URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 20 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Vinerea trecută, şeful Poliţiei de Frontieră Române, orădeanul Ioan Buda, a dat o veste mare: după o întâlnire cu omologul de la Budapesta, a decis deschiderea "ocazională" a unui nou punct de trecere a frontierei în Bihor, la Santăul Mare, exclusiv pentru "efectuarea unor transporturi de materiale de construcţii" necesare construirii autostrăzii din Ungaria. Nimic rău până aici, dar asta numai dacă avem memorie de efemeridă şi nu ne amintim câteva detalii poate, totuşi, relevante...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
17 Martie 2018, 16:00

Simona Halep a pierdut fără drept de apel în semifinala Indian Wells: "Nu m-am putut concentra"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Numărul 1 mondial în tenis, Simona Halep, a pierdut, sâmbătă, fără drept de apel meciul împotriva lui Naomi Osaka din semifinalele turneului Indian Wells.

Osaka a învins-o în două seturi scurte, cu 6-3, 6-0. "Nu am simţit deloc mingea. Nu m-am putut concentra. Am fost ieşită din joc azi", a declarat românca după meci.

Totuşi, Simona a spus că nu vrea să se gândească prea mult la această înfrângere: "Lucrul cel mai important este că am jucat semifinale după multe săptămâni de absenţă şi o accidentare dificilă, aşa că nu o să distrug ce am făcut bun la acest turneu doar din cauza acestui meci".

În ciuda acestui eşec, Halep are un bilanţ excelent în 2018, cu 18 şi doar 2 înfrângeri, una în finala turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
Imi e mila de tine
Deci tu insulti primul si dai cu cuvinte grele si apoi zici ca un astfel de comportament e speficic "separatiștilor"...
Postat 18 Martie 2018, 06:00 de poiu
RE: Imi e mila de tine
Ce ar fi să revenim la subiecte serioase?
Postat 18 Martie 2018, 21:34 de Moderator
Fierb dusmanii succeselor obtinute de catre romani.
Insultele, minciunile si injuriile sunt caracteristicile separatistiolr.
Postat 18 Martie 2018, 00:10 de Control_Room
@moderatori
Daca e asa grav ce am scris, nu ma supar daca stergeti. Am actionat la provocare si am gresit, stiu ca am incalcat regulamentul. Cu scuzele de rigoare voua, celor de la Bihoreanul.
Postat 17 Martie 2018, 23:15 de poiu
Bau minim pe economie cu iPhone in rate
Caută tratament. Daca nu ai bani iti facem noi cheta. Sau stai și te vindecă la parter, poti sa îl pupi că pe moaște. Votant pesedist, ce sa mai zic
Postat 17 Martie 2018, 23:13 de poiu
Fierb dusmanii succeselor obtinute de catre romani.
Fierb nenorocitii de separatisti pe forum.
Postat 17 Martie 2018, 22:53 de Control_Room
Fierb dusmanii succeselor obtinute de catre romani.
Niste nulitati frustrate, neica-nimeni, duca de nicaieri o insulta pe Simona Halep - numarul unu mondial - pozitie obtinuta in urma castigarii a 16 titluri WTA si 11 ITF. Fara doping marile "campioane" Sharapova si S. Williams sunt doar doua jucatoare din pluton. Fierb dusmanii ! Foarte bine, sa fiarba !!!
Postat 17 Martie 2018, 22:47 de Control_Room
Serena si Sharapova
Sunt in alta liga. Femeile alea sunt de "wall of fame" in tenis, alea au palmares si pot spune si istorie. Uite, iti aduci aminte de Steffi Graff (sper ca am scris corect)? Un alt exemplu care va avea intaietate oriunde fata de copilele de azi ca ni degeaba are un procent de castiguri de 90% in toate turneele de grand slam. Martina Hingis la fel. Navratilova, Davenport alte exemple. Fatuca aia dupa primii bani si-a luat un Porsche rosu ca sa moara de ciuda copii de la scara ei. Pe cand altele au investit primii bani in imagine ca mai apoi sa apara in reclame ale producatorilor de echipamente sportive, nu la apa plata sau materiale de constructii. Na, cum am zis, joaca in alta liga iar cum ma critica un penibil acu ceva vreme, ca mi-ar fi ciuda pe finanțele ei: daca mi-ar fi ciuda pe finantele cuiva, macar in ciuda, cred ca as avea alte modele de ales, nu pe halepeño.
Postat 17 Martie 2018, 20:26 de poiu
gandim la fel...nu merita sa fie nr1
eu nu zic ca merita sa fie nr 1 mondial. zic doar faptul ca pozitia aduce obligatia. am auzit azi ca s-ar fi dezechilibrat dupa ce a asteptat 3 ore sa-si termine meciul venus cu daria. sau ca ar fi trebuit sa joace ea prima pt ca e nr 1 mondial si gazdele nu si-ar fi permis niciodata atitudinea asta fata de sharapova ori serena... sunt scuze si motive. din pacate, halep reprezinta f bine ceea ce ati scriu voi 2 mai jos... osaka e disciplinata, a evoluat evident in ultimele sapt. dar vorbeste cu gura inchisa (!) iar kasatkina aduce atata furie in ea in fiecare meci incat ar putea darama zidul berlinului. deci cred ca o prefer pe osaka in finala aceasta.
Postat 17 Martie 2018, 18:20 de roger
Roger
Îți respect statutul de fan. Dar nu ți se pare că la fiecare meci pierdut are cate o scuza, de mult ori penibilă? Vorba aia, locul 1 nu se câștigă, se construiește. Mare adevăr Dedeman, mai ales cu imaginea ei pe fundal. Sa fii locul 1 fara sa câștigi un mare Slam e chestie de "????? sa fii, noroc sa ai". Sau în sistem romanesc unde poți fi parlamentar cu 8 clase reale, restul din pix.
Postat 17 Martie 2018, 17:00 de poiu
cine știe?
@roger: Poate a bătut-o viitorul număr 1!
Postat 17 Martie 2018, 16:58 de TDS
fara figuri si ingamfare
halep a avut 2 zile timp sa se odihneasca pentru acest meci. a fost efectiv pe dinafara, inadmisibil pentru o jucatoare nr 1 mondial. toti avem si zile proaste, dar atitudinea este cea mai trebuie sa conteze chiar si in situatiile in care performanta este scazuta. ori la ea atitudinea a fost mai degraba de ingamfare, imbufnare, spoiled child > ninerata, vorba poporului... ori asa ceva este chiar trist de vazut. tin cu ea si cred ca are talent si putere sa castige turnee, dar nu cu un asa hal de atitudine si comportament.
Postat 17 Martie 2018, 16:09 de roger
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)
  • Culturi distruse: Grindina a făcut pagube enorme în mai multe localităţi din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • Meciuri internaţionale atractive, la turneul internaţional de box 'Memorialul Nicolae Talpoş' (FOTO)
  • The Lion Kings: Campionii României la baschet au prezentat trofeul în faţa fanilor orădeni, fiind primiţi cu aplauze şi confetti (FOTO/VIDEO)
  • Furtună peste Oradea: Ploaia şi vijelia au inundat străzi şi au doborât copaci cu nemiluita (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON