URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 25 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Când am văzut floarea taximetriei orădene comasată pe Centură m-am gândit că au făcut-o ca să se desolidarizeze de colegii lor giboni din Brăila, care au călcat în picioare un client pe principiul „mulți, dar proști”. Dar nu...
Zic şi eu
Adrian Cris
Deşi marginalizat pe lista PSD pentru Parlamentul European 2019-2024, orădeanul Emilian Pavel rămâne un soldăţel cuminte al Partidului, calitate în care a comis două noi trăsnăi. Una comică - pretenţia ca Guvernul Dăncilă (he-he!) să ţină încă 6 luni „preşedenţia” Consiliului UE, pe care Finlanda cică nu va fi în stare s-o preia, alta toxică - o laudă pe Facebook cum că „ne asigurăm că drepturile angajaților români din străinătate, și ale copiilor lor mai ales, nu sunt afectate de diverse politici populiste”.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
01 Mai 2014, 16:39

Orădean şi mândru

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Aud aproape zilnic persoane care se plâng că în Oradea nu se face nimic, că nu se întâmplă nimic spectaculos, că poţi să mori de plictiseală. Aşa mi-a venit ideea să lansez o provocare, ca lumea să facă ceva inedit. "Orădean&Mândru" a fost motto-ul proiectului foto pe care l-am propus orădenilor, pe care i-am invitat la şedinţe foto gratuite, în care ei trebuiau doar să zâmbească şi să spună, prin intermediul unor pancarte, că sunt mândri că sunt orădeni.

E uşor să votezi online pentru Oradea şi suntem cu toţii mândri că oraşul nostru a câştigat sondajul privind cele mai frumoase oraşe din ţară. Dar nu e suficient, trebuie să facem mai mult, trebuie să ne implicăm activ în viaţa oraşului şi să contribuim la înfrumuseţarea lui.

De ce suntem mândri de Oradea? Bineînţeles, pentru că oraşul este frumos. Deşi încet şi timid, în ultima perioadă au fost restaurate mai multe clădiri importante. Astfel ne putem bucura de frumoase imobile Secession, care ne amintesc de Austria. Dar Oradea înseamnă mult mai mult decât clădiri...

Suntem mândri de oamenii pe care îi avem, profesionişti în domeniile lor, care muncesc, chiar dacă rezultatele lor se văd mai mult sau mai puţin: de la olimpicii noştri la profesorii lor, de la artişti la simpli gospodari. Pe aceştia din urmă trebuie să îi promovăm cu mai multă insistenţă.

Nu vreau să idealizez statutul de orădean. Dar dacă ne vom implica mai mult în viaţa oraşului, fără să lăsăm doar critici în urma noastră, Oradea va prinde cu adevărat viaţă. Invitaţia de a face ceva notabil pentru oraşul în care trăim e valabilă pentru toţi cei cărora le pasă cum arată oraşul. Trebuie să decidem noi cum ni-l dorim în viitor şi mai ales ce vom face noi pentru a schimba lucrurile în bine.

În cele din urmă, "Orădean&Mândru" a fost felul meu de a mă revanşa, de a face un cadou oraşului care m-a susţinut şi m-a promovat, dar şi orădenilor care mă înconjoară. Şi de a le aminti că de Oradea trebuie să fim mândri şi când aparatele foto nu mai lucrează!

Remus Toderici
fotograf

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
romania
si uite asa, ne demonstram ca suntem romani....rautate,vorbe grele....ne meritam soarta
Postat 15 Mai 2014, 14:00 de eu
@ cica, "oradean adevarat" made in hun.. asia
bai, jegosule, daca nu va civilizau cat de cat austriecii (bineinteles dupa ce au batut la voi ca si la.... hotzii de cai, sic) , ati fi si azi niste nomazi care care umbla de colo-colo manati de vant si de foame, mancand carne de sub saua calului.
Postat 05 Mai 2014, 06:13 de hahahaha.....
@"oradeanul" din stepa asiatica
Ce injuri tu, mah nenorocitule ? Familia mea este aici de peste 15 000 de ani ! A ta a venit acum o mie de ani din fundul Asiei, la furat si omorat in Europa. E o mare diferenta ! Au incercat sa fure si de la familia mea. Ai mei le-au dat peste laboantze si peste flit de i-a luat dracul ! Esti o "vinitura" nesimtita asa cum ti-a fost toata familia venita aici la furat !
Postat 05 Mai 2014, 05:36 de mongolia
buda si pesta porcina
vasile&comp=porci frustrati ! la ungaria coruptia si foamea sunt uriase, intr-o tara mica.
Postat 05 Mai 2014, 00:40 de Cilp
@Remus
Bunicii tai din Bihor? Jalnic. Esti un taran prost din Sholdova, nu ai treaba cu Oradea - EU SINT ORADEAN cu bunici oradeni si stramosi oradeni, familia mea e aici de 1000 de ani!!!! Taran prost de esti cu corcitura asta de ebihoranul.ro.
Postat 05 Mai 2014, 00:06 de Oradean Adevarat
hop si anonimi
Protejati de posibilitatea de a comenta in mod anonim, aruncati cu tot felul de cuvinte care, de cele mai multe ori, sunt cuvinte fara un strop de adevar. Nu vad legatura proiectului cu autostrada sau cu lipsa locurilor de munca, este un proiect pentru cei care se simt mandrii de orasul lor in ciuda deficientelor care le are. Nimeni nu ii obligat sa participe la astfel de proiecte, dar in bunul spirit romanesc, de ce sa nu aruncam cu piatra ca doar putem, avem anonimatul. Este foarte simplu sa critici si sa iti postezi parerea despre un om despre care nu il cunosti, indiferent ca ii Remus sau oricine altcineva. Acuma stiu ca o sa mai apara comentarii ca de ce ma bag si eu, ca cine sunt eu si asa mai departe dar sincer diferenta dintre mine si cei care o sa ma injure este ca eu nu ma ascund dupa cortina infecta si jegoasa numita anonimat. Semnat: Ferchi Sebastian
Postat 05 Mai 2014, 00:04 de Ferchi Sebastian
Reclama ieftina
Foame mare. Incearca si asta sa-si faca publicitate.
Postat 04 Mai 2014, 20:01 de $$$$$$
hai la poze
si cam ce ai vrea tu, mai pustiulica? Sa ne incolonam toti cu pancarte in mina si sa iesim la pozat, sa neprefacem ca nu vedem hotii, coruptia si mizeria din tara, respectiv orasul asta? Hai sa bagam capul in pamint ca strutii, facem poze, ne prefacem ca totul e frumos si gata, am rezolvat problema, nu-i asa baiatu' lu tata?
Postat 04 Mai 2014, 17:46 de vasile
mai fotografu lu tata
astea-s baliverne, aragaz cu patru ochi, nu pacalesti pe nimeni. Tu nu incerci decit sa te promovezi pe tine, nu orasul, nu ne mai obosi, du-te si fa-ti pozele ascunzindu-te dupa tufisuri (...)
Postat 04 Mai 2014, 17:32 de baliverne
Hai ca te lasam..
@oradene: pana cand vei face si tu ceva similar prin care sa promovezi orasul, cioc mic, mujicule. Ai ajuns si tu la bloc cu buda-n casa si in loc de obiele porti pantofi si deja emiti judecati de valoare.
Postat 04 Mai 2014, 07:33 de Jim Beam
hai lasa-ne
daaaaa, sigur si nici macar nu-ti faci publicitate pe spatele nostru ascunzindu-te dupa un proiect ridicol, marele fotograf, hai scitir......... apropo, nu te sustine nimeni asa ca nu te amagi
Postat 03 Mai 2014, 19:33 de oradene
nelamurire
multumesc pentru sustinere! nu stiu cine sau de ce a inventat faptul ca as fi din moldova, chiar si bunicii mei sunt din bihor
Postat 03 Mai 2014, 11:08 de remus
Buna initiativa
O fi el moldovean, da cu siguranta nu e taran. Si daca tot vorbim de tarani, Oradea are mai multi tarani bihoreni decat moldoveni. Ii vezi peste tot, prin oras, cluburi, la cafele. Daca s-a gasit "un moldovean" sa promoveze orasul, atunci e foarte bine...Da, orasul e frumos, da e plin de someri, de oameni saraci , salarii mici, un oras imbatranit si care pare un pic cam prafuit. Daca omu asta face ceva, macar sa apreciem, daca nu putem , sa nu lasam orgoliul bihorenesc si lenea noastra sa strice un proiect frumos.
Postat 03 Mai 2014, 10:41 de Mcm
Diana
nu stiu ce vorbesc sint beat mort turta
Postat 02 Mai 2014, 23:56 de Diana
Oradeanului Adevarat (?)
ce bine ar fi daca s-ar putea face transplant de creier ...
Postat 02 Mai 2014, 22:10 de Diana
Oradean Adevarat
Taranul asta din Moldova nu are treaba cu Oradea. E un transplant.
Postat 02 Mai 2014, 18:32 de Oradean Adevarat
mandri
santem mandri ca santem oradeani! un oras frumos cu oameni frumosi si omenosi!
Postat 02 Mai 2014, 16:24 de Calin
Warren Buffett
eventual ai putea sa aduci niste investitori, sa propui niste linii de productie rentabile, sa tragi autostrada mai aproape, sa aduci curse internationale pe aeroport, sa ridici sorbonica la statut de universitate... da, atunci ai face ceva, altfel e can-can.
Postat 01 Mai 2014, 20:14 de contra
Meriti
Meriti o imbratisare!Oradean cu suflet mare...
Postat 01 Mai 2014, 19:34 de matilda
count display

FOTO BIHOREANUL

  • S-au turnat cei 92 de piloţi care vor susţine viaductul drumului rapid de la ieșirea din Oradea spre Biharia (FOTO / VIDEO)
  • Biciclete în aer, în fața Primăriei Oradea: Sute de bicliști au participat la „Critical Mass” (FOTO / VIDEO)
  • Accident grav pe DN 76, în Beiuș. O persoană a decedat, iar alta a fost preluată de elicopterul SMURD. Trafic blocat pe ambele sensuri de mers! (FOTO)
  • Bihorenii participă la atelierul de încondeiat ouă al Muzeului Ţării Crişurilor (FOTO)
  • Elevii de la Liceul Nicolae Bolcaş Beiuş, experienţă IT la malul Oceanului Atlantic (FOTO)
  • Accident în Oradea: Un taxi a ajuns cu roţile-n sus pe Republicii. Şoferul şi pasagera au fost transportaţi la spital (FOTO / VIDEO)
  • Cei mai buni elevi din ţară la biologie, reuniţi la Oradea (FOTO)
  • Sărbătoarea artelor: European Music Open aduce la Oradea o pleiadă de personalităţi (FOTO)
  • Haita Raksi: Un cuplu din Salonta îngrijeşte peste 180 de câini abandonaţi, într-un adăpost privat amenajat la marginea oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Final spectaculos pentru centenarul Oradiei: Andra a cântat „tradițional”, soldaţii s-au retras cu torţe, iar artificiile au fost tricolore (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2421 RON
  • 1 EUR = 4.756 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON