PROGRAM 21-27 IANUARIE
Improv Comedy Show cu actorii Robert Pavicsits şi Giorgiana Popan de la Compania de Teatru „Instant", miercuri, ora 20, Queens Pub
De vorbă cu mine însumi de faţă cu toată lumea, ep. 4 din „Plăcerile şi chinurile adulterului", scenariul şi regia Elvira Platon Rîmbu, cu Denisa Vlad şi Pavel Sîrghi, joi, ora 20, Queens Pub
Concert Memories cu Andy Moroşanu, invitat Călin Pop, vineri, ora 19, Casa de Cultură a Sindicatelor
Concert Paraziţii, vineri, ora 20, The One Cafe Lounge Club
Electro Nights cu Chris H, Skar, Dub Frank, DC Bite Me, vineri, ora 22, Blue Monday
Bacovia Overdrive. Vol. I: Stalingrad - lansarea primului volum al formaţiei Robin and the Backstabbers, sâmbătă, ora 19, Moszkva Caffe
TEATRUL REGINA MARIA
Scripcarul pe acoperiş, de Sholom Aleichem, regia artistică Korcsmaros Gyorgy, miercuri, ora 18, Sala Mare
Şi miniştrii calcă strâmb, adaptare după Ray Cooney, regia Daniel Vulcu, vineri, ora 18, Sala Mare
Albă ca zăpada, după Fraţii Grimm, regia artistică Traian Savinescu, duminică, ora 11, Sala Arcadia
Drag mi-i cântecul şi jocul, spectacol al Ansamblului Profesionist Crişana, premieră duminică, ora 19, Sala Mare
TEATRUL SZIGLIGETI
Pompier de Szep Erno, regia Hajdu Geza, duminică, ora 19, Sala Arcadia
Hansel şi Gretel după Fraţii Grimm, adaptare de Hanyecz-Debelka Robert, regia Szoke Kavinszki Andras, marţi, Sala Arcadia
Cerbul fermecat de Buda Ferenc, regia Rumi Laszlo, joi Marghita, vineri Dalonta, sâmbătă, Sala Arcadia
Fekete Safran, după o poveste de Tamasi Aron, regia Dimeny Levente, spectacol al Ansamblului Nagyvarad Tancedyuttes, marţi, Sala Mare
FILARMONICA DE STAT
Concert simfonic cu lucrări de E. Chabrier (Espana - rapsodie pentru orchestră), E. Lalo (Simfonia spaniolă op. 21 pentru vioară şi orchestră), P.I. Ceaikovski (Capriciu italian op. 45), N. Rimski-Korsakov (Capriciu spaniol op. 34), dirijor Romeo Rîmbu, solist Florin Paul vioară, joi, ora 19, Sala Enescu-Bartok
EXPOZIŢII
GALERIA VISUAL KONTAKT
expoziţia de pictură „Pantha Rei", semnată Olimpia Bera, vernisaj miercuri, ora 19
GALERIA EURO FOTO ART
Festivalul Internaţional de Fotografie Carol Pop de Szatmari, expun membrii Fotoclubului Cetverg din Ekatrinburg, Rusia
MUZEUL ŢĂRII CRIŞURILOR
expoziţia „Vitrinele în stil eclectic şi Art Nouveau din Oradea"; Salonul de artă contemporană cu 52 lucrări de pictură, sculptură, grafică şi artă decorativă aparţinând membrilor UAP; expoziția „Sculptura românească în colecția Muzeului Țării Crișurilor"; Grupul celor patru: Nicolae Tonitza, Ştefan Dimitrescu, Francisc Şirato şi Oscar Han; expoziţia „Avangarda românească în colecția Muzeului Țării Crișurilor" (Bdul Dacia, Secţia de Artă); expoziţia „Peşteri din România - lumea mirifică a carstului", Palatul Baroc, Secţia de Artă
CLUBUL FOTOGRAFIC NUFĂRUL
expoziţia personală a artistului fotograf Demeter Constantin Liviu
GALERIA KONSTANT
expoziţia personală "Transgression" a artistului Adrian Chirilă
GALERIA LABORATOR.VISUAL.KONTAKT
expoziţia „Flagged" by Anonymous (sediul din Republicii 47)
MUZEUL MEMORIAL „AUREL LAZĂR"
expoziţia Costum de sărbătoare din Ţara Crişurilor
CLUBURI
THE ONE CAFE & CLUB: vineri, sâmbătă Party cu DJ Gabriel, Shorty WTF, McDany, ora 22; vineri Party, ora 22
STAGE MUZEU: luni Seara şlagărelor româneşti, ora 20; marţi Karaoke, ora 20; vineri Muzica anilor '80, ora 20
QUEENS MUSIC PUB: joi-sâmbătă Queens Party Band, ora 21
BLUE MONDAY: vineri Genuine Retro Party cu AnDras and The Garden Beat; sâmbătă Only For Us Party, proggressive hit mixing cu DJ ChrisH, ora 22
YELLOW SUBMARINE: joi Yellow Karaoke; vineri, sâmbătă Party, ora 22
GREEN PUB: vineri concert live trupa West, ora 23
OLD MILL: miercuri şi joi muzică live cu Kozak Band, ora 20
COLUMBUS CAFE: marţi Selected Tuesday, ora 21; miercuri-sâmbătă Party, ora 21.30
DELICE CAFE: vineri Karaoke, ora 21
CLUB ESCAPE: marţi NMD Students Party, ora 22; miercuri Party cu DJ Prody, ora 23; joi-sâmbătă Party, ora 23
HEAT CLUB: joi Party cu DJ Faith, ora 23; vineri Party, ora 23
BALI CLUB: sâmbătă Party, ora 23
AVENUE CLUB: vineri, sâmbătă Party, ora 23
JUICE: miercuri Babalonia Tropical Soundclash Party cu Dubase (Guerilla International), ora 21; joi Oldies and Urban Music, ora 21, vineri şi sâmbătă Party, ora 22
CHANSON CAFE: joi Karaoke Party Vocea Chanson, ora 22; vineri şi sâmbătă Party, ora 22
BLONDY'S ART CAFÉ (Oradea Plaza): sâmbătă Karaoke Party, ora 21
DOWNTOWN: joi-sâmbătă Petrecere, ora 22; miercuri Miercurea de bere, ora 22
REPUBLIC CAFE: joi Karaoke Party, ora 23
L'AMORE CAFE CLUB: joi-sâmbătă Show cu Willy de la Oradea şi Mihai Gheban, ora 22
CLUB DARK: sâmbătă Party cu DJ Coxxo, ora 22
CLUB MANAS: miercuri Retro Night live music, ora 21
CLUB DIVES: miercuri-duminică Petrecere cu Pufi, ora 22
CLUB CASIMO: vineri Latino Party, ora 22; sâmbătă Party, ora 22
CLUB LUNA: joi şi vineri Petrecere cu Lucian Sereş şi DJ Ray
CLUB LIFE: joi-duminică Petrecere cu Blaga de la Oradea şi Speedy Band, ora 23
CLUB ATTIS: vineri muzică live cu Dessert Band, ora 21; sâmbătă Party, ora 22
CINEMA RECOMANDĂRI 21-24 ianuarie
CORTINA DIGIPLEX OSC
Ultima redută (The Last Stand)
Ray Owens este un şerif în pragul pensionării, în Sommerton Junction, după ce a renunţat la postul din Departamentul de Poliţie din Los Angeles. Atunci când Cortez, cel mai căutat şi faimos lider al traficanţilor de droguri mexicani, reuşeşte să evadeze în mod spectaculos dintr-un convoi de deţinuţi escortat de agenţi FBI şi se îndreaptă spre localitatea Sommerton Junction cu scopul de a se refugia în Mexic şi a scăpa de rigorile legii, având asupra lui 400 milioane de dolari şi gonind spre frontieră cu o viteză de 200 mile pe oră, într-o maşină sport Gumpert Apollo, Ray Owens întrevede şansa de a-şi răscumpăra greşelile trecutului capturându-l pe infractor.
Singura problemă este că şeriful are o echipă neexperimentată de poliţişti, iar Cortez are în jurul lui o armată de ticăloşi bine antrenaţi şi înarmaţi până-n dinţi, precum şi un ostatic care să-i asigure scăparea.
Regia: Jee-woon Kim
Distribuţia: Arnold Schwarzenegger, Jaimie Alexander, Genesis Rodriguez
Mizerabilii (Les miserables)
Mizerabilii este adaptarea pentru marele ecran a muzicalului ce face în continuare senzaţie pe scenele din toată lumea după 27 de ani, cu 60 de milioane de spectatori şi jucat în 21 de limbi pe tot globul. Mizerabilii este povestea captivantă a unui destin frânt de vise destrămate, un testament atemporal despre iubire neîmpărtăşită, pasiune, sacrificiu şi mântuire.
Jackman este Jean Valjean, puşcăriaşul veşnic vânat de nemilosul poliţist Javert, interpretat de Crowe. Când Valjean va accepta să aibă grijă de Cosette, fiica lui Fantine, vieţile lor se vor schimba pentru totdeauna.
Cel mai longeviv muzical din toate timpurile va da ocazia trăirii unei experienţe cinematografice unice alături de o constelaţie de staruri care vor interpreta unele din cele mai îndrăgite şi mai cunoscute melodii din lume precum "I Dreamed a Dream", "Bring Him Home", "One Day More", "On My Own".
Regia: Tom Hooper
Distribuţia: Anne Hathaway, Hugh Jackman, Russell Crowe, Amanda Seyfried
PROGRAM
Ultima redută avanpremieră, miercuri, joi 19.40
Mizerabilii avanpremieră, miercuri, joi 20.10
Django dezlănţuit premieră, luni-joi 15.50, 19, 20, 22.10, 23.10
Vizita regelui la Hyde Park on Hudson premieră, luni-joi 12, 14, 18.20, 20.20
Cirque de Soleil: Departe în alte lumi luni-joi 16, 17.55
Aşa-i la 40 de ani! luni, marţi 12.45, 20.10, 22.20; miercuri, joi 12.45, 22.20, 23.10
Elita gangsterilor luni, marţi 12, 15, 17.20, 19.40, 22; miercuri, joi 12, 15, 17.20, 21.50
Paradisul spulberat luni-joi 13.30, 16
Părinţi vs bunici luni, marţi 12.50, 18, 22.50; miercuri, joi 12.50, 18
Jack Reacher. Un glonţ la ţintă luni-joi 15.25
Viaţa lui Pi luni-joi 13.30, 17.30, 19.50 (3D)
Hobbitul: O călătorie neaşteptată luni-joi 14.20, 22.25
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.