Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?

Avocatul Bihoreanului
Recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la ultima dintre cele trei "legi ale justiţiei", respectiv cu privire la legea de modificare a statutului judecătorilor şi al procurorilor. Ca urmare a acestui fapt, preşedintele este obligat să promulge modificările, care vor intra, cât de curând, în vigoare.
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
20 Octombrie 2012, 07:59

Luceafărul a pierdut cu 0-2 în faţa timişorenilor

Luceafărul a pierdut cu 0-2 în faţa timişorenilor foto: liga2.ro

Echipa Luceafărul Felix a disputat vineri la Timişoara cel de-al doilea joc al etapei a VIII-a din Seria a II-a a Ligii a II-a la fotbal.

Din păcate, elevii antrenorului Călin Moldovan au trebuit să se recunoască învinşi în această confruntare, cu scorul de 0-2, după ce la pauză situaţia era egală, 0-0.

După ce oaspeţii au început curajos jocul şi au avut posesia câteva minute, în minutul 6, Bălace de la gazde a pătruns pe stânga, dar a şutat defectuos.

În minutul 13, tot bănăţenii au atacat, Boldea a şutat foarte bine, dar portarul Miron a reuşit să prindă în doi timpi. Apoi, până către finalul primei reprize nu s-au mai consemnat faze consistente de poartă. În minutul 41 totuşi timişoreanul Szekely a tras de la 16 metri în piciorul unui adversar, iar două minute mai târziu, Bănaru a centrat dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri lateral dreapta, Lupuţ s-a înalţat în mijlocul careului şi a trimis cu capul pe lângă bara colţului lung.

În prelungirile primei reprize, Nohai, de la gazde, a respins cu capul o minge din 6 metri după o centrare din lovitură liberă.

După pauză, în minutul 47, Petrovic i-a pus o talpă pe ureche lui Roşu, însă fundaşul gazdelor a scăpat şi fără galben, deşi se putea acorda chiar cartonaşul roşu.

Un minut mai târziu, Blănaru a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, dar direct în braţele portarului.

În minutul 56 s-a deschis scorul, după ce Goge a executat o lovitură de colţ. Şeroni s-a înălţat în mijlocul careului şi a trimis cu capul pe lângă portar.
În minutul 71, Bundea a tras mult pe lângă poartă din afara careului. Apoi, tot Luceafărul a insistat, şi în minutul 75, Popescu a obţinut primul corner pentru Luceafărul după un duel cu Petrovic. Peste patru minute, gazdele au revenit în atac şi Goge a trimis peste transversală din 8 metri lateral dreapta, deşi era singur cu portarul.

În minutul 80, Boldea a pătruns în dribling până la 16 metri şi a tras defectuos, cu mult peste poartă. Peste trei minute însă, în minutul 83, gazdele au dat lovitura de graţie şi după ce Andor a greşit o minge la mijlocul terenului, balonul a ajuns la Goge în flancul drept, acesta a centrat în careu pentru Boldea, care a înscris cu capul în stânga portarul din 8 metri.

Pe final, bihorenii au revenit în atac şi în minutul 86 Bundea a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, dar portarul Kirev a reţinut fără probleme. Apoi, jocul a devenit şi mai dinamic şi peste numai două minute, Boştină a driblat în careul orădenilor, s-a încurcat însă, Goge a venit din spate şi ia luat mingea, dar a şutat din unghi în Miron. În minutul 89, Dobricean a tras din afara careului peste transversală.

În prelungiri, Luceafărul a fost mai periculoasă şi, în minutul 90+1, orădenii au ratat o bună ocazie de gol, însă Kirev a fost de fiecare dată la post, iar în minutul 90+2, Andor a centrat din dreapta, Gheorghe a deviat pe spate şi Kirev a reţinut.

Astfel, partida s-a încheiat cu scorul de 2-0 în favoarea bănăţenilor, iar antrenorul care a învins de fiecare dată pe Recaş şi pe Politehnica Timişoara, Călin Moldovan, nu a mai reuşit să repete isprăvile anterioare.

ACS Poli Timişoara - Luceafărul Felix 2-0 (0-0)

Au marcat: Şeroni (min. 56) şi Boldea (min. 83)
ACS Poli: Kirev - Nohai, Petrovic, Şeroni, Marovic - Goge, Trandu (min. 46 Dobricean), Poparadu (cpt.), Bălace - Boldea (min. 87 Daminuţă), S. Szekely (min. 69 Al. Boştină). Antrenor: Valentin Velcea
Luceafărul: Miron - Mihuţ, Mintaş, Letan (cpt.), A. Achim - Haş, Ov. Ghilea (min. 64 Bundea), Lupuţ (min. 73 Popescu) - Ianc, Blănaru (min. 67 Andor) , C. Roşu. Antrenor: Călin Moldovan

Arbitri: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti) - Daniel Mitruţi şi Adrian Popescu (ambii din Craiova)

În cealaltă partidă de vineri din etapa a VIII-a a seriei vestice din Liga a II-a, la Alba Iulia, Unirea din localitate a terminat la egalitate, scor 1-1, jocul cu Alro Slatina. La pauză scorul a fost favorabil gazdelor cu 1-0, prin golul înscris de Oară în minutul 26. Egalarea a survenit în minutul 60, prin Crăciun.