URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 22 NOIEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De remarcat, totuşi, solidaritatea de care dau dovadă clujenii, inclusiv la nivel de conducere. Se ceartă ca chiorii între ei, dar când este vorba de interesele județului acționează în gaşcă. La noi, în schimb, responsabilii își macină energiile în lupte de orgolii, așa că nici nu-i de mirare că între cele două orașe e o diferență atât de mare.
Zic şi eu
Adrian Cris
În timp ce îşi concentrează eforturile pentru a depista orice virgulă pusă greşit de primarul Bolojan, Prefectura ignoră bombele din actele tandemului Pásztor-Mang, iar discriminarea are o singură explicaţie raţională: cea de natură politică. În loc să asigure, cum spune propria lege de funcţionare, respectarea legalităţii de către toate instituţiile, Instituţia Prefectului devine încă una dintre armele Partidului, iar şeful ei se aliniază ca un soldat ascultător al acestuia.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Sâmbătă, la orele 17, ora României, în sute de oraşe de pe continent, printre care şi Oradea, a fost proclamată Republica Europa, ca viitoare formă de organizare a actualelor state europene. "Prin acest gest simbolic, europenii de pe întreg continentul îşi exprimă voinţa de a trăi într-o Europă unită, cu drepturi şi îndatoriri egale pentru toţi cetăţenii, care să fie principalii actori ai unei democraţii reale".
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
După cum se ştie, în 7 noiembrie Curtea Constituţională a admis sesizarea Guvernului şi a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Constatând acest conflict, CCR a obligat ÎCCJ de îndată la desemnarea prin tragere la sorţi a tuturor membrilor completurilor de 5 judecători, cu respectarea art. 32 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, cum a fost modificat şi completat prin Legea nr. 207/2018.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Incidenţa cancerului de col uterin este semnificativ crescută la femeile din clasele socio-economice inferioare, cu debut al vieţii sexuale la vârstă tânără, parteneri sexuali multipli, istoric de promiscuitate sexuală, număr mare de sarcini şi, nu în ultimul rând, fumătoare.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
14 Martie 2013, 09:24

Recital de recitat. Cum îşi ţin unii politicieni discursurile

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Ca să nu se-ncurce în vorbe, câţiva politicieni bihoreni merg la conferinţe de presă cu discursul gata făcut. Premianţi în această practică sunt PDL-iştii, care, ajutaţi de "oamenii de la comunicare", nu mai trebuie să-şi găsească vorbele, căci le primesc gata scrise.

Citeşte mai multe pe www.bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
Drumurile din Bihor
Acesta este un articol scris de un descendent a familiei Cacanau { ca nu are bunul simt sa - l semneze },ca raspuns la relatarea despre drumurile din Bihor.Acest autor ,ori ii prost ,ori nu a fost ,niciodata ,de la Oradea la Salonta ,ori Stei sa vada starea drumurilor.I-as recomanda sa scrie ce vede si nu la comanda politica.Sper sa nu stergi comentarul,
Postat 15 Martie 2013, 12:16 de Bihoreanul
Balbaiti intelectual
Ne putem usor inchipui cum ar trebui sa arate stenogramele unor monologuri (sau dialoguri!) sustinute de balbaiti.In cazul politicienilor nostri se poate generaliza ca avem de-a face cu balbaiti intelectual,exceptiile fiind extrem de putine.Si,evident,lipsa de idei si poticnelile oratorice dau drept rezultate ceea ce,de fapt,merita protagonistii: zambete false si aplauze platite.
Postat 15 Martie 2013, 08:49 de gyorgy tozser
@ bihoreanu
Citindu-ti postarile nu pot decat sa fiu de acord cu tine : ,,...democrația [,,,] dă dreptul fiecărui idiot să se exprime..." Esti un uslamist pur sange : si prost si fudul ! Ai fi si hot daca n-ai fi asa prost.
Postat 15 Martie 2013, 07:10 de pinonel
pentru LIMBRICUS IZBUCUS
Oi fi eu supărat pe tine că le ții partea,până la urmă este opțiunea ta,democrația (până la distrugerea ei finală) dă dreptul fiecărui idiot să se exprime,DAR NU TE POT IERTA PENTRU FELUL ÎN CARE SCRII ROMÂNEȘTE...! MAI ALES CĂ,CITIND ZIARE,E POSIBIL SĂ AI STUDII ,,SUPERIOARE". VAI DE CAPUL TĂU!
Postat 14 Martie 2013, 19:34 de bihoreanu
pentru LIMBRICUS IZBUCUS
Măi,tu,LIMBRICUS IZBUCUS,ești mai prost decât prevede legea! Ce dreptate are ,,anonimul"?!Că,, Mateuță a făcut discursul înainte să ia cuvântul".Păi,mă,LIMBRICUS IZBUCUS, orice discurs(citit) se face înainte!(că doar nu o să-i vezi pe aștia doi zicând vro două vorbe legate din gura lor(lui Burtă i le face profa de româna-se zice prin oraș-și Burtă le citește,cu greu săracu, în timp ce se scarpină la coaie). Cât despre furatul cu care vă lăudați-până și în ziare,atât de nemernici sunteți-fii liniștit,o să vă treacă...PROSTIA ȘI JEGUL VĂ VA RĂMÂNE!
Postat 14 Martie 2013, 19:18 de bihoreanu
Bihor
Nu stiu din ce gramada o fi ,,anonimul\'\' dar are dreptate .Probabil tu esti un frustrat .lasai sa aiba functii si sa fure ,daca pot , de ce sa nu o faca? fa si tu la fel .doar ca problema este ca nu ai de unde daca ai avea sunt convis ca nu te-ai abtine. invidia asta ce face din om .bravo Mateuta si Burta ,nu va lasati pana se poate
Postat 14 Martie 2013, 18:46 de Bihor
rugăminte pentru redacție
CU TOT RESPECTUL PENTRU REDACȚIE,NU LE MAI ZICEȚI POLITICIENI TUTUROR RETARDAȚILOR! ROG DIN SUFLET, AVEȚI MILĂ DE NEAMUL DIN CARE VĂ IZVORĂȘTE RĂDĂCINA!
Postat 14 Martie 2013, 17:30 de bihoreanu
deageaba îi spoiți...jegul se vede și se știe
Măi Anonimule,felul în care ,,te esprimi" arată fără tăgadă că ești din grămada lui Mateuță și Burtă(doi semianalfabeți cu funcții vechi-dracu știe de ce...!.Cu voi în frunte nu au mai rămas nici izmene pe neamul românesc!)
Postat 14 Martie 2013, 17:16 de bihoreanu
Anonim
Domnul Laza-Matiuta a facut discursul inainte sa ia cuvantul si l-a facut el nu altcineva.Asa ca terminati cu speculatiile iar daca ar fi fost asa ar fi strict problema lui nu a voastra !!!! Caii mor de drum lung,prostul de grija altuia.
Postat 14 Martie 2013, 16:29 de Anonim
Anonim
Domnul Laza-Matiuta a facut discursul inainte sa ia cuvantul si l-a facut el nu altcineva.Asa ca terminati cu speculatiile iar daca ar fi fost asa ar fi strict problema lui nu a voastra !!!! Caii mor de drum lung,prostul de grija altuia.
Postat 14 Martie 2013, 16:28 de Anonim
Anonim
Domnul Laza-Matiuta a facut discursul inainte sa ia cuvantul si l-a facut el nu altcineva.Asa ca terminati cu speculatiile iar daca ar fi fost asa ar fi strict problema lui nu a voastra !!!! Caii mor de drum lung,prostul de grija altuia.
Postat 14 Martie 2013, 16:28 de Anonim
Liviuț + Burtă din Izbuc
Măi,băieți,măi,nu-l mai chinuiți pe semianalfabetul ăsta punându-l să vorbească!Tot ce știe să facă este să stea cu nasul în curu lui blaga și a lu bruckental și să vândă pădurile.Prieten bun cu alt GUNOI,BURTĂ VOICU,ĂȘTIA DISTRUG TOT PE CE PUN MÂNA! DE 20 DE ANI!
Postat 14 Martie 2013, 16:01 de bihoreanu
pdl-stii ??? Si aia de la usl ?
Poate merg pdl-istii cu discursul de acasa, dar aia de la usl vin cu MINCIUNILE gata invatate si ni le vand ca fiind mari adevaruri ! Numai ca despre usl nu scrieti ca sunt la putere si va mai arunca un os de ros.
Postat 14 Martie 2013, 12:02 de Oradean
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Nu se lasă! Consiliul Judeţean l-a detaşat din nou pe Călin Puia, punându-l director adjunct la Direcţia Tehnică (FOTO)
  • Un profesor de religie din Oradea, noul preşedinte al Sindicatului Liber din Învăţământ Bihor (FOTO)
  • 30 de orădeni au protestat împotriva guvernului şi pentru susţinerea valorilor europene (FOTO / VIDEO)
  • Cel mai mare concurs de mondioring din România, în Cetatea Oradea (FOTO / VIDEO)
  • Sunteţi frumoase! Expoziţie dedicată de fotograful Remus Toderici femeilor bolnave de cancer (FOTO)
  • Mai mult decât i s-a cerut: RER Vest a pregătit de iarnă 40 de utilaje, peste necesarul impus de Primăria Oradea (FOTO/VIDEO)
  • 'Mondialele'. Profesorul Constantin Butişcă şi-a lansat cartea despre istoria campionatelor mondiale de fotbal (FOTO)
  • Investiţie de 800.000 euro: Parcul Palatului Baroc îşi va recăpăta splendoarea şi va găzdui o grădină biblică! (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Clujului: O fetiţă de 6 ani a fost rănită şi dusă la spital (FOTO)
  • Artă cu renume la Muzeul Ţării Crişurilor: a fost deschisă expoziţia de lucrări van Gogh şi Renoir (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON