URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 21 SEPTEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ştiu, investiţia a costat o grămadă de bani şi nu se poate merge la infinit pe bunăvoinţa constructorului, care schimbă pe banii lui dalele deteriorate. Dar Piaţa Unirii a fost făcută pentru ca orădenii şi turiştii să se poată bucura de ea! Dacă mergem pe ideea că Piaţa devine un loc sacru, intangibil, s-ar putea să fim nevoiţi ca la intrare să ne descălţăm şi să umblăm cu tălpici, ca pe vremuri în Palatul Baroc.
Zic şi eu
Adrian Cris
Abia aştept să-l văd pe domnu’ Nelu Mang, întâiul familist al Bihorului, având de-a dreapta sa vreun popă în sutană şi în stânga un frate cu şorţuleţ, echer şi compas (sau invers), propovăduind printre bihoreni modificarea Constituţiei aşa încât să definească expres căsătoria ca "uniunea dintre un bărbat şi o femeie", la referendumul din 7 octombrie! În treacăt fie zis, nu-i ironic că Dragnea a pus "consultarea populară" într-o duminică fără soţ?
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, zeci de ani, românii au plătit taxa de drum în prețul combustibilului, rovignete pentru drumuri și taxe de trecere pentru poduri, după ce au trecut ani mulți de la semnarea celui mai păgubos contract din istorie pentru România (contractul cu Bechtel, mulțumim Adrian Năstase!) fără ca cineva să facă pușcărie, după ce s-a furat din banii de drumuri ca-n filme, ei bine, după toate acestea, românilor li se cer din nou bani pentru a nu fi tratați drept animale și pentru a avea dreptul de a circula pe o șosea cu pretenții de autostradă. O adevărată taxă pe prostie!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Legea nr. 203/2018 privind măsurile de eficientizare a achitării amenzilor contravenţionale, lege care a intrat în vigoare pe 24 august 2018, prevede că în materia contravenţiilor rutiere se va aplica, de la 1 ianuarie 2019, o nouă metodă referitoare la achitarea acestora.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Căpuşele sunt vectorii unor boli grave (paralizie, febra Q, tularemia, borelioza şi altele), dar de cele mai multe ori reacţia locală produsă de muşcătură se limitează la o simplă roşeaţă cu senzaţie de mâncărime (prurit) care dispare în decurs de câteva zile în lipsa suprainfecţiei bacteriene. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Se pare că minciuna îl poate face pe un politician să pară mai... autentic. Oamenii tind să vadă minciunile emise de un lider politic drept o tentativă a acestuia de a se lupta cu mâinile murdare împotriva unui sistem corupt; asta în pofida faptului că minciunile sunt sfruntate şi demistificate ulterior.
14 Martie 2013, 09:24

Recital de recitat. Cum îşi ţin unii politicieni discursurile

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Ca să nu se-ncurce în vorbe, câţiva politicieni bihoreni merg la conferinţe de presă cu discursul gata făcut. Premianţi în această practică sunt PDL-iştii, care, ajutaţi de "oamenii de la comunicare", nu mai trebuie să-şi găsească vorbele, căci le primesc gata scrise.

Citeşte mai multe pe www.bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
Drumurile din Bihor
Acesta este un articol scris de un descendent a familiei Cacanau { ca nu are bunul simt sa - l semneze },ca raspuns la relatarea despre drumurile din Bihor.Acest autor ,ori ii prost ,ori nu a fost ,niciodata ,de la Oradea la Salonta ,ori Stei sa vada starea drumurilor.I-as recomanda sa scrie ce vede si nu la comanda politica.Sper sa nu stergi comentarul,
Postat 15 Martie 2013, 12:16 de Bihoreanul
Balbaiti intelectual
Ne putem usor inchipui cum ar trebui sa arate stenogramele unor monologuri (sau dialoguri!) sustinute de balbaiti.In cazul politicienilor nostri se poate generaliza ca avem de-a face cu balbaiti intelectual,exceptiile fiind extrem de putine.Si,evident,lipsa de idei si poticnelile oratorice dau drept rezultate ceea ce,de fapt,merita protagonistii: zambete false si aplauze platite.
Postat 15 Martie 2013, 08:49 de gyorgy tozser
@ bihoreanu
Citindu-ti postarile nu pot decat sa fiu de acord cu tine : ,,...democrația [,,,] dă dreptul fiecărui idiot să se exprime..." Esti un uslamist pur sange : si prost si fudul ! Ai fi si hot daca n-ai fi asa prost.
Postat 15 Martie 2013, 07:10 de pinonel
pentru LIMBRICUS IZBUCUS
Oi fi eu supărat pe tine că le ții partea,până la urmă este opțiunea ta,democrația (până la distrugerea ei finală) dă dreptul fiecărui idiot să se exprime,DAR NU TE POT IERTA PENTRU FELUL ÎN CARE SCRII ROMÂNEȘTE...! MAI ALES CĂ,CITIND ZIARE,E POSIBIL SĂ AI STUDII ,,SUPERIOARE". VAI DE CAPUL TĂU!
Postat 14 Martie 2013, 19:34 de bihoreanu
pentru LIMBRICUS IZBUCUS
Măi,tu,LIMBRICUS IZBUCUS,ești mai prost decât prevede legea! Ce dreptate are ,,anonimul"?!Că,, Mateuță a făcut discursul înainte să ia cuvântul".Păi,mă,LIMBRICUS IZBUCUS, orice discurs(citit) se face înainte!(că doar nu o să-i vezi pe aștia doi zicând vro două vorbe legate din gura lor(lui Burtă i le face profa de româna-se zice prin oraș-și Burtă le citește,cu greu săracu, în timp ce se scarpină la coaie). Cât despre furatul cu care vă lăudați-până și în ziare,atât de nemernici sunteți-fii liniștit,o să vă treacă...PROSTIA ȘI JEGUL VĂ VA RĂMÂNE!
Postat 14 Martie 2013, 19:18 de bihoreanu
Bihor
Nu stiu din ce gramada o fi ,,anonimul\'\' dar are dreptate .Probabil tu esti un frustrat .lasai sa aiba functii si sa fure ,daca pot , de ce sa nu o faca? fa si tu la fel .doar ca problema este ca nu ai de unde daca ai avea sunt convis ca nu te-ai abtine. invidia asta ce face din om .bravo Mateuta si Burta ,nu va lasati pana se poate
Postat 14 Martie 2013, 18:46 de Bihor
rugăminte pentru redacție
CU TOT RESPECTUL PENTRU REDACȚIE,NU LE MAI ZICEȚI POLITICIENI TUTUROR RETARDAȚILOR! ROG DIN SUFLET, AVEȚI MILĂ DE NEAMUL DIN CARE VĂ IZVORĂȘTE RĂDĂCINA!
Postat 14 Martie 2013, 17:30 de bihoreanu
deageaba îi spoiți...jegul se vede și se știe
Măi Anonimule,felul în care ,,te esprimi" arată fără tăgadă că ești din grămada lui Mateuță și Burtă(doi semianalfabeți cu funcții vechi-dracu știe de ce...!.Cu voi în frunte nu au mai rămas nici izmene pe neamul românesc!)
Postat 14 Martie 2013, 17:16 de bihoreanu
Anonim
Domnul Laza-Matiuta a facut discursul inainte sa ia cuvantul si l-a facut el nu altcineva.Asa ca terminati cu speculatiile iar daca ar fi fost asa ar fi strict problema lui nu a voastra !!!! Caii mor de drum lung,prostul de grija altuia.
Postat 14 Martie 2013, 16:29 de Anonim
Anonim
Domnul Laza-Matiuta a facut discursul inainte sa ia cuvantul si l-a facut el nu altcineva.Asa ca terminati cu speculatiile iar daca ar fi fost asa ar fi strict problema lui nu a voastra !!!! Caii mor de drum lung,prostul de grija altuia.
Postat 14 Martie 2013, 16:28 de Anonim
Anonim
Domnul Laza-Matiuta a facut discursul inainte sa ia cuvantul si l-a facut el nu altcineva.Asa ca terminati cu speculatiile iar daca ar fi fost asa ar fi strict problema lui nu a voastra !!!! Caii mor de drum lung,prostul de grija altuia.
Postat 14 Martie 2013, 16:28 de Anonim
Liviuț + Burtă din Izbuc
Măi,băieți,măi,nu-l mai chinuiți pe semianalfabetul ăsta punându-l să vorbească!Tot ce știe să facă este să stea cu nasul în curu lui blaga și a lu bruckental și să vândă pădurile.Prieten bun cu alt GUNOI,BURTĂ VOICU,ĂȘTIA DISTRUG TOT PE CE PUN MÂNA! DE 20 DE ANI!
Postat 14 Martie 2013, 16:01 de bihoreanu
pdl-stii ??? Si aia de la usl ?
Poate merg pdl-istii cu discursul de acasa, dar aia de la usl vin cu MINCIUNILE gata invatate si ni le vand ca fiind mari adevaruri ! Numai ca despre usl nu scrieti ca sunt la putere si va mai arunca un os de ros.
Postat 14 Martie 2013, 12:02 de Oradean
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Lucrările s-au terminat, ambuteiajele continuă! Trecerea de nivel cu calea ferată din strada Uzinelor a fost modernizată degeaba (FOTO)
  • Figaro și Lucifer, doi motani singuratici au ajuns de la Paris la Zoo Oradea (FOTO)
  • Cruce luminoasă de 14 metri, înălţată la Vintere cu ocazia Centenarului (FOTO)
  • Let’s do it, Bihor: Peste 23.000 de voluntari au adunat 30.000 de saci de gunoaie (FOTO)
  • Gunoaie de oameni: Firma de salubritate a Primăriei Aleşd a aruncat 200 tone de deşeuri în mijlocul naturii (FOTO/VIDEO)
  • 'Huligani' la Cetate: Rockerii de la Hooligans au închis Zilele Culturii Maghiare (FOTO/VIDEO)
  • Oradea City Running Day: Alergători de toate vârstele au fugit pe străzile oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Cântăreţul de la pod: În fiecare seară, trubadurul Lucian Chelu cântă pentru orădeni lângă Podul Intelectualilor (FOTO/VIDEO)
  • Zilele Culturii Maghiare: Jocuri pentru copii, spectacole şi târg cu de toate, la Cetate (FOTO/VIDEO)
  • Ziua curăţeniei: Peste 18.000 de voluntari bihoreni au curăţat gunoaiele aruncate prin judeţ (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON