URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 18 IANUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cum arată bugetul Oradiei, e clar că cele peste o sută de investiţii se vor întinde pe mai mulţi ani. Asta pentru că în România este imposibil să-ţi planifici ceva şi să iasă la timp. Cauzele sunt multiple, de la suprasolicitarea personalului, la greşeli elementare, la lipsa proiectanţilor şi a constructorilor, toate pe fondul unei birocraţii ucigătoare, bine întreţinute de funcţionarii puşi politic în posturi. Totuşi, Primăria are două restanţe pe care nu mai are voie să le rostogolească pe anii viitori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
24 Decembrie 2018, 08:10

Retrospectiva săptămânii, prin ochii lui Bihorel: Șeful de la Forța de Muncă, dezvăluiri despre șomeri

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Vezi cum arată evenimentele săptămânii trecute, prin ochii lui Bihorel:

Luni

Vio către Ghiusi. "Răi sunteţi! L-am văzut la televizor pe Odeon cum îl bagă la colţ pe borfaşul din Teleorman". "Păi, tu crezi că se poate altfel cu ăştia din Parlament? Sincer, şi mie mi-ar fi plăcut să văd cum îi dă al nostru o perversă de Sălaj lui Alexandrion".

Marţi

Cu şeful de la Agenţia Judeţeană a Forţei de Muncă. "Am reuşit să reduc numărul şomerilor. Abia dacă au mai rămas 700 de speriaţi. Speriaţi de muncă". "Asta într-adevăr este o mare realizare pentru tine. Câţi şomeri estimezi că vor fi la anul?".

Citiţi mai mult pe Blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
6 Comentarii
@Moderator
Va somez sa ștergeți toate comentariile mele anterioare. Daca asta este ideea voastră de pamflet sa atribui unei persoane publice o declarație total aberanta si după aceea sa te distrezi urmărind comentariile cititorilor (totul pentru un relativ rating), nu aveti ce cauta in aceasta breasla a presei care cândva era respectata.
Postat 26 Decembrie 2018, 14:43 de ionel82
@Moderator
Imi cer scuze D-lui directur AJOFM, chiar nu m-am gandit ca declaratia total deplasata ar putea fi o inventie, un pamflet al Bihorel, daca asta e ideea voastra de pamflet, nu am ce comenta. In presa reala asa ceva nu se face. Multumesc totusi ca si-a gasit calmul si diplomatia sa raspunda. Din pacate inafara de limbaj, faptele semnalate la AJOFM sunt reale. @Moderator Vad ca limbajul si declaratiile total deplasate le folosesti in continuare, aceste declaratii nu sunt un pamflet ci modul vostru de a gandi pe care voi il considerati de dreapta.
Postat 26 Decembrie 2018, 14:00 de ionel82
RE: @Moderator
Orice ar fi, pamflet sau nu, modul tău de adresare în spaţiul public, cu termene de tipul "gunoiule", arată că de fapt problema constă în carenţele tale de educaţie. Presa reală conţine şi rubrici de umor. Şi presa adevărată are şi cititori adevăraţi, care ştiu să le guste. Dacă nu tu cunoşti produsul Bihoreanul, nu e mare dramă. Poate mai greşim şi noi, sau nu suntem clari în ce scriem. Dar problema ta e că nu realizezi că te afli într-un spaţiu al dezbaterilor, nu pe maidan, ca să înjuri nestingherit. Şi, din fericire, nu eşti în măsură să ne dai somaţii.
Postat 26 Decembrie 2018, 15:26 de Florin Ciucas
Da, cu precizarea
ca "prima oara" din cele doua de care ziceti am beneficiat de somaj 3 saptamani. Nu Dvs faceti legea, dar ar trebui sa o lasati mai usor cu arogante din astea ca somerii sunt "speriati de munca" , daca aceasta e parerea Dvs. nu v-ati ales bine meseria si postul pe care il ocupati. Nu am cerut pomana si nu cerem protectie sociala pentru ne-munca, cerem insa sa fim tratati cu respect si demnitate. Cum e seful sunt si angajatii. In tara in care lucrez in prezent (din UE) in situatia similara in care as ramane fara serviciu la initiativa angajatorului as beneficia in continuare de ajutor somaj pe perioada cat lipseste dintr-un an la perioada initiala, deci in cazul meu 11 luni si o saptamana.
Postat 24 Decembrie 2018, 19:28 de ionel82
Dom director, sa traiti!
Din auzite, se pare ca in alte tari europene,functioneaza urmatorul mecanmism.Angajatul,cit timp lucreaza,cotizeaza cu un procent oarecare la un fond personal de somaj,cumulativ.In momentul in care este dat in somaj,poate retrage aceasta suma (licenziamento parca ii spune in italia) pentru a supravietui pina isi gaseste un nou loc de munca.Daca are norocul sa fie angajat continuu pina la pensie, in momentul incetarii activitatii devine fericitul beneficiar al citorva mii de euro,contributiile sale in acest fond de risc.Ar trebui studiat mai atent sistemul...raspunsul dvs. "va puteți înregistra in calitate de șomer neindemnizat " este de un cinism tipic sistemului de protectie sociala instituit in statul roman."Susținerea mea personală" se refera cumva la vreo compensatie baneasca sau doar la "servicii de informare, consiliere, mediere și formare profesională"?
Postat 24 Decembrie 2018, 19:08 de excalibur
AJOFM Bihor
Stimate domn, Intr-adevăr legea nu va permite ca pentru același stagiu de cotizare sa beneficiați de doua ori de indemnizatie de șomaj, DAR in continuare va puteți înregistra in calitate de șomer neindemnizat și sa beneficiați de serviciile noastre de informare, consiliere, mediere și formare profesională.Va asigur ca toți colegii mei sunt deschiși spre a va sprijini in procesul de identificare a unui loc de munca sau o forma de formare potrivită; dacă totuși observați un comportament neadecvat va asigur de susținerea mea personală in soluționarea lui. Va urez un Crăciun binecuvântat ! Bekesi Csaba, director executiv AJOFM Bihor.
Postat 24 Decembrie 2018, 16:25 de csababekesi
Sa ai parte numai de ajutor de somaj...
Dupa 28 ani de munca am ramas somer mi-am cautat de lucru, nu am gasit, dupa 2 luni m-am prezentat la AJOFM, am depus actele pentru ajutor de somaj, am cautat in continuare iar dupa inca 3 saptamani m-am angajat pe perioada nedeterminata. Am luat ajutorul de somaj pe 3 saptamani (dupa ce am cotizat 28 ani). Dupa 2 luni, in perioada de proba, patronul mi-a zis senin ca nu mai are nevoie de mine ca oricum pana la urma nu avea nevoie de personal pentru postul respectiv si ca oricum nu trebuie sa-mi dea explicatii ca asa e legea in perioada de proba. OK. M-am dus inapoi la AJOFM si am aflat ca nu mai am dreptul la ajutor de somaj desi contractul de munca a incetat la initiativa angajatorului. La cine zici tu ca e speriat de munca? Speriati de munca sunteti voi la AJOFM care orice intrebi, de exemplu ce cursuri se fac pentru someri iti raspund obraznic: da mai lasati cursurile si mergeti la munca. Probabil si eu figurez la numarul de someri redusi. Daca sunteti in somaj sa nu faceti prostia sa va angajati, luati ajutorul de somaj si lucrati la negru. In Bihor se poate.
Postat 24 Decembrie 2018, 15:29 de ionel82
şomer la comentat
În primul rând, ar trebui să înţelegi că textele care apar sub numele de Bihorel sunt nişte glume, nu trebuie să le iei la modul serios, deci declaraţia de acolo nu e a directorului de la AJOFM, e un pamflet de-al nostru. În al doilea rând, te rog să îţi temperezi limbajul, dacă nu vrei să te trecem în şomaj definitiv şi la capitolul comentat (în caz că nu ai înţeles, e o figură de stil şi asta!).
Postat 25 Decembrie 2018, 00:25 de Moderator
count display

FOTO BIHOREANUL

  • La polul frigului: În debutul geros al anului, BIHOREANUL a făcut o incursiune în cea mai rece așezare locuită din județ (FOTO / VIDEO)
  • An nou, aceleaşi bătălii... PNL-iştii au boicotat prima şedinţă din 2019 a Consiliului Judeţean, iar un proiect de 7 milioane euro a fost din nou amânat! (FOTO/VIDEO)
  • Un bebeluş de 7 luni, bolnav de rujeolă, este în stare gravă la Spitalul Municipal din Oradea. Părinţii acuză doctorii că ar fi ascuns riscul de îmbolnăvire (FOTO)
  • Accident pe Calea Borşului: Un BMW a ieşit în decor, două persoane au fost rănite (FOTO)
  • CSM CSU Oradea a învins cu 82-76 echipa din Piteşti şi a încheiat prima fază a Ligii Naţionale pe locul IV (FOTO)
  • Oradea ninsă: RER Vest a intervenit aproape 24 de ore continuu, pentru deszăpezire (FOTO)
  • Botezul Domnului. Sute de credincioşi orădeni au participat la sfinţirea apelor în bisericile din centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Toţi la zăpadă! Cozi de kilometri și probleme cu locurile de parcare în staţiunile montane din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • La mulţi ani, 2019! Mii de orădeni au sărbătorit Revelionul în centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Accident în Tileagd: Un tânăr de 23 de ani a pierdut controlul unui BMW şi a lovit o autoutilitară, iar apoi un cap de pod (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON