VINERI, 29 MARTIE 2024
`

Primăria Oradea a decis să modifice regulamentul de salubrizare. La fel cum deja ne-a obișnuit, schimbarea s-a făcut fără o dezbatere publică serioasă. Mi se pare o greșeală strategică, pentru că despicarea firului în patru atunci când e vorba de problemele tuturor locuitorilor poate duce la soluții bune, unde mai pui că elimini din start suspiciunile și speculațiile.
Oradea și Bihorul au ajuns într-o perioadă fastă, cum din perspectiva dezvoltării infrastructurii n-au mai cunoscut niciodată. Anul acesta se deschid circulației o mulțime de noi drumuri, vreo 70 de kilometri: legătura centura Oradea - Autostrada Transilvania (chiar la finele acestei săptămâni), plus centurile Sânmartin, Aleșd, Beiuș, Oșorhei, Nojorid, Sântandrei (în vară). „Miracolul” ar putea fi explicat prin faptul că 2024 e an electoral. Și, da, este! Dar, totuși, nu asta-i explicația, ci parcurgerea întregii evoluții de la germinarea la coacerea proiectelor.
Sunteți mulțumit de noile trasee de tramvai gândite de OTL pentru a asigura un flux mai bun în oraș?

Din data de 31 martie, România devine, parțial, parte a spațiului de liberă circulație Schengen, aspect care ar trebui să ne bucure, ca națiune, deoarece vine după un îndelung proces de negociere cu celelalte state ale Uniunii Europene, aspectele privind negocierea cu Austria fiind comentate pe larg în ultima perioadă.
09 Aprilie 2011, 11:03

Luceafărul Oradea a câştigat din nou, la o diferenţă de 3 goluri

Luceafărul Oradea a mai făcut un pas către Liga a II-a, după ce în runda a XXI-a a dispus pe teren propriu, la Borş, la o diferenţă de trei goluri, cu 4-1, de echipa timişeană Millenium Giarmata.

Deşi venea în Bihor cu gânduri mari, echipa oaspete s-a dovedit a fi până la urmă "mieluşel" în disputa cu liderul ierarhiei.

Cu toate că Millenium a reuşit să deschidă scorul încă din minutul 3, prin Corlăţeanu, în minutul 10 s-a restabilit egalitatea, prin transformarea unei lovituri de la 11 metri de către Paina. Până la pauză nu s-a mai înscris cu toate că ocaziile de poartă nu au lipsit.

În partea a doua, mult mai motivaţi, elevii lui Florin Fărcaş au reuşit să dea lovitura în numai trei minute, devenite fatidice oaspeţilor. Mai întâi, în minutul 70 s-a făcut 2-1, graţie reuşitei lui Muntean, în minutul imediat următor, Roşu a dus scorul la 3-1, pentru ca după numai încă un minut acelaşi jucător să-şi mai treacă o dată numele pe lista marcatorilor, stabilind scorul final, 4-1 în favoarea Luceafărului.

Prin această victorie - cel puţin până la jocul echipei FC Hunedoara din această etapă, programat sâmbătă - echipa orădeană se desprinde şi mai mult în fruntea clasamentului, la o diferenţă de 13 puncte, 46 faţă de numai 33, câte a strâns Autocatania Caransebeş, ocupanta poziţiei secunde.

Cealaltă echipă bihoreană din competiţie, CF Bihorul Beiuş va susţine jocul din această etapă sâmbătă, de la ora 17, la Recaş, cu formaţia locală ACS.

Dintre celelalte partide disputate vineri s-a mai remarcat victoria echipei CFR Simeria, de pe teren propriu, cu acelaşi scor, de 4-1, din faţa formaţiei Gloria Arad.

UPDATE:

Formaţia Bihorul Beiuş a fost învinsă în etapa a 21-a a campionatului Ligii a III-a, Seria a V-a. Evoluând în deplasare, la Recaş, beiuşenii au cedat cu scorul de 1-3 (0-0). După o primă repriză încheiată cu un scor alb, în cea de-a doua au apărut şi golurile, gazdele impunându-se la final cu 3-1.

Beiuşenii au jucat curajos la Recaş, reuşind să reziste în prima repriză, astfel că la pauză scorul era 0-0. De remarcat că în primul mitan jucătorii de la Recaş au trimis de două ori mingea în bară, prin Chivoiu (24) şi Trandu (45).

În minutul 35, Prodan a scăpat singur în careul advers, a fost secerat de Aldana, dar "centralul" a lăsat jocul să continue. Deşi în repriza secundă vântul a bătut spre poarta bănăţenilor, gazdele au fost cele care au deschis scorul prin Steop (1-0).

Peste doar 5 minute, V. Prodan a restabilit egalitatea, după o pasă primită de la Silaghi, urmată de o preluare pe piept şi un şut fulgerător care a trimis mingea în plasă, în stânga portarului advers (1-1). Acelaşi Prodan îi putea aduce în avantaj pe beiuşeni, dar Ţurcaş a scos incredibil din faţa acestuia.

După o nouă ocazie irosită de oaspeţi prin Trip, ACS Recaş a preluat conducerea în minutul 73, după reuşita lui Şchiopu (2-1). A urmat o nouă ocazie, irosită de această dată de Plinio (78), care s-a răzbunat un minut mai târziu, când Şchiopu a reuşit "dubla" (3-1). De remarcat că în ultimele 20 de minute ale jocului, arbitrul de centru a fost "trup şi suflet" alături de gazde.

CF Bihorul Beiuş: Sălăjan - Silaghi (73 Grosu), Şerb, Mihoc, Morar, Drule (74 Plinio), Dumiter (55 Fl. Popa), Trip, Cipău, Prodan, Higyed. Antrenor: Adrian Anca.

Într-un alt joc, desfâşurat sâmbătă, ocupanta poziţiei secunde, FC Hunedoara, a dispus, pe teren propriu, de echipa timişeană Mama Mia Becicherecu Mic, cu scorul de 2-0, rămânând la 12 lungimi în spatele liderului, Luceafărul Oradea.