MARȚI, 28 IANUARIE 2020

Ceauşescu ne-a lăsat nişte şarade pe care nu le vom dezlega în veci. Ne-a băgat pe toţi în blocuri, deşi e clar că românul nu ştie, nu poate şi nu vrea să trăiască în condomeniu. Sistemul de termoficare centralizat a fost astfel conceput încât practic e imposibil să faci o contorizare corectă.
Partid-balama, care s-a obişnuit să-şi ofere „serviciile” când PNŢCD şi PNL, când PD-PDL, când PSD, UDMR nu trăieşte decât din parazitarea partidelor întemeiate sau măcar justificate ideologic, oferindu-le în Parlament, în Consiliile Judeţene şi în Consiliile Locale voturile pentru încropirea unor majorităţi, în schimbul atât al discriminărilor pozitive oferite minorităţii, cât mai ales al privilegiilor pentru liderii acesteia.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Dacă nu mă înşel, era perioada în care preşedintele Iohannis se contra cu PSD pe marginea numirii unui premier, când Moise Guran a făcut o ediţie a emisiunii "România în direct" pornind de la întrebarea "Care ar fi cea mai potrivită persoană pentru a fi desemnată premier?". Ascultătorii au pomenit multe nume, inclusiv din zona non-politică, printre care, deloc surprinzător, şi al lui... Moise Guran. Ca de obicei, în situaţii critice, oamenii au nevoie de un om, un singur om, care să îi salveze. E posibil ca atunci să-i fi apărut jurnalistului gândul de mărire.
Ce părere aveți despre dorința Guvernului Orban de a elimina pensiile speciale ale magistraților și despre grevele anunțate de aceștia ca reacție?

Avocatul Bihoreanului
Aşa cum am arătat săptămânile trecute, legislaţia noastră prevede posibilitatatea ca statul să acorde facilităţi persoanelor care nu pot să îşi permită cheltuielile pricinuite de desfăşurarea unui proces civil. Dacă în episoadele anterioare am prezentat condiţiile de acordare a acestui ajutor, în continuare vom vedea procedura prin care ajutorul public judiciar poate fi obţinut.
Guta cuprinde o serie de boli care apar singure sau în combinaţie şi includ hiperuricemia, atacurile de artrite inflamatorii (la o singură articulaţie), depozitele de cristale de uraţi la nivelul articulaţiilor şi la nivelul rinichilor, precum şi litiaza renală cu săruri de uraţi. Hiperuricemia (creşterea acidului uric plasmatic la valori de peste 7 mg%) este cea care determină apariţia gutei. Acidul uric, alături de creatinină, uree şi pigmenţii biliari, este un produs final al metabolismului proteic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
08 Noiembrie 2018, 11:28

Baschet: CSM CSU Oradea a pierdut la 9 puncte meciul de la Wurzburg, după ce a condus trei sferturi

Baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea au pierdut, miercuri seară, meciul pe care l-au disputat în deplasare, în Germania, cu s.Oliver Wurzburg, în cadrul etapei a 4-a din Grupa A a FIBA Europe Cup. Gazdele s-au impus la o diferenţă de 9 puncte, cu scorul de 91-82, însă după ce bihorenii s-au aflat la conducere în primele trei sferturi.

Mai exact, elevii antrenorului Cristian Achim au condus pe tot parcursul primelor 29 minute, desprinzându-se la moment dat, în sfertul secund, la 12 puncte.

Totuşi, cu o rotaţie bună a jucătorilor şi un ritm alert în ultimul sfert, echipa germană a întors situaţia de partea sa şi s-a impus în final la nouă puncte.

Dacă jucătorii echipei orădene au excelat în acest joc la capitole precum recuperări, pase decisive şi intercepţii, în schimb, gazdele au fost superioare la aruncările de trei puncte şi la aruncările libere, unde au avut 22-6.

În total, tehnicianul Cristian Achim a folosit nouă jucători în acest meci, Kris Richard şi Arturas Valeika, fiind cei mai utilizaţi, cu peste 32 de minute jucate. Principal marcator a fost Kris Richard, cu 24 de puncte, în timp ce Arturas Valeika a avut 11 recuperări, iar Sean Denison, 6 pase decisive.

Site-ul clubului orădean remarcă şi prestaţia tânărului Mihai Gavrilă, care "a avut un impact major în jocul echipei în cele 11 minute petrecute în teren". El a totalizat 8 puncte, 2 recuperări ofensive şi o pasă decisivă pentru 9 la eficienţă.

"Consider că a fost un meci foarte bun pentru ambele echipe. Probabil echipa din Wurzburg nu a fost foarte focusată la începutul meciului. Noi am început mai bine, dar nu cred că am strălucit şi ţinând cont de faptul că gazdele au evoluat modest în primele zece minute sunt de părere că trebuia să ne desprindem la o diferenţă mai mare. Am făcut o treabă excelentă în defensivă pe parcursul primului sfert. Pe urmă nu am repetat acest lucru, dovadă că am încasat 85 puncte în 30 minute. Sigur că adversarii noştri au fost ajutaţi foarte multe de procentajul de 50% consemnat la aruncările de trei puncte. Wurzburg ne-a pus în dificultate cu decizia de a juca aproape în permanenţă cu jucători de poziţiile 4-5 care aruncă foarte bine de la distanţă, optând să limiteze minutele lui Olaseni. De altfel, Ellis, Loncar şi Koch au marcat foarte bine de pe semicerc", a declarat antrenorul Cristian Achim, după joc.

După patru etape, campioana României, CSM CSU Oradea are o victorie şi trei înfrângeri în Grupa A, fiind laegalitate cu echipa turcă Sakarya BSB, care are aceaşi linie de clasament. Pe primele două locuri, s.Oliver Wurzburg şi ZZ Leiden au câte trei victorii şi o înfrângere.

În următorul meci, bihorenii vor juca acasă, miercurea viitoare, pe 14 noiembrie, de la ora 19, în compania echipei olandeze ZZ Leiden.