Ideea cu bugetarea participativă nu e deloc rea. Noi am preluat-o de la clujeni, dar nu ei au fost cei care au inventat roata. Ideea e că Primăria pune o sumă la bătaie, iar cetăţenii n-au decât să-şi spargă capul ca să găsească proiecte cât mai isteţe. Cum era de aşteptat, proiectele de anul trecut sunt încă în stadiu de avizare, pentru că nu-i destul să ai idei bune, trebuie să ai şi foarte multă răbdare, din cauza birocraţiei ucigătoare din România.
Cineva din Ministerul de Externe, însărcinat să "marcheze" Centenarul, a avut o idee bună: diplomaţii din Bucureşti să fie duşi prin oraşele importante ale României. Să vadă, să asculte, să intermedieze şi consolideze legături. Aşa au ajuns la Oradea, la finele săptămânii trecute, 27 de ambasadori.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?

Avocatul Bihoreanului
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
07 Mai 2018, 08:15

Buni, degeaba... Handbaliștii de la CSM Oradea, a 18-a victorie consecutivă, dar au şanse mici să fie susţinuţi în prima ligă (FOTO)

Handbaliștii de la CSM Oradea au mai bifat duminică o victorie, a 18-a din 18 posibile, în actuala ediție a campionatului Diviziei A și rămân liderii autoritari ai Seriei B, cu punctaj maxim, după 20 de etape.

La Arena „Antonio Alexe”, orădenii au primit de această dată replica reșițenilor de la CSM  Școlar, pe care i-au învins fără să se întrebuințeze prea tare, cu scorul de 32-28, după ce și la pauză conduceau cu 16-14.

La pas

După ce oaspeții au deschis scorul, orădenii au egalat și au trecut în avantaj, nemaicedând inițiativa și conducerea pe tabelă până la final. De la jumătatea primei reprize, elevii antrenorului Sebastian Tudor au început să se desprindă: au condus cu 8-5 (în minutul 16), 10-6 (în minutul 19), 13-9 (în minutul 23), pentru ca scorul pauzei să fie 16-14.

Și în repriza secundă, tot oaspeții au marcat primii, dar orădenii au revenit și s-au desprins ușor, scor 21-16 (în minutul 37). Au continuat să domine, conducând cu 25-19 (în minutul 46), și cu 28-22 (în minutul 51), pentru ca scorul final să fie însă 32-28, pe fondul utilizării întregului lot de jucători de către tehnicianul bihorean.

Prin această victorie, CSM Oradea totalizează 54 de puncte, din tot atâtea posibile, având acum 18 jocuri, 18 victorii, niciun rezultat de egalitate și nicio înfrângere. Orădenii au 623 de goluri marcate și 499 primite, cu un golaveraj foarte bun, de +124.

Promovaţi pe hârtie

Orădenii sunt deja de câteva etape scăpați în câștigătorii seriei și virtual promovați în Liga Națională. Rămâne însă de văzut dacă conducerea clubului CSM va găsi resursele necesare să înscrie de la toamnă echipa în primul eșalon handbalistic al țării sau va continua dezamăgirea cu înscrierea echipei tot în eșalonul secund. Ar fi a cincea oară când bihorenii obțin promovarea sau accesul la baraj și nu sunt susținuți în Liga Națională.

Deocamdată nu s-a anunțat o hotărâre definitivă cu privire la soarta echipei de handbal masculin de la vară, însă după cum parvin semnalele din partea conducerii clubului CSM, este foarte posibil ca dezamăgirea să continue. În această săptămână se va lua o decizie.

Joc doar la victorie

„Deși suntem la o distanță foarte mare de locul II, noi orice joc pe care îl disputăm îl abordăm doar la victorie, mai ales acum când am jucat acasă și am evoluat pentru suporterii noștri. A fost un meci mai relaxant, din toate punctele de vedere. S-au întâlnit două echipe cu poziții diametral opuse. Am rulat întreg lotul de jucători. L-am avut în teren aproape 15 minute pe Eduard Szilagyi, un jucător care a făcut un progres deosebit. El a marcat, de altfel, și trei goluri. A fost un joc în care nu s-a pus problema învingătoarei. Am condus pe tot parcursul disputei și mă bucur pentru faptul că este a 18-a victorie consecutivă”, a declarat, la finalul partidei, tehnicianul orădean Sebastian Tudor.

În legătură cu premisele pentru susținerea echipei de către club în Liga Națională, antrenorul CSM-ul orădean a spus: „Eu zic că este târziu pentru noi, atât pentru Liga Națională, cât și pentru liga a II-a. Orice echipă care termină campionatul în mai, deja își face din martie - aprilie lotul de jucători, dar noi deocamdată nu știm absolut nimic și normal că este frustrant, atâta timp cât ai 18 victorii consecutive și nici măcar nu știi care-și este bugetul, măcar pentru liga a II-a”.

Alexandru Pop, cel mai eficace jucător

Antrenorii Sebastian Tudor (principal) şi George Tăutu (secund) au aliniat echipa: Niculai, Duma - portari; Al. Pop 11 goluri, Botea 5, Crăciun 5, Munea 3, Szilágyi 3 (1 din penalty), Laslo 2, Munteanu 1, Stroe 1, Iozu 1, Mihăilescu, Zamfir.

În jocul cu CSM Școlar Reșița, Alexandru Pop a fost cel mai eficace jucător, cu 11 goluri marcate.

De la formaţia oaspete s-a remarcat Vulpe, cu 6 goluri înscrise.

În etapa viitoare, CSM Oradea va evolua în deplasare, pe terenul celor de la HCM Sighișoara, duminică, 13 mai.