A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/24 Burta Premii (30).jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1077

Sudalme intre patrioti
URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 22 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În ultimii ani tot mai mulți tineri au început să-și lase barba să crească, generând o modă de impact global care a atins și România. Vedem pe stradă bărbați cu barbă stufoasă, spre deosebire de acum cinci ani, când moda încă nu prinsese amploare. În acest articol vom încerca să vedem ce stă la baza psihologiei acestui fenomen și de ce bărbații decid să-și lase barbă în încercarea de a atrage mai multe partenere.
13 Noiembrie 2012, 11:34

Sudalme între patrioţi

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Vizita la Oradea a mahărului nr. 2 din PRM, Gheorghe Funar, prilejuită săptămâna trecută de lansarea candidaţilor bihoreni pentru alegerile parlamentare, s-a lăsat cu scântei. Enervată de emfaza cu care politicianul şi-a lăudat ideile de relansare economică a ţării, ziarista Cristina Puşcaş, de la cotidianul Crişana, l-a interpelat aspru pe Funar, întrebându-l de ce PRM vrea să construiască biserici pentru popi, nu şcoli şi spitale pentru tot românul.

"Vom face şi spitale, dar construim şi casa Domnului, domnişoară! Aveţi grijă, nu vorbiţi aşa căci, cine ştie, poate ajungeţi în iad", a luat-o peste picior Funar.

Nemulţumită de ironia politicianului, jurnalista s-a crizat şi a părăsit locul faptei, dumnezeindu-i în gura mare pe popi şi peremişti deopotrivă. Până la urmă, Bihorel a rămas uşor nedumerit cu privire la cine are nevoie mai acută de calmante: oamenii lui Vadim sau jurnaliştii cei nervoşi?

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
20 Comentarii
Atitudine Bihoreanul
Tocmai de Cristina Puscas v-ati gasit sa va luati?! Pacat ca n-ati scris si raspunsul la arderea in Iad a lui Funar. Ce a zis Cristina atunci: ca mai bine sa arda in Iad decat sa fie cu politicienii. Fata asta e un om care pune suflet in tot ceea ce face. De ce nu o laudati pentru toate campaniile umanitare in care se implica? Fie ca e pentru salvarea unei vieti de copil sau a unui animal. E singura care s-a implicat enorm si in campania de salvare a cainilor fara stapan. Numai eu stiu cate comunicate de presa v-au fost trimise inclusiv voua Bihorenilor si le-ati ignorat. Dar Crisana si ceilalti nu, ci sprijina pe cei in nevoie. Cristina e o crizata, o isterica si o vai de mama ei?! Poate ar trebui sa va uitati la voi ce fel de oameni sunteti care va blamati proprii colegi.
Postat 25 Noiembrie 2012, 11:24 de Presa Oradea
fiuica bihoreanul
va e ciuda scirtarilor de la bihoreanul ca aveti nici macar 1% din curajul Cristinei Puscas, muriti de ciuda ca scrieti doar articole de santaj pt care cereti bani impricinatilor ca sa nu le publicati? Sa va fie rusine "ziaristilor" de la bihoreanul, nici daca va mai nasteti inca o data nu o sa aveti curajul fetei asteia... Bravo Cristina.
Postat 14 Noiembrie 2012, 19:23 de rusine bihoreanul
Ce nu s-a spus
Ceea ce nu s-a spus in articol este ca ziarista in cauza este doctoranda profesorului Drecin si a avut curajul UNIC in Romania de a-l contra, de a-l contrazice pe seful de partid al celui care decide dacă ea va primit titlul de doctor in urma muncii PROPRII de cercetare stiintifica (pe o tema legata de crimele Securitatii). A avut curajul sa-l ia la rost pe Funar pentru aberatiile spuse, desi profesorul Drecin candideaza la un post de senator pe listele partidului lui Funar si Vadim. A avut curajul sa le spuna politicienilor care erau acolo (printre care si conducatorul ei de doctorat) ca mai bine merge in iad, decat in rai cu politicienii. Daca gasiti in redactie sau prin toate redactiile si institutiile din Oradea atatea c..ie cate are aceasta ziarista, va rog sa anuntati intr-un articol din ziar si pe portal, pentru ca vreau sa vin sa va dau o bere. Daca nu, mai scrieti un articol in care sa spuneti ca e nebuna.
Postat 14 Noiembrie 2012, 17:45 de Bihorean
Bihorel nu primeste premiu
Ba, mai mult, ramane corigent ...... la bun-simt si la profesionalism. Sper ca ati invatat o lectie: atunci cand atacati pe cineva (cu rautate, ca in cazul de fata), s-ar putea sa fiti voi insiva atacati de cititorii vostri. Si asta nu foloseste unui ziar. Mai multa chibzuinta, deci, in alegerea subiectelor, a tonului si, poate nu ar strica, a oamenilor care lucreaza la ziar.
Postat 14 Noiembrie 2012, 15:16 de Antonia
Sudalme de la un patriot
Adica de la mine pentru "Bihoreanul".Aceasta e atitudinea pe care mi-o trezeste articolul si incercarea ziarului de a discredita un om de presa. Am observat ca i se imputa jurnalistei ca striga si ca o face prea tare, spre spaima domnului Cangur si a altora din presa bihoreana. Foarte bine, domnilor! Cat timp mai striga cineva in tara asta impotriva ilegalitatilor, coruptiei, platformelor SF gen PRM, mai avem o speranta. Dar e mai usor a tacea si a accepta orice, mai ales daca suntem platiti. Nu-i asa, domnilor de la "Bihoreanul"?
Postat 14 Noiembrie 2012, 14:40 de Sorin B.
Foarte bine
Mie imi place de reactia ziaristei. Ar fi treuit sa faceti toti la fel.
Postat 14 Noiembrie 2012, 13:05 de Observer
@Dr. Jekyll
Cand ai facut ultima data un consult la Clinica lui tov. Cornutiu?
Postat 14 Noiembrie 2012, 11:54 de anonymus
Ziarista balamuc
Biata de ea. Medicamente.... Medicamente...., cum spunea tovarasu lu Funar. Cristina, ai grija ca ti se vede camasa de forta.
Postat 14 Noiembrie 2012, 08:45 de Dr. Jekyll
E STIUT
Domnisoara aia nu are ce cauta pe strada, daramite in presa. Priviti-o cum urla cand vorbeste. Oricand poate ceda si lovi pe cineva, eu incerc sa o evit de cate ori ne intalnim. Spune numai enormitati, care sunt adevaruri absolute si fereasca dumnezeu sa o contrazici ca nu stii cum reactioneaza!
Postat 14 Noiembrie 2012, 07:20 de CANGURUL SCHIOP
* cu apa rece
cre ca de calmante aveti nevoie voi astia alde Ciucass, Chirilaa si gasca voastra ;) sau poate va reveniti cu o spagga grasa de la bolojan, rus sau barbutz :))))
Postat 13 Noiembrie 2012, 20:32 de Beleaua
Rusineee!!!!
Rusineee, domnule!!!! V-as numi "jurnalist", sau, mai simplu, "ziarist", dar nu meritati, asa ca raman la "domnule". Rusine, pentru ca nu scrieti cum s-au petrecut lucrurile cu adevarat, pentru ca articolul pare scris la comanda (sper ca sefii v-au dat macar 5 lei in plus la salariu!) si pentru ca v-ati permis sa vorbiti de rau pe una dintre cele mai integre si curajoase persoane din presa noastra. Da-i in judecata, Cristina!!!!
Postat 13 Noiembrie 2012, 19:07 de clara fabian
thumbsdown BH
La faza asta, ebihoreanul s-a facut cu......tiramisu.
Postat 13 Noiembrie 2012, 16:40 de Balcescu
Un ”Iad” necesar pentru Cristina Puşcaş: ”Antena 3”, sau ”Jurnalul Naţional”!
I. "Vom face şi spitale, dar construim şi casa Domnului, domnişoară! Aveţi grijă, nu vorbiţi aşa căci, cine ştie, poate ajungeţi în iad", a luat-o peste picior Funar. 1. Mare ruşinică dle Funar că aţi confundaţi un bun român, cu vreo ”cârtiţă zöld/portocalie”! 2. for Cristina Puşcaş: Good luck and keep going!
Postat 13 Noiembrie 2012, 15:46 de anonymus
dr docent
Si domnu docent banca albina ce-a cujetat?nimic?el e telectual subtire ,nu pune botu la marlanii jurnalicesti,el ascutla seara inainte de culcare,injuraturile lui vadim un adevarat sfant in viata...asa sa tooot fi implicat politic,dar cand ceva pute,ca vieru in papusoi,de altfel ca toata viata lui de scurmator
Postat 13 Noiembrie 2012, 15:33 de rambo
ok
Bravo Cristina, bagati in cap ce va spune ca sunt foarte adevarate! si asta e parerea ei prorpie nu impusa "la comanda".
Postat 13 Noiembrie 2012, 15:09 de crina
...
asa greu se digera adevarul ca irosim banii pe biserici si catedrale in vreme ce umblam rupti in cur? si e chiar impardonabila greseala de a nu suporta sa stai in aceeasi incapere cu un jeg uman ca funar care bate campii? poate ca jurnalistii ar trebui sa faca asta mai des, poate ca i-ar mai trezi pe onor politicienii din delir si fantezie si ar reveni in prezent! cat despre gestul de a-ţi ataca un coleg de breasla... spune mai multe despre autor decat despre fata asta ... crizata sau nu, a avut dreptate!
Postat 13 Noiembrie 2012, 13:49 de ina
vai de presa noastra
jurnalista lu peste! o frustrata care scrie la comanda. de altfel, are o expresie graitoare, latareata si isterica. hala presa putem avea
Postat 13 Noiembrie 2012, 13:26 de sign
Lipsa de respect
Este foarte urat ce faceti. Mi se pare de prost gust sa/ti ataci colegii. Ce/ar fi sa nu mai scrieti despre politicieni si alte categorii, ci doar despre colegii vostri de breasla? Poate asa nu va mai citi nimeni acest ziar care, candva, era de calitate. Voi chiar nu mai aveti limite. Mi/e rusine mie de rusinea voastra.
Postat 13 Noiembrie 2012, 12:33 de Andrei
Ce necolegial!
Nu e frumos sa va legati de o colega ziarista doar pentru ca nu pupa poala ... popii, adica stiti la ce ma refer de fapt.
Postat 13 Noiembrie 2012, 12:14 de Mircea
A avut dreptate
A avut dreptate domnisoara. Ati vazut cata risipa de materiale, timp si bani se fac pe constructii somtuoase.....care de cele mai multe ori sunt GOALE si de oameni si de sfinti. Sunt doar mecanisme de prostit oameni cu o cultura precara! Acei oameni care nu isi folosesc "capu`de pe umeri" vor ramane pururea "OILE" care fac ce li se zice si ce face turma. Cu bisericile CHELTUIELILE nu se termina odata cu constructia ci continua cu intretinere salarii, capusarea stalpilor de curent pentru a-si PREA-ILUMINA FATADA (Vezi bis de pe fosta progresului)\
Postat 13 Noiembrie 2012, 11:47 de Alexandru
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Apel către mafioţi: Căraţi-vă!'. Orădenii au ieşit din nou să protesteze, în faţa Prefecturii (FOTO / VIDEO)
  • Lunga vară fierbinte: Compania de Apă Oradea investeşte 10 milioane euro în reabilitarea reţelelor de apă şi canalizare (FOTO)
  • Piaţa Unirii intră în reparaţii la doar doi ani de la inaugurare (FOTO)
  • Jurcuţ rade tot! Defrişat de speculanţii imobiliari, un deal din Paleu s-a prăvălit pe o stradă din Oradea (FOTO)
  • Statul paralel: Judecătorul orădean Ovidiu Galea, fost ofiţer de Securitate, suspendat din magistratură şi inculpat, a fost promovat la... Guvern (FOTO)
  • Dublu sau nimic! Bloc de 19 etaje în Oradea, construit printr-un proiect ambițios al magnatului Viorel Micula. Vezi cum va arăta! (FOTO)
  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON