URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 20 IUNIE 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
S-au făcut multe investiții în Oradea, dar cred că de departe cea mai importantă este centura care ne va lega de mult dorita Autostradă Transilvania - A3. Guvernul a dat o hotărâre în acest sens, CNAIR are acum toate actele, așa că se poate ocupa de lansarea licitației, iar banii de la UE sunt asigurați. Oare ce ar trebui să mai intervină ca această centură să nu se facă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Veste bună: Pásztor Sándor, Mang Ioan şi Traian Bodea, triada care conduce Consiliul Judeţean fără să se ţină de puţinele promisiuni făcute în 2016 şi fără să lase nimic în urma ei, cu excepţia căpuşării instituţiilor din subordine cu clientelă pe cât de incompetentă pe tot atât de lacomă, vor deveni din vara anului viitor o amintire urâtă.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
La grădiniţă, visăm la bulinele colorate - alea negre sunt rele, cele colorate viu sunt bune, semn de apreciere. După ce mai creştem, apar diplomele. Şi primim câte nu putem duce - pentru că am participat la un curs de 3 ore, pentru că am ieşit penultimii la un concurs de atletism, pentru că la o seară de dans n-am călcat pe nimeni pe picioare sau pentru că am terminat facultatea, chiar dacă n-am susţinut licenţa. E o aşa inflaţie de diplome, încât, la 14 ani, dacă nu ai cel puţin 50 de bucăţi pe etajeră te poţi considera pierdut definitiv pe calea ratării.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre condamnarea la închisoare a preşedintelui PSD, LIviu Dragnea?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul de procedură civilă prevede reguli cu privire la persoana care suportă cheltuielile ocazionate de derularea unui proces, stabilind ca regulă de principiu că acestea vor fi suportate de către partea care pierde procesul. În ce condiţii, însă?
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Diabetul zaharat este cea mai frecventă boală endocrină, frecvenţa reală fiind mai greu de apreciat din cauza standardelor diferite de diagnostic. Considerând hiperglicemia matinală ca un criteriu de diagnostic, circa 1-2% din populaţie este afectată. Boala se caracterizează prin anomalii metabolice şi prin complicaţii tardive ce afectează ochii, rinichii, nervii şi vasele de sânge.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
10 Iunie 2019, 15:30

Debut bun şi la kempo pentru sportivii orădeni de la King Do-Lions: Cinci medalii la Baia Mare

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Sportivii de la clubul orădean King Do-Lions au reuşit să cucerească cinci medalii la întrecerile Cupei Colosseum la kempo, competiţie desfăşurată pe data de 8 iunie la Baia Mare şi rezervată copiilor, juniorilor şi seniorilor, la proba de luptă.

Clubul orădean, condus de Andreea Ganea, a participat la aceste întreceri după ce recent s-a afiliat la Federaţia Română de Kempo, "acesta fiind primul club de Kempo în Oradea", după cum precizează reprezentanţii King Do-Lions, într-un comunicat.

Competiţia de la Baia Mare a fost organizată de cluburile Shin Dojo şi Gladiators din localitate, sub egida Federaţiei Române de Kempo. CS King Do-Lions Oradea a participat cu un număr de cinci sportivi la semi-kempo. Mai exact, delegaţia orădeană a fost compusă din antrenorul Romeo Tulkos şi sportivii Denisa Cotuţ, Karina Mihuţa, Răzvan Cotuţ, Patrick Irimuş şi Sergiu Szabo.

La această primă întrecere a acestei ramuri sportive, orădenii au obţinut trei locuri I şi două locuri II. Denisa Cotuţ a ocupat prima poziţie la luptă junioare -64 kg, Karina Mihuţa s-a situat şi ea pe locul I la luptă copii -55 kg, cum de altfel a reuşit şi Sergiu Szabo, la luptă seniori -85 kg.

La rândul lui, Răzvan Cotuţ s-a situat al doilea în proba de luptă a juniorilor la -55 kg, cum de altfel s-a clasat şi Patrick Irimuş, la luptă copii -50 kg.

"A fost un concurs foarte interesant, nou, dar nu neaparat atât de străin, regulamentul de luptă fiind asemanator cu ceea ce ne-am obişnuit la taekwon-do, însă sigur nu este la fel. Vom continua să dezvoltăm această secţie a clubului nostru, însă bineînţeles continuăm şi în ce priveşte activitatea noastră în taekwon-do. Sunt mulţumit de prestaţia sportivilor noştri şi vom urmări calendarul competiţional al federaţiei pentru a ne pregăti şi mai mult pentru competiţiile de kempo", a declarat, la întoarcerea de la competiţie, antrenorul Romeo Tulkos.

În altă ordine de idei, în acest sfârşit de săptămână, la Borş se va desfăşura Open-ul României la Taekwon-do, în organizarea clubului King Do-Lions, unde vor participa cluburi din 9 ţări (Anglia, Austria, Bosnia Herţegovina, Bulgaria, Macedonia, Italia, Serbia, Ungaria si România). La acest eveniment şi-au confirmat prezenţa Grand Master Kim Ung Chol 9DAN - preşedintele comisiei de competiţii la nivel mondial la Taekwon-do ITF, Master Mario Bogdanov 8DAN - vicepreşedintele federatiei mondiale de taekwon-do, Master Ruggiero Lanotte - vicepreşedintele federatiei europene. Totodată, este aşteptat şi Zaharia Amatto, preşedintele Federaţiei Române de Kempo. 

Competiţia de la Borş se va desfăşura sâmbătă, între orele 9:00-19:00 şi duminică, între orele 9:00-12:00, intrarea spectatorilor la Sala de Sport urmând a fi liberă.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2193 RON
  • 1 EUR = 4.726 RON
  • 1 HUF = 0.0146 RON