URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 25 SEPTEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cel mai tânăr cartier mamut al orașului este Nufărul. În perioada în care țăranii veneau la fabricile din Oradea să se odihnească, astfel că la coasă ajungeau gata osteniți, partidul comunist a decis să-i stabilizeze, și uite așa s-a născut cartierul Nufărul.
Zic şi eu
Adrian Cris
Condiţia minimă a comunicării este să existe un mesaj (un conţinut), un emiţător (care îl transmite) şi un receptor (care îl primeşte). Partidul care pune mai presus de orice "comunicarea" (cuvânt prin care, de fapt, înţelege propagandă şi atât) ignoră însă tocmai condiţia ei elementară: receptarea şi procesarea mesajului.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, zeci de ani, românii au plătit taxa de drum în prețul combustibilului, rovignete pentru drumuri și taxe de trecere pentru poduri, după ce au trecut ani mulți de la semnarea celui mai păgubos contract din istorie pentru România (contractul cu Bechtel, mulțumim Adrian Năstase!) fără ca cineva să facă pușcărie, după ce s-a furat din banii de drumuri ca-n filme, ei bine, după toate acestea, românilor li se cer din nou bani pentru a nu fi tratați drept animale și pentru a avea dreptul de a circula pe o șosea cu pretenții de autostradă. O adevărată taxă pe prostie!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Legea nr. 203/2018 privind măsurile de eficientizare a achitării amenzilor contravenţionale, lege care a intrat în vigoare pe 24 august 2018, prevede că în materia contravenţiilor rutiere se va aplica, de la 1 ianuarie 2019, o nouă metodă referitoare la achitarea acestora.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Muşcătura multor specii de păianjeni produc iritaţie locală, iar unele specii pot produce intoxicaţii mortale. În SUA există 2 specii de păianjeni importante din punct de vedere medical: văduva neagră şi păianjenul singuratic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Se pare că minciuna îl poate face pe un politician să pară mai... autentic. Oamenii tind să vadă minciunile emise de un lider politic drept o tentativă a acestuia de a se lupta cu mâinile murdare împotriva unui sistem corupt; asta în pofida faptului că minciunile sunt sfruntate şi demistificate ulterior.
16 Octombrie 2017, 15:00

Oradea tricoloră: Oraşul s-a umplut cu steaguri (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Cu ocazia Zilei oraşului, centrul Oradiei s-a umplut, săptămâna trecută, de steaguri cochete. 

Turnul Primăriei a avut, ca în fiecare an, un tricolor uriaş atârnat pe lungime. În schimb, ca o noutate, steagurile au "cucerit" şi centrul urbei.

Toţi stâlpii din Piaţa Unirii au de acum, fiecare, câte un tricolor roşu-galben-albastru. Aşadar, un indiciu patriotic la fiecare pas...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
8 Comentarii
@tds
Lache.....in cazul tau are. Intradevar, nu ai grad de comparatie, esti idiot, ranchiunos, prost si rau. Esti pur in toate formele enumerate. Asa ca.....hai sictir. Mai citeste si tu ceva sa nu mori idiot.
Postat 17 Octombrie 2017, 20:30 de elev
PE BUNE?
@elev: PUR nu are grad de comparație ! Se pare că tu, cititor de elită, nu cunoști strop de gramatică ! Mai învață....
Postat 17 Octombrie 2017, 08:54 de TDS
@tds
Lache.....esti diagnosticabil. Cu o boala grea, netratabila. Esti idiotenia, retardul si rautatea in forma cea mai pura. PS Nu citi nimic, nici macar pe Cartarescu. Nu ai intelege nimic, ti-ai pierde timpul aiurea. Plus de asta ne-ar lipsi pertinentele-ti comentarii de pe aici. Hai sictir.
Postat 17 Octombrie 2017, 07:12 de elev
DA-
@Control_Room: 1. Dacă ai vreun dubiu că am inventat, VERIFICĂ! Există chiar o logică : Nu sărbătorim zilnic! Ca să marcăm o zi specială DOAR atunci arboram drapelul! Ba ce să vezi, respectăm o LEGE! Cine să o facă? Diletantul Bolojan și slugile Birta&Mălan? 2. Am o relație 3. Mai citesc dar mai rar! Pe Dostoievski l-am citit la 18 ani! Acu' ce să citesc? CĂRTĂRASCU!? Cum zice Base...
Postat 16 Octombrie 2017, 22:52 de TDS
nevoie de modernizare
ma simt bine când vad tricolorul fluturand in oras. va rog sa schimbati panourile invechite cu numele orasului de la intrarile principale si mai ales luati pancova aia din beton din statia de tramvai dela gara. foarte multa mizerie in zona garii mereu. politia de ce nu-i amendeaza/trage o scatoalce betivilor si tiganilor care arunca flacoane, tigari si gunoaie pe jos acolo? plus.....venind pe malul crisului azi de la decebal spre centru, se simte o putoare de nedescris langa wc-ul public din piata Ferdinand. pana când se mai tolereaza asta?! când va aloca consiliul local un buget pentru modernizarea celor 5 wc-uri publice din oras? daca tot suntem un oras european si civilizat...
Postat 16 Octombrie 2017, 20:37 de roger
Steagurile lui Pristanda ...
... acum suntem multumiti, tocmai ne-am aranjat de un parandarat politic !?!
Postat 16 Octombrie 2017, 19:32 de WinDos
@TDS
Este evident, ai o viata foarte trista. Solutii: Cauta-ti o femeie, mergi la biblioteca, citeste o carte, fa un sport, iesi in natura. Schimba ceva. Nu-ti mai imprastia frustrarile din viata personala aici.
Postat 16 Octombrie 2017, 18:17 de Control_Room
!!!!!!!!!!!!!!
Primăria a comis o nouă eroare ! Conform normelor în vigoare DRAPELUL NAȚIONAL se arborează PERMANENT ( ușor de ghicit ) și TEMPORAR u prilejul Zilei Nationale a Romaniei, ....... ..... cu ocazia festivitatilor si ceremoniilor oficiale cu caracter local, ,,,,,,,, Evident că nu le-am înșirat pe toate deoarece sunt multe. Probabil PMO le va lăsa așa până la 1 Decembrie ca să scape de o corvoadă !
Postat 16 Octombrie 2017, 15:59 de TDS
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Adio, Champions League! Baschetbaliștii de la CSM CSU Oradea au pierdut și meciul de acasă cu campioana Finlandei (FOTO)
  • Ziua internaţională a surzilor, sărbătorită printr-un marş cu mănuşi albe prin centrul Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • Sărbătoarea Recoltei: Ce bunătăţi sunt în Cetatea Oradea şi de ce a plecat un floricultor bihorean supărat acasă (FOTO)
  • Victorie la debut de nou sezon pentru echipa de handbal a CSM Oradea: 33-32 cu HC Szejke Odorhei (FOTO)
  • 'Puncte de vedere': În Cetatea Oradea a fost vernisată o expoziţie de imagini 3D din timpul Primului Război Mondial (FOTO)
  • 'Portretele Unirii' își așteaptă vizitatorii în Piaţa Unirii din Oradea (FOTO)
  • Deţinuţii din mai multe judeţe s-au întrecut la fotbal: Orădenii, pe locul II (FOTO / VIDEO)
  • Se toarnă fundaţia! Au început construcţia podului din strada Universităţii (FOTO)
  • Lucrările s-au terminat, ambuteiajele continuă! Trecerea de nivel cu calea ferată din strada Uzinelor a fost modernizată degeaba (FOTO)
  • Figaro și Lucifer, doi motani singuratici au ajuns de la Paris la Zoo Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON