URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 23 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În ultimii ani tot mai mulți tineri au început să-și lase barba să crească, generând o modă de impact global care a atins și România. Vedem pe stradă bărbați cu barbă stufoasă, spre deosebire de acum cinci ani, când moda încă nu prinsese amploare. În acest articol vom încerca să vedem ce stă la baza psihologiei acestui fenomen și de ce bărbații decid să-și lase barbă în încercarea de a atrage mai multe partenere.
13 Martie 2017, 08:28

Stela din vârf: Cum a fost făcută Stela Babău președintă la organizația de femei a PSD Bihor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Surpriză, zilele trecute, în organizaţia judeţeană a femeilor social-democrate. Deşi n-au avut alegeri, femeile s-au trezit cu o preşedintă nouă, care îi ia locul Liei Pop, demisionară din toamnă.

Consilierul judeţean Stela Babău, director general adjunct la ADI Ecoland, funcţii obţinute exclusiv pe baza carnetului de partid, a venit brusc la o şedinţă a OFSD Bihor şi s-a prezentat ca fiind noua preşedintă, numită la Comitetul Executiv Naţional.

Unele pesediste povestesc că Babău s-ar fi prezentat la Bucureşti ca fiind propunerea lor pentru şefia organizaţiei, lucru cât se poate de fals.

Citiți detalii pe Blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
Pentru dinpsd si Adam
Ca sa fiți la curent cu ultimile știri ,Stela a fost numai o momeala ,cea care va conduce OFSD Bihor ar putea fi o doamna profesor universitar pe care femeile o stimează ,o doresc si o susțin Poate asa va sta liniștita si Anabela .
Postat 17 Martie 2017, 15:02 de andreilaviniu
galceava pi cer...
Un fel de "razboiul (pentru) Stel(a)-elor" ...! Hananna Marihuana Tiran, strecurata printre comentatoarele de ma jos, o ia sus...!Il Presidente satisfacut si la propriu si la figurat de ceea ce a iesit!Anume ca, va fi o scuza sa " nu o mai puna" cu... pardon,pe Stela,(la indemnul Anabellei) ca "a sifonat imaginea " imaculatului PSD din B(H)-insh!!Mare pacat de doamna de langa el...O Doamna!!!!!
Postat 14 Martie 2017, 13:43 de carlos
Incompatibilitate
Chiar nimeni nu intenționează sa sesize Agenția Națională de Integritate ANI cu privire la această doamna consilier județean, care se afla în incompatibilitate. Consilierul județean Stela Babau este director general adjunct al Agenției de dezvoltare intercomunitara ADI Ecoland, unde asociat este Consiliul Județean și încă doua primarii. În plus Babau a votat pentru rectificarea bugetului județului Bihor, prin cadrul căreia ADI Ecoland a primit 2 milioane de lei de la consiliul județean Bihor. Nu avea voie sa voteze acest material! !!
Postat 14 Martie 2017, 10:49 de Adam
Multa stima si respect !
Nu stiu de ce va legati de aceasta persoana sincera si muncitoare, care a lasat in urma ei numai laude si aprecieri. Va respect si va sustin in continuare!
Postat 14 Martie 2017, 07:34 de AnonymuS
Sunteți un om minunat!
Doamna Stela zâmbiți, vedeți-va de drum, noi va suntem alături si va stimam! " Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. "(Jeanne Wasbro)
Postat 13 Martie 2017, 23:45 de petrumatei79
Domnișoarei "dinpsd"
Cu tot respectul, doamna/domnișoara "dinpsd" nimic din ce relatati dumneavoastră nu are nici macar o legătura cu realitatea. Ma intreb daca sunteți membra a partidului de ce nu comunicați si nu va Rezolvați frustrările in interiorul partidului, iar daca ati constatat ca nu sunteți compatibila cu acest partid, ar fi o eliberare atat pentru dumneavoastră cat si pentru PSD Bihor sa ne părăsiți! Împroșcați cu noroi atat distinsele doamne Babau si Mang dar mai ales aduceți atingere partidului. Sper sa luați cea mai buna decizie, drum bun!
Postat 13 Martie 2017, 23:38 de razvan884
Asa da!!! Succes DOAMNA Stela
Felicitari doamna Stela! Sunteti o femeie deosebita, cu multa putere de munca si initiativă. Sunteti model de onestitate, familistă și devotată cauzelor nobile. O femeie inteligenta si integra ca dumneavoastră va putea sta mereu cu fruntea sus. V-am admirat intodeauna și sunt ccnvinsă ca alegerea făcuta de colegele dumneavoastra este inteleaptă!
Postat 13 Martie 2017, 23:36 de mariadaria2015
Anăăă
Voi PSD-diştilor nu aveţi nevoie de dujmani, va devoraţi voi intre voi, sunteti de râsul curci!Cei săraci cu duhul, împroaşcă cu noroi şi elimină oameni de calitate.Cred că preşedintele Mang, trebuie sa ia atitudine, altfel o să rămână cu ........
Postat 13 Martie 2017, 23:01 de ortomara
E tipica lovitura pe la spate!
e in mentalul colectiv in arealul acesta!
Postat 13 Martie 2017, 21:13 de ADINA
Dezbinatoarea Stela
Am fost prezenta la sedinta OFSD din Oradea si a fost o adevarata mascarada. Femeia asta a chemat doar femeile care sa-i aduca ode ca Elenei Ceausescu (pacat ca nu am inregistrat, mai aveau putin si ii faceau o adresa primarului Bolojan pentru o statuie) si ne-a spus ca a fost nominalizata de Viorica Dancila ca presedinte interimar in sedinta de Comitet (ceea ce este o minciuna). Femeile primar, vicepresedintele OFSD Bihor, viceprimarite si cele care au muncit nu sunt chemate niciodata la sedintele sau actiunile OFSD Bihor. Cum spui ca nu e bine ceea ce face aceasta femeie, cum esti marginalizata de nevasta presedintelui. Lucrurile incep sa miroase, ceea ce vad ca a ajuns si la presa. S-a incalcat statutul cu ceea ce face acum Erica Mang prin disperarea ei de a o numi pe Stela Babau in fruntea OFSD Bihor (suntem de tot rasul). Habar nu au sa citeasca Regulamentul de Functionare al OFSD si nimic din ceea ce fac ele in OFSD nu e statutar.
Postat 13 Martie 2017, 20:39 de dinpsd
Jos pălăria pentru femei ca Stela
Ce probleme aveti iar cu femeile psd-iste? Chiar nu mai aveti subiecte si va legati de oameni muncitori si onesti? Ati pomenit in articol nume de oameni dedicati, cu educatie si bun simt! Chiar sunt exemple de familisti, de oameni implicati, altruisti, gen de oameni care sunt un exemplu pentru comunitate. Jos pălăria pentru astfel de femei!
Postat 13 Martie 2017, 17:24 de mircea-cel-batran
frustrare maximă Anabela...
Domnule Mircea Chirilă, daca tineti macar putin la imaginea dumneavoastra, aveti un strop de moralitate, va recomand sa va documentati inainte de a asterne cuvintele pe hartie. Poate ar fi bine sa vedeti ce caracter si cata moralitate au informatoarele dumneavoastra! E păcat sa plătiți sau să protejați astfel de persoane, în schimbul unor informații false. Minciuna (unor persoane cu un caracter suburban) dăuneaza grav imaginii dumneavoastră! Adevărul iese întotdeauna la suprafață!
Postat 13 Martie 2017, 17:02 de moralistul
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Apel către mafioţi: Căraţi-vă!'. Orădenii au ieşit din nou să protesteze, în faţa Prefecturii (FOTO / VIDEO)
  • Lunga vară fierbinte: Compania de Apă Oradea investeşte 10 milioane euro în reabilitarea reţelelor de apă şi canalizare (FOTO)
  • Piaţa Unirii intră în reparaţii la doar doi ani de la inaugurare (FOTO)
  • Jurcuţ rade tot! Defrişat de speculanţii imobiliari, un deal din Paleu s-a prăvălit pe o stradă din Oradea (FOTO)
  • Statul paralel: Judecătorul orădean Ovidiu Galea, fost ofiţer de Securitate, suspendat din magistratură şi inculpat, a fost promovat la... Guvern (FOTO)
  • Dublu sau nimic! Bloc de 19 etaje în Oradea, construit printr-un proiect ambițios al magnatului Viorel Micula. Vezi cum va arăta! (FOTO)
  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON