URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 24 SEPTEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ştiu, investiţia a costat o grămadă de bani şi nu se poate merge la infinit pe bunăvoinţa constructorului, care schimbă pe banii lui dalele deteriorate. Dar Piaţa Unirii a fost făcută pentru ca orădenii şi turiştii să se poată bucura de ea! Dacă mergem pe ideea că Piaţa devine un loc sacru, intangibil, s-ar putea să fim nevoiţi ca la intrare să ne descălţăm şi să umblăm cu tălpici, ca pe vremuri în Palatul Baroc.
Zic şi eu
Adrian Cris
Abia aştept să-l văd pe domnu’ Nelu Mang, întâiul familist al Bihorului, având de-a dreapta sa vreun popă în sutană şi în stânga un frate cu şorţuleţ, echer şi compas (sau invers), propovăduind printre bihoreni modificarea Constituţiei aşa încât să definească expres căsătoria ca "uniunea dintre un bărbat şi o femeie", la referendumul din 7 octombrie! În treacăt fie zis, nu-i ironic că Dragnea a pus "consultarea populară" într-o duminică fără soţ?
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, zeci de ani, românii au plătit taxa de drum în prețul combustibilului, rovignete pentru drumuri și taxe de trecere pentru poduri, după ce au trecut ani mulți de la semnarea celui mai păgubos contract din istorie pentru România (contractul cu Bechtel, mulțumim Adrian Năstase!) fără ca cineva să facă pușcărie, după ce s-a furat din banii de drumuri ca-n filme, ei bine, după toate acestea, românilor li se cer din nou bani pentru a nu fi tratați drept animale și pentru a avea dreptul de a circula pe o șosea cu pretenții de autostradă. O adevărată taxă pe prostie!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?

De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Legea nr. 203/2018 privind măsurile de eficientizare a achitării amenzilor contravenţionale, lege care a intrat în vigoare pe 24 august 2018, prevede că în materia contravenţiilor rutiere se va aplica, de la 1 ianuarie 2019, o nouă metodă referitoare la achitarea acestora.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Muşcătura multor specii de păianjeni produc iritaţie locală, iar unele specii pot produce intoxicaţii mortale. În SUA există 2 specii de păianjeni importante din punct de vedere medical: văduva neagră şi păianjenul singuratic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Se pare că minciuna îl poate face pe un politician să pară mai... autentic. Oamenii tind să vadă minciunile emise de un lider politic drept o tentativă a acestuia de a se lupta cu mâinile murdare împotriva unui sistem corupt; asta în pofida faptului că minciunile sunt sfruntate şi demistificate ulterior.
12 Decembrie 2017, 14:25

Sute de fapte bune pe un singur hol: Târg de Crăciun la Celestica Oradea, susţinut de companie pentru ONG-urile din oraş (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Fie că eşti orfan sau suferind, ai o şansă în societate, iar rodul muncii tale poate fi apreciat de cei din jur. Aceasta este lecţia pe care vor s-o transmită, împreună, compania Celestica şi câteva ONG-uri din Oradea care, pentru al cincilea an la rând consecutiv, au organizat un Târg de Crăciun în holul principal din sediul companiei de pe Şoseaua Borşului.

Implicaţi în societate

„De cinci ani, cu aproximativ două săptămâni înaintea începerii sărbătorilor, invităm asociaţiile şi fundaţiile din Oradea cu care colaborăm la Târgul de Crăciun, cum de altfel facem şi primăvara, cu ocazia Târgului de Paşti, şi de-a lungul anului, când organizăm 18 evenimente de alte feluri. La Târgul de Crăciun, ONG-urile prezintă spre vânzare, pentru angajaţii noştri, tot felul de produse pe care membrii acestora le realizează, iar noi le susţinem deoarece susţinem, practic, educaţia copiilor şi sprijinim integrarea în comunitate a persoanelor cu dizabilităţi sau cu dificultăţi de adaptare”, e explicat BIHOREANULUI managerul de resurse umane al Celestica, Alexandra Drăghiciu.

Practic, după ce în cursul anului au realizat diferite ornamente şi obiecte casnice, membrii a 19 ONG-uri le-au expus spre vânzare în holul Celestica, iar cei 2.100 de angajaţi ai companiei au putut să le vadă şi să cumpere ceea ce le-a plăcut.

„Noi ne bucurăm de Târgul de Crăciun, pentru că este un lucru de două ori bun. În primul rând, putem face o faptă bună, deoarece cumpărând produse de la ONG-uri le susţinem activitatea. În al doilea rând, câştigăm timp, pentru că nu mai trebuie să umblăm prin magazine ca să cumpărăm micile cadouri pe care vrem să le facem”, a spus şi o muncitoare.

Cu mâinile noastre

„Adulţii şi copiii cu sindrom Down participă la terapii ocupaţionale în ateliere unde sunt îndrumaţi de specialişti care îi ajută să facă tot felul de lucruşoare – lumânări decorative, vaze pentru flori, icoane ş.a. – chiar foarte frumoase. Pentru membrii noştri este foarte important nu numai pentru că în acest fel au o ocupaţie, dar şi pentru că munca lor poate fi apreciată de alţii, iar oamenii sănătoşi pot înţelege că nimeni nu este pierdut dacă se ocupă cineva să dea o mână de ajutor”, a mărturisit BIHOREANULUI reprezentantul Asociaţiei Down, Marius Panciu.

„Încasările din vânzările pe care le facem azi nu sunt, bineînţeles, spectaculoase, dar pentru noi sunt preţioase, pentru că ne ajută să oferim mici cadouri membrilor noştri şi să cumpărăm materialele necesare continuării activităţilor din atelierele ocupaţionale”, a mai spus Panciu.

Acesta a adăugat că, uneori, la Târg au participat nemijlocit adulţi şi copii cu sindrom Down, care au fost invitaţi de Celestica şi la mici serbări pentru angajaţi. „Nu vă daţi seama cât de încurajaţi se simt când constată că ceva făcut de mâna lor este luat în mână de altcineva şi apreciat”, a adăugat reprezentantul Asociaţiei Down.

Câte o bucurie pentru fiecare

La Târgul de Crăciun organizat de Celestica şi ONG-uri în acest an participă 19 asociaţii şi fundaţii, precum Asociaţia Down, Fundaţia Creştină Diaconia, Fundaţia Căminul Felix şi Fundaţia Acţiunea Felix, Fundaţia Credinţă şi Lumină, Asociaţia Smiles, Asociaţia de Teatru Experimental Clandestin, Asociaţia SOS Autism, Asociaţia Agape, Asociaţia Paşi Împreună, Asociaţia Ajungem Mari - Lindenfeld, Asociaţia Asterdorf, Asociaţia Colaborăm-Educăm-Sprijinim, Fundaţia Diakonia Atelier Albinuţa, Asociaţia de Scleroză Multiplă, Fundaţia Casa, Uniunea Femeilor Bihor, Habitat pentru Umanitate.

Acestea oferă decoraţiuni, accesorii, mici bijuterii, feţe de masă şi perne, obiecte de uz casnic realizate artizanal, jucării şamd.

În fiecare an, Celestica Oradea organizează câte 18 evenimente dedicate comunităţii locale, între care Târgul de Crăciun, Târgul de Paşti, Târgul de Mărţişor, participarea la proiectele Habitat pentru Umanitate pentru construirea de locuinţe sociale, Ride for Nature Day, când angajaţii sunt invitaţi la plimbări cu bicicletele urmate de jocuri în aer liber şi picnic, Family Day, la care angajaţii participă împreună cu soţiile şi copiii etc.

„Conceptul de responsabilitate socială este foarte important pentru Celestica, deoarece pentru noi este important ca şi comunitatea să se dezvolte odată cu noi şi ne dorim cetăţeni şi angajaţi responsabili”, a explicat managerul de resurse umane Alexandra Drăghiciu motivul pentru care compania se implică în proiectele comunităţii şi iniţiază proiecte pentru orădeni.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

FOTO BIHOREANUL

 • Sărbătoarea Recoltei: Ce bunătăţi sunt în Cetatea Oradea şi de ce a plecat un floricultor bihorean supărat acasă (FOTO)
 • Victorie la debut de nou sezon pentru echipa de handbal a CSM Oradea: 33-32 cu HC Szejke Odorhei (FOTO)
 • 'Puncte de vedere': În Cetatea Oradea a fost vernisată o expoziţie de imagini 3D din timpul Primului Război Mondial (FOTO)
 • 'Portretele Unirii' își așteaptă vizitatorii în Piaţa Unirii din Oradea (FOTO)
 • Deţinuţii din mai multe judeţe s-au întrecut la fotbal: Orădenii, pe locul II (FOTO / VIDEO)
 • Se toarnă fundaţia! Au început construcţia podului din strada Universităţii (FOTO)
 • Lucrările s-au terminat, ambuteiajele continuă! Trecerea de nivel cu calea ferată din strada Uzinelor a fost modernizată degeaba (FOTO)
 • Figaro și Lucifer, doi motani singuratici au ajuns de la Paris la Zoo Oradea (FOTO)
 • Cruce luminoasă de 14 metri, înălţată la Vintere cu ocazia Centenarului (FOTO)
 • Let’s do it, Bihor: Peste 23.000 de voluntari au adunat 30.000 de saci de gunoaie (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

 • 1 USD = 3.8697 RON
 • 1 EUR = 4.5959 RON
 • 1 HUF = 0.015 RON