URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 20 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
După cum se ştie deja, Parchetul Oradea a decis că fata care a incendiat drapelul maghiar din Pasajul Vulturul Negru nu se face vinovată de nimic. Prin urmare, cazul s-a clasat. Am citit argumentația și doamna procuror a analizat speța în litera legii. Dar nu cred că și în spiritul ei.
Zic şi eu
Adrian Cris
Săptămâna trecută am scris despre revolta unui orădean somat pe 1 aprilie să-şi stingă o datorie de 312 lei la CASS despre care nici nu ştia, din 2014, scadentă în iunie, cu precizarea că până la 31 martie putea beneficia de o bonificaţie de 10%. De atunci, am primit mesaje din partea altor păţiţi, cărora ANAF le-a notificat restanţe în pragul prescrierii.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
23 Noiembrie 2018, 15:49

Poftiţi la pas! Primăria Oradea are un proiect de extindere a zonei pietonale. Păreri pro şi contra

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Oradea va avea o nouă stradă dedicată pietonilor. Primăria pregăteşte un proiect pentru extinderea zonei pietonale, în cadrul căruia ar urma să fie realizat un aşa-numit coridor de mobilitate, care va lega cartierul Rogerius de zona fostei fabrici Înfrăţirea.

"Va exista o legătură pentru pietoni şi biciclişti între zona străzii Alumina şi amplasamentul Înfrăţirea, care s-a dezvoltat mult, cu zona comercială şi de blocuri. Se vor construi şi birouri acolo", a explicat primarul Ilie Bolojan.

Lung de 470 metri, acest coridor va presupune şi un pod pietonal peste Crişul Repede, de 110 metri, ce va fi construit între podurile Carol şi Decebal, în preajma actualei insuliţe de pe râu. De pe acest pod, pietonii şi cicliştii vor trece pe o pasarelă supraterană, ridicată peste strada Splaiul Crişanei, iar apoi vor coborî în zona Colegiului Mihai Viteazul. De acolo, între străzile Poieniţei şi Brâncoveanu şi până la Tudor Vladimirescu se va amenaja un culoar pietonal.

"Între străzile Poieniţei şi Brâncoveanu va trebui să expropriem două case, ca să facem această străpungere pietonală nouă. Între Brâncoveanu şi Vladimirescu sunt proprietăţile oraşului, iar strada va trece şi prin parcarea din curtea Colegiului Vuia", a mai precizat primarul Oradiei.

Proiectul va fi finanţat prin fonduri europene, dar deocamdată este în fază de studiu de fezabilitate, astfel că nu se cunoaşte valoarea sa.


Ce părere aveţi despre proiectul coridorului pietonal pe care Primăria vrea să îl facă între strada Aluminei şi zona Înfrăţirea?

Este o tâmpenie. De ce să faci exproprieri ca să ajungi la nişte centre comerciale? Mai ales că există atâtea mijloace de transport public în zonă.

Victoria Gheorghiu

Este un proiect foarte bun. Cât mai multe poduri înseamnă fluidizare. Dar să fie despăgubiţi corect proprietarii expropriaţi pentru aceste lucrări.

Horia Popa

Cei din Rogerius să ia tramvaiul ca să meargă la Prima. Opriţi-l pe primar până nu este prea târziu. Va demola şi blocuri, că aşa vor el şi acoliţii lui.

Raul

Nimic împotriva construcţiei de poduri, dar Crişul se distruge din ce în ce mai tare. Tot ce se construieşte din beton pe mal diminuează fauna.

Paul Iancu

În locul acestui proiect, mai bine s-ar mai face un parc sau alte investiţii în spaţiile verzi. Pe jos putem ajunge oricum în această zonă.

Loredana

Nu sunt de acord, se va distruge fauna şi flora din Crişul Repede şi mai rău decât este deja. Păcat că nu ne gândim deloc la aceste aspecte.

Silviu Pop

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
17 Comentarii
Ce om ști face?
E bine bine este foarte bine....dar tu "ne depășește " "pă toțiii"...
Postat 24 Noiembrie 2018, 14:58 de unom
unom
Scrie-ti numele pe goagale , sa vezi ce vedetă este tu.
Postat 24 Noiembrie 2018, 13:54 de Sandu1206
c'est la vie
In schimb....jurisprudenta CEDO recunoaste ca in cazul persoanelor publice situatia este schimbata! Inevitabil sunt expuse unor chestiuni mai dure!
Postat 24 Noiembrie 2018, 09:54 de unom
asta e!
Ce nu pricep unii este că si dacă pot fi recunoscut nu au dreptul să-mi publice numele și adresa! Așa este scris in Codul Civil, ce să mai zic de GDPR! Prin urmare o vor încasa....trimit cerere de chemare in judecată și sa ceara Instanta sa afle numele intimatilor! Eu voi scrie: chem in judecata pe "scolar", "alex", etc. unii vad ca nu mai scriu de o vreme!
Postat 24 Noiembrie 2018, 09:52 de unom
Și nu doar numele
Și adresa Str. S . O . nr 49. Deci tu ne spui noua cât ești de deștept că ai făcut ASE , uite inteligență. Ți-ai dat adresa și numele sa ne arăți cât ești de șmecher, când de fapt ești vai și amar.
Postat 23 Noiembrie 2018, 22:19 de Sandu1206
unom
Nici dacă te pleznesc nu o să mă convingă
Postat 23 Noiembrie 2018, 22:14 de Sandu1206
!!!
Pardon...commentul
Postat 23 Noiembrie 2018, 21:49 de unom
!!!
D-l avocat va poate explica cum este cu articolul 74! Păstrați articolul sau Nu!
Postat 23 Noiembrie 2018, 21:48 de unom
@unom sarca
Ma bazez pe faptul ca, debil fiind, intr-un acces de delirium tremens la adresa primarului, a primariei, a NATO, a cavalerilor jedi, etc ti-ai declinat identitatea. Sarca TD. Asa ca asupta idiotilor ca tine nu are efect Art 74 din Codul Civil. Nu fac decat sa-ti spun pe numele care, candva( erai TDS) l-ai afisat aici. Hai pa.
Postat 23 Noiembrie 2018, 21:32 de elev
https://m.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-1/protest-anti-bolojan-un-oradean-a-protestat-impotriva-deciziei-primarului-de-a-cadea-la-pace-cu-firma-impact--111519.html
Sarca uite că ești vedetă, articolul 74 spune că în cazul asta se accepta.
Postat 23 Noiembrie 2018, 21:28 de Sandu1206
unom
Nu mai zic nimic ca tot eu sunt ala scuipat. De ce sa am o opinie cand vine mai apoi vreun idiot spalacit cu matele chioraind de foame si ma spurca doar ca nu sunt de acord cu el. Scuze, nu e vorba de tine. Raman asa pe langa, citesc, ma mai crucesc, si raman cu cititul. Daca s-a ajuns la chestii de mame pe aici, deja e trist. Anyways, am un oras minunat de vizitat unde nu am mai fost pana acuma, o sa imi ocup timpul pe aici fara sa mai comentez. Deh.. e deja prea mult pt mine, nu am chef sa ma apuc de a face publica vreo persoana doar ca m-a jignit. Desi greu nu mi-ar fi. Hai sa ne luam "pa pa" linistit și civilizat. Cine poate, cine nu...asta e, pacatul universului.
Postat 23 Noiembrie 2018, 20:30 de poiu
Morometii 2
@elev: ESTI sigur ca eu sunt cel căruia îi dai numele contrar prevederilor articolului 74 din Codul Civil? Pe ce te bazezi?
Postat 23 Noiembrie 2018, 20:12 de unom
@crisdumi
Renunta....esti prost. Adica esti psd-ist. PS De unom Sarca numai de bine, e bolnav psihic saracul. Clementa maxima pentru amandoi, suntedi debilii de marca ai acestui oras.
Postat 23 Noiembrie 2018, 20:04 de elev
?
Urmează pietonala Universității! Cică ar fi ideea netrebnicului din fruntea Sorbonicii! Nu cred! E a lu ala din fruntea Primăriei! Tu încerci să faci un podet "păstă " Petișoara ( dar nu il termini) ca sa ai pietonala spre cimitir, mă? @poiu:zi că am obsesii! Acum sunt pe subiect! Sau bubu?
Postat 23 Noiembrie 2018, 18:26 de unom
Ce îi lipsea chelului? Fix tichia de mărgăritar ...
După Ilie "Nero" Bolojan ... carul se pune înaintea boilor !?! Nu e în stare să facă acopere nici măcar șanțul care blochează o potențială rampă de coborâre din "aleea expres" direct în str. L.Pasteur, ca să nu dea tot șoferul un idiot ocolul de 400° din giratoriul post-supra-traversare ... dar el visează lucrări după mentalitatea bolșevică care a dat deja faliment !?! Jenant să vrei să călătorești la Lună ... dar tu să ai încă latrina în fundul curții, la mă-ta în gospodărie !?!
Postat 23 Noiembrie 2018, 18:12 de CrisDumi
Sictir..
Hai sa demolam tot orasul dupa cum viseaza primarul. Inca nu am vazut nici un exemplu din partea edililor pentru a sustine mersul pe jos. Primarul s-a declarat impotriva masinilor in Oradea dar nici el si nici subalternii lui nu circula pe jos sau cu tramvaiul. Cat despre exproprieri si motivul lor mi-e sila! Nu se face nici autostrada si nici spital, da' noi expropriem! Mai avem garantia proprietatii private in Oradea cu acest primar???
Postat 23 Noiembrie 2018, 18:08 de oradeanbihor
Podul Bolojan
Inca doua mandate si intubeaza Bolo tot Crisul din Osorhei pana in Santandrei. Serios vorbind nu te poti opune progresului unui oras pentru ca tu ai o vulcanizare, casa, bloc, chiar daca pentru tine sunt sfinte, tu esti efemer orasul nu!
Postat 23 Noiembrie 2018, 16:26 de alexcuce
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Meniu de front: Vizitatorii expoziţiei dedicate lui Traian Moşoiu în Cetate au fost omeniţi cu varză cu cartofi (FOTO / VIDEO)
  • Ilie Bolojan, emoţionat până la lacrimi la dezvelirea statuii lui Iuliu Maniu în Oradea. Vezi care a fost atmosfera la eveniment! (FOTO / VIDEO)
  • 'Dumnezeu a plâns pentru Fiul Său!': Devoţiunea Calea Crucii din Parcul Olosig s-a ţinut pe ploaie (FOTO / VIDEO)
  • „Fenomenul Trench Art”, noua expoziție de la Muzeul Țării Crișurilor, a fost deschisă publicului (FOTO)
  • Cioloş, mică baie de mulţime în centrul Oradiei, în cojoc de Beiuş. L-a primit de la oamenii locului (FOTO / VIDEO)
  • BNR Bihor şi-a deschis porţile: Liceenii orădeni și-au pus faţa pe bancnote de 1.000 de lei (FOTO)
  • Turn de instrucţie, pentru antrenamentele pompierilor din Aleşd (FOTO / VIDEO)
  • Încolonaţi pe centură: Peste 200 de taximetrişti din Oradea au protestat împotriva Uber, deşi serviciul nu există în oraş (FOTO)
  • Nepoata lui Traian Moșoiu, la expoziția dedicată generalului, în Piața Unirii: „Atenție, Bucureștiule! Oradea știe să își comemoreze eroii” (FOTO)
  • Tramvaiul Siemens a fost mutat cu greu spre depou. Circulaţia tramvaielor a fost reluată în Nufărul (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2114 RON
  • 1 EUR = 4.7622 RON
  • 1 HUF = 0.0149 RON