URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 23 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ideea cu bugetarea participativă nu e deloc rea. Noi am preluat-o de la clujeni, dar nu ei au fost cei care au inventat roata. Ideea e că Primăria pune o sumă la bătaie, iar cetăţenii n-au decât să-şi spargă capul ca să găsească proiecte cât mai isteţe. Cum era de aşteptat, proiectele de anul trecut sunt încă în stadiu de avizare, pentru că nu-i destul să ai idei bune, trebuie să ai şi foarte multă răbdare, din cauza birocraţiei ucigătoare din România.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cineva din Ministerul de Externe, însărcinat să "marcheze" Centenarul, a avut o idee bună: diplomaţii din Bucureşti să fie duşi prin oraşele importante ale României. Să vadă, să asculte, să intermedieze şi consolideze legături. Aşa au ajuns la Oradea, la finele săptămânii trecute, 27 de ambasadori.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
11 Februarie 2018, 14:21

Le-au "executat"! Fără Simona Halep, tenismenele din echipa României le-au învins pe canadience în Fed Cup la Cluj

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Irina Begu a adus, duminică, victoria României în faţa Canadei în seria de întâlniri din Cupa Federaţiei, ducând scorul general la 3-0.

Astfel, după jocurile care s-au desfăşurat în sala polivalentă din Cluj-Napoca, echipa României s-a calificat în barajul pentru Grupa Mondială I. 

Meciurile dintre România şi Canada s-au desfăşurat în cadrul turului I al Grupei Mondiale II FED Cup. 

Duminică, Irina Begu a învins-o pe cu 6-2, 6-4 pe Katherine Sebov, ducând scorul general la 3-0 şi iscând o horă a bucuriei în sala polivalentă din Cluj.

Sâmbătă, cu Simona Halep privind din tribune, Irina Begu a învins-o şi pe jucătoarea de origine română Bianca Andreescu cu scorul de 6-3, 6-7, 6-2.

Tot sâmbătă, în primul meci de simplu, Sorana Cîrstea a câştigat cu 6-2, 6-2 în faţa jucătoarei canadiene Carol Zhao.

Cea mai bună jucătoare a României, nr. 2 mondial, Simona Halep, nu a jucat în întâlnirea din Fed Cup invocând accidentarea la glenză suferită la Australian Open.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
10 Comentarii
@poiu
... Vorbesti tu de rau o fata care prin munca ei grea si cinstita a ajuns numarul unu mondial. Ca sa ajunga in aceasta pozitie a castigat, asa cum am scris mai jos, 6 turnee ITF si 16 WTA. Cate ai castigat, tu ... ?
Postat 12 Februarie 2018, 06:36 de Control_Room
RE: @poiu
Atenţie la limbaj! Puteţi să vă spuneţi punctele de vedere şi fără să vă jigniţi reciproc.
Postat 12 Februarie 2018, 14:14 de Moderator
Control? nectrolat!
Esti atat de prost ca nu ma chinui sa ito caut alte jigniri. Dar o sa adaug cateva ale tale. Nulitate esti tu in primul rand ca dupa limbajul tau esti un devorator de rajat romanesc. Un blocat in fata televizorului, un crescator de rating al latrina 3 sau rromaniatv doritor al Vestului. Probabil mai departe de ungaria nu ai ajuns si nu vei ajunge in viata ta in timp ce altii vad lumea, culmea, pe banii altora. Iar investitii....loaza la intervalul 30-40 de ani cu impozite nemarite de >1000 de lei (persoana fizica) in Oradea cred ca denota ceva, nu? Sau tu inca platesti rata la Logan si chiria in cine stie ce bloc puscat? Vezi-ti cu jignirile ca ma faci sa ma repet cu "esti anonim numai in capul tau si nune greu de dat in vileag". Si cum pana mea sa compari un sportiv cu un...(n-am voie sa spun unde imi desfasor activitatea hai sa ramanem la) DFI/GPEN/CEH (cauti tu). Aia transpira ca proasta pt bani nu palmares, eu nu si ma fac vazut. Aia apare la tv, eu nu ca deh n-am voie contractual si culmea, am interactiuni cu mai multi decat tine. Aia se accidenteaza, eu nu ca muncesc cu mintea spre deosebire de lopata si roaba ca tine. Și cu toate astea numai un prost ca tine poate vedea invidie. Dar te las ca deja am scris prea mult unui rater latrina 3 si mi-am stricat norma de indiferenta si scarba la adresa ta si a celor ca tine. Iti repet, comentariul a fost un raspuns la cel al tau, cu jignirile. Si la subiect, numele enumerate de mine iti zic ceva? Daca nu, mergi inapoi la locurile natale unde ai vazut TV abia dupa anii 90, si ala alb negru.
Postat 12 Februarie 2018, 05:29 de poiu
@poiu
Mi-ai mentionat nick-ul. Ai vrut un raspuns din partea mea. Pai, te-ai gasit tocmai tu, un neica nimeni, sa vorbesti de rau despre Simona Halep ?!? Simona, a ajuns numarul unu mondial, prin munca grea si cinstita, castigand 6 turnee ITF si 16 WTA, in conditiile in care de multe ori a trebuit sa lupte impotriva unor sportive dopate (ex Sarapova si surorile Wiliams), dopaj demonstrat cu acte ! In scurt timp, va deveni iar numarul unu mondia. Posibil ca anul acesta sa casitige si Roland Garros-ul. Cate turnee ai castigat tu ? Pai, tu esti o nulitatea, un chibitz frustrat, invidios, ciudos. Unul de pe margine care fierbe in suc propriu uitandu-se cu ciuda la succeul altora. Ce treaba ai tu cu banii ei si cum ii investeste. Sunt banii tai ?!? Ea face investitii foarte bune, in turism. Sunt localiati in Romania care traiesc din turism. Sunt tari in lume care au ca principala industrie turismul. Tu vezi-ti de amarul tau, nu comenta tu de banii ei, de reclamele pe care le face (fiecre sportiv de elita face si castiga bani din publicitate). Bravo lor ! Fa si tu. Ai face daca ar fi cine, daca ai fi in stare, etc. Desigur, chibitzi d'astia frustrati, nulitati ca si tine gasesti peste tot in lume, in toate sporturile, insa, e vorba : "Cainii latra in timp ce caravana isi vede de drumul (treaba) ei. Asta e. Atat te duce capul.
Postat 12 Februarie 2018, 01:45 de Control_Room
@ironi-k
Ai apucaturi de pusta, ceva ?
Postat 12 Februarie 2018, 01:25 de Control_Room
,,,,,,
....mare-i gradina...si multi prosti...se cred inteligenti....tipic romanesc
Postat 11 Februarie 2018, 22:16 de ironi-k
@control room
Daca prin frustrati mi te adresai mie, te rog sa ti le retragi. Sunt mai mult decat multumit cu ce am la varsta pe care o am si crede-ma la varsta mea altii inca isi iau masina cu credit si stau in chirie. Dar nu e vorba de mine si ceea ce am eu, E vorba ca in tenisul romanesc exista halep si atat. Uite, de data asta au existat si altii, fara ea. Altii (nu eu) au realizat muuuuult muuuult peste ea si nu sunt atat de "dive" sau "vedete" si nu afiseaza hotelu din poiana, ci poate locuieste umil in...Miami, Cape Town, nu o sa zic Zurich ca nu mai e waw azi, dar mai sunt orase de genul. De Lia Manoliu (omul cu studii de inginerie si atleta, acu multi ani, nu stadionul) cat ai auzit? Patzaichin iti zice ceva? Comaneci nu mai zic nimic. Tenisul romaesc acuma se ridica, a ajuns nr 1 din prost noroc (locul 1 fara vreo victorie de grand slam). Virginia Ruzici a castigat un Grand Slam in anii 70. Ai auzit de ea? De Graf nu vorbim si realizarile ei. Williams la fel. Monica Seles...hai ca nici aia nu a realizat cat halep (doar vreo 5 Grad Slam si 3 din 4 in 91 si 92). Deci sunt altii (nu eu, tu) mai anonimi si cu realizari muuult peste copila asta. Si fara reclama de la Dedeman (porcarie de slogan cu nr 1 nu se castiga ci se construieste... drept e, halep numai pierde turnee dar aduna pucte de la meciuri marunte si profita de retragerea celor care intr-adevar castiga).
Postat 11 Februarie 2018, 20:41 de poiu
@windos
Simona Halep, a jucat si va mai juca pt Romania, in FED Cup, plus ca peste tot in lume, in circuitul si in clasamentul WTA, ea reprezinta Romania, nu o alta tara. Peste tot unde joaca se prezinta si este prezentata ca reprezentata a Romaniei. In dreptul numelui ei este intodeauna Tricolorul Romanesc. Restul, sunt povesti spuse de unii nestiutori sau altii rau intentionati.
Postat 11 Februarie 2018, 18:22 de Control_Room
Cum vine asta ... "Fara Simona Halep ..." ?!?
Halep nu a reprezentat Romania ... niciodata !?! Joaca pe persoana fizica, avand interdictie de la Țiriac sa se "compromita" la comun pentru Romania ... ever, never !?!
Postat 11 Februarie 2018, 17:48 de WinDos
Valoare!
1. Romania, poate alinia trei echipe de FED Cup, de valoare mondiala, si fara Simona Halep. 2. Dupa finala de la Australian Open, cand a ajuns la spital datorita unei stari de oboseala cronica, plus acccidentare, Simona Halep, nu a mai participat la nicio competitie, in timp ce toate celelalte jucatoare de top au jucat si au acumulat puncte si bani in diferite turnee. Deocamdata nu este certa prezenta Simonei nici saptamana viitoare la Doha. Cat despre invidiosi (mai sunt si d'astia), daca ar face un efort sa realizeze macar a zece parte din ceea ce a realizat Simona, ar avea si ei o viata mai frumoasa, mai implinita, si cu siguranta nu ar sta, cat e ziua de mare, sa fiarba in suc propriu, privind cu ciuda la succesul altora.
Postat 11 Februarie 2018, 17:32 de Control_Room
Minciuni?
Parca la Australian Open halep suferea de deshidratare și era pozata in spital în suferințe. Acum baga glezna cu care a mai mințit și la alte înfrângeri. Oricum bravo pentru articolul de față și mai ales Irinei, mult succes. Clar se poate și fără hotelieri in tenis sau conducătorii de Porsche de la Tiriac. Rămână vedeta imaginea Dedeman.
Postat 11 Februarie 2018, 15:22 de poiu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Sălacea-i „fruncea”! Locuitorii comunei Sălacea sunt singurii din Bihor care-şi aruncă deşeurile în 5 recipiente diferite (FOTO/VIDEO)
  • Cauza accidentului de la Gheghie: viteza prea mare a şoferului de BMW. Cei trei morţi sunt tineri de 20 şi 24 de ani, din Bihor (FOTO)
  • Şi noaptea se aleargă! 350 de sportivi au concurat la Oradea Night Run (FOTO/VIDEO)
  • Retroparada toamnei: 'Bătrânele doamne' expuse în centrul Oradiei (FOTO)
  • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
  • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
  • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)