URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 19 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Dacă circuli prin oraş, este imposibil ca la 2-300 de metri să nu dai peste un mic şantier. Ba se sparge o stradă, ba se renovează o clădire. Se introduc ţevi, se raşchetează asfaltul, se amenajează pietonale, este o efervescenţă de parcă la noi s-ar ţine Olimpiada Constructorilor.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Faţă de ediţiile de mai demult, la Gala Premiilor lui Bihorel de anul acesta au lipsit aproape toţi destinatarii înţepăturilor publice cu parfum de premiu. Nu a fost o surpriză pentru nimeni. Din păcate, acesta este un semn că, deşi râde tot mai mult, clasa politică se află într-o pierdere constantă a simţului umorului. Premiile lui Bihorel nu au vrut să umilească niciodată, ci doar au luat în balon lucruri cunoscute de toată lumea: derapaje pe lângă lege, tare de comportament, învârteli şi mânăreli făcute pe sub masă, eşecuri profesionale sau chiar condamnări.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?
De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
12 Decembrie 2017, 14:25

Sute de fapte bune pe un singur hol: Târg de Crăciun la Celestica Oradea, susţinut de companie pentru ONG-urile din oraş (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Fie că eşti orfan sau suferind, ai o şansă în societate, iar rodul muncii tale poate fi apreciat de cei din jur. Aceasta este lecţia pe care vor s-o transmită, împreună, compania Celestica şi câteva ONG-uri din Oradea care, pentru al cincilea an la rând consecutiv, au organizat un Târg de Crăciun în holul principal din sediul companiei de pe Şoseaua Borşului.

Implicaţi în societate

„De cinci ani, cu aproximativ două săptămâni înaintea începerii sărbătorilor, invităm asociaţiile şi fundaţiile din Oradea cu care colaborăm la Târgul de Crăciun, cum de altfel facem şi primăvara, cu ocazia Târgului de Paşti, şi de-a lungul anului, când organizăm 18 evenimente de alte feluri. La Târgul de Crăciun, ONG-urile prezintă spre vânzare, pentru angajaţii noştri, tot felul de produse pe care membrii acestora le realizează, iar noi le susţinem deoarece susţinem, practic, educaţia copiilor şi sprijinim integrarea în comunitate a persoanelor cu dizabilităţi sau cu dificultăţi de adaptare”, e explicat BIHOREANULUI managerul de resurse umane al Celestica, Alexandra Drăghiciu.

Practic, după ce în cursul anului au realizat diferite ornamente şi obiecte casnice, membrii a 19 ONG-uri le-au expus spre vânzare în holul Celestica, iar cei 2.100 de angajaţi ai companiei au putut să le vadă şi să cumpere ceea ce le-a plăcut.

„Noi ne bucurăm de Târgul de Crăciun, pentru că este un lucru de două ori bun. În primul rând, putem face o faptă bună, deoarece cumpărând produse de la ONG-uri le susţinem activitatea. În al doilea rând, câştigăm timp, pentru că nu mai trebuie să umblăm prin magazine ca să cumpărăm micile cadouri pe care vrem să le facem”, a spus şi o muncitoare.

Cu mâinile noastre

„Adulţii şi copiii cu sindrom Down participă la terapii ocupaţionale în ateliere unde sunt îndrumaţi de specialişti care îi ajută să facă tot felul de lucruşoare – lumânări decorative, vaze pentru flori, icoane ş.a. – chiar foarte frumoase. Pentru membrii noştri este foarte important nu numai pentru că în acest fel au o ocupaţie, dar şi pentru că munca lor poate fi apreciată de alţii, iar oamenii sănătoşi pot înţelege că nimeni nu este pierdut dacă se ocupă cineva să dea o mână de ajutor”, a mărturisit BIHOREANULUI reprezentantul Asociaţiei Down, Marius Panciu.

„Încasările din vânzările pe care le facem azi nu sunt, bineînţeles, spectaculoase, dar pentru noi sunt preţioase, pentru că ne ajută să oferim mici cadouri membrilor noştri şi să cumpărăm materialele necesare continuării activităţilor din atelierele ocupaţionale”, a mai spus Panciu.

Acesta a adăugat că, uneori, la Târg au participat nemijlocit adulţi şi copii cu sindrom Down, care au fost invitaţi de Celestica şi la mici serbări pentru angajaţi. „Nu vă daţi seama cât de încurajaţi se simt când constată că ceva făcut de mâna lor este luat în mână de altcineva şi apreciat”, a adăugat reprezentantul Asociaţiei Down.

Câte o bucurie pentru fiecare

La Târgul de Crăciun organizat de Celestica şi ONG-uri în acest an participă 19 asociaţii şi fundaţii, precum Asociaţia Down, Fundaţia Creştină Diaconia, Fundaţia Căminul Felix şi Fundaţia Acţiunea Felix, Fundaţia Credinţă şi Lumină, Asociaţia Smiles, Asociaţia de Teatru Experimental Clandestin, Asociaţia SOS Autism, Asociaţia Agape, Asociaţia Paşi Împreună, Asociaţia Ajungem Mari - Lindenfeld, Asociaţia Asterdorf, Asociaţia Colaborăm-Educăm-Sprijinim, Fundaţia Diakonia Atelier Albinuţa, Asociaţia de Scleroză Multiplă, Fundaţia Casa, Uniunea Femeilor Bihor, Habitat pentru Umanitate.

Acestea oferă decoraţiuni, accesorii, mici bijuterii, feţe de masă şi perne, obiecte de uz casnic realizate artizanal, jucării şamd.

În fiecare an, Celestica Oradea organizează câte 18 evenimente dedicate comunităţii locale, între care Târgul de Crăciun, Târgul de Paşti, Târgul de Mărţişor, participarea la proiectele Habitat pentru Umanitate pentru construirea de locuinţe sociale, Ride for Nature Day, când angajaţii sunt invitaţi la plimbări cu bicicletele urmate de jocuri în aer liber şi picnic, Family Day, la care angajaţii participă împreună cu soţiile şi copiii etc.

„Conceptul de responsabilitate socială este foarte important pentru Celestica, deoarece pentru noi este important ca şi comunitatea să se dezvolte odată cu noi şi ne dorim cetăţeni şi angajaţi responsabili”, a explicat managerul de resurse umane Alexandra Drăghiciu motivul pentru care compania se implică în proiectele comunităţii şi iniţiază proiecte pentru orădeni.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

FOTO BIHOREANUL

 • Urmaşii Marii Uniri îşi cinstesc înaintaşii: În Chioag a fost dezvelită o placă în memoria săteanului care s-a dus, în 1918, la Alba Iulia (FOTO)
 • Cartea 'România, te iubesc' a fost lansată la Oradea. Jurnalistul Alex Dima: „Aici este dovada că se poate!” (FOTO/VIDEO)
 • Drumul nou dintre Oradea şi Sântandrei, deschis circulaţiei. Cei doi primari au anunţat noi investiţii în traficul dintre cele două localităţi (FOTO/VIDEO)
 • Zăpada face ravagii în Bihor: 79 de localităţi fără curent, peste 28.000 de cetăţeni afectaţi! (FOTO)
 • A venit zăpada! Utilajele RER Vest au ieşit pe străzile Oradiei (FOTO)
 • „Lumea contemporană. Puncte de vedere”: La Muzeul Țării Crișurilor a fost vernisată expoziția de sculptură a artistului Ovidiu Pascu (FOTO)
 • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
 • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
 • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
 • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

 • 1 USD = 3.8697 RON
 • 1 EUR = 4.5959 RON
 • 1 HUF = 0.015 RON