URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 18 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
17 Martie 2018, 16:00

Simona Halep a pierdut fără drept de apel în semifinala Indian Wells: "Nu m-am putut concentra"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Numărul 1 mondial în tenis, Simona Halep, a pierdut, sâmbătă, fără drept de apel meciul împotriva lui Naomi Osaka din semifinalele turneului Indian Wells.

Osaka a învins-o în două seturi scurte, cu 6-3, 6-0. "Nu am simţit deloc mingea. Nu m-am putut concentra. Am fost ieşită din joc azi", a declarat românca după meci.

Totuşi, Simona a spus că nu vrea să se gândească prea mult la această înfrângere: "Lucrul cel mai important este că am jucat semifinale după multe săptămâni de absenţă şi o accidentare dificilă, aşa că nu o să distrug ce am făcut bun la acest turneu doar din cauza acestui meci".

În ciuda acestui eşec, Halep are un bilanţ excelent în 2018, cu 18 şi doar 2 înfrângeri, una în finala turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
Imi e mila de tine
Deci tu insulti primul si dai cu cuvinte grele si apoi zici ca un astfel de comportament e speficic "separatiștilor"...
Postat 18 Martie 2018, 06:00 de poiu
RE: Imi e mila de tine
Ce ar fi să revenim la subiecte serioase?
Postat 18 Martie 2018, 21:34 de Moderator
Fierb dusmanii succeselor obtinute de catre romani.
Insultele, minciunile si injuriile sunt caracteristicile separatistiolr.
Postat 18 Martie 2018, 00:10 de Control_Room
@moderatori
Daca e asa grav ce am scris, nu ma supar daca stergeti. Am actionat la provocare si am gresit, stiu ca am incalcat regulamentul. Cu scuzele de rigoare voua, celor de la Bihoreanul.
Postat 17 Martie 2018, 23:15 de poiu
Bau minim pe economie cu iPhone in rate
Caută tratament. Daca nu ai bani iti facem noi cheta. Sau stai și te vindecă la parter, poti sa îl pupi că pe moaște. Votant pesedist, ce sa mai zic
Postat 17 Martie 2018, 23:13 de poiu
Fierb dusmanii succeselor obtinute de catre romani.
Fierb nenorocitii de separatisti pe forum.
Postat 17 Martie 2018, 22:53 de Control_Room
Fierb dusmanii succeselor obtinute de catre romani.
Niste nulitati frustrate, neica-nimeni, duca de nicaieri o insulta pe Simona Halep - numarul unu mondial - pozitie obtinuta in urma castigarii a 16 titluri WTA si 11 ITF. Fara doping marile "campioane" Sharapova si S. Williams sunt doar doua jucatoare din pluton. Fierb dusmanii ! Foarte bine, sa fiarba !!!
Postat 17 Martie 2018, 22:47 de Control_Room
Serena si Sharapova
Sunt in alta liga. Femeile alea sunt de "wall of fame" in tenis, alea au palmares si pot spune si istorie. Uite, iti aduci aminte de Steffi Graff (sper ca am scris corect)? Un alt exemplu care va avea intaietate oriunde fata de copilele de azi ca ni degeaba are un procent de castiguri de 90% in toate turneele de grand slam. Martina Hingis la fel. Navratilova, Davenport alte exemple. Fatuca aia dupa primii bani si-a luat un Porsche rosu ca sa moara de ciuda copii de la scara ei. Pe cand altele au investit primii bani in imagine ca mai apoi sa apara in reclame ale producatorilor de echipamente sportive, nu la apa plata sau materiale de constructii. Na, cum am zis, joaca in alta liga iar cum ma critica un penibil acu ceva vreme, ca mi-ar fi ciuda pe finanțele ei: daca mi-ar fi ciuda pe finantele cuiva, macar in ciuda, cred ca as avea alte modele de ales, nu pe halepeño.
Postat 17 Martie 2018, 20:26 de poiu
gandim la fel...nu merita sa fie nr1
eu nu zic ca merita sa fie nr 1 mondial. zic doar faptul ca pozitia aduce obligatia. am auzit azi ca s-ar fi dezechilibrat dupa ce a asteptat 3 ore sa-si termine meciul venus cu daria. sau ca ar fi trebuit sa joace ea prima pt ca e nr 1 mondial si gazdele nu si-ar fi permis niciodata atitudinea asta fata de sharapova ori serena... sunt scuze si motive. din pacate, halep reprezinta f bine ceea ce ati scriu voi 2 mai jos... osaka e disciplinata, a evoluat evident in ultimele sapt. dar vorbeste cu gura inchisa (!) iar kasatkina aduce atata furie in ea in fiecare meci incat ar putea darama zidul berlinului. deci cred ca o prefer pe osaka in finala aceasta.
Postat 17 Martie 2018, 18:20 de roger
Roger
Îți respect statutul de fan. Dar nu ți se pare că la fiecare meci pierdut are cate o scuza, de mult ori penibilă? Vorba aia, locul 1 nu se câștigă, se construiește. Mare adevăr Dedeman, mai ales cu imaginea ei pe fundal. Sa fii locul 1 fara sa câștigi un mare Slam e chestie de "????? sa fii, noroc sa ai". Sau în sistem romanesc unde poți fi parlamentar cu 8 clase reale, restul din pix.
Postat 17 Martie 2018, 17:00 de poiu
cine știe?
@roger: Poate a bătut-o viitorul număr 1!
Postat 17 Martie 2018, 16:58 de TDS
fara figuri si ingamfare
halep a avut 2 zile timp sa se odihneasca pentru acest meci. a fost efectiv pe dinafara, inadmisibil pentru o jucatoare nr 1 mondial. toti avem si zile proaste, dar atitudinea este cea mai trebuie sa conteze chiar si in situatiile in care performanta este scazuta. ori la ea atitudinea a fost mai degraba de ingamfare, imbufnare, spoiled child > ninerata, vorba poporului... ori asa ceva este chiar trist de vazut. tin cu ea si cred ca are talent si putere sa castige turnee, dar nu cu un asa hal de atitudine si comportament.
Postat 17 Martie 2018, 16:09 de roger
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON