URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 21 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cu fiecare cretin care vandalizează mobilierul urban, ne dăm seama că încă suntem la stadiul de comună primitivă, intrată abuziv şi prin nebăgare de seamă în U.E.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
31 Mai 2011, 15:06

Începând cu 1 iunie, accesul în turnul Primăriei costă 5 lei

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Întrucât cele două luni de graţie în care accesul în turnul Primăriei a fost gratuit au expirat, începând cu data de 1 iunie vizitatorii vor plăti bilet de intrare la un preţ de 5 lei pe persoană, respectiv 3 lei pe persoană pentru grupurile organizate mai mari de 10 oameni.

Circa 2.400 de vizitatori au admirat după data de 4 aprilie panorama oraşului de la înăţimea celor circa 50 de metri cât măsoară construcţia.

Conform unui comunicat al municipalităţii, cei care doresc să se programeze pentru vizitarea turnului Primăriei se pot înscrie pe adresa de email vizitareturn@oradea.ro şi la numărul de telefon 0731.212.284.

Turnul Primăriei a devenit vizitabil în urma lucrărilor de reabilitare adjudecate anul trecut de firma Chintoflor pentru suma de 174.540 lei, lucrări care au fost finalizate în cursul lunii decembrie.

La preţul final al investiţiei se vor mai adăuga cheltuielile de achiziţionare a lunetei estimate la 3.500 euro, plăcile de alamă care vor costa circa 3.000 euro şi sistemul de supraveghere pentru care Primărie va plăti 12.000 lei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
9 Comentarii
carcotiti la voi in sat!
fraier e primarul ca face prea atatea pentru niste tarani. mai bun a fost filip care s-a imbogatit si atat si a lasat orasul in paragina
Postat 01 Iunie 2011, 12:10 de man
aiaiai
tipa din poza ii tot timpul acolo? sambata, daca ii deschis, urc si eu sa ma uit cu ea la oras ;-)
Postat 01 Iunie 2011, 11:29 de huse
dar de ce 5 lei si nu fisa de 5 banii?
de ce 5 lei? se practica discriminarea calselor sociale, numai cei cu banii sa vada panorama , simtul de saracie trebuie adancit, amaprenta sociala evidenta , interesant important este ca un bun comun al orasului sa fie folosit doar de anumite actegorii sociale, sincer TREBUIE SA MA PLTITI sa urc in turn, mai bine fac miscare pana la ciuperca sau si acolo va fi cu plata:))
Postat 01 Iunie 2011, 11:20 de un roman
auzi incultule
la tine acsa sa ti faci tarife de intrare -iesire, motii vostri de avarii TURNUL e facut din banii nostri publici nu din banii lui MATA si tatica tu deci nu suntem asa de saraci sa nu ne permitem sa i lasam sa intre gratuit, CLAR trebuie sa atragem strainii nu sa i taxam, mortii vostri de sacali, si la muzeu idem si la pictura in primul rand ne promovam cultura nu taxam ca nu suntem America, dar lasati * ca cu atat ramaneti cu suptul de paraca da cineva ceva pe Oradea! vai de capul vostru cata importanta va dati si sunteti muritorii de foame pe fata imreuna cu primarul taranism incult.
Postat 01 Iunie 2011, 08:41 de @gicu
pentru inculti
Sa inteleg ca cei care sunt suparati ca se taxeaza urcarea in turn nu au avut timp sa o faca atunci cand se putea face gratuit sau nu au vizitat niciodata un alt oras in afara de orasul natal, ca sa nu mai vorbesc de vizitarea unor orase din strainatate, in care intrarea la oricare obiectiv important se face contra cost. Iar la unele sunt montate lunete pe care le poti folosi (CONTRACOST!!!).
Postat 31 Mai 2011, 22:54 de gicu de la scularie
sucativa de BOLOJAN
cumpara pe bancii si le pune pe cele vechi la foc, acum vrea si banii pentru TURN, demisia taran incult, turnul este atractia ca turisti sa vina in centru nu mai "cersi" ca nu esti la tara calicule, mancati camesa de pe tine daca tie foame de banii ... de ce nu pui si o vaca in TURN care sa dea si lapte sau un trabant cum au facut o si altii in centru? sa ai satisfactie toatala de taran nativ:))
Postat 31 Mai 2011, 21:03 de anca
Vreau si eu de sus
Bolojan era calic de mic. Ca dovada ca vrea bani si din vazutul peisajului, in loc sa fie domn, nu taran, si sa ne puna o camera video online, rotativa si automata dar si cu sunet, ca sa ne delectam noi, contribuabilii fraieri. Dau destul pentru parcare, de ce nu ma lasa sa ma arunc, pe gratis, din turnul virtual?
Postat 31 Mai 2011, 19:07 de Ochiul si timpanul
Pentru Oradea!
Desii intr-un fel va inteleg - toti suntem la fel de sensibili cand vine vorba la modul cum sunt folositi banii nostri, dar nici unii nu se implica cu adevarat (petitii, sesizari publice, promovarea masiva fata de comunitate a neregulilor observate, alte manifestatii specifice) - daca ar fi sa vedem totul in alb si negru, adica foarte strict, aceasta ar insemna ca nu ar mai exista paracari cu plata, bilete la muzee, etc. pentru ca toate sunt amenajate/facute pe banii nostrii. Desii intr-un fel, recunosc, suna interesant, trebuie sa acceptam faptul ca primaria atrage si alte surse de venit. Legal are dreptul sa o faca si exista si o justificare economica. Mai ales ca daca ar trai doar din impozite, nu stiu ce s-ar mai face prin orase. De asemenea, nu uitati ca de cand a fost deschis turnul, accesul in cadrul acestuia a fost gratis (lucru promovat in presa la acea vreme) iar acum suntem anuntati (din timp) ca va trebui sa platim daca vrem sa intram (turnul fiind un obiectiv turistic). Nu apar primaria, nu lucrez acolo, nu nimic! Sunt doar un cetatean iar aceasta este parerea mea. Pentru mai multe detalii va astept pe: pentruoradea.wordpress.com
Postat 31 Mai 2011, 17:23 de Pentru Oradea
dar turnul din banii cui s a facut, din banii PRIMARULUI?
da saraci, ce le mai cersesc!
Postat 31 Mai 2011, 15:38 de contribuabil
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
  • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
  • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)