JOI, 23 IANUARIE 2020

Vicepreședintele Consiliului Județean Bihor, Traian Bodea, a venit cu o găleată de cenușă pe care și-a pus-o în cap. După trei ani şi jumătate de șefie, și-a dat seama că la instituția pe care și el o conduce sunt fel de fel de loaze de partid care nu fac nimic. Aflăm că în 2018 au rămas necheltuiți aproape 100 milioane lei, iar anul trecut 52 milioane.
Partid-balama, care s-a obişnuit să-şi ofere „serviciile” când PNŢCD şi PNL, când PD-PDL, când PSD, UDMR nu trăieşte decât din parazitarea partidelor întemeiate sau măcar justificate ideologic, oferindu-le în Parlament, în Consiliile Judeţene şi în Consiliile Locale voturile pentru încropirea unor majorităţi, în schimbul atât al discriminărilor pozitive oferite minorităţii, cât mai ales al privilegiilor pentru liderii acesteia.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Dacă nu mă înşel, era perioada în care preşedintele Iohannis se contra cu PSD pe marginea numirii unui premier, când Moise Guran a făcut o ediţie a emisiunii "România în direct" pornind de la întrebarea "Care ar fi cea mai potrivită persoană pentru a fi desemnată premier?". Ascultătorii au pomenit multe nume, inclusiv din zona non-politică, printre care, deloc surprinzător, şi al lui... Moise Guran. Ca de obicei, în situaţii critice, oamenii au nevoie de un om, un singur om, care să îi salveze. E posibil ca atunci să-i fi apărut jurnalistului gândul de mărire.
Ce părere aveţi despre decizia Primăriei Oradea de a taxa eliberarea pe loc a documentelor la ghişeu şi de a încuraja, inclusiv prin reduceri fiscale, relaţia online între cetăţeni şi administraţie?

Avocatul Bihoreanului
Aşa cum am arătat săptămânile trecute, legislaţia noastră prevede posibilitatatea ca statul să acorde facilităţi persoanelor care nu pot să îşi permită cheltuielile pricinuite de desfăşurarea unui proces civil. Dacă în episoadele anterioare am prezentat condiţiile de acordare a acestui ajutor, în continuare vom vedea procedura prin care ajutorul public judiciar poate fi obţinut.
Colica renală este o durere intensă la nivelul regiunii lombare şi abdominale determinată de obstacole organice sau funcţionale ale rinichilor şi căilor urinare. Obstacolele organice cele mai dese sunt calculii mobili din litiaza renală, cheagurile de sânge sau fragmentele de puroi din infecţiile cronice sau tumorile renale şi stenozele ureterale (modificări ale calibrului ureteral) din tuberculoza renală. Cele funcţionale sunt reprezentate de spasme ale musculaturii căilor urinare, care pot fi independente sau asociate cu obstacolele organice.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
26 Aprilie 2014, 15:13

FC Bihor a remizat la Motru cu scorul de 1-1 şi s-a distanţat la şapte puncte de UTA

FC Bihor a terminat la egalitate jocul pe care l-a susţinut sâmbătă, în deplasare, la Motru, în compania echipei locale, Minerul, în etapa a II-a din faza play-out a Seriei a II-a din Liga a II-a.

Meciul, desfăşurat pe un teren greu, mocirlos, pe care combinaţiile lăsau de dorit, s-a încheiat cu scorul de 1-1, după ce FC Bihor a deschis scorul în prima repriză, prin R. Lukacs, în minutul 25, iar după pauză, în minutul 49, Trifu a restabilit egalitatea.

Deşi gazdele şi-au jucat ultima şansă în evitarea retrogradării, jocul s-a desfăşurat mai mult la mijlocul terenului, cu câteva ocazii de poartă, dar nu foarte clare, starea terenului împiedicând jucătorii celor două echipe să se desfăşoare cum şi-ar fi dorit.

În minutul 25 s-a înscris primul gol, când R. Lukacs l-a învins pe portarul D. Popescu din a doua încercare, după ce în primă fază a şutat în portar. Mingea i-a revenit apoi atacantului orădean care a înscris pentru 1-0.

După pauză, la doar patru minute de la reluare, gazdele au reuşit să restabilească egalitatea, după ce Trifu a reluat cu capul în plasa porţii bihorene, în urma unei lovituri de colţ executată de Nicoloff.

Tehnicianul echipei bihorene, Alexandru Pelici, s-a declarat mulţumit de joc, pentru că obiectivul bihorenilor de a nu pleca învinşi de la Motru a fost îndeplinit, iar FC Bihor s-a distanţat la şapte puncte de UTA.

"A fost un meci de luptă, cu noi atacând mai mult în prima repriză, iar în partea a doua s-a jucat pe contre, cu mingi trimise la bătaie, aceasta şi din cauza terenului. Rezultatul de egalitate nu a mulţumit nicio echipă, dar noi nici nu am riscat, în condiţiile în care în clasament am rămas la aceeaşi diferenţă de Minerul şi ne-am dus la şapte puncte de UTA. Îmi felicit jucătorii pentru punctul obţinut, este meritul lor, iar acest punct îl dedicăm suporterilor noşti care au făcut acest drum până aici să ne susţină", a declarat Pelici.

La Motru, echipa orădeană a fost însoţită şi de o mini galerie, formată din cinci suporteri.

Minerul Motru - FC Bihor 1-1 (0-1)

Au marcat: Trifu (min. 49) / R. Lukacs (min. 25)

Minerul: D. Popescu - Traşcă, Iclănzan, Nueleanu (cpt.), Schinteie - Hanu, Şoo, Nicoloff, Stoenac - Fărcăşanu, Trifu. Antrenor: Gabriel Zahiu.

FC Bihor: Smaranda - Letan, Fl. Lazăr (cpt.), Pascariu, R. Lupu (57. Cr. Cigan) - Străuţ, Haş - Fl. Pop (min. 77 Sorian), Ov. Bic (min. 82 Zs. Lukacs), A. Achim - R. Lukacs. Antrenor: Alexandru Pelici

Au arbitrat: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova) - Ionuţ Babadac (Alexandria) şi Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa).

În cealaltă partidă a etapei a II-a din play-aut, la Satu Mare, Olimpia a învins CS Mioveni cu scorul de 2-1, iar UTA a stat.

Astfel, în clasament, Olimpia Satu Mare are acum 24 de puncte, CS Mioveni, 23, FC Bihor, 19, UTA, 12, Minerul Motru, 9, şi FC Univ. Craiova, 6 puncte, ultima echipă fiind însă retrasă din campionat.

În etapa următoare, sâmbătă, 3 mai, FC Bihor va evolua pe teren propriu cu Olimpia Satu Mare, în timp ce în celălalt meci al rundei, UTA se va confrunta cu Minerul Motru.

În două partide din play-off, ASA Tg. Mureş a obţinut o victorie importantă la Rm. Vâlcea, cu scorul de 2-1, în timp ce la Slatina, Metalul Reşiţa a câştigat disputa cu FC Olt cu scorul de 1-0.