URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 18 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Aeroportul Oradea, ca orice instituţie girată de Consiliul Judeţean, este în picaj. Ghinionul său este dublu: au plecat operatorii externi şi a rămas Taromul, cu preţurile sale neruşinate. Bietul Bimbo Tibor Szuhai a fost pus preşedinte al Consiliului de Administraţie al Aeroportului probabil ca să se facă de râs, nu să facă treabă, pentru că habar nu are de avioane.
Zic şi eu
Adrian Cris
Săptămâna trecută am scris despre revolta unui orădean somat pe 1 aprilie să-şi stingă o datorie de 312 lei la CASS despre care nici nu ştia, din 2014, scadentă în iunie, cu precizarea că până la 31 martie putea beneficia de o bonificaţie de 10%. De atunci, am primit mesaje din partea altor păţiţi, cărora ANAF le-a notificat restanţe în pragul prescrierii.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
14 Decembrie 2018, 11:26

Administraţia Domeniului Public Oradea, în topul companiilor profitabile

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Anul 2018 a fost unul bun pentru Administraţia Domeniului Public Oradea, societatea continuând trendul ascendent din ultimii opt ani. Acest lucru rezultă şi din plasarea societăţii într-un top al celor mai profitabile companii din România, realizat de ListaFirme.ro.

Conform datelor de bilanţ depuse în anul 2018, Administraţia Domeniului Public (ADP) SA Oradea a ocupat primul loc în trei topuri realizate pe criterii şi domenii de activitate diferite de către ListaFirme.ro.

Astfel, ADP Oradea ocupă locul I, pentru judeţul Bihor, în Top Profit România 2018, un clasament pentru întreprinderi mijlocii certificat de ListaFirme.ro. De asemenea, în urma bilanţului pe anul 2017, Administraţia Domeniului Public a fost desemnată cea mai mare firmă din judeţul Bihor în Top 5 pentru România. Societatea condusă de Liviu Andrica a ocupat locul I pentru judeţul Bihor şi în Top Afaceri România 2018 pentru întreprinderi mijlocii, menţinând renumele dobândit în ultimii opt ani.

"Colecţiei" de diplome oferite an de an de către ListaFirme.ro i s-au adăugat în anii precedenţi şi altele, obţinute pe plan judeţean, cum ar locul I în Topul judeţean al firmelor 2016, acordată în 2017 de către Camera de Comerţ şi Industrie Bihor, sau diplomele de recunoştinţă pentru sprijinul acordat comunităţii locale, respectiv pentru responsabilitate socială, acordate în cadrul galelor "Antreprenor pentru Oradea".

"Toate diplomele obţinute reprezintă încununarea muncii depuse în ultimii ani. Ne bucură aceste recompense, dar în acelaşi timp ne obligă, fiind conştienţi că trebuie să ne menţinem la acest nivel sau chiar să-l depăşim", consideră Liviu Andrica, directorul Administraţiei Domeniului Public Oradea.

Loredana Buz,
Consilier relaţii publice ADP Oradea

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
10 Comentarii
CrisDumi, de data asta ai grăit cel mai mare adevar...
...deși adevărul nu are grad de comparației. Da-mi voie să te citez: "Trebuie să fi tolomac ca să nu faci profit în acest fel, neavând nimic personal la bază, doar mulți bani publici proveniți din întregul patrimoniu". Vezi ce profit și realizări fac companiile de stat conduse politic de guvern, și cine sunt tolomacii care îl susțin!?! Mă bucur că ai trecut de la Monopol la zaibăr. In vino veritas!
Postat 15 Decembrie 2018, 15:47 de FaBULA
.
Acum doua saptamani cei de la ADP spuneau ca maresc tarifele pentru ca altfel nu pot da salarii decente. Acum aflam ca de fapt au profit serios. Diploma de recunostinta pentru "sprijinul comunitatii locale" cred ca e o gluma. Doar 10% din clientii aquaparkului sunt bihoreni si nici explozia an de an a tarifelor din cimitir nu le-as numi vreun mare ajutor pentru comunitate. Andrica spune ca vrea sa depaseasca acest nivel. Asta inseamna oare noi mariri de tarife?
Postat 15 Decembrie 2018, 12:35 de 1x1
Fă Bulă, nici eu nu puteam compara mai la obiect "chestiunea" !?!
ADP la fel ca industria autohtonă de acu' trei decenii ... edilii precum FSN !?! Bine exprimat !?!
Postat 15 Decembrie 2018, 10:20 de CrisDumi
Unora le place... falimentul
Da' cu ADP-ul ce aveți? Ați uitat ce monopol aveau industria românească în anii 90'. Sub înțeleapta conducere a FSN-istilor, majoritatea relocati în PSD, s-a ales praful de tot. Lasati-o mai încet cu Monopolul, fiți mai tradiționali și dati-o pe pălincă. Mahmureală plăcută!
Postat 15 Decembrie 2018, 08:25 de FaBULA
profit 0
Cred ca asta ar fi de premiat! Sa aveti un buget asa de bine facut incat cheltuielile sa fie egale cu veniturile la finele anului sau veniturile sa fie putin mai mari decat cheltuielile. Abia atunci am simti si noi grija fatza de cetatean. Din moment ce voi aveti venituri mai mari decat cheltuielile inseamna ca ati bagat mana mai adanc decat trebuie in buzunarul oradenilor sau ca nu sunteti capabili sa proiectati un buget si aici ma refer in primul rand la investitii. Inclin sa cred prima varianta. Macar taceti naibii din gura si nu va mai expuneti prin presa. Din punctul meu de vedre ati comis-o, norocul vostru e ca n-are cine sa vada. Romanul doarme, nu e ca francezul! Primarul va sustine, pentru ca profitul asta va fi transferat in conturile PMO. Asta e!
Postat 14 Decembrie 2018, 17:42 de Kid
Subscriu...
...la tot ce-au scis baietii de mai jos.Remarcabil este ca d-l director zice ca " Ne bucură aceste recompense, dar în acelaşi timp ne obligă, fiind conştienţi că trebuie să ne menţinem la acest nivel sau chiar să-l depăşim". Trebuie sa va depasiti performantele actuale,sa tineti ritmul cu termoficare si otl.Cine nu poate tine ritmul, se relocheaza voluntar...spre est
Postat 14 Decembrie 2018, 15:03 de excalibur
Monopol de Oradea
Normal ca atunci cand ai monopol si mai ai si un gibon in primarie care te lasa sa ridici preturile "pana la cer", esti doar profitabil! Sunt curios in slujba cui este aceasta institutie: in slujba cetateanului sau a profitului? Nu de alta dar in Oradea tot ce atinge primaria e pe profit, cu conditia sa exista un monopol iar client sa fie tot orasul. Mi-e sila de profitabilitatea voastra.
Postat 14 Decembrie 2018, 14:37 de oradeanbihor
@loredana buz
Tu chiar crezi ce scrii? Daca da, eu zic sa mai citesti putina contabilitate si economie. Poate ne lamuresti si pe noi cu cine se "bate" pe piata libera din Oradea ADP-ul... Pai voi faceti preturile cat de mari vreti, nu aveti concurenta, cetateanul e obligat sa apeleze la serviciile voastre si va laudati ca aveti profit?!?!?!? Hai ca am inceput si eu sa folosesc semnele de punctuatie ca si CrisDumi si nu e bine.
Postat 14 Decembrie 2018, 13:58 de Kid
ADP este o societate comercială cu capital integral public local !?!
Inițial a fost serviciu public în cadrul primăriei, apoi direcție, mai apoi desprinsă din sfera jurisdicției directe din motive de neplată a TVA, iar ulterior transformată în societate comercială ca să nu fie luați directorii ei de Curtea de Conturi și DNA, pentru evaziune prin neplata taxei pe valoare adăugată la depășirea plafonului legal !?! Câștigul transformărilor în timp este posibilitatea atragerii directe de finanțări, sub jurisdicția consiliului local ... având patrimoniul doar public al municipiului, fără niciun amestec privat !?! "Invenția" nu aparține nici lui Bolojan și nici lui Andreica ... ci unora care au avut imaginația de a "orienta" niște bani fără control direct din partea municipiului, strict discreționar de la nivelul "instituției primarului" încă din epoca PDL-istă a puterii locale !?! Trebuie să fi tolomac ca să nu faci profit în acest fel, neavând nimic personal la bază, doar mulți bani publici proveniți din întregul patrimoniu al orașului și orădenilor !?! Pentru asemenea "inginerii" a stabilit instanța din București că sunt nelegalități în constituirea unor companii de către Gabriela Firea !?! Trebuie să fi și mai tolomac, ca în loc să taci chitic și să mergi pe burtă, să te apuci să-ți plătești un lic pe podium ca să dai bine fraierilor care te țin cu banii lor de contribuabili !?! Tocmai și-a deschis astfel și Andreica ... calea pentru o mai atentă monitorizare, având în vedere că o companie publică nu este apreciată pentru profit, ci pentru realizarea unor lucrări publice cum ar fi întreținerea și repararea patrimoniului public care se deteriorează permanent.
Postat 14 Decembrie 2018, 11:56 de CrisDumi
dati-le diplome vorba bancului
listafirme.ro iti da diplome pentru cativa euro cu ce loc doresti si in ce categorie vrei tu. se pare ca doar la bani publici mai prind aceste smecherii ieftine. acolo e sete de diplome in continuare.
Postat 14 Decembrie 2018, 11:31 de Traian
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Dumnezeu a plâns pentru Fiul Său!': Devoţiunea Calea Crucii din Parcul Olosig s-a ţinut pe ploaie (FOTO / VIDEO)
  • „Fenomenul Trench Art”, noua expoziție de la Muzeul Țării Crișurilor, a fost deschisă publicului (FOTO)
  • Cioloş, mică baie de mulţime în centrul Oradiei, în cojoc de Beiuş. L-a primit de la oamenii locului (FOTO / VIDEO)
  • BNR Bihor şi-a deschis porţile: Liceenii orădeni și-au pus faţa pe bancnote de 1.000 de lei (FOTO)
  • Turn de instrucţie, pentru antrenamentele pompierilor din Aleşd (FOTO / VIDEO)
  • Încolonaţi pe centură: Peste 200 de taximetrişti din Oradea au protestat împotriva Uber, deşi serviciul nu există în oraş (FOTO)
  • Nepoata lui Traian Moșoiu, la expoziția dedicată generalului, în Piața Unirii: „Atenție, Bucureștiule! Oradea știe să își comemoreze eroii” (FOTO)
  • Tramvaiul Siemens a fost mutat cu greu spre depou. Circulaţia tramvaielor a fost reluată în Nufărul (FOTO / VIDEO)
  • Dezbaterea bugetului Oradiei: Primarul Ilie Bolojan promite reluarea finanţării ONG-urilor din 2020 (FOTO)
  • Un tramvai Siemens a deraiat în Oradea, în cartierul Cantemir. Circulaţia este blocată! (FOTO / VIDEO)