URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 19 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
17 Martie 2018, 16:00

Simona Halep a pierdut fără drept de apel în semifinala Indian Wells: "Nu m-am putut concentra"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Numărul 1 mondial în tenis, Simona Halep, a pierdut, sâmbătă, fără drept de apel meciul împotriva lui Naomi Osaka din semifinalele turneului Indian Wells.

Osaka a învins-o în două seturi scurte, cu 6-3, 6-0. "Nu am simţit deloc mingea. Nu m-am putut concentra. Am fost ieşită din joc azi", a declarat românca după meci.

Totuşi, Simona a spus că nu vrea să se gândească prea mult la această înfrângere: "Lucrul cel mai important este că am jucat semifinale după multe săptămâni de absenţă şi o accidentare dificilă, aşa că nu o să distrug ce am făcut bun la acest turneu doar din cauza acestui meci".

În ciuda acestui eşec, Halep are un bilanţ excelent în 2018, cu 18 şi doar 2 înfrângeri, una în finala turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
Imi e mila de tine
Deci tu insulti primul si dai cu cuvinte grele si apoi zici ca un astfel de comportament e speficic "separatiștilor"...
Postat 18 Martie 2018, 06:00 de poiu
RE: Imi e mila de tine
Ce ar fi să revenim la subiecte serioase?
Postat 18 Martie 2018, 21:34 de Moderator
Fierb dusmanii succeselor obtinute de catre romani.
Insultele, minciunile si injuriile sunt caracteristicile separatistiolr.
Postat 18 Martie 2018, 00:10 de Control_Room
@moderatori
Daca e asa grav ce am scris, nu ma supar daca stergeti. Am actionat la provocare si am gresit, stiu ca am incalcat regulamentul. Cu scuzele de rigoare voua, celor de la Bihoreanul.
Postat 17 Martie 2018, 23:15 de poiu
Bau minim pe economie cu iPhone in rate
Caută tratament. Daca nu ai bani iti facem noi cheta. Sau stai și te vindecă la parter, poti sa îl pupi că pe moaște. Votant pesedist, ce sa mai zic
Postat 17 Martie 2018, 23:13 de poiu
Fierb dusmanii succeselor obtinute de catre romani.
Fierb nenorocitii de separatisti pe forum.
Postat 17 Martie 2018, 22:53 de Control_Room
Fierb dusmanii succeselor obtinute de catre romani.
Niste nulitati frustrate, neica-nimeni, duca de nicaieri o insulta pe Simona Halep - numarul unu mondial - pozitie obtinuta in urma castigarii a 16 titluri WTA si 11 ITF. Fara doping marile "campioane" Sharapova si S. Williams sunt doar doua jucatoare din pluton. Fierb dusmanii ! Foarte bine, sa fiarba !!!
Postat 17 Martie 2018, 22:47 de Control_Room
Serena si Sharapova
Sunt in alta liga. Femeile alea sunt de "wall of fame" in tenis, alea au palmares si pot spune si istorie. Uite, iti aduci aminte de Steffi Graff (sper ca am scris corect)? Un alt exemplu care va avea intaietate oriunde fata de copilele de azi ca ni degeaba are un procent de castiguri de 90% in toate turneele de grand slam. Martina Hingis la fel. Navratilova, Davenport alte exemple. Fatuca aia dupa primii bani si-a luat un Porsche rosu ca sa moara de ciuda copii de la scara ei. Pe cand altele au investit primii bani in imagine ca mai apoi sa apara in reclame ale producatorilor de echipamente sportive, nu la apa plata sau materiale de constructii. Na, cum am zis, joaca in alta liga iar cum ma critica un penibil acu ceva vreme, ca mi-ar fi ciuda pe finanțele ei: daca mi-ar fi ciuda pe finantele cuiva, macar in ciuda, cred ca as avea alte modele de ales, nu pe halepeño.
Postat 17 Martie 2018, 20:26 de poiu
gandim la fel...nu merita sa fie nr1
eu nu zic ca merita sa fie nr 1 mondial. zic doar faptul ca pozitia aduce obligatia. am auzit azi ca s-ar fi dezechilibrat dupa ce a asteptat 3 ore sa-si termine meciul venus cu daria. sau ca ar fi trebuit sa joace ea prima pt ca e nr 1 mondial si gazdele nu si-ar fi permis niciodata atitudinea asta fata de sharapova ori serena... sunt scuze si motive. din pacate, halep reprezinta f bine ceea ce ati scriu voi 2 mai jos... osaka e disciplinata, a evoluat evident in ultimele sapt. dar vorbeste cu gura inchisa (!) iar kasatkina aduce atata furie in ea in fiecare meci incat ar putea darama zidul berlinului. deci cred ca o prefer pe osaka in finala aceasta.
Postat 17 Martie 2018, 18:20 de roger
Roger
Îți respect statutul de fan. Dar nu ți se pare că la fiecare meci pierdut are cate o scuza, de mult ori penibilă? Vorba aia, locul 1 nu se câștigă, se construiește. Mare adevăr Dedeman, mai ales cu imaginea ei pe fundal. Sa fii locul 1 fara sa câștigi un mare Slam e chestie de "????? sa fii, noroc sa ai". Sau în sistem romanesc unde poți fi parlamentar cu 8 clase reale, restul din pix.
Postat 17 Martie 2018, 17:00 de poiu
cine știe?
@roger: Poate a bătut-o viitorul număr 1!
Postat 17 Martie 2018, 16:58 de TDS
fara figuri si ingamfare
halep a avut 2 zile timp sa se odihneasca pentru acest meci. a fost efectiv pe dinafara, inadmisibil pentru o jucatoare nr 1 mondial. toti avem si zile proaste, dar atitudinea este cea mai trebuie sa conteze chiar si in situatiile in care performanta este scazuta. ori la ea atitudinea a fost mai degraba de ingamfare, imbufnare, spoiled child > ninerata, vorba poporului... ori asa ceva este chiar trist de vazut. tin cu ea si cred ca are talent si putere sa castige turnee, dar nu cu un asa hal de atitudine si comportament.
Postat 17 Martie 2018, 16:09 de roger
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Se lucrează la extinderea drumului expres spre Episcopia Bihor. Se va construi şi un viaduct înalt de 10 metri (FOTO/VIDEO)
  • Cum arată Podul Centenarului. Va fi inaugurat înainte de termen, pe 1 Decembrie (FOTO/VIDEO)
  • Copţi, dar buni! Oradea a dat trei campioni la Openul Austriei de Judo Masters! (FOTO)
  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON