MIERCURI, 22 IANUARIE 2020

Vicepreședintele Consiliului Județean Bihor, Traian Bodea, a venit cu o găleată de cenușă pe care și-a pus-o în cap. După trei ani şi jumătate de șefie, și-a dat seama că la instituția pe care și el o conduce sunt fel de fel de loaze de partid care nu fac nimic. Aflăm că în 2018 au rămas necheltuiți aproape 100 milioane lei, iar anul trecut 52 milioane.
În urmă cu un deceniu, când îşi începea primul mandat, primarul Ilie Bolojan socotea corect că Oradea trebuie înnoită radical, atât prin refacerea sistemelor de apă-canalizare şi de termoficare, cât şi prin reabilitarea clădirilor din centrul istoric, aşa încât acestea să devină atractive inclusiv turistic. Apoi a declanşat cele mai vaste operaţiuni în ambele direcţii, în ciuda contestărilor formulate de adversari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Dacă nu mă înşel, era perioada în care preşedintele Iohannis se contra cu PSD pe marginea numirii unui premier, când Moise Guran a făcut o ediţie a emisiunii "România în direct" pornind de la întrebarea "Care ar fi cea mai potrivită persoană pentru a fi desemnată premier?". Ascultătorii au pomenit multe nume, inclusiv din zona non-politică, printre care, deloc surprinzător, şi al lui... Moise Guran. Ca de obicei, în situaţii critice, oamenii au nevoie de un om, un singur om, care să îi salveze. E posibil ca atunci să-i fi apărut jurnalistului gândul de mărire.
Ce părere aveţi despre decizia Primăriei Oradea de a taxa eliberarea pe loc a documentelor la ghişeu şi de a încuraja, inclusiv prin reduceri fiscale, relaţia online între cetăţeni şi administraţie?

Avocatul Bihoreanului
Aşa cum am arătat săptămânile trecute, legislaţia noastră prevede posibilitatatea ca statul să acorde facilităţi persoanelor care nu pot să îşi permită cheltuielile pricinuite de desfăşurarea unui proces civil. Dacă în episoadele anterioare am prezentat condiţiile de acordare a acestui ajutor, în continuare vom vedea procedura prin care ajutorul public judiciar poate fi obţinut.
Colica renală este o durere intensă la nivelul regiunii lombare şi abdominale determinată de obstacole organice sau funcţionale ale rinichilor şi căilor urinare. Obstacolele organice cele mai dese sunt calculii mobili din litiaza renală, cheagurile de sânge sau fragmentele de puroi din infecţiile cronice sau tumorile renale şi stenozele ureterale (modificări ale calibrului ureteral) din tuberculoza renală. Cele funcţionale sunt reprezentate de spasme ale musculaturii căilor urinare, care pot fi independente sau asociate cu obstacolele organice.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
20 Octombrie 2018, 17:30

Luceafărul a pierdut la Mioveni, cu 1-2, o partidă pe care, cu mai multă atenţie, o putea chiar câştiga (FOTO/VIDEO) foto: Facebook / CS Mioveni

Fotbaliştii de la Luceafărul Oradea au trecut pe lângă un rezultat mare, sâmbătă, la Mioveni, în etapa a 13-a a campionatului Ligii a II-a. Deşi au condus cu 1-0 şi au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, la 11 minute de la reluarea jocului, bihorenii au trebuit să se recunoască înfrânţi în cele din urmă în confruntarea cu CS Mioveni, cu scorul de 1-2.

Elevii antrenorului Cristian Lupuţ au început nesperat de bine jocul de pe terenul unui adversar dificil, mai ales pe teren propriu. Au avut cele mai mari ocazii în prima repriză, când au şi marcat, prin Cătălin Ţîră, în minutul 25. Acesta a fost găsit singur în careu, în partea dreaptă, de unde a înscris cu un şut plasat pe lângă portar. Înainte de aceasta, în minutul 5, Codoban a pătruns în careu, a centrat la colţul lung, de unde Vasile Pop a reluat în transversală. Apoi, în minutul 17, acelaşi Vasile Pop a şutat de la 17 metri, din lovitură liberă, dar portarul Sima a respins în corner.

Şi după pauză, în debutul reprizei a doua, bihorenii au evoluat foarte bine şi au continuat să-şi creeze ocazii. În minutul 55 Alexe l-a faultat în careu pe Paraschiv, iar arbitrul a dictat penalty. A executat Vasile Pop, în minutul 56, dar portarul Sima a apărat.

Momentul cheie s-a petrecut însă în minutul 77, când portarul Luceafărului, Bogdan Moga, a primit al doilea cartonaş galben pentru tragere de timp şi a fost eliminat. Pe primul l-a văzut în minutul 65, atunci când Mioveniul a primit un penalty, însă arbitrul a revenit asupra deciziei şi a dictat offside la Rădescu. Galbenul a rămas totuşi pentru portar.

Rămaşi în inferioritate numerică, bihorenii nu au mai rezistat pe final, iar în minutul 80, gazdele au restabilit egalitatea, după ce Kilyen a centrat de pe dreapta, iar jucătorul Luceafărului Nicolae Gunie a respins defectuos din 6 metri, iar mingea s-a dus spre poartă. Portarul Moroz, intrat la eliminarea lui Moga, a respins balonul în bară, dar de acolo a intrat în plasă.

Din păcate, bihorenii nu au mai reuşit să ţină nici de acest rezultat şi în minutul 84, la un corner bătut la bara a doua de către argeşeni, Ionuţ Burnea a reluat mingea cu capul în plasă, ducând scorul la 2-1 pentru gazde, scor cu care s-a încheiat acest joc. Astfel, deşi puteau obţine chiar toate cele trei puncte puse în joc, "luceferii" nu au mai cucerit în cele din urmă nici măcar unul în această etapă. Frustrarea oaspeţilor a fost mare la final, având în vedere cât de bine au început jocul şi cum puteau face chiar 2-0, dacă nu ratau penalty-ul din minutul 56. Ar fi fost o victorie mare, pe terenul unei echipe care se bate la primele locuri şi care este foarte redutabilă acasă. Din păcate, până la urmă, tot argeşenii s-au impus, iar bihorenii s-au întors acasă consolându-se cu gândul că au fost foarte aproape să dea lovitura în această rundă.

În pofida înfrângerii, Luceafărul Oradea rămâne în afara poziţiilor retrogradabile ale clasamentului, pe locul 15, cu 12 puncte.

CS Mioveni - Luceafărul Oradea 2-1 (0-1)

Au marcat: Gunie (min. 80 – autogol) şi Burnea (min. 84) / C. Tîră (min. 25)
Stadion: Orăşenesc (Mioveni)

CS Mioveni: Val. Sima - Ct. Alexe (min. 63 Kilyen), Celea, Burnea, Ed. Stoica - cpt., R. Lazăr, Al. Neagu (min. 46 Drugă), Rădescu, Al. Popescu (min. 46 Năstăsie), Coşereanu, Val. Balint. Antrenor: Iordan Eftimie.

Luceafărul: Moga (min. 78 eliminat) – Gunie (min. 82 P. Mitrică), Oros – cpt., Al. Băican, Moihedjia – V. Pop, Preoteasa, Cl. Codoban, Al. Dulca – Ţîră (min. 65 Luduşan) şi G. Paraschiv (min. 78 Moroz). Antrenor: Cristian Lupuţ

Au arbitrat: Bogdan Ionuţ Anghelinei (Galaţi) - Florin Mihai Cosma (Piatra Neamţ) şi Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamţ)