URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 17 SEPTEMBRIE 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Acum vreo 10 ani, marii consumatori de cultură din Oradea vituperau împotriva "ţăranului din Birtin" pe motiv că acesta nu face destule manifestări, care să satisfacă pretenţile celor care se trezesc pe Mezzo şi adorm pe Arte. Ei bine, acum lucrurile artă cu totul altfel...
Zic şi eu
Adrian Cris
Nefirească, în şarada jucată la ceas de seară de Cuc, Mang şi Rus, e intersectarea dintre propaganda politică şi profitul privat, ambele cam forţate. Ce căuta ministrul acolo unde treaba merge ca unsă, nu pe restul celor 415 kilometri ai autostrăzii începute acum 15 ani? Dar şeful PSD Bihor, despre care nu ţin minte să se fi tras în poză şi pe selenarul drum judeţean DJ191B Popeşti-Suplac? Răspunsul poate ar trebui căutat nu în relaţia de amour-à-trois dezinteresat, ci în preţul piperat pentru cei 5,35 km dintre Borş şi Biharea...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am intrat în magazin uşor ezitant. Era prima dată când trebuia să cumpăr un candelabru şi mă simţeam nesigur. Nu e genul de obiect pe care să îl cumperi prea des. De obicei stau 2 ore să mă hotărăsc asupra unei perechi de pantaloni şi nici atunci nu sunt sigur că am făcut alegerea corectă. În cazul unui candelabru, cu care poţi înfrumuseţa sau distruge o cameră, alegerea părea mult mai dificilă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre dorinţa Primăriei Oradea de a demola circa 20 de case pentru a muta parcările de pe bulevardul Nufărul în spatele blocurilor?

De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul de procedură civilă intrat în vigoare la 15 februarie 2013 prevede, pentru prima dată în România, posibilitatea formulării unei contestații în cazul în care se apreciază că procesul se prelungește nejustificat. Conform articolului 522 din Codul de procedură civilă, oricare dintre părţi, precum şi procurorul care participă la judecată, pot face o contestaţie prin care, invocând încălcarea dreptului la soluţionarea procesului într-un termen optim şi previzibil, să solicite luarea măsurilor legale pentru ca această situaţie să fie înlăturată.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Consumul de apă poate avea o influenţă nefavorabilă asupra organismului atunci când apa conţine agenţii patogeni ai bolilor infecţioase, când are o compoziţie deosebită de cea a apei potabile şi când are gust sau miros ce o fac improprie consumului. Aceste modificări ale normelor de potabilitate pot fi determinate cel mai des de caracteristicile solului stăbătut de către ape şi impurificării cu ape uzate fecaloid-menajere sau industriale.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
10 Iunie 2019, 15:30

Debut bun şi la kempo pentru sportivii orădeni de la King Do-Lions: Cinci medalii la Baia Mare

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Sportivii de la clubul orădean King Do-Lions au reuşit să cucerească cinci medalii la întrecerile Cupei Colosseum la kempo, competiţie desfăşurată pe data de 8 iunie la Baia Mare şi rezervată copiilor, juniorilor şi seniorilor, la proba de luptă.

Clubul orădean, condus de Andreea Ganea, a participat la aceste întreceri după ce recent s-a afiliat la Federaţia Română de Kempo, "acesta fiind primul club de Kempo în Oradea", după cum precizează reprezentanţii King Do-Lions, într-un comunicat.

Competiţia de la Baia Mare a fost organizată de cluburile Shin Dojo şi Gladiators din localitate, sub egida Federaţiei Române de Kempo. CS King Do-Lions Oradea a participat cu un număr de cinci sportivi la semi-kempo. Mai exact, delegaţia orădeană a fost compusă din antrenorul Romeo Tulkos şi sportivii Denisa Cotuţ, Karina Mihuţa, Răzvan Cotuţ, Patrick Irimuş şi Sergiu Szabo.

La această primă întrecere a acestei ramuri sportive, orădenii au obţinut trei locuri I şi două locuri II. Denisa Cotuţ a ocupat prima poziţie la luptă junioare -64 kg, Karina Mihuţa s-a situat şi ea pe locul I la luptă copii -55 kg, cum de altfel a reuşit şi Sergiu Szabo, la luptă seniori -85 kg.

La rândul lui, Răzvan Cotuţ s-a situat al doilea în proba de luptă a juniorilor la -55 kg, cum de altfel s-a clasat şi Patrick Irimuş, la luptă copii -50 kg.

"A fost un concurs foarte interesant, nou, dar nu neaparat atât de străin, regulamentul de luptă fiind asemanator cu ceea ce ne-am obişnuit la taekwon-do, însă sigur nu este la fel. Vom continua să dezvoltăm această secţie a clubului nostru, însă bineînţeles continuăm şi în ce priveşte activitatea noastră în taekwon-do. Sunt mulţumit de prestaţia sportivilor noştri şi vom urmări calendarul competiţional al federaţiei pentru a ne pregăti şi mai mult pentru competiţiile de kempo", a declarat, la întoarcerea de la competiţie, antrenorul Romeo Tulkos.

În altă ordine de idei, în acest sfârşit de săptămână, la Borş se va desfăşura Open-ul României la Taekwon-do, în organizarea clubului King Do-Lions, unde vor participa cluburi din 9 ţări (Anglia, Austria, Bosnia Herţegovina, Bulgaria, Macedonia, Italia, Serbia, Ungaria si România). La acest eveniment şi-au confirmat prezenţa Grand Master Kim Ung Chol 9DAN - preşedintele comisiei de competiţii la nivel mondial la Taekwon-do ITF, Master Mario Bogdanov 8DAN - vicepreşedintele federatiei mondiale de taekwon-do, Master Ruggiero Lanotte - vicepreşedintele federatiei europene. Totodată, este aşteptat şi Zaharia Amatto, preşedintele Federaţiei Române de Kempo. 

Competiţia de la Borş se va desfăşura sâmbătă, între orele 9:00-19:00 şi duminică, între orele 9:00-12:00, intrarea spectatorilor la Sala de Sport urmând a fi liberă.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2803 RON
  • 1 EUR = 4.734 RON
  • 1 HUF = 0.0143 RON