinute de persoanele juridice, impozitul/taxa pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote cuprinse între 0,2%-1,3%, inclusiv, asupra valorii impozabile a clădirii.).Daca cota e 1%,doar pentru cei 4.800.000 reabilitati rezulta 48.000 lei/an.Posibil ca e un scenariu in cazul cel mai defavorabil,dar si cota minima de 0.2% se lasa cu 10.000 lei pentru d-l birta.Pacat ca nu citeste nici un contabil sau economist comentariile astea,de specialitate, sa ne lamureasca...Nu stim a cui e cladirea,e rezidentiala,nerezidentiala...in fine,sa curga sampania!
Postat 12 Februarie 2020, 20:47 de excalibur
1234...
N-o să-ți vină să crezi dar în 1908 o treime din străzi erau pietruite adică 120, același procent ca și acum. Tot îi bine că ne întoarcem la pietruit, se pare că nostalgia îi mai bună ca prostia.
Postat 12 Februarie 2020, 19:13 de oradeaveche
oradeaveche cu noroaie pana la genunchi si baraci insalubre
Nostalgicii dereglati incaseaza lovitura dupa lovitura, zi de zi.
Postat 12 Februarie 2020, 18:36 de 1234
Neutryno
Paradoxal și tu ești critic la adresa noastră, ce să vezi ăsta-i farmecul democrației adică diferența de opinii, te felicit.
Postat 12 Februarie 2020, 10:27 de oradeaveche
E si asta un serviciu sa fii postac
Bravo sincer celor care s-au ocupat! Dintr-o ruina iese ceva super. Observ ca sunt trei comentarii -critice toate- sub al meu. E lesne de inteles ca nimic nu le place stapanilor acestor penibili postaci.
Postat 12 Februarie 2020, 10:16 de Neutryno
Și ce va fi acolo ?!?
Casa de protocol a ADP ... sau, pas cu pas, se va vinde cui oferă mai mult pe lângă factura S.C. "Rețeaua Bolvan" S.R.L. ?!?
Postat 12 Februarie 2020, 10:03 de CrisDumi
4,8 milioane lei fără TVA
Adica taman 1 milion de euro.Plus tva.Totusi cit poate sa coste o cladire din asta,veche de 100 ani,nereparata,in ruina.Caci dupa reabilitare va valora cel putin 1 mil. €.Deci valoarea de impozitare va fi de cel putin 1mil. €.Au scapat de 500% impozit fatada si vor da de 1000% impozit pe noua proprietate.Sau au grant 5ani? Inseamna ca ne auzim atunci...
Postat 11 Februarie 2020, 20:20 de excalibur
Liftul.
Nici cum nu se încadrează.
Postat 11 Februarie 2020, 19:26 de oradeaveche
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.4 RON
  • 1 EUR = 4.7694 RON
  • 1 HUF = 0.0142 RON