URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 03 APRILIE 2020

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Una din principalele griji ale Guvernului a fost să înființeze un Grup de Comunicare Strategică. La cum funcționează, însă, această sculă nefericită din mâinile Guvernului se poate numi, fără a greși, Grupul de Cenzură Scandaloasă. După cum pică, pe rând, medicii și spitalele din țară, în plină epidemie de coronavirus, ne dăm seama că un asemenea instrument de propagandă este nu doar binevenit în mâinile autorităților, ci chiar esențial pentru a acoperi catastrofa organizatorică din România.
Zic şi eu
Adrian Cris
În spitalele din Italia şi Spania sunt mii de medici şi asistente care s-au adaptat condiţiilor vitrege şi folosesc pentru protecţie ce au la îndemână, inclusiv saci menajeri. În Italia au şi decedat peste 50 de cadre medicale la datorie. Nici unul n-a dat bir cu fugiţii. Nici acolo, nici în restul Europei. La noi, veştile sunt de Balcani...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Să strigi în gura mare că n-ai ce-ţi trebuie pentru munca de zi cu zi e interzis în sistem. În orice sistem. E revoltă, e disidenţă, e sabotaj! Dăunează la funcţie, la avansări, la sporuri sau măriri de salarii, la relaţiile cu colegii şi cu şefii. Frica de realitate şi băgatul capului în nisip prevalează în faţa sincerităţii...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părerea aveți despre măsurile adoptate de autoritățile din România în ce privește răspândirea noului tip de coronavirus?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Așa cum am arătat săptămâna trecută, Codul administrativ a trecut testul de neconstituționalitate și rămâne în vigoare, astfel încât voi prezenta, începând de azi, aspectele cele mai importante aduse de acest act normativ. Întrucât subiectul ultimelor săptămâni în mass-media îl reprezintă Guvernul, mă voi referi la principalele reglementări care vizează această instituţie...
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În data de 16 martie, Preşedintele Franţei a decis adoptarea unor măsuri pentru reducerea propagării virusului COVID-19 pe teritoriul Franţei. Astfel, începând cu 17 martie, de la ora 12, timp de 15 zile, cetăţenii se pot deplasa doar cu un atestat justificativ şi doar în anumite condiţii: de la domiciliu la locul de muncă (în caz că nu sunt condiţii pentru telemuncă), pentru cumpărăturile de primă necesitate (doar în zonele comerciale de proximitate) şi vizitarea medicului de familie în cazurile mai urgente.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Poate v-aţi întrebat zilele acestea ce e cu isteria hârtiei de toaletă şi unii v-aţi mirat privind online clipuri cu oameni cărând baxuri întregi în braţe ori luptându-se pentru o rolă de hârtie de WC. Am fost curios să văd care e explicaţia psihologică a acestui comportament bizar şi de ce fix hârtia de toaletă e cea care preocupă mai mult masele. La urma urmei există lucruri mult mai importante decât ea în situaţii de criză...
28 Iunie 2014, 12:18

Poliţai necruţători: Un orădean a primit o amendă usturătoare pentru că... şi-a spălat maşina în faţa casei

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

De parcă ar avea o normă de amenzi, Poliţia Locală nu cruţă nici cele mai inofensive contravenţii.

Duminica trecută, în zona de case din Parcul Ţăranilor, un echipaj a descins la o sesizare să amendeze un tânăr care-şi spăla maşina în faţa casei, în locul unde şi-o parchează peste noapte.

Citeşte cu ce sumă a fost amendat orădeanul, pe www.bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
Re: Ass Kisser
io o sa ma trezesc cu un ciolan nedorit in * meu de * ce sint.
Postat 29 Iunie 2014, 21:57 de Carp III
Re: Ass Kisser
Altă dată când utilizezi numele altuia, încearcă să foloseşti semnele de punctuaţie personalizate ale respectivului, căci altfel e evidentă "încercarea", dar şi să eviţi a da <sursa> proprie pe care o ai "lipită" de Dynamic IP când transmiţi postarea, ca să nu te trezeşti la uşă cu vreo faţă "nedorită" !?!
Postat 29 Iunie 2014, 11:18 de Carp III
?????
nu pot inceta sa ma minunez cat de tampiti pot fi cei care aproba publicarea articolelor in fituica voastra de scandal pe care din nefericire ma impiedic uneori si o citesc.poate ar trebui sa faceti voi acolo in redactie o cheta si sa il despagubiti pe imbecilul care si-a spalat masina in fata casei si eventual sa va luati si o tava cu mici pe care sa o ``frigeti `` pe trotuar ..cat despre cretin avea de ales :la o benzinarie costa fix 5 lei spalarea unei masini cu spuma si cu toate alea...iara daca imi spune ca nu isi permite atunci nu are decat sa si-o vanda si sa isi cumpere seminte de toti banii...
Postat 29 Iunie 2014, 10:39 de clau
ceau
Obs...bine punctat....
Postat 29 Iunie 2014, 09:19 de salut
@ROMANUL
Pai asteptam sa o luati inainte maimuta.. si cu tine....dupa , mai vedem noi
Postat 29 Iunie 2014, 07:22 de eu
AMENDA
DE CE NU VA INTOARCETI PE MELEAGURILE ACOLA NU ESTE BOLOJAN, PARCARI PLATITE,INCALZIRE CENTRALA,BLOCURI.
Postat 28 Iunie 2014, 20:21 de ROMANUL
@Obs al doilea
Ar fi bine sa scrii in nickul tau. Mersi!
Postat 28 Iunie 2014, 18:25 de Obs
aha locala p...
Si cand ii chemi la identificari la gara ca ai tigani de amendat ..nici dupa 50 minute nu vine...pentru ce exista? Pe banii care ii primesc mai bine le suplimenteaza numarul de politisti la municipala!
Postat 28 Iunie 2014, 17:15 de control..
Bihorele Bihorele
Esti un bou! Are intrare in curte cat sa bage o roaba, nici macar un lastun! Da' asa-i omul, vorbeste si el, daca-i tragi una peste bot zice ca esti violent.
Postat 28 Iunie 2014, 16:24 de Obs nomadyka@aim.com
Bihorele Bihorele
Bihorele, nu te supara, dar acum esti putin bou cu mustata. Ce a facut tanarul este aproximativ egal cu spalarea masinii langa piata Rogerius, despre care ne-ai mai relatat. Cu diferenta ca aia chiar au fost niste cretini si n-au fost amendati! Amenda pare cam exagerata dar nu este normal sa-ti speli masina in strada. Tine si de bun simt. Acum daca casa a avut si curte unde tanarul putea sa-si spele masina linistit ... si ca lumea isi tine masina in strada, cand are curte, pai ce sa zic, bine ati venit in Balcani! :) Opinia mea.
Postat 28 Iunie 2014, 16:14 de Obs
va dati seama...
Va dati si voi seama ce oameni de cacao traiesc in orasu asta daca suna sa reclame asa ceva... Serios acuma , oricare posesor auto isi mai dichiseste masina in fata casei/blocului .De asta merge tara prost,fiindca suntem oameni rai si nu exista intelegere intre cetateni
Postat 28 Iunie 2014, 14:39 de dragos
Ass Kisser
Sunt un pupincurist..
Postat 28 Iunie 2014, 13:12 de Carp III
Cata Imbecilitate
Astia-s niste imbecili pe care ii vezi toata ziua facand poze prin centru si cartierele limitrofe centrului. Cu niste aere de superioritate nemaintalnita nici la cel mai chiabur politist rutier. Niste abuzuri din partea primariei cu Politia asta Locala de numa numa, te vaneaza dupa colt cu un aparat foto sar la tine cu o atitudine mentionata mai sus si iti dau niste amenzi de te doare capul'. Scotand Pv-ul nu se gandesc?! Oare daca ii dau omului 1000 de lei are sa ii plateasca? Daca plateste pe loc 500 lei, (48 ore) mai ramane omul ala cu ceva bani? Crede ca din placere sau ciuda si-a spalat masina in fata casei? NU CRED!!!!
Postat 28 Iunie 2014, 13:10 de Cainii Comunitari
Interdicţia aceasta există în Oradea din anul 1937, după cum scrie în arhiva oraşului !?!
Aşadar nimic nou, chiar dacă adeseori nu s-a "observat" ce fac unii sau alţii, de parcă domeniul public e al lor !?! Bravo Bolojan, fi curajos şi nu ierta pe nimeni care greşeşte şi încalcă normele de convieţuire, dar şi când o să vină rândul tău, să stai drept ca un bărbat adevărat ce te faci că eşti, şi să-ţi plăteşti erorile !?!
Postat 28 Iunie 2014, 12:58 de Carp III
blestematilor din PMO
Da ! Numai ca Transilvania este detinuta de DULAI si nu de ....... amarasteni !!!! pe mine m-au amendat ca am parcat langa lanul de pamamt pe ultima stada din Oradea, strada de capat pe care sta un italian corcit si a pus el un semn pe ea , semn menit sa te oblige sa parchezi numai in subsolul case lui !!?????? Si asa ma usurai de 300 eli !!!! Hinghereala masinilor la comanda unor impostori mana in mana cu cei de la PMO aduna mii de blesteme pe capul celor din primarie. Blestemele se vor lipi de viata si sanatatea vostra si a copiilor vostri in vevii vecilor !
Postat 28 Iunie 2014, 12:35 de Ion. Vasile, Maria,
count display