MIERCURI, 17 IULIE 2019

Încă de acum doi ani am intuit potenţialul uriaş pe care îl are Festivalul Medieval ce se desfăşoară în Cetatea Oradea. Dacă era vorba de Festivalul Ştiucii sau de Caravana Melcilor, aş fi avut unele îndoieli. Dar cu ditamai fortăreaţa splendid renovată şi cu măreţul şanţ de apărare ai toate premisele ca sărbătoarea să-ţi iasă.
Ultima ispravă este un Cod administrativ care imprimă un ritm şi mai nebun. Nu doar primăriile, ci şi consiliile judeţene, prefecturile şi serviciile guvernamentale vor fi obligate să comunice în limbile minorităţilor, adică vor face noi angajări în sistem. Foştii primari, viceprimari, preşedinţi şi vicepreşedinţi de CJ-uri vor avea pensii speciale, tot din, chipurile, bugetele locale, iar cei actuali vor putea valorifica terenuri şi clădiri cu voturile a doar jumătate plus unu din consilieri, fapt ce va reduce şi mai drastic patrimoniile...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
În spatele fiecărui om politic pe care îl vedeţi la tv sau prin ziare se află o mulţime de oameni care muncesc pe brânci. Sub funcţii de şef de cancelarie, şefi de cabinet, experţi, consilieri sau asistenţi, oamenii aceia pe care nu îi vedem niciodată fac munca efectivă despre care şeful lor bate din gură. Ei sunt marii anonimi ai lucrurilor ce se întâmplă, totuşi, în aparatul de stat, pe care, din pricina supărării noastre generalizate, le ignorăm.
Sunteţi de acord cu ideea primarului Ilie Bolojan de a înfiinţa o televiziune a Primăriei, finanţată din bani publici?

Avocatul Bihoreanului
În data de 5 iulie a fost publicată în Monitorul Oficial Ordonanța de Urgență a Guvernului României nr. 57/2019 privind Codul Administrativ. Codul Administrativ a fost inițial adoptat sub forma unei legi care însă a fost declarată neconstituțională în ansamblul său de către Curtea Constituțională, iar proiectul de lege s-a întors în Parlament pentru a fi pus în acord cu decizia Curții Constituționale.
Ridicarea temperaturii mediului ambiant la peste 32 gr. C şi o umiditate relativă ridicată (peste 60%) determină modificări ale organismului, care se pot grupa în 4 sindroame importante: mialgia termică, insolaţia, accidentele datorate efortului fizic pe caniculă şi şocul hipertermic. Sunt afectate în special persoanele vârstnice cu afecţiuni cardio-respiratorii şi copiii mici.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
27 Octombrie 2012, 15:02

CS Oşorhei s-a impus şi la Pâncota şi a revenit pe locul II

CS Oşorhei a provocat al doilea eşec pe teren propriu echipei din Pâncota, după ce a învins vineri, pe terenul arădenilor, cu scorul de 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de Lupaşcu, în minutul 80, la capătul unei acţiuni de contraatac perfect dusă de băieţii lui Cosmin Bodea

Primele 20 de minute au fost de foc pentru bihoreni, care au rezistat cu stoicism, însă nimeni n-a mai dominat atât de clar echipa din Oşorhei în acest campionat. Arădenii şi-au trecut în cont şi o bară după care, simţind breşele din propria apărare, Bodea a făcut două schimbări, deşi era doar minutul 20. Au intrat Pintea şi Galea, şi aşa s-au rezolvat problemele din banda stângă ale bihorenilor. Bihorenii au echilibrat jocul care s-a disputat pe contre dar între cele două careuri.

După pauză, dinamica partidei a fost aceeaşi, cu două echipe echilibrate valoric şi contrându-se reciproc. Asta până în minutul 80 când gazdele au luat cu asalt careul oaspeţilor, a urmat o recuperare, un contraatac fulger pe axa Pereţ (care a limpezit excelent jocul echipei sale de la intrarea pe teren în minutul 70) - Lukacs, Galea - Lupaşcu, iar ultimul a punctat, dovedindu-şi experienţa dobândită de-a lungul carierei.

În minutul 88, la un alt contraatac, Lupaşcu a mai marcat o dată, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid inexistent, pentru ca în minutul 90+2 să mai marcheze un gol anulat. "Nu am de reproşat nimic arbitrajului, aşa au văzut ei. Nu am jucat grozav, dar ne-am ales cu trei puncte spre deosebire de alte meciuri când am jucat bine şi am pierdut", a conchis la final antrenorul Cosmin Bodea.

De cealaltă parte, antrenorul "Şoimilor", Dan Cuedan consideră că formaţia sa a făcut, totuşi, un joc bun. "Am pierdut nemeritat, datorită faptului că am condus cap-coadă jocul. Chiar dacă raportul loviturilor de colţ a fost 12-1, în prima repriză am irosit mari ocazii de gol, din care cinci clare, plus o bară prin Uibariu. Am ratat, apoi ei au prins curaj şi au marcat. Păcat, eu zic că am făcut un joc bun", a spus antrenorul arădean.

Bihorenii au acum 16 puncte în clasament şi au urcat pe poziţia a doua.

Şoimii Pâncota - CS Oşorhei 0-1 ( 0-0)

A marcat: Lupaşcu 80

Şoimii Pîncota: Irimia - Huţanu, Lengyel, Nistor , Filaret (85 Filimon) - Leucuţa, Pavel, Fl. Rus (65 Mitu) Uibariu (63 Borteş) - A. Mihai, Burian.

CS Oşorhei: Sălăjan - Fitero, Nistor, Tăut, Ştefănuţ (20 Pintea) - Lukacs (88 Olariu), Pop Şerban, Ban (70 Pereţ), Briciu (20 Galea) - Todea - Lupaşcu.