URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 19 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
30 Aprilie 2018, 13:15

ALDE critică de pe margine mutarea tiselor din faţa Teatrului. "Bolojan a poftit, a obţinut: A ras şi Piaţa Ferdinand!"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Reprezentanţii ALDE - partid care nu este reprezentat în Consiliul Local Oradea - critică de pe margine mutarea tiselor din faţa Teatrului Regina Maria, acuzându-l pe primarul Ilie Bolojan "de gesturi anti natură", că betonează spaţiile verzi şi că le face o nedreptate cetăţenilor oraşului.

"A poftit, a obţinut: A ras şi Piaţa Ferdinand!", se arată într-un comunicat semnat de liderul ALDE Bihor, Ciprian Blejan, care critică stilul autoritar, "demn de un comandant suprem" al lui Bolojan, acuzând că "a mai terminat cu o parte a trecutului oraşului Oradea". "Ascunzându-se în spatele unui proiect de "modernizare" prin care se vrea pietonalizare, liderul PNL Bihor a reuşit, în sfârşit, să scape de arborii tisa din faţa Teatrului de Stat", acuză el în document.

Blejan afirmă că arborii de tisa "i-au stat mai mereu în cale dlui primar, presa locală relatând în mai multe rânduri despre modul ironic şi uneori răutăcios în care şeful administraţiei orădene vorbea despre ecologiştii care pledau cauza tiselor" şi spune că acesta este un primar „anti-natură”.

"Nu este primul gest anti-natură al dlui Bolojan, domnia sa trecând deja cu buldozerul peste multe zone verzi ale urbei. Din păcate, în mare parte, noile spaţii verzi şi parcuri prezentate cu aplomb de Municipalitate ies în evidenţă mai mult prin piatră şi beton decât prin verde natural", arată textul citat.

Amintind că "spaţiile verzi reprezintă plămânii unui oraş", Blejan mai afirmă i că eliminarea cu bună ştiinţă a avantajelor oferite de natură "reprezintă un act de nedreptate pentru toţi cetăţenii unei urbe".

"Condamn public decizia de a îndepărta arborii tisa din Piaţa Ferdinand – ei fiind astfel sortiţi pieirii într-un timp relativ scurt – foarte mulţi orădeni get beget având de acum înainte doar amintirea unui loc îndrăgit.  Oraşul Oradea nu merită un asemenea lider!", încheie comunicatul.

După cum se știe, toate cele 14 tise din Piaţa Ferdinand, mai precis din faţa Teatrului orădean şi din jurul statuii Reginei Maria, au fost mutate săptămâna trecută în Parcul 1 Decembrie. Muncitorii RER Vest au fost cei care, marţi şi miercuri, au luat pe sus arborii, pentru ca apoi să-i replanteze, astfel că piaţeta a rămas acum fără pic de verde. Această zonă urmează să intre în şantier, Primăria pregătind un proiect de reamenajare, Piața Ferdinand urmând să devină preponderent pietonală.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
17 Comentarii
SARCA
Eu iti spun ceea ce tu spui la alții. Dar varianta mea e cu UPDATE, NU E DIN EVUL MEDIU. Iar daca nu iti poti stăpâni nervii, poti sa mergi la BÂRLAD, ca ORADEA nu e de tine. Tu esti exact știrile de la ora 5 ( in loc de ceai ), e plin de BÂRLAD la stiri .
Postat 02 Mai 2018, 00:30 de Sandu1201
Dani-e-let
Tu ai o problemă cu tine.
Postat 02 Mai 2018, 00:25 de Sandu1201
c'est la vie
...mais...
Postat 01 Mai 2018, 16:57 de dani-e-let
J'ACCUSE miss pour la VERITE
@Moderator: Există și opțiunea mea ! EU DECLAR PUBLIC CĂ NU VOI MAI RĂSPUNDE ATACURILOR ! Se știe perfect că am o problemă cu D-l Ilie Gavril BOLOJAN ! Dacă Domnia sa dorea o clarificare, putea ( prin intermediari cunoscuți), să-mi solicite o întâlnire/la o cofetărie bună/să discutăm! Am fost CDR-ist înfocat ! CO PO PO etc. ! Să zic ceva despre N&S B ? Despre morți...Dar ce făcea SARI, nu e adevărat! Am fost Crinist! La revedere! Am fost USL- ist! Nici asta nu mi-a ieșit! Dragnea a fost PD, dușmanul meu de moarte ( mă refer la partid ) ! Mă regăsesc în roșu! Fără Filip ! Si Filip....jur că am dovezi dar nu vreau să implic alte persoane. PS: AM O TEAMĂ! Voi participa în scurt timp la o petrecere privată unde va fi și una din slugile BOLOJAN! Va trebui să iau pastile înainte să nu stric petrecerea! Dar...nu o voi strica! PS: Poate cineva renunță să mă mai facă căpitan de securitate! Am grad mai mare dar în ARMATA ROMÂNĂ (pentru că nu-mi plac minciunile, corect este așa: nu gradul ci funcția e mare / în caz de, Doamne ferește, oarece !/
Postat 01 Mai 2018, 16:55 de dani-e-let
!!!
@poiu: Iar balenă nu e " veteran " ! Parcă e prea evident creația cuiva cu menirea de a mă ataca...
Postat 01 Mai 2018, 14:19 de dani-e-let
falsele balene
@poiu: Ai dreptate ! Dar cine mă provoacă ? Cine este primul ? Măcar cu blestemele ( care aici nu apar ) se poate spune că te adresezi Divinității care va decide ! Dar chestiile cu " nu lucrezi, stai pe pensia lui tac' tu, du-te la Bârlad ", ce sunt astea ? Iar fără nici o supărare, maltratarea limbii române nu o suport ! Ești " balenă " ? Fii cu totul Că altfel " tau " frunze....
Postat 01 Mai 2018, 14:14 de dani-e-let
Cu riscul de a ma repeta
Forumul asta devine din nou teatru de operatiuni intre cei 2 veterani ai bihoreanului. Hai sa ne rezumam la articole si sa comentam pe tema lui. Chestiile personale isi au locul il alte parti, gen retele de socializare sau, ca in evu mediu, pe strazi sau in parcuri. Nu incit la violenta fizica decât verbala (a nu se intelege blesteme si injurii doar discutii aprinse).
Postat 01 Mai 2018, 12:51 de poiu
RE: Cu riscul de a ma repeta
Îi vom suspenda pe amândoi, se pare că nu există altă opţiune.
Postat 01 Mai 2018, 14:27 de Moderator
ia zi !
...pomenești...
Postat 01 Mai 2018, 09:24 de dani-e-let
explică
@Sandu1201: Și atunci de ce pomenește Bârlad-ul ? Care e contextul ? Că eu sun PROSTEA și nu pricep din prima !
Postat 01 Mai 2018, 09:24 de dani-e-let
Dani-e-let
Aia nu au nimic. Si nu e DISCRIMINARE.
Postat 01 Mai 2018, 08:56 de Sandu1201
?
@Sandu1201: Adică cei din Bârlad ce au ? Explică-mi clar ! Sună a DISCRIMINARE! Să fiu sigur că scriu corect sesizarea la CNCD...
Postat 01 Mai 2018, 08:31 de dani-e-let
Dani-e-let
La BÂRLAD e locul tau
Postat 01 Mai 2018, 00:50 de Sandu1201
Patrimoniu
Cind te gindesti ca sunt cladiri in oradea "monument istoric", "cladiri de patrimoniu", secession etc. la care iti trebuie 20 autorizatii ca sa bati un cui in perete...Ce atita spatiu verde,tuns regulat,dezinsectii,deratizari,* de ciine, toaletari copaci...versus solutie durabila,fara costuri de intretinere : porfir subventionat fonduri europene...In plus, „obișnuința este a doua natură a omului“ ,in citiva ani totul va parea firesc, absolut normal,emblema unor vremuri glorioase ale orasului.
Postat 30 Aprilie 2018, 22:36 de excalibur
mă " lesi "?
@testtest: Asta cu NY sună a altcineva ! Fă și " nește " greșeli gramaticale... De ce tise ? Pentru că fac parte din istoria orașului ! Cum să compari un oraș de 200000 locuitori cu altul de milioane ? Bine că nu ai pomenit Tokyo...
Postat 30 Aprilie 2018, 17:15 de dani-e-let
ce va mirati
Nici in New York nu sunt tise, asa ca de ce ar fi la noi?
Postat 30 Aprilie 2018, 15:23 de testtest
Cine e alde?
O fi partidu ala anonim? Pana deunazi prezidat de mutulica bodea? Si ce treaba are alde cu oradenii? Ca oana acuma si-a batut joc de toti romanii nu doar de oradeni. Si el critica "public", de parca ar fi un Traian al Rromei (intentionat, stim noi). E un nimeni ce a criticat si el "public", acuma e cineva (cel putin asa crede el). Sa vedem ce a fi apoi vorbim
Postat 30 Aprilie 2018, 14:34 de poiu
Bolojan si concu
Da, D-lui Ilie Gavril Bolojan i-au intrat în cap " nește " idei ! Nu le mai poți scoate nici cu forcepsul ! Tisele erau emblema orașului ! Nu ! Piatră " dă " Mălan ! Să se vadă mai bine plagiatul! Adicătelea Teatrul din Wiesbaden / Germania ! Pentru binele oradenilor același primar organizează târguri de un " inestimabil" kitsch " dar desființează în week end liniile de tramvai -1 și 3-...de ce ? Pentru că poate ! Transport public decent vs târgurile de prost gust ! Prea urât, prea ca la țară...acum vrea Pod la Universitate ! Da, și Filip voia asta când era primar porto! Aduce podul acesta oarece ? Cel de-acum este vechi....peste el au trecut tancuri...dar aș pune pariu că a fost mai solid decât cel nou! Construibil în 4 luni ! Comuniștii chinezi ar fi făcut unul peste un fluviu în maximum 7 zile !
Postat 30 Aprilie 2018, 13:35 de dani-e-let
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Se lucrează la extinderea drumului expres spre Episcopia Bihor. Se va construi şi un viaduct înalt de 10 metri (FOTO/VIDEO)
  • Cum arată Podul Centenarului. Va fi inaugurat înainte de termen, pe 1 Decembrie (FOTO/VIDEO)
  • Copţi, dar buni! Oradea a dat trei campioni la Openul Austriei de Judo Masters! (FOTO)
  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON