URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 21 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cu fiecare cretin care vandalizează mobilierul urban, ne dăm seama că încă suntem la stadiul de comună primitivă, intrată abuziv şi prin nebăgare de seamă în U.E.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
26 Aprilie 2018, 16:00

Fără tise: Cum arată Piaţa Ferdinand fără arbori (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Toate cele 14 tise din Piaţa Ferdinand, mai precis din faţa Teatrului orădean şi din jurul statuii Reginei Maria, au fost mutate în Parcul 1 Decembrie. Muncitorii RER Vest au fost cei care, marţi şi miercuri, au luat pe sus arborii, pentru ca apoi să-i replanteze.

Aşadar, piaţeta a rămas acum fără pic de verde. Aşa se ştie, urmează să intre în şantier, Primăria pregătind un proiect de reamenajare a zonei, care va deveni preponderent pietonală.

Potrivit proiectului semnat de arhitectul Emodi Tamas, strada Madacs Imre va fi închisă traficului rutier, arterele Moscovei şi Patrioţilor vor fi eliberate de locuri de parcare şi transformate în străzi cu dublu sens, iar actuala intersecţie din faţa clădirii fostului Bazar va fi mutată spre Podul Ladislau.

Piaţa va fi pietruită în proporţie de peste 80% cu porfir, diferenţa urmând să o constituie plăcile din andezit şi bordurile din granit auriu.

Investiţia se ridică la 20,8 milioane lei, din care 17,6 milioane lei vor fi atraşi printr-un proiect european. Lucrările vor fi scoase la licitaţie în această vară şi vor începe, cel mai probabil, anul viitor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
17 Comentarii
doar 4%
@poiu: D-ra Codruța a plagiat și dânsa frumos ! Oleacă....
Postat 29 Aprilie 2018, 07:38 de dani-e-let
oribilitati marca Bolojan
@poiu: Regina MARIA a fost UNICĂ! Mă înclin! " Opera de arta " este ORIBILĂ! Dar din juriu au făcut parte acolitii lui Bolojan, între care Adriana Aurora Lipoveanu-Lipai!
Postat 28 Aprilie 2018, 09:44 de dani-e-let
@dani-e-let
O fi copie (sunt incult oleaca aici) da e una frumoasa. Si e frumoasa pt ca nu e facuta de romani. Da acuma se vede ceva mai mult din ea, sincer. Hai sa nu dam cu paru, lumea se schimba, si altii plang dupa dacia 1100 inca da le-ar opri lacrimile un mertan, recunosc asta. Asa si cu copacii, hai sa vedem ce a fi ai apoi daca nu ne place sa dam in stanga si in dreapta. Nu zic, erau frumoși, da cine o vedea pe Regina pana acuma? Doar daca stiai ca e acolo. Eu cred ca devenind o zona pietonala va arata altfel. Macar mai schimba fata locului ca de ani si ani arata la fel. Vorba aia, si noi ne schimbam look-ul, nu tot timpul in bine. Sau atitudini sau alte cele. Mai dam gres, mai reusim, invatam. Pt toti e ceva nou.
Postat 28 Aprilie 2018, 08:54 de poiu
nasol moment, mișto colivă
@elev: Da, se evidențiază un " plagiat "! Copia teatrului din Wiesbaden este pusă în valoare!
Postat 28 Aprilie 2018, 07:46 de dani-e-let
Awesome
Da, awesome!! Se pune in valoare piata, se evidentiaza o cladire emblematica a acestei urbe !
Postat 28 Aprilie 2018, 07:37 de elev
Cât vezi cu ochii din biroul primăriei...
De "La capătul drumului", la capătul podului stă deschisă perspectiva asupra parcării Art-Deco. Mai "încurcă" puţin statuia lui Eminescu.
Postat 27 Aprilie 2018, 17:03 de eutanasiu
Intr-un final
Dupa ani de zile in care nu puteai vedea fatada teatrului si nici statuia reginei Maria, acum avem vizibilitate. Uitati-va in orice oras mare, cladirile nu sunt ascunse de copaci. S-a deschis capatul de perspectiva din capatul podului.
Postat 27 Aprilie 2018, 12:44 de eu00
Tot e ceva ca i-au replantat.
Imi amintesc de arborii respectiv de cand eram mic copil...e totusi de apreciat ca in loc sa-i taie i-au luat pe sus si replantat (sper sa se prinda). E totusi un progres. Cat despre piata...ca si zona preponderent pietonala ii va sta mai bine. Se va intensifica insa traficul pe strada Moscovei (probabil ca pe vremea cand circula vestitul tramvai 3).
Postat 27 Aprilie 2018, 08:53 de Cleopard
Meseriasi
Da' de ce au asteptat vara sa le mute(replanteze)???
Postat 27 Aprilie 2018, 08:14 de GORON
Au navalit barbarii in Oradea ?
Nu,Primaria "toaleteaza" vegetatia in oras ! Pai decat asa don'primar, hai treaca mearga,eram de acord si cu toaletarea coroanei in forma cubica,ca asa am inteles ca iti place matale."Dorel a lovit din nou".No,nu'i bai, ca ramanen in TOP.
Postat 27 Aprilie 2018, 00:56 de platona
jos tisele
@Musti: Da! Așa se numea cinematograful unde mergeam să o văd pe Diva Sara Montiel! Da, așa era și cu tisele! Concluzia unora va fi: mosnegi securistoizi!
Postat 26 Aprilie 2018, 23:13 de dani-e-let
Privind cu inima franta...
Mi-aduc aminte ca, proaspat elev in clasa intai, deplasandu-ne in grup spre cinematograful care functiona pe locul actualei galerii Mercur de pe Republicii (cinematograful Tineretului parca-i spunea), invatatoarea ne oprea langa tisele acelea si ne povestea ca sunt arbori ocrotiti. Fiecare din ele avea in dreptul ei o placuta metalica inscriptionata cu numele speciei si cu mentiunea ca ne aflam in fata unor arbori rari, protejati de lege... Sa tot fie vreo 45 de ani de-atunci. Am copilarit la doi pasi, bunicii mei locuind pe o straduta ce da chiar in piateta Teatrului (Nicolae Grigorescu). Tisele acelea au facut parte din Oradea mea, a parintilor si bunicilor mei... Am trecut azi din nou prin piateta. Mi-am oprit cu greu lacrimile, in timp ce incercam sa-mi inghit nodul din gat... Simteam ca mi-a murit un prieten drag...
Postat 26 Aprilie 2018, 23:02 de Musti
Paradox
Se întâmplă că cei nascuti/veniți de la tara sa aprecieze și să viseze doar la betoanele și luminițele orașului.. Așa și bolovan și acoliții lui.
Postat 26 Aprilie 2018, 19:29 de User anonimizat
Dar cu TISELE ce-ați avut ? Să se vadă ce ? D-l Vulcu și respectabilă Doamnă Veta tot nu se vor vedea
@iahim: Același sentiment îl am și eu ! Tisele fac parte din stilul orașului ! Nu aduc în discuție nume de persoane ! Si nu cred că bietele relocate vor rezista ! Evident mi se va spune că sunt o lepră care " stă " pe pensia tatălui ( fals GROSOLAN, SUNT ACTIV....Dar dacă îi face plăcere, să scrie ! Eu îi doresc persoanei ca la un moment dat pensia să nu-i ajungă pentru niște chestii....ca la Tokyo-închid paranteza ).
Postat 26 Aprilie 2018, 17:29 de dani-e-let
merje...
la fel cum "merje" si parcarea pe zona hasurata :(
Postat 26 Aprilie 2018, 16:58 de danzigk
Chel....
Pentru mine, oradean din nastere, pot spune ca arata neobisnuit, chiar jalnic. Dupa finalizarea lucrarilor va arata chel, va fi un acumulator si reflector de caldura,
Postat 26 Aprilie 2018, 16:42 de iahim
Propunere.
Propunerea mea,ar fii,ca si micile pete de verdeata care au mai ramas sa se acopere cu beton, si sa se construiasca pe ele birturi,farmacii sau cel putin sali de jocuri de noroc.
Postat 26 Aprilie 2018, 16:32 de Citizen
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Retroparada toamnei: 'Bătrânele doamne' expuse în centrul Oradiei (FOTO)
  • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
  • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
  • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)