URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 19 IUNIE 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
S-au făcut multe investiții în Oradea, dar cred că de departe cea mai importantă este centura care ne va lega de mult dorita Autostradă Transilvania - A3. Guvernul a dat o hotărâre în acest sens, CNAIR are acum toate actele, așa că se poate ocupa de lansarea licitației, iar banii de la UE sunt asigurați. Oare ce ar trebui să mai intervină ca această centură să nu se facă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Veste bună: Pásztor Sándor, Mang Ioan şi Traian Bodea, triada care conduce Consiliul Judeţean fără să se ţină de puţinele promisiuni făcute în 2016 şi fără să lase nimic în urma ei, cu excepţia căpuşării instituţiilor din subordine cu clientelă pe cât de incompetentă pe tot atât de lacomă, vor deveni din vara anului viitor o amintire urâtă.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Cu mai puține spectacole decât în anii trecuți, mă așteptam să văd mai mulți spectatori la FITO 2019. Dar, la unele, mai ales la cele înscrise în concurs, au fost multe locuri libere în sală. Am bifat 5 zile din cele 8 ale festivalului și voi face o scurtă trecere în revistă a ceea ce am văzut.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre condamnarea la închisoare a preşedintelui PSD, LIviu Dragnea?


De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul de procedură civilă prevede reguli cu privire la persoana care suportă cheltuielile ocazionate de derularea unui proces, stabilind ca regulă de principiu că acestea vor fi suportate de către partea care pierde procesul. În ce condiţii, însă?
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Diabetul zaharat este cea mai frecventă boală endocrină, frecvenţa reală fiind mai greu de apreciat din cauza standardelor diferite de diagnostic. Considerând hiperglicemia matinală ca un criteriu de diagnostic, circa 1-2% din populaţie este afectată. Boala se caracterizează prin anomalii metabolice şi prin complicaţii tardive ce afectează ochii, rinichii, nervii şi vasele de sânge.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
12 Decembrie 2017, 14:25

Sute de fapte bune pe un singur hol: Târg de Crăciun la Celestica Oradea, susţinut de companie pentru ONG-urile din oraş (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Fie că eşti orfan sau suferind, ai o şansă în societate, iar rodul muncii tale poate fi apreciat de cei din jur. Aceasta este lecţia pe care vor s-o transmită, împreună, compania Celestica şi câteva ONG-uri din Oradea care, pentru al cincilea an la rând consecutiv, au organizat un Târg de Crăciun în holul principal din sediul companiei de pe Şoseaua Borşului.

Implicaţi în societate

„De cinci ani, cu aproximativ două săptămâni înaintea începerii sărbătorilor, invităm asociaţiile şi fundaţiile din Oradea cu care colaborăm la Târgul de Crăciun, cum de altfel facem şi primăvara, cu ocazia Târgului de Paşti, şi de-a lungul anului, când organizăm 18 evenimente de alte feluri. La Târgul de Crăciun, ONG-urile prezintă spre vânzare, pentru angajaţii noştri, tot felul de produse pe care membrii acestora le realizează, iar noi le susţinem deoarece susţinem, practic, educaţia copiilor şi sprijinim integrarea în comunitate a persoanelor cu dizabilităţi sau cu dificultăţi de adaptare”, e explicat BIHOREANULUI managerul de resurse umane al Celestica, Alexandra Drăghiciu.

Practic, după ce în cursul anului au realizat diferite ornamente şi obiecte casnice, membrii a 19 ONG-uri le-au expus spre vânzare în holul Celestica, iar cei 2.100 de angajaţi ai companiei au putut să le vadă şi să cumpere ceea ce le-a plăcut.

„Noi ne bucurăm de Târgul de Crăciun, pentru că este un lucru de două ori bun. În primul rând, putem face o faptă bună, deoarece cumpărând produse de la ONG-uri le susţinem activitatea. În al doilea rând, câştigăm timp, pentru că nu mai trebuie să umblăm prin magazine ca să cumpărăm micile cadouri pe care vrem să le facem”, a spus şi o muncitoare.

Cu mâinile noastre

„Adulţii şi copiii cu sindrom Down participă la terapii ocupaţionale în ateliere unde sunt îndrumaţi de specialişti care îi ajută să facă tot felul de lucruşoare – lumânări decorative, vaze pentru flori, icoane ş.a. – chiar foarte frumoase. Pentru membrii noştri este foarte important nu numai pentru că în acest fel au o ocupaţie, dar şi pentru că munca lor poate fi apreciată de alţii, iar oamenii sănătoşi pot înţelege că nimeni nu este pierdut dacă se ocupă cineva să dea o mână de ajutor”, a mărturisit BIHOREANULUI reprezentantul Asociaţiei Down, Marius Panciu.

„Încasările din vânzările pe care le facem azi nu sunt, bineînţeles, spectaculoase, dar pentru noi sunt preţioase, pentru că ne ajută să oferim mici cadouri membrilor noştri şi să cumpărăm materialele necesare continuării activităţilor din atelierele ocupaţionale”, a mai spus Panciu.

Acesta a adăugat că, uneori, la Târg au participat nemijlocit adulţi şi copii cu sindrom Down, care au fost invitaţi de Celestica şi la mici serbări pentru angajaţi. „Nu vă daţi seama cât de încurajaţi se simt când constată că ceva făcut de mâna lor este luat în mână de altcineva şi apreciat”, a adăugat reprezentantul Asociaţiei Down.

Câte o bucurie pentru fiecare

La Târgul de Crăciun organizat de Celestica şi ONG-uri în acest an participă 19 asociaţii şi fundaţii, precum Asociaţia Down, Fundaţia Creştină Diaconia, Fundaţia Căminul Felix şi Fundaţia Acţiunea Felix, Fundaţia Credinţă şi Lumină, Asociaţia Smiles, Asociaţia de Teatru Experimental Clandestin, Asociaţia SOS Autism, Asociaţia Agape, Asociaţia Paşi Împreună, Asociaţia Ajungem Mari - Lindenfeld, Asociaţia Asterdorf, Asociaţia Colaborăm-Educăm-Sprijinim, Fundaţia Diakonia Atelier Albinuţa, Asociaţia de Scleroză Multiplă, Fundaţia Casa, Uniunea Femeilor Bihor, Habitat pentru Umanitate.

Acestea oferă decoraţiuni, accesorii, mici bijuterii, feţe de masă şi perne, obiecte de uz casnic realizate artizanal, jucării şamd.

În fiecare an, Celestica Oradea organizează câte 18 evenimente dedicate comunităţii locale, între care Târgul de Crăciun, Târgul de Paşti, Târgul de Mărţişor, participarea la proiectele Habitat pentru Umanitate pentru construirea de locuinţe sociale, Ride for Nature Day, când angajaţii sunt invitaţi la plimbări cu bicicletele urmate de jocuri în aer liber şi picnic, Family Day, la care angajaţii participă împreună cu soţiile şi copiii etc.

„Conceptul de responsabilitate socială este foarte important pentru Celestica, deoarece pentru noi este important ca şi comunitatea să se dezvolte odată cu noi şi ne dorim cetăţeni şi angajaţi responsabili”, a explicat managerul de resurse umane Alexandra Drăghiciu motivul pentru care compania se implică în proiectele comunităţii şi iniţiază proiecte pentru orădeni.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2241 RON
  • 1 EUR = 4.7249 RON
  • 1 HUF = 0.0147 RON