URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 23 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cu fiecare cretin care vandalizează mobilierul urban, ne dăm seama că încă suntem la stadiul de comună primitivă, intrată abuziv şi prin nebăgare de seamă în U.E.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cineva din Ministerul de Externe, însărcinat să "marcheze" Centenarul, a avut o idee bună: diplomaţii din Bucureşti să fie duşi prin oraşele importante ale României. Să vadă, să asculte, să intermedieze şi consolideze legături. Aşa au ajuns la Oradea, la finele săptămânii trecute, 27 de ambasadori.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
28 Iunie 2014, 12:18

Poliţai necruţători: Un orădean a primit o amendă usturătoare pentru că... şi-a spălat maşina în faţa casei

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

De parcă ar avea o normă de amenzi, Poliţia Locală nu cruţă nici cele mai inofensive contravenţii.

Duminica trecută, în zona de case din Parcul Ţăranilor, un echipaj a descins la o sesizare să amendeze un tânăr care-şi spăla maşina în faţa casei, în locul unde şi-o parchează peste noapte.

Citeşte cu ce sumă a fost amendat orădeanul, pe www.bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
Re: Ass Kisser
io o sa ma trezesc cu un ciolan nedorit in * meu de * ce sint.
Postat 29 Iunie 2014, 21:57 de Carp III
Re: Ass Kisser
Altă dată când utilizezi numele altuia, încearcă să foloseşti semnele de punctuaţie personalizate ale respectivului, căci altfel e evidentă "încercarea", dar şi să eviţi a da <sursa> proprie pe care o ai "lipită" de Dynamic IP când transmiţi postarea, ca să nu te trezeşti la uşă cu vreo faţă "nedorită" !?!
Postat 29 Iunie 2014, 11:18 de Carp III
?????
nu pot inceta sa ma minunez cat de tampiti pot fi cei care aproba publicarea articolelor in fituica voastra de scandal pe care din nefericire ma impiedic uneori si o citesc.poate ar trebui sa faceti voi acolo in redactie o cheta si sa il despagubiti pe imbecilul care si-a spalat masina in fata casei si eventual sa va luati si o tava cu mici pe care sa o ``frigeti `` pe trotuar ..cat despre cretin avea de ales :la o benzinarie costa fix 5 lei spalarea unei masini cu spuma si cu toate alea...iara daca imi spune ca nu isi permite atunci nu are decat sa si-o vanda si sa isi cumpere seminte de toti banii...
Postat 29 Iunie 2014, 10:39 de clau
ceau
Obs...bine punctat....
Postat 29 Iunie 2014, 09:19 de salut
@ROMANUL
Pai asteptam sa o luati inainte maimuta.. si cu tine....dupa , mai vedem noi
Postat 29 Iunie 2014, 07:22 de eu
AMENDA
DE CE NU VA INTOARCETI PE MELEAGURILE ACOLA NU ESTE BOLOJAN, PARCARI PLATITE,INCALZIRE CENTRALA,BLOCURI.
Postat 28 Iunie 2014, 20:21 de ROMANUL
@Obs al doilea
Ar fi bine sa scrii in nickul tau. Mersi!
Postat 28 Iunie 2014, 18:25 de Obs
aha locala p...
Si cand ii chemi la identificari la gara ca ai tigani de amendat ..nici dupa 50 minute nu vine...pentru ce exista? Pe banii care ii primesc mai bine le suplimenteaza numarul de politisti la municipala!
Postat 28 Iunie 2014, 17:15 de control..
Bihorele Bihorele
Esti un bou! Are intrare in curte cat sa bage o roaba, nici macar un lastun! Da' asa-i omul, vorbeste si el, daca-i tragi una peste bot zice ca esti violent.
Postat 28 Iunie 2014, 16:24 de Obs nomadyka@aim.com
Bihorele Bihorele
Bihorele, nu te supara, dar acum esti putin bou cu mustata. Ce a facut tanarul este aproximativ egal cu spalarea masinii langa piata Rogerius, despre care ne-ai mai relatat. Cu diferenta ca aia chiar au fost niste cretini si n-au fost amendati! Amenda pare cam exagerata dar nu este normal sa-ti speli masina in strada. Tine si de bun simt. Acum daca casa a avut si curte unde tanarul putea sa-si spele masina linistit ... si ca lumea isi tine masina in strada, cand are curte, pai ce sa zic, bine ati venit in Balcani! :) Opinia mea.
Postat 28 Iunie 2014, 16:14 de Obs
va dati seama...
Va dati si voi seama ce oameni de cacao traiesc in orasu asta daca suna sa reclame asa ceva... Serios acuma , oricare posesor auto isi mai dichiseste masina in fata casei/blocului .De asta merge tara prost,fiindca suntem oameni rai si nu exista intelegere intre cetateni
Postat 28 Iunie 2014, 14:39 de dragos
Ass Kisser
Sunt un pupincurist..
Postat 28 Iunie 2014, 13:12 de Carp III
Cata Imbecilitate
Astia-s niste imbecili pe care ii vezi toata ziua facand poze prin centru si cartierele limitrofe centrului. Cu niste aere de superioritate nemaintalnita nici la cel mai chiabur politist rutier. Niste abuzuri din partea primariei cu Politia asta Locala de numa numa, te vaneaza dupa colt cu un aparat foto sar la tine cu o atitudine mentionata mai sus si iti dau niste amenzi de te doare capul'. Scotand Pv-ul nu se gandesc?! Oare daca ii dau omului 1000 de lei are sa ii plateasca? Daca plateste pe loc 500 lei, (48 ore) mai ramane omul ala cu ceva bani? Crede ca din placere sau ciuda si-a spalat masina in fata casei? NU CRED!!!!
Postat 28 Iunie 2014, 13:10 de Cainii Comunitari
Interdicţia aceasta există în Oradea din anul 1937, după cum scrie în arhiva oraşului !?!
Aşadar nimic nou, chiar dacă adeseori nu s-a "observat" ce fac unii sau alţii, de parcă domeniul public e al lor !?! Bravo Bolojan, fi curajos şi nu ierta pe nimeni care greşeşte şi încalcă normele de convieţuire, dar şi când o să vină rândul tău, să stai drept ca un bărbat adevărat ce te faci că eşti, şi să-ţi plăteşti erorile !?!
Postat 28 Iunie 2014, 12:58 de Carp III
blestematilor din PMO
Da ! Numai ca Transilvania este detinuta de DULAI si nu de ....... amarasteni !!!! pe mine m-au amendat ca am parcat langa lanul de pamamt pe ultima stada din Oradea, strada de capat pe care sta un italian corcit si a pus el un semn pe ea , semn menit sa te oblige sa parchezi numai in subsolul case lui !!?????? Si asa ma usurai de 300 eli !!!! Hinghereala masinilor la comanda unor impostori mana in mana cu cei de la PMO aduna mii de blesteme pe capul celor din primarie. Blestemele se vor lipi de viata si sanatatea vostra si a copiilor vostri in vevii vecilor !
Postat 28 Iunie 2014, 12:35 de Ion. Vasile, Maria,
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Cauza accidentului de la Gheghie: viteza prea mare a şoferului de BMW. Cei trei morţi sunt tineri de 20 şi 24 de ani, din Bihor (FOTO)
  • Şi noaptea se aleargă! 350 de sportivi au concurat la Oradea Night Run (FOTO/VIDEO)
  • Retroparada toamnei: 'Bătrânele doamne' expuse în centrul Oradiei (FOTO)
  • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
  • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
  • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)