URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 14 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Am mai povestit despre faptele de arme ale doamnei primar Nagy Gizella, din Biharia. Până acum s-a remarcat prin geniala idee de a renunţa să conecteze comuna la reţeaua de apă introdusă prin Apa Regio. Acum băştinaşii beau apă cu mormoloci, în aşteptarea unui ipotetic proiect pritocit de UDMR exclusiv pentru comunele pe care le controlează.
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Începând din 24 august 2018 o persoană amendată pentru orice contravenţie - indiferent că este o contravenţie de mediu, silvică, la regimul construcţiilor, etc. - va beneficia de un interval de 15 zile în care va trebui să decidă dacă plăteşte amenda (în acest caz achitând jumătate din mimimul prevăzut de lege) sau formulează plângere în instanţă (caz în care, dacă pierde procesul, va plăti amenda prevăzută în procesul-verbal de contravenţie).
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
19 Martie 2018, 08:01

Retrospectiva săptămânii prin ochii lui Bihorel: De Ziua maghiarilor, Odeonul s-a închipuit într-un marş cuceritor cu torţe

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Bihorel comentează evenimentele săptămânii trecute: Odeonul, emoţionat la manifestările maghiarilor. "Vom depune coroane la monumentele noastre, dar fără leprele alea de conaţionali care ne fac concurenţă". "Apropo, urmează retragerea cu torţe, ca în fiecare an?". "Nici vorbă! Noi doar mărşăluim, noi nu ne retragem şohan!".

Citeşte retrospectiva săptămânii, pe blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
@anonimusz
Domnule Ciucas.....tac. Adica nu mai polemizez,altfel incasez o suspendare. Merci pentru ocazia de a "discuta" cu psihopatul anonim(usz). Cuvantul ii apartine,a fost folosit de multe ori, sper sa nu fiu suspendat (doar eu) ca l-am folosit. Szia cseled. PS. Fara mila. PPS Cuvantul cacacios folosit de minoritar pute mai putin decat daca-l foloseam eu ?
Postat 20 Martie 2018, 13:34 de elev
RE: @anonimusz
Nu e frumos să ne jignim, şi mai ales pe chestiuni legate de apartenenţă la neam şi rasă. Se pot spune lucrurile la fel de tăios în cuvinte alese mai cu grijă. Pentru injuriile vărsate aici răspundem şi noi, ăsta e şi rostul butonului de reclamaţii. Scrieţi cu ironii, persiflări, polemizaţi cât vreţi, dar nu înjuraţi, nu jigniţi şi nu discriminaţi. E aşa de greu?
Postat 20 Martie 2018, 19:23 de Moderator
@anonimusz
Da cseled, ne-am lamurit demult. ... Nu-mi este mila de tine, deloc, imi este mila de cei care sunt nevoiti sa te suporte, zi de zi. Szia cseled, te las, ai niste stapani de multumit.
Postat 20 Martie 2018, 11:05 de elev
RE: @anonimusz
Elev, dacă nu te potoleşti, încasezi o suspendare!
Postat 20 Martie 2018, 12:42 de Moderator
elev :))
cred ca s-au cam lamurit toti cine e psihopatul si sovinul dintre noi doi, mi-e mila de tine ...
Postat 20 Martie 2018, 08:15 de anonimusz
@anonimusz
Cseled.....problema e ca eu te cunosc. Esti sovin, urasti tot ce e romanesc, urasti aceasta tara. ... Asculta-mi sfatul, trateaza-te, e o chestie de timp pana sa faci o criza si sa faci rau cuiva. Si vei lovi din spate, cu ura, un nevinovat.
Postat 20 Martie 2018, 07:48 de elev
Elevule
Eu chiar nu te urăsc ca nici măcar nu te cunosc (din fericire) si chiar nu mise pare motiv de ura simplul fapt ca ești etnic roman! Asculta-mi sfatul , du-te la un psiholog sa te tratezi !
Postat 20 Martie 2018, 06:56 de anonimusz
@elev
Lasa-i, nu te consuma. Peste tot sunt si extremisti, n-ai ce-i face. Asa ies altii in evidenta si le place atentia
Postat 19 Martie 2018, 22:42 de poiu
@anonimusz
... Iredentismul,sovinismul,ura fata de romani, fata de aceasta tara nu se poate vindeca, asa ai fost inoculat de mic. Ne vei ura asa cum te uram si noi pe tine, pe ceea ce reprezinti cu adevarat, dincolo de fatada, de lozinci, de sloganuri ieftine. ...
Postat 19 Martie 2018, 21:53 de elev
RE: @anonimusz
Elev, ajunge, ai depăşit limita!
Postat 19 Martie 2018, 22:45 de Moderator
@tds
Hai că a scris și "bolovan". Nu fii rău, că sunt imparțiali cu Bihorel. Daca eu nu mă supăr, atunci nu te supăra nici tu. Cu diminutivele nu mă bag, dar sincer, nici mie nu îmi plac, cu atât mai puțin dacă îmi sunt adresate mie. De aia nu le folosesc. Va și eu zic pastor e pt că așa citim, sa scriem, nem? Iar ungurii atâta timp cât își văd de sărbătoarea lor, bine fac. Numai sa nu instige la ură și rasism, nu de alta da am prieteni vechi unguri și încă mai bem împreună și glumim pe Ardeal :) (regiunea nu pateul): "a mea-i ardeèal". Pe și simplu gluma!
Postat 19 Martie 2018, 21:38 de poiu
elevule
Nu ti-ar strica deloc sa treci pe la un psiholog !
Postat 19 Martie 2018, 21:08 de anonimusz
jumătăți de măsură...evident, iar mi-am luat-o!
Dacă aici se stâlcește pe bune numele cuiva i umor! Dacă cineva folosește un diminutiv e făcut albie ! Dacă folosești majuscule e de rău, dacă altul spune cum începe o frază e bine! elev-ul constat că poate să înjure cum îi vine! Nu pățește nimic !
Postat 19 Martie 2018, 19:03 de TDS
@anonimusz
... Huszarii tai au fost niste tarani inculti,manipulati grotesc in imbecilitatea lor care au comis niste atrocitati de care ar trebui sa-ti fie rusine. . Asta ca sa stim despre cine discutam. ... Despre costum.....clovii poarta si un nas mare, rosu. Lipseste acum, data viitoare nu uita sa le amintesti de asta...
Postat 19 Martie 2018, 17:29 de elev
elev=cacanar
costumul caruia ii zici tu de "clovn" prostule! , ca altfel nu te pot numi la ce aberatii ai scris , e costumul eroilor Huszari care au luptat pt independenta patriei si pe care toti maghiarii il poarta cu mandrie de Ziua Nationala !!!
Postat 19 Martie 2018, 16:32 de anonimusz
@anonimusz
Draga cseled, de ce esti furibund si cu spume la gura? Sovinismul, iredentismul, ura nejustificata fata de romani, fata de Romania, e o trasatura generala a stapanilor tai. App, penibila poza, mai ales costumul de clovn. Esti tiparul clasic al slugii (cseled) fara coloana vertebrala care latra la comanda dar care nu ezita sa-si tradeze stapanii cand are ocazia. In concluzie.....esti praf. Hai pa si szia mai cseled.
Postat 19 Martie 2018, 16:18 de elev
@moderatori
Chair ar fi frumos mai des de o data pe saptamana o astfel de rubrica. Se intampla multe porcarii zilnic, Bihorel le-ar putea face sa nu para atat de penibile, macar prin umor :). Dar imi schimbati fiecare inceput de saptamana. (P.s. nu e o sugestie de imbunatatire sau o directie sau o impunere, Doamne feri, doar un gand al meu)
Postat 19 Martie 2018, 15:40 de poiu
penibil
ce va mai place sa va bateti joc de numele ungurilor. bihoreanul sunteti niste sovini penibili ...
Postat 19 Martie 2018, 09:40 de anonimusz
RE: penibil
Greu cu cititul când eşti praf! E o rubrică de umor, unde toate personajele au nume satirizate, că-s români, că-s unguri. Aşa că las-o mai moale cu jignirile!
Postat 19 Martie 2018, 12:41 de Florin Ciucas
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)
  • Oradea Summer Film: Caliu și taraful lui au cântat în Parcul Cetății (FOTO / VIDEO)
  • Miting cu repetiţie: Sute de orădeni au ieşit din nou să protesteze (FOTO / VIDEO)
  • Concurs de atelaje la Oşorhei - GALERIE FOTO şi VIDEO
  • Se reaprinde flacăra protestelor: Un orădean, rănit de jandarmi la mitingul diasporei. Sute de orădeni au ieșit în stradă (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON