URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 16 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la ultima dintre cele trei "legi ale justiţiei", respectiv cu privire la legea de modificare a statutului judecătorilor şi al procurorilor. Ca urmare a acestui fapt, preşedintele este obligat să promulge modificările, care vor intra, cât de curând, în vigoare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
11 Iulie 2014, 08:46

Şpagarită a la Romanul: După ce a scăpat de celulă, prodecanul FMF s-a vindecat brusc

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Galeria de susţinători ai prorectorului şpăgar de la Facultatea de Medicină şi Farmacie, Constantin Romanul - cel care s-a prezentat în faţa judecătorilor, la arestare, pe targă, pe motive de inimă grea - pot răsufla uşuraţi.

Bihorel a aflat că universitarul, prins că cerea şpăgi studenţilor medicinişti ca să-i treacă la examene, se îmbolnăvise de fapt doar pentru că procurorii voiau să-l trimită după gratii.

Află ce a făcut Romanul de pe Blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
Blestemele va mai pot opri
Managementul din Universitatea din Oradea este problema. Toti banii incasati merg in salarii nesimtite de sute de milioane/luna. Praful sa se aleaga de tot ce luati necuvenit voua si mostenitorilor vostri.
Postat 13 Iulie 2014, 23:13 de acatiste
C-ase beu oamenii buni...
probabil se da/ia spaga peste tot in tara asta, dar nu institutionalizat, ca la noi. aici e la ordinea zilei sa dai spaga. am aduce mari castiguri orasului daca toti banii care dispar in zona universitatii s-ar baga in proiecte practice, concrete. dar recent au primit "verde" de la aracis, semn ca asta nu se va intampla prea curand. la rulicovski sunt cei care au ramas fara trup, alaturi, la universitate, cei care au ramas fara minte.
Postat 12 Iulie 2014, 11:01 de Pechea Dorina
Jos!l
Universitatea asta din Oradea ar trebui desfintata deoarece e plin de putregaiuri precum Romanul asta, sau o multime de nulitati cu pretentii!
Postat 11 Iulie 2014, 17:28 de Mara
nesimtit
romanul a fost, este si va fi un nesimtit. prototipul comunist. untaranel amarat care a pus mana pe fata fost ului prim de la judetul bihor. profesional o nulitate. sau, daca cineva poate contrazice....ce mari operatii BMF a facut? in bunul spirit comunist si-a propulsat absolut mediocra fata (cu pile la bucur si augustin de la BMF bucuresti) pe rol la sorbonica.
Postat 11 Iulie 2014, 17:05 de ignat
Spagarul la parnaie si confiscare averii pe care nu o poate justifica.
Spagarul s-a externat plus ca a inceput sa presteze la cabinetul personal ? Cei care l-au scutit de celula (doctorii respectivi) sa raspunda iar el sa fie bagat la racoare !
Postat 11 Iulie 2014, 16:44 de nail
fost student in Cluj
N-am auzit sa dea nimeni spaga la BB. De aici si diferentele de valoare. Asta care vorbeste mai jos de spaga la BB, sigur nu are nici liceul.
Postat 11 Iulie 2014, 16:38 de fost student in Cluj
ANCHETA
SA FIE ANCHETATI DOCTORII CE L AU INTERNAT AIUREA IN SPITAL
Postat 11 Iulie 2014, 14:33 de adrian
re
halal medic mai esti clujene(clujEanul...daca tot ai vrut sa scrii, scrie corect...probabil si limba romana ai trecut-o tot pe mita) ...inca te mai si lauzi. n-as vrea sa ajung pe mana ta, medic semianalfabet cu facultatea terminata pe mita...ai cu ce te lauda
Postat 11 Iulie 2014, 12:33 de oradeanul
@clujanul
Esti tu absolvent de Cluj, cum sunt eu de Harward!La medicina la Cluj NU se da spaga!
Postat 11 Iulie 2014, 11:59 de Ella
SORBONICA
La Sorbona oradeana nu numai profii sunt spagari, iata ca si secretara juridica de la Sorbonica, madame Bacter, a fost prinsa cu smecherii si hotii! Ce naiba de mizerii pot fi intr-o institutie care ar tb sa se remarce prin corectitudine????Cine sa faca ordine acolo, poate acest spagar de Romanul????
Postat 11 Iulie 2014, 11:53 de Titus
!?
ba da ce va doare pe voi de Romanul....eu sunt absolvent de Cluj, da si acolo sunt spagari...si inca cum....de la 500 de euro in sus, nu ...200 , da voi astia din ziar sunteti...,,the best", zombii aia din filme ce vor sa manance oameni....pistol cu apa pe langa voi....asta e Bihorul, nu?....cu se zice?...nespalat...si nu cenzurati ce nu va place...mai lasati sa vada lumea si voi ce fel de vietati sunteti...scuze , fara sa jignesc pe cineva....
Postat 11 Iulie 2014, 11:14 de clujanul
spagarita acuta severa cu complicatii
cum sa-l aresteze ma n-ai vazut in ce stare era dus pe targa rau de tot era sa se curete nu alta de sperietura nu de alta era sa moara brusc au dat de el toate bolile posibile si imposibile de pe pamant rau de tot a fost era sa zic Doamne iarta-l da i-a trecut redede sa vindecat ca prin minune si asa viata merge inainte sau la fel ca inainte una mica cu suppendare un an doi si gata si inca ceva de aici in colo mai multa atentie domnu doctor nu chiar asa pe fata mai discret un pic sa vina bani cat mai multi si daca se poate sa fie numai verzi euro de preferinta da sunt buni si dolari no poftiti cu bani da pe rand nu va imbulziti pe rand
Postat 11 Iulie 2014, 11:13 de ddd
comentariu
CHIAR ESTE REVOLTATOR CA ACEST MEDIC SFIDEAZA LEGEA. NU SE POATE ASA CEVA! DE CE NU A FOST ARESTAT????
Postat 11 Iulie 2014, 09:56 de oradean
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)