URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 21 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cu fiecare cretin care vandalizează mobilierul urban, ne dăm seama că încă suntem la stadiul de comună primitivă, intrată abuziv şi prin nebăgare de seamă în U.E.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
27 Aprilie 2018, 10:56

Alcoolul crește atracția între persoanele de același sex

Alcoolul crește atracția între persoanele de același sex foto generic, periskopi.com
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

În general, fluiditatea sexuală a femeilor este văzută ca fiind mult mai răspândită decât cea a bărbaților iar consensul în psihologie este că femeile sunt mult mai dispuse să fie atrase de persoane de același sex decât bărbații. Studii făcute pe acest subiect confirmă ipoteza: femeile, indiferent de orientarea lor sexuală, devin excitate într-o mai mare măsură la stimuli diverși care variază de la clipuri cu conținut explicit heterosexual și până la clipuri care afișează lesbiene întreținând relații sexuale.

Bărbații în schimb sunt mai puțin dispuși să fie atrași de persoane de același sex, proporția fiind undeva pe la 51%. Explicația poate fi de ordin genetic, se poate lega de ostracizarea sexuală (un bărbat care întreține relații homosexuale este văzut mai rău de societate decât o femeie care face același lucru) ori poate ține de rolul bărbatului în societate, mai bine definit - văzut ca fiind dominant, agresiv și puternic - în contrast cu o posibilă preferință sexuală diferită de a majorității.

Un studiu recent  a căutat să vadă cât de fluidă este preferința sexuală în populația americană, iar cercetătorii au prezentat unor subiecți heterosexuali o imagine a unei persoane atrăgătoare aflată la un bar. Imaginea persoanei era de ordin androgin, neputând fi ușor identificată ca bărbat sau femeie.

Întrebați ce văd în imagine, 32% dintre bărbați și 23% dintre femei au afirmat că văd o femeie atrăgătoare. Subiecții experimentului au fost apoi întrebați cât de dispuși ar fi să îi cumpere o băutură persoanei din imagine, să flirteze cu ea și apoi să o ducă acasă în vederea întreținerii de relații sexuale. S-a constatat că pe măsură ce paharele de alcool curgeau unul după altul, interesul femeilor în persoana din imagine a crescut, indiferent de faptul că vedeau în ea o femeie sau un bărbat. Gradul de interes al bărbaților din studiu a rămas însă la același nivel, indiferent de numărul de pahare consumate, când în imagine vedeau o femeie. În schimb, în mod interesant, gradul de interes al bărbaților care vedeau în imagine un alt bărbat a început să crească pe măsură ce consumau alcool.

Cu alte cuvinte, nu doar că alcoolul crește interesul sexual în bărbați și femei, dar în cazul primilor mărește gradul de atracție față de persoanele de același sex.

Ca o paranteză, un alt studiu afirmă că interesul sexual al bărbaților pentru alți bărbați crește odată cu vârsta în timp ce al femeilor scade ușor odată cu trecerea anilor.

Concluzia pe care o putem trage din aceste studii este că sexualitatea este fluidă în anumite cazuri. Mai des în cazul femeilor decât în cel al bărbaților. În plus, ea poate fi modelată temporar de factori externi (precum alcoolul) în cazul persoanelor de orientare heterosexuală.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
@dani-e-let:
Din acest moment orice discuție cu dumneavoastră s-a încheiat. Am fost tolerant și politicos cu dumneavoastră și tot ce-am primit înapoi au fost acuze, ironii, jocuri de cuvinte și amenințări. Consider că mi-am depășit limitele. Să nu mă mai abordați în privat; eventualele dumneavoastră probleme, păreri și cuvinte nu mă privesc. La mine în cabinet veți intra doar cu tarif x10, special aplicat persoanei dumneavoastră, atunci când vreau eu și cum vreau eu. E modul meu de a vă răsplăti amabilitatea de până acum. O zi bună.
Postat 28 Aprilie 2018, 22:33 de Razvan_T_Coloja
asta e!
@Florin Ciucas: D-na G. cred ca știe despre ce vorbesc...
Postat 28 Aprilie 2018, 20:56 de dani-e-let
Colo ja r mănânci
@Răzvan...Aș putea să vă fac o demonstrație! Că nu e cum ziceți! Pot să o fac și în baza mesajelor private! Si poate voi uza de ele! @Florin Ciucas: D--le Florin Dănuț Ciucas: în ultimele luni chiar am trecut prin niște evenimente! De aceea vreau la psiholog! Deci ce să vă urez?
Postat 28 Aprilie 2018, 20:54 de dani-e-let
...
@Dani-e-let: Cabinetul individual este spațiu privat, nu public. Ar fi fost spațiu public dacă era cabinet într-o clinică de stat; dar nu e. Despre ceea ce numiți dumneavoastră ”selecție” v-am spus și în privat cum stă treaba. Ca liber profesionist am un statut similar cu cel al unui PFA. Ca PFA - de exemplu - nu preluat toate proiectele de webdesign care mi se vârau pe gât. Îmi alegeam singur clienții iar dacă nu-mi plăcea tonul, mă jigneau, discutau de sus cu mine, nu-mi convenea prețul ori pur și simplu era joi și nu aveam chef să lucrez îi refuzam cu zâmbetul pe buze. Mă confundați cu o societate comercială sau o instituție de stat. Un PFA sau un liber profesionist poate refuza clientul și pe criterii de genul ”ai tricou verde iar mie nu-mi place verdele”. E atât de simplu. Așa cum drept PFA alegeam în serverul cui accept să lucrez, cât timp și pentru cât anume, drept liber profesionist îmi setez singur orarul, tariful și clientela.
Postat 28 Aprilie 2018, 18:20 de Razvan_T_Coloja
TDS la psiholog
Ocazie cu care şi-a dat seama şi Răzvan că orice încercare de dialog cu Tedeseul e cauză pierdută. Conştient de faptul că ar fi un interesant caz de studiu, îţi recomand, totuşi, să nu-l iei de client. Întreaga redacţie apreciază răbdarea ta! :)
Postat 28 Aprilie 2018, 19:40 de Florin Ciucas
punct
@Coloja: V-am spus-o si in privat! Nu știu cum puteți face o selecție! În funcție de etnie, de ținuta , de aspect fizic ? Așa ceva nu este posibil pentru că ar fi DISCRIMINARE! Dacă aveți un cabinet acela este PUBLIC și nimeni nu poate fi refuzat!
Postat 28 Aprilie 2018, 17:58 de dani-e-let
.
Eu accept pe oricine la mine în cabinet dar îmi rezerv dreptul de a-mi selecta clientela. Momentan sunt prea aglomerat. Înțeleg că vă deranjează când vi se spune pe numele real. Vă respect dorința dar respectul - înțelegeți desigur - trebuie să fie reciproc. Când mă întrebați dacă am plagiat, copiat de la alții și alte lucruri similare mă simt oarecum jignit.
Postat 28 Aprilie 2018, 16:32 de Razvan_T_Coloja
vreau
Eu chiar aș avea nevoie de un psiholog! Ați accepta să mă primiți cu condiția de a nu-mi răspândi numele pe coclauri? Nu expun aici motivele!
Postat 28 Aprilie 2018, 16:24 de dani-e-let
@Teodor Dan Sarca
Eu v-am răspuns cât se poate de clar mai jos. Am amintit acolo de link-uri către studii. Dacă dădeați click pe acele link-uri ați fi realizat în două secunde că nu sunt făcute de mine ci de alții. Articolul de față este o metaanaliză a acelor studii, nu o cercetare proprie. Vă satisface acest răspuns domnule D-le Teodor Dan Sarca?
Postat 28 Aprilie 2018, 16:12 de Razvan_T_Coloja
sunt prostea...Nu pricepui
Nu era vorba despre subiect ! Am întrebat inițial dacă aveți o cercetare proprie sau ați copiat ceea ce au descoperit alții! Nu-mi dau seama dacă mi-ati răspuns!
Postat 28 Aprilie 2018, 16:09 de dani-e-let
@Teodor Dan Sarca
Am notat siderarea dumneavoastră vis-a-vis de text. Cu toate acestea nu pot lua în considerare ceea ce o singură persoană crede că ar trebui să public, în detrimentul celorlalți cititori. Nu trăim într-o țară în care ți se interzice să abordezi în scris anumite subiecte.
Postat 28 Aprilie 2018, 16:00 de Razvan_T_Coloja
Nulități vedete
Nu sunt furios! Sunt siderat că pot fi publicate asemenea articole! Dar evident este problema " Bihoreanul"-ui ! Nu a mea !
Postat 28 Aprilie 2018, 15:51 de dani-e-let
Nume
Am tot dreptul să vă public numele atâta vreme cât este public, cât alți utilizatori v-au identificat în mod public iar dumneavoastră tocmai ați recunoscut singur că vă numiți Teodor Dan Sarca, fostul ”TDS”, actualmente ”dani-e-let”. Ceea ce o face informație publică pe un site public; ceea ce la rândul ei îmi dă dreptul să utilizez respectiva informație. Părerea dumneavoastră despre articolele meu am s-o iau ca o reacție de furie la ceea ce dumneavoastră considerați a fi o deconspirare.
Postat 28 Aprilie 2018, 15:47 de Razvan_T_Coloja
Nu știu...
Încă un #rezistent?
Postat 28 Aprilie 2018, 15:36 de dani-e-let
Inteligenti
... Aveți articole de o valoare nulă ! Mi se va spune că nu sunt obligat să le citesc! Așa e ! Dar nu mă pot abține când e vorba despre ABERAȚII ! Da, eu sunt! Dar nu aveți dreptul să-mi publicați numele! Până la urmă cine vi l-a spus?
Postat 28 Aprilie 2018, 15:34 de dani-e-let
Nume
M-ați somat folosindu-mi numele întreg așa că am găsit de bun simț să mă adresez și eu în mod corespunzător. ”dani-e-let” e mai impersonal decât Teodor Dan Sarca.
Postat 28 Aprilie 2018, 15:28 de Razvan_T_Coloja
:)
Domnule Sarca, nu vă înțeleg comentariile dar îmi permit să deduc din ele că sunteți satisfăcut de răspunsul la întrebarea dumneavoastră.
Postat 28 Aprilie 2018, 15:26 de Razvan_T_Coloja
Întreb
Dar dă ce și Dvs. dati nume ?
Postat 28 Aprilie 2018, 15:24 de dani-e-let
Scuze
Apaaaa apasă la la la
Postat 28 Aprilie 2018, 15:23 de dani-e-let
Nu cred
Apasă apasă la la la!
Postat 28 Aprilie 2018, 15:22 de dani-e-let
@TDS
Domnule Dan Sarca, am să vă răspund: textul îmi aparține și nu este plagiat, fapt ușor verificabil prin introducerea lui într-un software online anti-plagiat sau o simplă căutare pe Google. Ghilimele nu există deoarece nu am citat pe nimeni iar bibliografia se consideră inclusă din momentul în care aveți link-uri directe, în text, spre fiecare dintre studiile la care fac referire. Acesta nu este un articol științific în formă standardizată care să necesite bibliografie formatată după standardele APA (American Psychological Association). Este un text scurt și fluid care oferă informații la nivel de cititor nefamiliarizat cu terminologia utilizată în studiile științifice.
Postat 28 Aprilie 2018, 12:18 de Razvan_T_Coloja
doar întreb
...va fiind... mă întreb: este cercetarea Dvs. sau ați " plagiat ", D-le Răzvan T. Coloja? Nu văd ghilimele, nu este menționată VREO bibliografie....
Postat 28 Aprilie 2018, 10:28 de dani-e-let
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
  • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
  • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)