URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 20 IANUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cum arată bugetul Oradiei, e clar că cele peste o sută de investiţii se vor întinde pe mai mulţi ani. Asta pentru că în România este imposibil să-ţi planifici ceva şi să iasă la timp. Cauzele sunt multiple, de la suprasolicitarea personalului, la greşeli elementare, la lipsa proiectanţilor şi a constructorilor, toate pe fondul unei birocraţii ucigătoare, bine întreţinute de funcţionarii puşi politic în posturi. Totuşi, Primăria are două restanţe pe care nu mai are voie să le rostogolească pe anii viitori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
19 Martie 2018, 08:01

Retrospectiva săptămânii prin ochii lui Bihorel: De Ziua maghiarilor, Odeonul s-a închipuit într-un marş cuceritor cu torţe

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Bihorel comentează evenimentele săptămânii trecute: Odeonul, emoţionat la manifestările maghiarilor. "Vom depune coroane la monumentele noastre, dar fără leprele alea de conaţionali care ne fac concurenţă". "Apropo, urmează retragerea cu torţe, ca în fiecare an?". "Nici vorbă! Noi doar mărşăluim, noi nu ne retragem şohan!".

Citeşte retrospectiva săptămânii, pe blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
@anonimusz
Domnule Ciucas.....tac. Adica nu mai polemizez,altfel incasez o suspendare. Merci pentru ocazia de a "discuta" cu psihopatul anonim(usz). Cuvantul ii apartine,a fost folosit de multe ori, sper sa nu fiu suspendat (doar eu) ca l-am folosit. Szia cseled. PS. Fara mila. PPS Cuvantul cacacios folosit de minoritar pute mai putin decat daca-l foloseam eu ?
Postat 20 Martie 2018, 13:34 de elev
RE: @anonimusz
Nu e frumos să ne jignim, şi mai ales pe chestiuni legate de apartenenţă la neam şi rasă. Se pot spune lucrurile la fel de tăios în cuvinte alese mai cu grijă. Pentru injuriile vărsate aici răspundem şi noi, ăsta e şi rostul butonului de reclamaţii. Scrieţi cu ironii, persiflări, polemizaţi cât vreţi, dar nu înjuraţi, nu jigniţi şi nu discriminaţi. E aşa de greu?
Postat 20 Martie 2018, 19:23 de Moderator
@anonimusz
Da cseled, ne-am lamurit demult. ... Nu-mi este mila de tine, deloc, imi este mila de cei care sunt nevoiti sa te suporte, zi de zi. Szia cseled, te las, ai niste stapani de multumit.
Postat 20 Martie 2018, 11:05 de elev
RE: @anonimusz
Elev, dacă nu te potoleşti, încasezi o suspendare!
Postat 20 Martie 2018, 12:42 de Moderator
elev :))
cred ca s-au cam lamurit toti cine e psihopatul si sovinul dintre noi doi, mi-e mila de tine ...
Postat 20 Martie 2018, 08:15 de User anonimizat
@anonimusz
Cseled.....problema e ca eu te cunosc. Esti sovin, urasti tot ce e romanesc, urasti aceasta tara. ... Asculta-mi sfatul, trateaza-te, e o chestie de timp pana sa faci o criza si sa faci rau cuiva. Si vei lovi din spate, cu ura, un nevinovat.
Postat 20 Martie 2018, 07:48 de elev
Elevule
Eu chiar nu te urăsc ca nici măcar nu te cunosc (din fericire) si chiar nu mise pare motiv de ura simplul fapt ca ești etnic roman! Asculta-mi sfatul , du-te la un psiholog sa te tratezi !
Postat 20 Martie 2018, 06:56 de User anonimizat
@elev
Lasa-i, nu te consuma. Peste tot sunt si extremisti, n-ai ce-i face. Asa ies altii in evidenta si le place atentia
Postat 19 Martie 2018, 22:42 de poiu
@anonimusz
... Iredentismul,sovinismul,ura fata de romani, fata de aceasta tara nu se poate vindeca, asa ai fost inoculat de mic. Ne vei ura asa cum te uram si noi pe tine, pe ceea ce reprezinti cu adevarat, dincolo de fatada, de lozinci, de sloganuri ieftine. ...
Postat 19 Martie 2018, 21:53 de elev
RE: @anonimusz
Elev, ajunge, ai depăşit limita!
Postat 19 Martie 2018, 22:45 de Moderator
@tds
Hai că a scris și "bolovan". Nu fii rău, că sunt imparțiali cu Bihorel. Daca eu nu mă supăr, atunci nu te supăra nici tu. Cu diminutivele nu mă bag, dar sincer, nici mie nu îmi plac, cu atât mai puțin dacă îmi sunt adresate mie. De aia nu le folosesc. Va și eu zic pastor e pt că așa citim, sa scriem, nem? Iar ungurii atâta timp cât își văd de sărbătoarea lor, bine fac. Numai sa nu instige la ură și rasism, nu de alta da am prieteni vechi unguri și încă mai bem împreună și glumim pe Ardeal :) (regiunea nu pateul): "a mea-i ardeèal". Pe și simplu gluma!
Postat 19 Martie 2018, 21:38 de poiu
elevule
Nu ti-ar strica deloc sa treci pe la un psiholog !
Postat 19 Martie 2018, 21:08 de User anonimizat
jumătăți de măsură...evident, iar mi-am luat-o!
Dacă aici se stâlcește pe bune numele cuiva i umor! Dacă cineva folosește un diminutiv e făcut albie ! Dacă folosești majuscule e de rău, dacă altul spune cum începe o frază e bine! elev-ul constat că poate să înjure cum îi vine! Nu pățește nimic !
Postat 19 Martie 2018, 19:03 de TDS
@anonimusz
... Huszarii tai au fost niste tarani inculti,manipulati grotesc in imbecilitatea lor care au comis niste atrocitati de care ar trebui sa-ti fie rusine. . Asta ca sa stim despre cine discutam. ... Despre costum.....clovii poarta si un nas mare, rosu. Lipseste acum, data viitoare nu uita sa le amintesti de asta...
Postat 19 Martie 2018, 17:29 de elev
elev=cacanar
costumul caruia ii zici tu de "clovn" prostule! , ca altfel nu te pot numi la ce aberatii ai scris , e costumul eroilor Huszari care au luptat pt independenta patriei si pe care toti maghiarii il poarta cu mandrie de Ziua Nationala !!!
Postat 19 Martie 2018, 16:32 de User anonimizat
@anonimusz
Draga cseled, de ce esti furibund si cu spume la gura? Sovinismul, iredentismul, ura nejustificata fata de romani, fata de Romania, e o trasatura generala a stapanilor tai. App, penibila poza, mai ales costumul de clovn. Esti tiparul clasic al slugii (cseled) fara coloana vertebrala care latra la comanda dar care nu ezita sa-si tradeze stapanii cand are ocazia. In concluzie.....esti praf. Hai pa si szia mai cseled.
Postat 19 Martie 2018, 16:18 de elev
@moderatori
Chair ar fi frumos mai des de o data pe saptamana o astfel de rubrica. Se intampla multe porcarii zilnic, Bihorel le-ar putea face sa nu para atat de penibile, macar prin umor :). Dar imi schimbati fiecare inceput de saptamana. (P.s. nu e o sugestie de imbunatatire sau o directie sau o impunere, Doamne feri, doar un gand al meu)
Postat 19 Martie 2018, 15:40 de poiu
penibil
ce va mai place sa va bateti joc de numele ungurilor. bihoreanul sunteti niste sovini penibili ...
Postat 19 Martie 2018, 09:40 de User anonimizat
RE: penibil
Greu cu cititul când eşti praf! E o rubrică de umor, unde toate personajele au nume satirizate, că-s români, că-s unguri. Aşa că las-o mai moale cu jignirile!
Postat 19 Martie 2018, 12:41 de Florin Ciucas
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident în Ungaria: Cinci români au fost răniţi în apropiere de Borş, după ce maşina lor a fost lovită de TIR şi aruncată-n şanţ (FOTO)
  • 'Sunt sechestrată!' O tânără a ameninţat că se aruncă de la etajul trei al unui bloc din Oradea (FOTO / VIDEO)
  • 'Cum să vinzi o pereche de bocanci în toiul verii'. O tânără orădeancă a lansat o carte cu ponturi de vânzări (FOTO)
  • Vernisajul fotojurnaliştilor: Fotograful BIHOREANULUI, Szilágyi Loránd, a primit Cupa Fotoreporterilor Bihoreni (FOTO)
  • Incendiu de proporții la Centrul de plasament pentru copii cu dizabilități din Oradea (FOTO/VIDEO)
  • La polul frigului: În debutul geros al anului, BIHOREANUL a făcut o incursiune în cea mai rece așezare locuită din județ (FOTO / VIDEO)
  • An nou, aceleaşi bătălii... PNL-iştii au boicotat prima şedinţă din 2019 a Consiliului Judeţean, iar un proiect de 7 milioane euro a fost din nou amânat! (FOTO/VIDEO)
  • Un bebeluş de 7 luni, bolnav de rujeolă, este în stare gravă la Spitalul Municipal din Oradea. Părinţii acuză doctorii că ar fi ascuns riscul de îmbolnăvire (FOTO)
  • Accident pe Calea Borşului: Un BMW a ieşit în decor, două persoane au fost rănite (FOTO)
  • CSM CSU Oradea a învins cu 82-76 echipa din Piteşti şi a încheiat prima fază a Ligii Naţionale pe locul IV (FOTO)