La cum arată bugetul Oradiei, e clar că cele peste o sută de investiţii se vor întinde pe mai mulţi ani. Asta pentru că în România este imposibil să-ţi planifici ceva şi să iasă la timp. Cauzele sunt multiple, de la suprasolicitarea personalului, la greşeli elementare, la lipsa proiectanţilor şi a constructorilor, toate pe fondul unei birocraţii ucigătoare, bine întreţinute de funcţionarii puşi politic în posturi. Totuşi, Primăria are două restanţe pe care nu mai are voie să le rostogolească pe anii viitori.
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?

Avocatul Bihoreanului
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
11 Ianuarie 2016, 23:17

O nouă victorie pentru baschetbalişti: CSM CSU s-a impus pe terenul formaţiei Energia Tg. Jiu, cu scorul de 75-70!

După dubla victorie cu Steaua, din Cupa României, baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea şi-au continuat parcursul bun din acest început de an, obţinând cea de-a treia victorie din tot atâtea posibile în 2016.

Luni seară, elevii antrenorului Cristian Achim s-au impus în deplasarea de la Tg. Jiu, în faţa formaţiei locale Energia, cu scorul de 75-70, într-un meci rămas restant din cadrul etapei a V-a a Ligii Naţionale şi în care orădenii au condus în marea majoritate a disputei.

Primul sfert a fost cel mai echilibrat. Orădenii au marcat primii, prin Franklin, de trei puncte, numai că au fost egalaţi şi apoi gazdele au trecut la conducere. Chiar dacă bihorenii au mai egalat de câteva ori situaţia pe tabelă, totuşi primul sfert a fost adjudecat de echipa din Tg. Jiu, cu scorul de 15-14.

Imediat după debutul sfertului secund, orădenii au trecut la conducere. Sfertul II a fost dominat clar de orădeni, care au condus şi cu 30-22, însă către finalul acestor zece minute, gorjenii s-au mai apropiat, intrându-se în pauza mare cu scorul de 35-31 pentru CSM CSU.

Sfertul al treilea s-a menţinut în ton, cu jucătorii de la CSM CSU care s-au aflat la timonă şi cu gazdele care alergau după egalare, deziderat pe care nu l-au reuşit. Dimpotrivă jucătorii antrenaţi de Cristian Achim s-au distanţat din nou, conducând cu 45-36, în minutul 24, sau 51-43, în minutul 26. De altfel, diferenţa de opt puncte pe tabelă în avantajul orădenilor s-a menţinut şi la ultima pauză, când CSM CSU conducea cu 58-50.

Ultimul sfert a adus în debutul său un reviriment al gazdelor, care au avut câteva aruncări de la distanţă concretizate, care le-au permis să se apropie de adversari. Astfel, în minutul 34 orădenii conduceau doar cu 62-59, iar pe final, în minutul 37, gorjenii au reuşit chiar să egaleze, scor 70-70. A fost totuşi ultima lor zvâcnire, pentru că finalul de joc a fost foarte bine gestionat de bihoreni, care au mai punctat prin Barnette, Zupan şi Franklin, în timp ce Energia nu a mai înscris deloc, iar scorul final a devenit 75-70 pentru elevii antrenorului Cristian Achim.

Orădenii au obţinut, astfel, o nouă victorie importantă, de această dată în campionat, care-i propulsează pe bihoreni până pe primul loc, cu 25 de puncte, la egalitate cu BC Mureş Tg. Mureş. Astfel, în 15 partide, orădenii au acumulat în actuala ediţie a Ligii Naţionale 10 victorii şi 5 înfrângeri.

Principalul marcator al bihorenilor în această dispută a fost Radovan Markovic, cu 25 de puncte, dar evoluţii foarte bune, chiar dacă nu au marcat foarte mult, le-au avut şi William Franklin şi Andrei Mandache, în timp ce Rareş Paşca a fost din nou foarte util atât cât a jucat. De la gazde s-a remarcat L. Mack, cu 15 puncte.

În următorul joc din campionat, formaţia orădeană va evolua tot în compania echipei Energia Tg. Jiu, duminică seara, de la ora 20, pe teren propriu, la Arena Antonio Alexe, returul cuprins în cadrul etapei a XVI-a.

Energia Tg. Jiu – CSM CSU Oradea 70-75 (15-14, 16-21, 19-23, 20-17)

Marcatori Energia Tg. Jiu: L. Mack 15 puncte, P. Horne 13, A. Guţoaia 10, P. Troupe 10, J. Diggs 9 şi C. Eziukwu 4 puncte.

Marcatori CSM CSU Oradea: R. Markovic 25 puncte, M. Zupan 11, U. Lucic 11, S. Barnette 10, W. Franklin 9, R. Paşca 5 şi A. Mandache 4 puncte.