PROGRAM 4-10 FEBRUARIE
EVENIMENTE
O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija, cu actorii Marcel Iureş, George Mihăiţă, Dorina Chiriac, Valentin Teodosiu, Marius Florea Vizante, marţi, ora 19, Teatrul Regina Maria
Concert folk Magda Puşkaş, joi, ora 20, Queens Music Pub
Concert Iris, vineri, ora 21, Queens Music Pub
Hai să facem sex, scenariul şi regia Elvira Rîmbu, cu Anca Rusu şi Andrian Locovei, vineri, ora 19, Lotus Center (sala de evenimente)
Gunoierul de Mimi Brănescu, cu Richard Balint, Sebastian Lupu şi Mirela Niţă Lupu, duminică, ora 19, Stage
TEATRUL REGINA MARIA
Ţiganiada, adaptare de Radu Măcrinici, după Ion Budai Deleanu, regia artistică Sorin Militaru, luni, ora 18, Sala Mare
Equus, de Peter Shaffer, regia artistică Szabo K. Istvan, vineri, ora 18, Sala Mare
Albă ca zăpada, după Fraţii Grimm, regia artistică Traian Savinescu, sâmbătă, ora 11, Sala Arcadia
Bordel, de Gabriel Barylli, regia artistică Ţino Geirun, duminică, ora 18, Sala Mare
FILARMONICA DE STAT
Concert simfonic cu lucrări de A. Pop: Solstiţiu, F. Mendelssohn-Bartholdy: Concert pentru vioară şi orchestră în mi minor, op. 64, P. Hindemith: Mathis der Maler (50 de ani de la moartea compozitorului), dirijor Romeo Rîmbu, solist Remus Rîmbu vioară, joi, ora 19, Sala Enescu-Bartok
EXPOZIŢII
GALERIA VISUAL KONTAKT
expoziţia de pictură "Pantha Rei", semnată Olimpia Bera
GALERIA EURO FOTO ART
expoziţia foto realizată de artişti români şi maghiari de pretutindeni, cu tema "Capitale ale Uniunii Europene", în cadrul Festivalului Internaţional de Fotografie Carol Pop de Szatmari
BIBLIOTECA JUDEŢEANĂ
expoziţia foto itinerantă "Oradea în perioada comunistă", filiala Decebal (nr. 17, bl. C86)
MUZEUL ŢĂRII CRIŞURILOR
expoziţia "Vitrinele în stil eclectic şi Art Nouveau din Oradea"; Salonul de artă contemporană cu 52 lucrări de pictură, sculptură, grafică şi artă decorativă aparţinând membrilor UAP; expoziţia "Sculptura românească în colecţia Muzeului Şării Crişurilor"; Grupul celor patru: Nicolae Tonitza, Ştefan Dimitrescu, Francisc Şirato şi Oscar Han; expoziţia "Avangarda românească în colecţia Muzeului Şării Crişurilor" (Bdul Dacia, Secţia de Artă); expoziţia "Peşteri din România - lumea mirifică a carstului", Palatul Baroc, Secţia de Artă
CLUBUL FOTOGRAFIC NUFĂRUL
expoziţia personală a artistului fotograf Demeter Constantin Liviu
GALERIA KONSTANT
expoziţia personală "Transgression" a artistului Adrian Chirilă
GALERIA LABORATOR VISUAL KONTAKT
expoziţia "Flagged" by Anonymous (sediul din Republicii 47)
MUZEUL MEMORIAL AUREL LAZĂR
expoziţia Costum de sărbătoare din Ţara Crişurilor
CLUBURI
STAGE MUZEU: luni Seara şlagărelor româneşti, ora 20; marţi Karaoke, ora 20; vineri Muzica anilor '80, ora 20
THE ONE CAFE & CLUB: vineri, sâmbătă Party cu DJ Gabriel, Shorty WTF, McDany, ora 22; vineri Party cu DJ Raoul Russu, ora 22
QUEENS MUSIC PUB: joi-sâmbătă Queens Party Band, ora 21
BLUE MONDAY: vineri Genuine Retro Party cu AnDras and The Garden Beat; sâmbătă Only For Us Party, proggressive hit mixing cu DJ ChrisH, ora 22
YELLOW SUBMARINE: joi Yellow Karaoke; vineri, sâmbătă Party, ora 22
GREEN PUB: vineri concert live trupa West, ora 23
OLD MILL: miercuri şi joi muzică live cu Kozak Band, ora 20
COLUMBUS CAFE: marţi Selected Tuesday, ora 21; miercuri-sâmbătă Party, ora 21.30
DELICE CAFE: vineri Karaoke, ora 21
CLUB ESCAPE: marţi NMD Students Party, ora 22; miercuri Party cu DJ Prody, ora 23; joi-sâmbătă Party, ora 23
HEAT CLUB: joi Party cu DJ Faith, ora 23; vineri Party, ora 23
BALI CLUB: sâmbătă Party, ora 23
AVENUE CLUB: vineri, sâmbătă Party, ora 23
JUICE: miercuri Babalonia Tropical Soundclash Party cu Dubase (Guerilla International), ora 21; joi Oldies and Urban Music, ora 21, vineri şi sâmbătă Party, ora 22
CHANSON CAFE: joi Karaoke Party Vocea Chanson, ora 22; vineri şi sâmbătă Party, ora 22
BLONDY'S ART CAFÉ (Oradea Plaza): sâmbătă Karaoke Party, ora 21
DOWNTOWN: joi-sâmbătă Petrecere, ora 22; miercuri Miercurea de bere, ora 22
REPUBLIC CAFE: joi Karaoke Party, ora 23
L'AMORE CAFE CLUB: joi-sâmbătă Show cu Willy de la Oradea şi Mihai Gheban, ora 22
CLUB DARK: sâmbătă Party cu DJ Coxxo, ora 22
CLUB MANAS: miercuri Retro Night live music, ora 21
CLUB DIVES: miercuri-duminică Petrecere cu Pufi, ora 22
CLUB CASIMO: vineri Latino Party, ora 22; sâmbătă Party, ora 22
CLUB LUNA: joi şi vineri Petrecere cu Lucian Sereş şi DJ Ray
CLUB LIFE: joi-duminică Petrecere cu Blaga de la Oradea şi Speedy Band, ora 23
CLUB ATTIS: vineri muzică live cu Dessert Band, ora 21; sâmbătă Party, ora 22
CINEMA RECOMANDĂRI 4-7 februarie
CORTINA DIGIPLEX OSC
Oraşul corupt (Broken City)
Billy Taggart, un poliţist dat afară din forţele de ordine după ce a împuşcat un adolescent în vârstă de 16 ani, devine detectiv particular. Cea mai importantă misiune din cariera pe cont propriu a eroului apare în momentul în care un candidat la primăria oraşului New York îl angajează.
Taggart va avea de trecut printr-o mulţime de pericole pentru a putea ieşi cu faţa curată din iţele de intrigă şi corupţie ce-l încojoară.
În depravatul oraş care se luptă cu justiţia, fostul poliţist caută atât dreptate cât şi răzbunare după ce a fost tras în piept şi prejudiciat de cea mai puternică figură publică a oraşului, primarul.
Neîncetata căutare a dreptăţii este egalată doar de tenacitatea dobândită pe stradă şi fac din Billy o forţă neobosită, iar pentru primar, el devine cel mai urât coşmar.
Regia: Allen Hughes
Distribuţia: Mark Wahlberg, Russell Crowe, Catherine Zeta-Jones
Scenariu pentru happy-end (Silver Lining Playbook)
Fost profesor, Pat a petrecut 4 ani într-o clinică destinată tratării bolilor nervoase după ce a fost înşelat şi părăsit de soţia lui, Nikki. Mutându-se sub acelaşi acoperiş cu părinţii lui după ce este externat, Pat are impresia falsă că nu a lipsit de acasă mai mult de câteva luni şi este obsedat de ideea de a o recuceri pe Nikki. Vechii prieteni ai profesorului şi-au întemeiat între timp familii, iar psihiatrul îl şochează pe Pat recomandându-i adulterul ca metodă de vindecare. Situaţia se schimbă atunci când Pat o cunoaşte pe vecina Tiffany, o tânără văduvă care a fost concediată după ce s-a culcat cu toţi colegii de serviciu după ce moartea soţului i-a cauzat o depresie severă. Tiffany şi Pat încep să aibă sentimente profunde unul faţă de altul.
Regia: David O. Russell
Distribuţia: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jacki Weaver
PROGRAM
Hoaţa de identitate avanpremieră, miercuri, joi 19.50
Oraşul corupt avanpremieră, miercuri, joi 19.20
Scenariu pentru happy-end premieră, luni-joi 11.30, 13.55, 19.30, 22
Hansel şi Gretel premieră, luni-joi 12.10, 16.15, 18.05, 20, 22.30
Lincoln premieră, luni-joi 13.50, 16.45, 19.40
Ultima redută luni, marţi 14.05, 18.10, 20.20, 22.20; miercuri, joi 14.05, 18.10, 20.20, 21.35
Mizerabilii luni, marţi 16.20, 19.20; miercuri, joi 16.20
Django dezlănţuit luni-joi 16.20, 21.55, 22.35
Aşa-i la 40 de ani! luni-joi 11, 13.40
Elita gangsterilor luni, marţi 15.20, 19.50; miercuri, joi 15.20
Părinţi vs bunici luni-joi 13.10, 17.40, 22.10
Viaţa lui Pi luni-joi 13.05, 15.35 (3D)
În căutarea lui Nemo luni-joi 11 (3D, dublat)
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.