URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 18 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Anul trecut, Zilele întemeietorului oraşului Oradea au fost un succes nesperat. Cifrele privind audienţa au fost ameţitoare, organizatorii estimând chiar 60.000 de participanţi la manifestări. Din start, anul acesta organizatorii au anunţat că ar dori ca sărbătoarea să nu fie una a comunităţii maghiare, ci a tuturor orădenilor. Uşor de zis, dar greu de digerat pentru unii.
Zic şi eu
Adrian Cris
Vinerea trecută, şeful Poliţiei de Frontieră Române, orădeanul Ioan Buda, a dat o veste mare: după o întâlnire cu omologul de la Budapesta, a decis deschiderea "ocazională" a unui nou punct de trecere a frontierei în Bihor, la Santăul Mare, exclusiv pentru "efectuarea unor transporturi de materiale de construcţii" necesare construirii autostrăzii din Ungaria. Nimic rău până aici, dar asta numai dacă avem memorie de efemeridă şi nu ne amintim câteva detalii poate, totuşi, relevante...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 7 iunie 2018, în calitate de cameră decizională, Camera Deputaţilor a adoptat un proiect de lege privind modificarea Codului de procedură civilă, care a fost trimis Preşedintelui României în vederea promulgării. În condiţiile în care unul dintre principalele subiecte actuale din mass media este reprezentat de modificarea codurilor penale, adoptarea acestei legi, mult mai importante pentru cetăţeanul de rând, a trecut aproape neobservată. Sunt modificate aproximativ 100 de articole din Codul de procedură civilă!
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
19 Martie 2018, 08:01

Retrospectiva săptămânii prin ochii lui Bihorel: De Ziua maghiarilor, Odeonul s-a închipuit într-un marş cuceritor cu torţe

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Bihorel comentează evenimentele săptămânii trecute: Odeonul, emoţionat la manifestările maghiarilor. "Vom depune coroane la monumentele noastre, dar fără leprele alea de conaţionali care ne fac concurenţă". "Apropo, urmează retragerea cu torţe, ca în fiecare an?". "Nici vorbă! Noi doar mărşăluim, noi nu ne retragem şohan!".

Citeşte retrospectiva săptămânii, pe blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
@anonimusz
Domnule Ciucas.....tac. Adica nu mai polemizez,altfel incasez o suspendare. Merci pentru ocazia de a "discuta" cu psihopatul anonim(usz). Cuvantul ii apartine,a fost folosit de multe ori, sper sa nu fiu suspendat (doar eu) ca l-am folosit. Szia cseled. PS. Fara mila. PPS Cuvantul cacacios folosit de minoritar pute mai putin decat daca-l foloseam eu ?
Postat 20 Martie 2018, 13:34 de elev
RE: @anonimusz
Nu e frumos să ne jignim, şi mai ales pe chestiuni legate de apartenenţă la neam şi rasă. Se pot spune lucrurile la fel de tăios în cuvinte alese mai cu grijă. Pentru injuriile vărsate aici răspundem şi noi, ăsta e şi rostul butonului de reclamaţii. Scrieţi cu ironii, persiflări, polemizaţi cât vreţi, dar nu înjuraţi, nu jigniţi şi nu discriminaţi. E aşa de greu?
Postat 20 Martie 2018, 19:23 de Moderator
@anonimusz
Da cseled, ne-am lamurit demult. ... Nu-mi este mila de tine, deloc, imi este mila de cei care sunt nevoiti sa te suporte, zi de zi. Szia cseled, te las, ai niste stapani de multumit.
Postat 20 Martie 2018, 11:05 de elev
RE: @anonimusz
Elev, dacă nu te potoleşti, încasezi o suspendare!
Postat 20 Martie 2018, 12:42 de Moderator
elev :))
cred ca s-au cam lamurit toti cine e psihopatul si sovinul dintre noi doi, mi-e mila de tine ...
Postat 20 Martie 2018, 08:15 de anonimusz
@anonimusz
Cseled.....problema e ca eu te cunosc. Esti sovin, urasti tot ce e romanesc, urasti aceasta tara. ... Asculta-mi sfatul, trateaza-te, e o chestie de timp pana sa faci o criza si sa faci rau cuiva. Si vei lovi din spate, cu ura, un nevinovat.
Postat 20 Martie 2018, 07:48 de elev
Elevule
Eu chiar nu te urăsc ca nici măcar nu te cunosc (din fericire) si chiar nu mise pare motiv de ura simplul fapt ca ești etnic roman! Asculta-mi sfatul , du-te la un psiholog sa te tratezi !
Postat 20 Martie 2018, 06:56 de anonimusz
@elev
Lasa-i, nu te consuma. Peste tot sunt si extremisti, n-ai ce-i face. Asa ies altii in evidenta si le place atentia
Postat 19 Martie 2018, 22:42 de poiu
@anonimusz
... Iredentismul,sovinismul,ura fata de romani, fata de aceasta tara nu se poate vindeca, asa ai fost inoculat de mic. Ne vei ura asa cum te uram si noi pe tine, pe ceea ce reprezinti cu adevarat, dincolo de fatada, de lozinci, de sloganuri ieftine. ...
Postat 19 Martie 2018, 21:53 de elev
RE: @anonimusz
Elev, ajunge, ai depăşit limita!
Postat 19 Martie 2018, 22:45 de Moderator
@tds
Hai că a scris și "bolovan". Nu fii rău, că sunt imparțiali cu Bihorel. Daca eu nu mă supăr, atunci nu te supăra nici tu. Cu diminutivele nu mă bag, dar sincer, nici mie nu îmi plac, cu atât mai puțin dacă îmi sunt adresate mie. De aia nu le folosesc. Va și eu zic pastor e pt că așa citim, sa scriem, nem? Iar ungurii atâta timp cât își văd de sărbătoarea lor, bine fac. Numai sa nu instige la ură și rasism, nu de alta da am prieteni vechi unguri și încă mai bem împreună și glumim pe Ardeal :) (regiunea nu pateul): "a mea-i ardeèal". Pe și simplu gluma!
Postat 19 Martie 2018, 21:38 de poiu
elevule
Nu ti-ar strica deloc sa treci pe la un psiholog !
Postat 19 Martie 2018, 21:08 de anonimusz
jumătăți de măsură...evident, iar mi-am luat-o!
Dacă aici se stâlcește pe bune numele cuiva i umor! Dacă cineva folosește un diminutiv e făcut albie ! Dacă folosești majuscule e de rău, dacă altul spune cum începe o frază e bine! elev-ul constat că poate să înjure cum îi vine! Nu pățește nimic !
Postat 19 Martie 2018, 19:03 de TDS
@anonimusz
... Huszarii tai au fost niste tarani inculti,manipulati grotesc in imbecilitatea lor care au comis niste atrocitati de care ar trebui sa-ti fie rusine. . Asta ca sa stim despre cine discutam. ... Despre costum.....clovii poarta si un nas mare, rosu. Lipseste acum, data viitoare nu uita sa le amintesti de asta...
Postat 19 Martie 2018, 17:29 de elev
elev=cacanar
costumul caruia ii zici tu de "clovn" prostule! , ca altfel nu te pot numi la ce aberatii ai scris , e costumul eroilor Huszari care au luptat pt independenta patriei si pe care toti maghiarii il poarta cu mandrie de Ziua Nationala !!!
Postat 19 Martie 2018, 16:32 de anonimusz
@anonimusz
Draga cseled, de ce esti furibund si cu spume la gura? Sovinismul, iredentismul, ura nejustificata fata de romani, fata de Romania, e o trasatura generala a stapanilor tai. App, penibila poza, mai ales costumul de clovn. Esti tiparul clasic al slugii (cseled) fara coloana vertebrala care latra la comanda dar care nu ezita sa-si tradeze stapanii cand are ocazia. In concluzie.....esti praf. Hai pa si szia mai cseled.
Postat 19 Martie 2018, 16:18 de elev
@moderatori
Chair ar fi frumos mai des de o data pe saptamana o astfel de rubrica. Se intampla multe porcarii zilnic, Bihorel le-ar putea face sa nu para atat de penibile, macar prin umor :). Dar imi schimbati fiecare inceput de saptamana. (P.s. nu e o sugestie de imbunatatire sau o directie sau o impunere, Doamne feri, doar un gand al meu)
Postat 19 Martie 2018, 15:40 de poiu
penibil
ce va mai place sa va bateti joc de numele ungurilor. bihoreanul sunteti niste sovini penibili ...
Postat 19 Martie 2018, 09:40 de anonimusz
RE: penibil
Greu cu cititul când eşti praf! E o rubrică de umor, unde toate personajele au nume satirizate, că-s români, că-s unguri. Aşa că las-o mai moale cu jignirile!
Postat 19 Martie 2018, 12:41 de Florin Ciucas
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Culturi distruse: Grindina a făcut pagube enorme în mai multe localităţi din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • Meciuri internaţionale atractive, la turneul internaţional de box 'Memorialul Nicolae Talpoş' (FOTO)
  • The Lion Kings: Campionii României la baschet au prezentat trofeul în faţa fanilor orădeni, fiind primiţi cu aplauze şi confetti (FOTO/VIDEO)
  • Furtună peste Oradea: Ploaia şi vijelia au inundat străzi şi au doborât copaci cu nemiluita (FOTO/VIDEO)
  • Bucurie în Piața Unirii! CSM Oradea este din nou campioana României la baschet! (FOTO / VIDEO)
  • Maşină făcută scrum, pe strada Transilvaniei (FOTO)
  • Sfinţire cu ştaif a Bisericii Sfântul Apostol Andrei (FOTO)
  • Bucuria lucrurilor mărunte: Mii de licăriri în Parcul Cetăţii, la Festivalul Luminii (FOTO/VIDEO)
  • Palatul Vulturul Negru, 'ecran' pentru o proiecţie impresionantă, de Zilele Art Nouveau (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON