URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 21 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În ultimii ani tot mai mulți tineri au început să-și lase barba să crească, generând o modă de impact global care a atins și România. Vedem pe stradă bărbați cu barbă stufoasă, spre deosebire de acum cinci ani, când moda încă nu prinsese amploare. În acest articol vom încerca să vedem ce stă la baza psihologiei acestui fenomen și de ce bărbații decid să-și lase barbă în încercarea de a atrage mai multe partenere.
21 Noiembrie 2017, 10:40

Reguli mai aspre pentru ONG-uri: Dacă nu-şi publică sponsorii, ar putea fi desfiinţate

Senatul României a adoptat, tacit, o serie de modificări privind statutul ONG-urilor, aşa cum au propus PSD-iştii Liviu Pleşoianu şi Şerban Nicolae (foto).

Dacă proiectul va deveni lege, fundaţiile şi asociaţiile sunt obligate să publice, la fiecare şase luni, o declaraţie detaliată de venituri şi cheltuieli, în care să fie menţionată fiecare persoană care i-a dat bani şi valoarea acestui venit. Dacă acest lucru nu se întâmplă la timp, ONG-ul respectiv îşi încetează "de îndată" activitatea.

Concret, nepublicarea declaraţiei atrage de drept suspendarea activităţii asociaţiei sau fundaţiei pentru 30 de zile. "Dacă în acest termen declaraţia nu se publică, asociaţia, fundaţia sau federaţia îşi încetează activitatea de îndată", se mai arată în proiectul aprobat tacit de Senat.

În plus, ONG-urile de utilitate publică trebuie să ceară reînnoirea acestui statut la fiecare 5 ani. Proiectul stabileşte şi condiţiile în care acest statut poate fi pierdut de către un ONG.

Guvernul a avizat negativ acest proiect. Camera Deputaţilor este for decizional.

Opoziţia a criticat dur iniţiativa legislativă, despre care spun că are intenţia de a reduce la tăcere vocile critice din societatea civilă.

"Modificarea legislativă pe care PSD o propune cu privire la asociaţii şi fundaţii este, în fapt, un act mascat de cenzură la adresa organizaţiilor non-guvernamentale. Problema mi-a fost adusă în atenţie de o serie de ONG-uri cu o activitate serioasă în domeniu şi trebuie remediată cât mai repede", a susţinut deputatul PNL Ovidiu Raeţchi, citat de news.ro.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
alo "bihorel" nume de purcel
nu te mai da CENZUREL / ca sa fii slugoi FIDEL / al STATULUI PARALEL. Nu mai cenzura comentariile anti-soros...
Postat 21 Noiembrie 2017, 17:44 de BESTIA666
CONTRE NOUS DE LA TIRANIE....
Vă rog! Nu faceți mișto de Julien et Valerie!
Postat 21 Noiembrie 2017, 17:33 de TDS
#elev
Deci NU ai nici un argument la subiect ! Doar lozinci,esti un fel de "Monica Macovei Procuror Ceausist".P.S. Nu sunt de nationalitate rommana,sunt plecat din tara ta de 20 ani !SRI-stule,du-te si maninca farmiturile care cad de la masa stapiniilor tai !! SZIA !
Postat 21 Noiembrie 2017, 17:22 de bogdan1
Ba, nu dati in teoria conspiratiei!
Nici mie nu imi convine tot ce zice Soros, dar lupta e doar a ideilor si acolo trebuie sa ramana! Le combati cu argumente si alte idei mai bune, nu cu violenta! Nu poti cere ingradirea drepturilor ONG-urilor sale diar pentru ca nu esti de-acord cu el. Dictatura e dictatura si cand e pentru un ideal bun!
Postat 21 Noiembrie 2017, 17:20 de unu
@bogdan1
Bre "dragul meu"....dormi linistit, esti varza. Habar nu ai ce e societatea civila, ce rol are. Nici tu si nici aceia pe care-i adulezi. Cat despre transparenta de care vorbesti....esti mat. Opac chiar. PS SORSISTII ??? Daca esti incult si agramat ori citeste de 2 ori ce mazgalesti pe aici ori nu scrie, te faci de kkt. Si cam pute in jurul tau. Staliniste se scrie, in contextul de fata, cu s si nu cu S. Si pana nu uit, FII e incorect academiciene !!!! Corect este fi, in contextul mazgaliturii tale.
Postat 21 Noiembrie 2017, 17:00 de elev
cu exceptia citorva tarati sorosisti
care isi duc traiul zilnic pe 2 poli primiti de la soros ca sa nu faca foame zilnic , toata America si Europa civilizata vrea disparitia acestui cancer numit 'Open Society' a janghinosului soros.
Postat 21 Noiembrie 2017, 16:51 de BESTIA666
Mai draga #elev
Dragul meu #elev,vino cu argumente nu cu lozinci Staliniste.E cazul ca si societatea civila sa fie transparenta ! Asa vom vedea cine sunt sorsistii si securistii, gen RealitateaTv care sunt in insolventa de 6 ani dar realizatorii au papion si BMW seria 7 de 130.00 euro ! Nu ca ar fii ceva rau sa ai papion dar plateste dracului ceva la stat caci vrei spitale si autostrazi!!Si esti de dreapta !! :)
Postat 21 Noiembrie 2017, 16:24 de bogdan1
@bestia666
Nick-ul tau vorbeste de la sine, cat de inteligent esti. Dar sa trecem peste, poate intelegi ce-ti scriu.Repet, poate. Ba lache....societatea civila, implicit ONG-urile vegheaza ca idiotul de dragnea & CO sa nu poata "viola" democratia si dreptul elementar dupa bunul plac. . Dar un partid retardat ca psd-ul tau nu poate decide decat asta, ca trebuiesc desfiintate. PS Doar fundatiile sorosiste trebuiesc desfiintate? Asociatiile nu ?
Postat 21 Noiembrie 2017, 13:16 de elev
Vorbeşte din nou şoferul lui Voicu....
De acord, cu condiţia ca şi partidele să-şi publice toate sumele pe care le primesc, de la cine, pt. cine, pt. ce. Mai ales cei de la guvernare (PSD-ALDE-UDMR), dar şi celelalte partide parlamentare. Toţi banii, nu doar de la anumite sume în sus, aşa cum se petrece la ora actuală.....
Postat 21 Noiembrie 2017, 13:03 de Vlaicu
DESFIINTATE FARA MULTA PALAVRAGEALA
fundatiile sorosiste trebuiesc desfiintate, iar soros trebuie vinat mai ceva ca bin laden.
Postat 21 Noiembrie 2017, 12:38 de BESTIA666
@bogdan
Esti paralel, la fel de paralel ca "statul paralel". Mai bine dormi, esti mai castigat.
Postat 21 Noiembrie 2017, 12:07 de elev
@bogdan
Bine zici, desi nu zici tot! Mi se pare cel putin la fel de importanta si interzicerea actiunilor la purtator, vorba ta, daca sunt in posesia unor teroristi/escroci si alti dragnea?! Daca tot il pomenii pe dragnea, adica tel drumul, n-ar trebui sa stim cine sunt beneficiarii hotiei de 21 de mil. euro?! Ca de returnat, banii s-au returnat, dar nu luati de la escroci, luati de la prostime.
Postat 21 Noiembrie 2017, 11:58 de pinonel
o lege foarte buna!
E foarte normal sa isi declare veniturile,daca sunt ONG-uri finantate de teroristi ?
Postat 21 Noiembrie 2017, 11:04 de bogdan1
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Apel către mafioţi: Căraţi-vă!'. Orădenii au ieşit din nou să protesteze, în faţa Prefecturii (FOTO / VIDEO)
  • Jurcuţ rade tot! Defrişat de speculanţii imobiliari, un deal din Paleu s-a prăvălit pe o stradă din Oradea (FOTO)
  • Statul paralel: Judecătorul orădean Ovidiu Galea, fost ofiţer de Securitate, suspendat din magistratură şi inculpat, a fost promovat la... Guvern (FOTO)
  • Dublu sau nimic! Bloc de 19 etaje în Oradea, construit printr-un proiect ambițios al magnatului Viorel Micula. Vezi cum va arăta! (FOTO)
  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON