A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/24 Burta Premii (30).jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1076

Sudalme intre patrioti
URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 19 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
13 Noiembrie 2012, 11:34

Sudalme între patrioţi

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Vizita la Oradea a mahărului nr. 2 din PRM, Gheorghe Funar, prilejuită săptămâna trecută de lansarea candidaţilor bihoreni pentru alegerile parlamentare, s-a lăsat cu scântei. Enervată de emfaza cu care politicianul şi-a lăudat ideile de relansare economică a ţării, ziarista Cristina Puşcaş, de la cotidianul Crişana, l-a interpelat aspru pe Funar, întrebându-l de ce PRM vrea să construiască biserici pentru popi, nu şcoli şi spitale pentru tot românul.

"Vom face şi spitale, dar construim şi casa Domnului, domnişoară! Aveţi grijă, nu vorbiţi aşa căci, cine ştie, poate ajungeţi în iad", a luat-o peste picior Funar.

Nemulţumită de ironia politicianului, jurnalista s-a crizat şi a părăsit locul faptei, dumnezeindu-i în gura mare pe popi şi peremişti deopotrivă. Până la urmă, Bihorel a rămas uşor nedumerit cu privire la cine are nevoie mai acută de calmante: oamenii lui Vadim sau jurnaliştii cei nervoşi?

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
20 Comentarii
Atitudine Bihoreanul
Tocmai de Cristina Puscas v-ati gasit sa va luati?! Pacat ca n-ati scris si raspunsul la arderea in Iad a lui Funar. Ce a zis Cristina atunci: ca mai bine sa arda in Iad decat sa fie cu politicienii. Fata asta e un om care pune suflet in tot ceea ce face. De ce nu o laudati pentru toate campaniile umanitare in care se implica? Fie ca e pentru salvarea unei vieti de copil sau a unui animal. E singura care s-a implicat enorm si in campania de salvare a cainilor fara stapan. Numai eu stiu cate comunicate de presa v-au fost trimise inclusiv voua Bihorenilor si le-ati ignorat. Dar Crisana si ceilalti nu, ci sprijina pe cei in nevoie. Cristina e o crizata, o isterica si o vai de mama ei?! Poate ar trebui sa va uitati la voi ce fel de oameni sunteti care va blamati proprii colegi.
Postat 25 Noiembrie 2012, 11:24 de Presa Oradea
fiuica bihoreanul
va e ciuda scirtarilor de la bihoreanul ca aveti nici macar 1% din curajul Cristinei Puscas, muriti de ciuda ca scrieti doar articole de santaj pt care cereti bani impricinatilor ca sa nu le publicati? Sa va fie rusine "ziaristilor" de la bihoreanul, nici daca va mai nasteti inca o data nu o sa aveti curajul fetei asteia... Bravo Cristina.
Postat 14 Noiembrie 2012, 19:23 de rusine bihoreanul
Ce nu s-a spus
Ceea ce nu s-a spus in articol este ca ziarista in cauza este doctoranda profesorului Drecin si a avut curajul UNIC in Romania de a-l contra, de a-l contrazice pe seful de partid al celui care decide dacă ea va primit titlul de doctor in urma muncii PROPRII de cercetare stiintifica (pe o tema legata de crimele Securitatii). A avut curajul sa-l ia la rost pe Funar pentru aberatiile spuse, desi profesorul Drecin candideaza la un post de senator pe listele partidului lui Funar si Vadim. A avut curajul sa le spuna politicienilor care erau acolo (printre care si conducatorul ei de doctorat) ca mai bine merge in iad, decat in rai cu politicienii. Daca gasiti in redactie sau prin toate redactiile si institutiile din Oradea atatea c..ie cate are aceasta ziarista, va rog sa anuntati intr-un articol din ziar si pe portal, pentru ca vreau sa vin sa va dau o bere. Daca nu, mai scrieti un articol in care sa spuneti ca e nebuna.
Postat 14 Noiembrie 2012, 17:45 de Bihorean
Bihorel nu primeste premiu
Ba, mai mult, ramane corigent ...... la bun-simt si la profesionalism. Sper ca ati invatat o lectie: atunci cand atacati pe cineva (cu rautate, ca in cazul de fata), s-ar putea sa fiti voi insiva atacati de cititorii vostri. Si asta nu foloseste unui ziar. Mai multa chibzuinta, deci, in alegerea subiectelor, a tonului si, poate nu ar strica, a oamenilor care lucreaza la ziar.
Postat 14 Noiembrie 2012, 15:16 de Antonia
Sudalme de la un patriot
Adica de la mine pentru "Bihoreanul".Aceasta e atitudinea pe care mi-o trezeste articolul si incercarea ziarului de a discredita un om de presa. Am observat ca i se imputa jurnalistei ca striga si ca o face prea tare, spre spaima domnului Cangur si a altora din presa bihoreana. Foarte bine, domnilor! Cat timp mai striga cineva in tara asta impotriva ilegalitatilor, coruptiei, platformelor SF gen PRM, mai avem o speranta. Dar e mai usor a tacea si a accepta orice, mai ales daca suntem platiti. Nu-i asa, domnilor de la "Bihoreanul"?
Postat 14 Noiembrie 2012, 14:40 de Sorin B.
Foarte bine
Mie imi place de reactia ziaristei. Ar fi treuit sa faceti toti la fel.
Postat 14 Noiembrie 2012, 13:05 de Observer
@Dr. Jekyll
Cand ai facut ultima data un consult la Clinica lui tov. Cornutiu?
Postat 14 Noiembrie 2012, 11:54 de anonymus
Ziarista balamuc
Biata de ea. Medicamente.... Medicamente...., cum spunea tovarasu lu Funar. Cristina, ai grija ca ti se vede camasa de forta.
Postat 14 Noiembrie 2012, 08:45 de Dr. Jekyll
E STIUT
Domnisoara aia nu are ce cauta pe strada, daramite in presa. Priviti-o cum urla cand vorbeste. Oricand poate ceda si lovi pe cineva, eu incerc sa o evit de cate ori ne intalnim. Spune numai enormitati, care sunt adevaruri absolute si fereasca dumnezeu sa o contrazici ca nu stii cum reactioneaza!
Postat 14 Noiembrie 2012, 07:20 de CANGURUL SCHIOP
* cu apa rece
cre ca de calmante aveti nevoie voi astia alde Ciucass, Chirilaa si gasca voastra ;) sau poate va reveniti cu o spagga grasa de la bolojan, rus sau barbutz :))))
Postat 13 Noiembrie 2012, 20:32 de Beleaua
Rusineee!!!!
Rusineee, domnule!!!! V-as numi "jurnalist", sau, mai simplu, "ziarist", dar nu meritati, asa ca raman la "domnule". Rusine, pentru ca nu scrieti cum s-au petrecut lucrurile cu adevarat, pentru ca articolul pare scris la comanda (sper ca sefii v-au dat macar 5 lei in plus la salariu!) si pentru ca v-ati permis sa vorbiti de rau pe una dintre cele mai integre si curajoase persoane din presa noastra. Da-i in judecata, Cristina!!!!
Postat 13 Noiembrie 2012, 19:07 de clara fabian
thumbsdown BH
La faza asta, ebihoreanul s-a facut cu......tiramisu.
Postat 13 Noiembrie 2012, 16:40 de Balcescu
Un ”Iad” necesar pentru Cristina Puşcaş: ”Antena 3”, sau ”Jurnalul Naţional”!
I. "Vom face şi spitale, dar construim şi casa Domnului, domnişoară! Aveţi grijă, nu vorbiţi aşa căci, cine ştie, poate ajungeţi în iad", a luat-o peste picior Funar. 1. Mare ruşinică dle Funar că aţi confundaţi un bun român, cu vreo ”cârtiţă zöld/portocalie”! 2. for Cristina Puşcaş: Good luck and keep going!
Postat 13 Noiembrie 2012, 15:46 de anonymus
dr docent
Si domnu docent banca albina ce-a cujetat?nimic?el e telectual subtire ,nu pune botu la marlanii jurnalicesti,el ascutla seara inainte de culcare,injuraturile lui vadim un adevarat sfant in viata...asa sa tooot fi implicat politic,dar cand ceva pute,ca vieru in papusoi,de altfel ca toata viata lui de scurmator
Postat 13 Noiembrie 2012, 15:33 de rambo
ok
Bravo Cristina, bagati in cap ce va spune ca sunt foarte adevarate! si asta e parerea ei prorpie nu impusa "la comanda".
Postat 13 Noiembrie 2012, 15:09 de crina
...
asa greu se digera adevarul ca irosim banii pe biserici si catedrale in vreme ce umblam rupti in cur? si e chiar impardonabila greseala de a nu suporta sa stai in aceeasi incapere cu un jeg uman ca funar care bate campii? poate ca jurnalistii ar trebui sa faca asta mai des, poate ca i-ar mai trezi pe onor politicienii din delir si fantezie si ar reveni in prezent! cat despre gestul de a-ţi ataca un coleg de breasla... spune mai multe despre autor decat despre fata asta ... crizata sau nu, a avut dreptate!
Postat 13 Noiembrie 2012, 13:49 de ina
vai de presa noastra
jurnalista lu peste! o frustrata care scrie la comanda. de altfel, are o expresie graitoare, latareata si isterica. hala presa putem avea
Postat 13 Noiembrie 2012, 13:26 de sign
Lipsa de respect
Este foarte urat ce faceti. Mi se pare de prost gust sa/ti ataci colegii. Ce/ar fi sa nu mai scrieti despre politicieni si alte categorii, ci doar despre colegii vostri de breasla? Poate asa nu va mai citi nimeni acest ziar care, candva, era de calitate. Voi chiar nu mai aveti limite. Mi/e rusine mie de rusinea voastra.
Postat 13 Noiembrie 2012, 12:33 de Andrei
Ce necolegial!
Nu e frumos sa va legati de o colega ziarista doar pentru ca nu pupa poala ... popii, adica stiti la ce ma refer de fapt.
Postat 13 Noiembrie 2012, 12:14 de Mircea
A avut dreptate
A avut dreptate domnisoara. Ati vazut cata risipa de materiale, timp si bani se fac pe constructii somtuoase.....care de cele mai multe ori sunt GOALE si de oameni si de sfinti. Sunt doar mecanisme de prostit oameni cu o cultura precara! Acei oameni care nu isi folosesc "capu`de pe umeri" vor ramane pururea "OILE" care fac ce li se zice si ce face turma. Cu bisericile CHELTUIELILE nu se termina odata cu constructia ci continua cu intretinere salarii, capusarea stalpilor de curent pentru a-si PREA-ILUMINA FATADA (Vezi bis de pe fosta progresului)\
Postat 13 Noiembrie 2012, 11:47 de Alexandru
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON