URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 17 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?

De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
29 Aprilie 2018, 16:55

O lecție despre viață

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un proverb chinez spune aşa: dacă planifici pentru un an, cultivă orez, dacă planifici pentru un deceniu, plantează copaci, iar dacă planifici pentru viaţă, educă oameni.

Peste tot în lume, educaţia de mediu e o prioritate, cerută de impactul contemporan dintre societate şi natură. Vârsta copilăriei este cea mai propice pentru educaţia de mediu, iar aceste activităţi opţionale oferă cadrul optim de formare a viitorilor adulţi, care vor avea un comportament responsabil faţă de mediul înconjurător.

Ocrotirea naturii începe cu muşcata din fereastră, cu căţelul şi pasărea în care nu trebuie să tragi cu praştia, ci să le oferi căldură şi hrană.

După o muncă susţinută şi neîntreruptă de opt ani, şcoala noastră se numără printre cele 16.941 şcoli din lume care deţin certificat de Eco-Şcoală şi Steagul Verde, în Programul Internaţional Eco-Schools derulat de Fundaţia de Educaţie pentru Mediul Înconjurător.

Programul le oferă elevilor noştri motivaţii pentru a acorda mediului atenţia necesară, iar prin activităţile pe care le desfăşurăm în natură se urmăreşte formarea unor convingeri şi comportamente eco-civice, extrem de importante pentru o societate modernă.

În plus, nu doar elevii sunt stimulaţi, ci şi cadrele didactice, care se implică în activităţi concrete de ecologizare. Numai prin exemple de bună practică am reuşit să le inoculăm elevilor "virusul eco".

Astăzi, adunăm selectiv becuri, baterii, electrocasnice uzate, hârtie, plastic, chiar facem artă din deşeuri. Am mobilizat şi părinţii la activităţile cu tematică ecologică.

Am dovedit că "micul om" poate fi alături de natură şi l-am învăţat că prin faptele sale mari aduce o contribuţie importantă la ocrotirea şi conservarea mediului. Ei au înţeles că toate speciile trebuie protejate, iar omul trebuie să trăiască în armonie cu natura. O lecţie importantă pentru viitorul lor şi al nostru, al tuturor...

Laura Ienei David
Profesor coordonator Eco-Şcoala
Şcoala Gimnazială Oltea Doamna

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

FOTO BIHOREANUL

 • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
 • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
 • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
 • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
 • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
 • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
 • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
 • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
 • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
 • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

 • 1 USD = 3.8697 RON
 • 1 EUR = 4.5959 RON
 • 1 HUF = 0.015 RON