URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 20 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, secole de-a rândul, şi-au luat-o pe coajă din toate poziţiile de la cotropitorii străini, românii şi-au câştigat libertatea de a fi bătuţi de instituţiile propriului stat: Miliţia, Securitatea, Armata, Poliţia, ocazional şi de forţele para-militare ale minerilor. Ultima intrată în păruiala generală asupra poporului căruia i s-a urcat democraţia la cap este Jandarmeria Română.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
16 Februarie 2018, 09:43

Păcătoşi pe Whatsapp: Elevii de la Liceul Emanuel, pedepsiţi pentru înjurături online

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Elevii dintr-o clasă de-a VIII-a a Liceului Baptist Emanuel din Oradea nu mai dorm bine nopţile. Nu doar de stresul examenului de final de gimnaziu, ci pentru că dintr-o prostie adolescentină s-au ales cu mediile scăzute la purtare.

Tinerii aveau un grup de Whatsapp prin care conversau vrute şi nevrute, dar în care au ajuns şi profesori, ocazie cu care aceştia au văzut cum adolescenţii fac mişto de ei, ba asemănându-i cu diferite "emoticoane", ba scăpând câte o înjurătură la adresa lor.

Citeşte mai departe, pe blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
@rumanul
Tu ce esti? Tu de care secta tii, ortodox sau catolic? din care secta faci parte? Cele doua sunt primele secte in crestinism. Dupa vocabularul folosit pari satanist! In mod normal locul organelor sexuale e intre picioare. Tu vad ca le ai in gura si ar trebui sa te speli mai des ca ti s-au imputit si iti pute acum gura! Incearca cu soda caustica si lipezesti cu clor!
Postat 17 Februarie 2018, 11:17 de scortosul
religie
asta i doctrina in crestinism sunt doar catolici si ortodoxi atat ***
Postat 17 Februarie 2018, 08:41 de Rumanu
Recent laudam redactia, insa pare ca tiparesc si barfe neverificate deontologic din alte surse.
Inca nu a scazut media la purtare la nimeni. Au primit doar un avertisment, ceea ce e normal, nu mare lucru, si apoi au fost amenintati ca daca continua sa faca prostii li se poate scadea media la purtare. E vina "jurnalistului" ca nu s-a informat inainte sa scoata articolul, nu cred ca are nici o dovada sau poza de catalog cu media scazuta cuiva, si a prezentat povestea venita de la un adolescent, fara sa incerce sa o verifice macar la scoala.
Postat 17 Februarie 2018, 06:56 de unu
Mă tem că..
..nu va trece mult până din cauza dragostei exagerate a pătrinţilor pentru plozi,se va ajunge că vor avea şi arme pe bune.Că droguri deja văd că au.Aşa au ajuns azi în SUA că se ţintesc între ei.Ce-i drept,personal circulând cu un autobus de navetă,am remarcat că elevii înjură.Dar ce m-a mirat a fost că din mai multe surse am auzit că majoritatea sunt din familii neoprotestante.Dacă ortodocşii sunt varză la asemenea chestii,rog,inclusiv cadrele didactice să ia măsuri!!!!Fiindcă de aceea i se spune ministeru şi...EDUCAŢIEI!!!!Mulţumesc,dară!
Postat 16 Februarie 2018, 23:52 de crisan
@WinDos
Liceul este sub patronajul bisericii dar e liceu de stat si repartizarea pe locuri se face tot de catre inspectorat pe baza optiunilor elevilor. Acolo sunt copii de toate religiile, toate cultele, chiar si atei sa nu zic si.... mai mult decat atei. E greu sa faci disciplina, educatie cand in zilele de azi elevul are mai multe drepturi decat profesorii inclusive dreptul de a veni si merge cand vrea muschiul lui la scoala. Liberalismul si libertinajul este caracteristica educatiei de azi si se vede deslusit ca si anumiti parinti sustin acest lucru. Ceea ce nu inteleg dupa ce mama saraciei isi duc plozii la un liceu care se stie ca este mai strict d.p.d.v. al moraliatatii ca alte asezaminte. Putea sa-si dupa plozii la T. Vuia ca se plang ca nu au destui in banci, se face carte putina si fiecare face ce vrea! E greu sa fii si cu porcu in cotet si clisa in pod! ai de ales: vrei scoala serioasa sau vrei doar o diploma. E alegrea fiecaruia si fiecare trebuie sa fie constient la jugul la care s-a injugat. Jugul trebuie respectat sau abandonat, schimbat!
Postat 16 Februarie 2018, 18:55 de scortosul
Nici baptistii nu mai sunt ce au fost !?!
...
Postat 16 Februarie 2018, 17:45 de WinDos
Re; Parinti minori"
Ce fel de parinte poti fi cand reclami faptul ca progeniturile tale sunt puse sub disciplina pentru vocabularul trivial, vulgar, violent folosit? Te mai califici ca educator parental? Iti sustii progenitura in vulgaritate si mai faci si publica nemultumirea ta ca nu este acceptat in societate un limbaj trivial, vulgar! Ce fel de oameni pot fi acesti "parinti", falimentari in asi educa proprii copii, care in loc sa se bucure ca scoala pe care o urmeaza progeniturile lor se ingrijeste si de aspectele morale ale educatiei, vocabularului uzual. Ne poate indica "Bihorel" numele si prenumele surselor ca sa stim si noi cine sunt acesti "parinti" grijulii cu (ne)educatia odraslelor lor? In locul conducerii liceului eu asi invita acei parinti sa isi mute copii la o alta scoala unde nu se invata matematica, romana, fizica...... ci se studiala Playboi,..... si mai puteti gasi pe google "documentatie" de genu. In fond societatea are nevoie si de betivi care sa faca vanzari crasmelor, curvari care sa fregventeze bordele,.... si boschetarii au locul lor si nici macar nu trebuie sa termine o forma de invatamat, educatie. Nu ezitati "parinti" sa va sustineti, indrumati progeniturile spre aceste asezaminte, locatii. Lasati scoala, liceul pentru cei ce doresc o educatie sanatoasa, normala, etica, morala. Sunteti constienti ca progeniturile voastre ocupa locul unui copil care ar dori sa fie incadrat in acesat scoala? Eliberati locul!
Postat 16 Februarie 2018, 12:33 de scortosul
"Parinti minori"
Ce fel de parinte poti fi cand reclami faptul ca progeniturile tale sunt puse sub disciplina pentru vocabularul trivial, vulgar, violent folosit? Te mai califici ca educator parental? Iti sustii progenitura in vulgaritate si mai faci si publica nemultumirea ta ca nu este accetata in societate un limbaj trivial, vulgar! Ce fel de oameni pot fi acesti "parinti", falimentari in asi educa proprii copii, care in loc sa se bucure ca scoala pe care o urmeaza progeniturile lor se ingrijeste si de aspectele morale ale educatiei. Ne poate indica "Bihorel" numele si prenumele surselor ca sa stim si noi cine sunt acesti "parinti" grijulii cu (ne)educatia odraslelor lor? In locul conducerii liceului eu asi invita acei parinti sa isi mute copii la o alta scoala unde nu se invata matematica, romana, fizica...... ci se studiala Playboi,..... si mai puteti gasi pe google "documentatie" de genu.
Postat 16 Februarie 2018, 11:52 de scortosul
Lumea...
Lumea ne doreste prosti si imorali! Imoralitatea a mers todeauna inaintea decaderii societatii! Cui nu-i place matematica si romana poate urma o scoala profesionala unde ciocanul, nicovala sunt obiecte de studiu. Tara are nevoie si de mecani, sudori, zidari, dulgheri,..."stivuitor", muncitori... inca; pana cand munca fizica nu va fi inlocuita cu roboti, roboti ganditi creati de catre cei care invata matematica, algebra, fizica,...... Exista o paleta larga de scoli si fiecare poate alege. Alegeti ceva ce va defineste ca si caracter, cultura, ideal. Cine nu se regaseste in educatie poate sa urmeze cursurile "post universitare" de la Gherla, Aiud,.... unde se insusesc tot felul de meserii cu vocabularul adegvat acelor meserii!
Postat 16 Februarie 2018, 11:42 de scortosul
Ce să-i faci?
Excesul de matematică și română - ca să fie, cică, cel mai bun liceu din Oradea alături de Gojdu - nu îmbunătățește moralitatea; dimpotrivă...
Postat 16 Februarie 2018, 11:12 de Shogun
nu merge linkul!
nu merge link-ul spre articolul complet din bihorel, redirectioneaza tot spre ebihoreanul.
Postat 16 Februarie 2018, 11:05 de roger
RE: nu merge linkul!
Vă mulţumim, am rezolvat.
Postat 16 Februarie 2018, 11:18 de Moderator
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Prima ediţie a Crosului Cetăţii, un succes. Peste 250 de participanţi, cei mai mici dintre ei îmbrăcaţi în supereroi (FOTO/VIDEO)
  • Ziua Diasporei: Loredana şi-a cântat hiturile şi a plusat cu o piesă bihorenească învăţată de la Cornel Borza, pe scena din Cetate (FOTO/VIDEO)
  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON