URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 25 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Când am văzut floarea taximetriei orădene comasată pe Centură m-am gândit că au făcut-o ca să se desolidarizeze de colegii lor giboni din Brăila, care au călcat în picioare un client pe principiul „mulți, dar proști”. Dar nu...
Zic şi eu
Adrian Cris
Deşi marginalizat pe lista PSD pentru Parlamentul European 2019-2024, orădeanul Emilian Pavel rămâne un soldăţel cuminte al Partidului, calitate în care a comis două noi trăsnăi. Una comică - pretenţia ca Guvernul Dăncilă (he-he!) să ţină încă 6 luni „preşedenţia” Consiliului UE, pe care Finlanda cică nu va fi în stare s-o preia, alta toxică - o laudă pe Facebook cum că „ne asigurăm că drepturile angajaților români din străinătate, și ale copiilor lor mai ales, nu sunt afectate de diverse politici populiste”.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
26 Iulie 2014, 11:39

Şcoala de partid: PSD-iştii se ceartă între ei pe funcţii

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Deşi n-au avut nicio problemă în împărţirea serviciilor guvernamentale deconcentrate din judeţ cu tovarăşii de la UDMR, UNPR, PC şi PPDD, pesediştii se ceartă între ei pe numele celor care să primească fotoliile de şefi la instituţiile care le revin.

Motivul? O parte dintre favoriţii liderului organizaţiei judeţene, Ioan Mang, nu îndeplinesc condiţiile legale pentru ocuparea posturilor, cum se întâmplă, de exemplu, cu tânărul vicepreşedinte George Fărăianu.

Citeşte pe ce funcţie a fost pus acesta la recenta împărţeală, pe www.bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
INTELEPCIUNE
ILIESCU este INTELEPT si stie bine ce SPUNE .Si despre Geoana si despre Ponta.
Postat 08 August 2014, 12:42 de goron
observ
"O parte dintre favoritii liderului organizatiei judetene,Ioan Mang,nu indeplinesc conditiile legale"--de parca pe plagiatorul Mang l-ar interesa legea sau dreptatea sau pe draci cele zece porunci
Postat 06 August 2014, 12:06 de ioo
flore
Ce va mirati si la ISJ , tovarasul AVRAM are tot facultatea de stiinte sociale si e sef , trage dupa el cadrele cochete si dornice de ascensiune , dupa o verificare personala in birou sau..........., vezi tovarasa NEGREAN si sticlele bahice, nu mai e nimic de spus....................
Postat 29 Iulie 2014, 19:07 de florica
politia franceza
N-ar vrea sa ne spuna tipul asta ce facea in vremea "studiilor" in Franta si din a cui filiera facea parte. Probabil ca nici Bungau nu stie. Este o tema de casa interesanta pentru cei de la SRI care isi dau un aviz consultativ pentru cei care sunt numiti in fuctii, Scormoniti putin baieti si veti avea ...surprize...surprize....
Postat 27 Iulie 2014, 23:38 de PSD curat
RUSINE
RUSINE , RUSINE , RUSINE !!! VAI DE CAPUL VOSTRU !!!
Postat 27 Iulie 2014, 23:30 de RUSINE RUSINE
GUNOIUL
pe prostu asta vreti sa il puneti director? voi stiti ce manareli facea asta? o sa va amaneteze institutia . nici pentru partid n-o facut nimic ca nu stie lumea de el cu ceva bun. Cat a dat???
Postat 27 Iulie 2014, 23:28 de becali jr
CAUTATI OAMENI MAI PUTIN TAMPITI PT FUNCTII
Chiar asa sarac este PSD -ul? si nu ma refer la bani, ci la oameni. Cum sa pui un absolvent de Stiinte Politice fara experienta intr-un post cheie,adica lupul paznic la oi. Cine-l recomanda pe shmecherashul asta:Mang sau Pop? Du-te nene si fa-ti studii daca nu ai fost in stare pana acum ! Cu Stiinte Politice la Cadastru te uiti ca matza in calendar ! sau poate asta nu conteaza pentru PSD. Mai sunt si alti prosti in partidul ala pe care sa ii faceti faimosi?
Postat 27 Iulie 2014, 22:57 de andrei
porcu
Chiar în halul ăsta s_a ajuns. Sa pui asemenea retrzi in institutii strategice. Asta după fată nu prea stie citi. Banii circula, tov Mang...sa tot fie remanieri. Cred ca daca puneti portarul sau soferul director , s_ar descurca mai bine
Postat 27 Iulie 2014, 22:22 de pitzurca
Are omul o mică firmă de topografi expiraţi !?!
Are !?! Atunci de ce să nu ducem incompatibilitatea la cele mai înalte cote, punându-l director peste tot cadastrul bihorean !?! Mang îşi trăieşte ultimul sezon de politician scăpat încă de "coasa" din dotarea DNA, care se ocupă de ăia care fac trafic de influenţă după modelul Ponta, Dragnea, Hrebenciuc, Duicu, etc, etc !?!
Postat 27 Iulie 2014, 13:38 de Ca®p III
????????
Ptiu drace ,cocosat mai esti!Fugiti copii vine lupul cel urit,vine Faraian spaima muierilor ramase fete batrine in Bihor!Ajutor,omul negru,urit si pitic este printre oameni!
Postat 27 Iulie 2014, 07:34 de Nea taticu
marghita
Lupau este cancerul Marghitei. Un curvar care are copii cu toate curvele are nevoie de bani ca sa ii intretina si de aceia cere bani pentru functii.Oare si Lazar a decartat bani sau el ii da miei,porci si altele
Postat 26 Iulie 2014, 20:54 de prof
management defectuos
Din pacate acesta este managementul defectuos al actualei conduceri PSD Bihor,membrii vechi de partid nu sunt luati in calcul fiindca sau nu au bani sa-si cumpere postul sau sunt considerati ca facand parte din alte tabere.Asa ,reusesc sa ocupe posturi traseisti gen iova,jolta sau faraianu,in detrimentul vechilor membrii.azi in psd bihir nu mai conteaza experienta sau valoarea,conteaza banul.Si binenteles,un avantaj il ai daca esti pe placul lui ana,aceasta fufa si nulitate care a ajuns sa ocupe pozitia nr.3 in ierarhia psd bihir!oare Ponta stie aceste kucruri?Hai sa-l ajutam sa le afle!
Postat 26 Iulie 2014, 20:03 de risc
tare
In invatamant se da batalie puternica.La ISJ se vorbeste de zeci de mi de euro(doar sunt de la Bac) La Marghita Sas a decartat la Lupau 5000 de euroi ca sa ramana director si cica pt ca nu vrea sa dea bani pe Timar il schimba.Oare Sabau si Durnea decarteaza mai mult decat Timar
Postat 26 Iulie 2014, 19:46 de eu
Hahaha
Cumpar porcusor de Guineea!Ce pret are papagalul din fotografie?????????????
Postat 26 Iulie 2014, 16:04 de gheorghe
Oooo!!
Cinei ciumetul asta?
Postat 26 Iulie 2014, 13:19 de Leanca
????????
Are jeep mercedes si nevasta cu o jumate de metru mai inalta ca el!Aspira la inaltime si parcheaza pe spatiul verde la blocul nevestii pe Sovata!Pregatit omul pentru politica nu-i asa???????????
Postat 26 Iulie 2014, 12:11 de io
count display

FOTO BIHOREANUL

  • S-au turnat cei 92 de piloţi care vor susţine viaductul drumului rapid de la ieșirea din Oradea spre Biharia (FOTO / VIDEO)
  • Biciclete în aer, în fața Primăriei Oradea: Sute de bicliști au participat la „Critical Mass” (FOTO / VIDEO)
  • Accident grav pe DN 76, în Beiuș. O persoană a decedat, iar alta a fost preluată de elicopterul SMURD. Trafic blocat pe ambele sensuri de mers! (FOTO)
  • Bihorenii participă la atelierul de încondeiat ouă al Muzeului Ţării Crişurilor (FOTO)
  • Elevii de la Liceul Nicolae Bolcaş Beiuş, experienţă IT la malul Oceanului Atlantic (FOTO)
  • Accident în Oradea: Un taxi a ajuns cu roţile-n sus pe Republicii. Şoferul şi pasagera au fost transportaţi la spital (FOTO / VIDEO)
  • Cei mai buni elevi din ţară la biologie, reuniţi la Oradea (FOTO)
  • Sărbătoarea artelor: European Music Open aduce la Oradea o pleiadă de personalităţi (FOTO)
  • Haita Raksi: Un cuplu din Salonta îngrijeşte peste 180 de câini abandonaţi, într-un adăpost privat amenajat la marginea oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Final spectaculos pentru centenarul Oradiei: Andra a cântat „tradițional”, soldaţii s-au retras cu torţe, iar artificiile au fost tricolore (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2421 RON
  • 1 EUR = 4.756 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON