URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 23 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Când am văzut floarea taximetriei orădene comasată pe Centură m-am gândit că au făcut-o ca să se desolidarizeze de colegii lor giboni din Brăila, care au călcat în picioare un client pe principiul „mulți, dar proști”. Dar nu...
Zic şi eu
Adrian Cris
Săptămâna trecută am scris despre revolta unui orădean somat pe 1 aprilie să-şi stingă o datorie de 312 lei la CASS despre care nici nu ştia, din 2014, scadentă în iunie, cu precizarea că până la 31 martie putea beneficia de o bonificaţie de 10%. De atunci, am primit mesaje din partea altor păţiţi, cărora ANAF le-a notificat restanţe în pragul prescrierii.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
16 Februarie 2018, 09:43

Păcătoşi pe Whatsapp: Elevii de la Liceul Emanuel, pedepsiţi pentru înjurături online

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Elevii dintr-o clasă de-a VIII-a a Liceului Baptist Emanuel din Oradea nu mai dorm bine nopţile. Nu doar de stresul examenului de final de gimnaziu, ci pentru că dintr-o prostie adolescentină s-au ales cu mediile scăzute la purtare.

Tinerii aveau un grup de Whatsapp prin care conversau vrute şi nevrute, dar în care au ajuns şi profesori, ocazie cu care aceştia au văzut cum adolescenţii fac mişto de ei, ba asemănându-i cu diferite "emoticoane", ba scăpând câte o înjurătură la adresa lor.

Citeşte mai departe, pe blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
@rumanul
Tu ce esti? Tu de care secta tii, ortodox sau catolic? din care secta faci parte? Cele doua sunt primele secte in crestinism. Dupa vocabularul folosit pari satanist! In mod normal locul organelor sexuale e intre picioare. Tu vad ca le ai in gura si ar trebui sa te speli mai des ca ti s-au imputit si iti pute acum gura! Incearca cu soda caustica si lipezesti cu clor!
Postat 17 Februarie 2018, 11:17 de scortosul
religie
asta i doctrina in crestinism sunt doar catolici si ortodoxi atat ***
Postat 17 Februarie 2018, 08:41 de Rumanu
Recent laudam redactia, insa pare ca tiparesc si barfe neverificate deontologic din alte surse.
Inca nu a scazut media la purtare la nimeni. Au primit doar un avertisment, ceea ce e normal, nu mare lucru, si apoi au fost amenintati ca daca continua sa faca prostii li se poate scadea media la purtare. E vina "jurnalistului" ca nu s-a informat inainte sa scoata articolul, nu cred ca are nici o dovada sau poza de catalog cu media scazuta cuiva, si a prezentat povestea venita de la un adolescent, fara sa incerce sa o verifice macar la scoala.
Postat 17 Februarie 2018, 06:56 de unu
Mă tem că..
..nu va trece mult până din cauza dragostei exagerate a pătrinţilor pentru plozi,se va ajunge că vor avea şi arme pe bune.Că droguri deja văd că au.Aşa au ajuns azi în SUA că se ţintesc între ei.Ce-i drept,personal circulând cu un autobus de navetă,am remarcat că elevii înjură.Dar ce m-a mirat a fost că din mai multe surse am auzit că majoritatea sunt din familii neoprotestante.Dacă ortodocşii sunt varză la asemenea chestii,rog,inclusiv cadrele didactice să ia măsuri!!!!Fiindcă de aceea i se spune ministeru şi...EDUCAŢIEI!!!!Mulţumesc,dară!
Postat 16 Februarie 2018, 23:52 de crisan
@WinDos
Liceul este sub patronajul bisericii dar e liceu de stat si repartizarea pe locuri se face tot de catre inspectorat pe baza optiunilor elevilor. Acolo sunt copii de toate religiile, toate cultele, chiar si atei sa nu zic si.... mai mult decat atei. E greu sa faci disciplina, educatie cand in zilele de azi elevul are mai multe drepturi decat profesorii inclusive dreptul de a veni si merge cand vrea muschiul lui la scoala. Liberalismul si libertinajul este caracteristica educatiei de azi si se vede deslusit ca si anumiti parinti sustin acest lucru. Ceea ce nu inteleg dupa ce mama saraciei isi duc plozii la un liceu care se stie ca este mai strict d.p.d.v. al moraliatatii ca alte asezaminte. Putea sa-si dupa plozii la T. Vuia ca se plang ca nu au destui in banci, se face carte putina si fiecare face ce vrea! E greu sa fii si cu porcu in cotet si clisa in pod! ai de ales: vrei scoala serioasa sau vrei doar o diploma. E alegrea fiecaruia si fiecare trebuie sa fie constient la jugul la care s-a injugat. Jugul trebuie respectat sau abandonat, schimbat!
Postat 16 Februarie 2018, 18:55 de scortosul
Nici baptistii nu mai sunt ce au fost !?!
...
Postat 16 Februarie 2018, 17:45 de WinDos
Re; Parinti minori"
Ce fel de parinte poti fi cand reclami faptul ca progeniturile tale sunt puse sub disciplina pentru vocabularul trivial, vulgar, violent folosit? Te mai califici ca educator parental? Iti sustii progenitura in vulgaritate si mai faci si publica nemultumirea ta ca nu este acceptat in societate un limbaj trivial, vulgar! Ce fel de oameni pot fi acesti "parinti", falimentari in asi educa proprii copii, care in loc sa se bucure ca scoala pe care o urmeaza progeniturile lor se ingrijeste si de aspectele morale ale educatiei, vocabularului uzual. Ne poate indica "Bihorel" numele si prenumele surselor ca sa stim si noi cine sunt acesti "parinti" grijulii cu (ne)educatia odraslelor lor? In locul conducerii liceului eu asi invita acei parinti sa isi mute copii la o alta scoala unde nu se invata matematica, romana, fizica...... ci se studiala Playboi,..... si mai puteti gasi pe google "documentatie" de genu. In fond societatea are nevoie si de betivi care sa faca vanzari crasmelor, curvari care sa fregventeze bordele,.... si boschetarii au locul lor si nici macar nu trebuie sa termine o forma de invatamat, educatie. Nu ezitati "parinti" sa va sustineti, indrumati progeniturile spre aceste asezaminte, locatii. Lasati scoala, liceul pentru cei ce doresc o educatie sanatoasa, normala, etica, morala. Sunteti constienti ca progeniturile voastre ocupa locul unui copil care ar dori sa fie incadrat in acesat scoala? Eliberati locul!
Postat 16 Februarie 2018, 12:33 de scortosul
"Parinti minori"
Ce fel de parinte poti fi cand reclami faptul ca progeniturile tale sunt puse sub disciplina pentru vocabularul trivial, vulgar, violent folosit? Te mai califici ca educator parental? Iti sustii progenitura in vulgaritate si mai faci si publica nemultumirea ta ca nu este accetata in societate un limbaj trivial, vulgar! Ce fel de oameni pot fi acesti "parinti", falimentari in asi educa proprii copii, care in loc sa se bucure ca scoala pe care o urmeaza progeniturile lor se ingrijeste si de aspectele morale ale educatiei. Ne poate indica "Bihorel" numele si prenumele surselor ca sa stim si noi cine sunt acesti "parinti" grijulii cu (ne)educatia odraslelor lor? In locul conducerii liceului eu asi invita acei parinti sa isi mute copii la o alta scoala unde nu se invata matematica, romana, fizica...... ci se studiala Playboi,..... si mai puteti gasi pe google "documentatie" de genu.
Postat 16 Februarie 2018, 11:52 de scortosul
Lumea...
Lumea ne doreste prosti si imorali! Imoralitatea a mers todeauna inaintea decaderii societatii! Cui nu-i place matematica si romana poate urma o scoala profesionala unde ciocanul, nicovala sunt obiecte de studiu. Tara are nevoie si de mecani, sudori, zidari, dulgheri,..."stivuitor", muncitori... inca; pana cand munca fizica nu va fi inlocuita cu roboti, roboti ganditi creati de catre cei care invata matematica, algebra, fizica,...... Exista o paleta larga de scoli si fiecare poate alege. Alegeti ceva ce va defineste ca si caracter, cultura, ideal. Cine nu se regaseste in educatie poate sa urmeze cursurile "post universitare" de la Gherla, Aiud,.... unde se insusesc tot felul de meserii cu vocabularul adegvat acelor meserii!
Postat 16 Februarie 2018, 11:42 de scortosul
Ce să-i faci?
Excesul de matematică și română - ca să fie, cică, cel mai bun liceu din Oradea alături de Gojdu - nu îmbunătățește moralitatea; dimpotrivă...
Postat 16 Februarie 2018, 11:12 de Shogun
nu merge linkul!
nu merge link-ul spre articolul complet din bihorel, redirectioneaza tot spre ebihoreanul.
Postat 16 Februarie 2018, 11:05 de roger
RE: nu merge linkul!
Vă mulţumim, am rezolvat.
Postat 16 Februarie 2018, 11:18 de Moderator
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident grav pe DN 76, în Beiuș. O persoană a decedat, iar alta a fost preluată de elicopterul SMURD. Trafic blocat pe ambele sensuri de mers! (FOTO)
  • Bihorenii participă la atelierul de încondeiat ouă al Muzeului Ţării Crişurilor (FOTO)
  • Elevii de la Liceul Nicolae Bolcaş Beiuş, experienţă IT la malul Oceanului Atlantic (FOTO)
  • Accident în Oradea: Un taxi a ajuns cu roţile-n sus pe Republicii. Şoferul şi pasagera au fost transportaţi la spital (FOTO / VIDEO)
  • Cei mai buni elevi din ţară la biologie, reuniţi la Oradea (FOTO)
  • Sărbătoarea artelor: European Music Open aduce la Oradea o pleiadă de personalităţi (FOTO)
  • Haita Raksi: Un cuplu din Salonta îngrijeşte peste 180 de câini abandonaţi, într-un adăpost privat amenajat la marginea oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Final spectaculos pentru centenarul Oradiei: Andra a cântat „tradițional”, soldaţii s-au retras cu torţe, iar artificiile au fost tricolore (FOTO / VIDEO)
  • Centenar din dronă: Cum s-a văzut din aer parada militară organizată în centrul Oradiei (FOTO)
  • Ilie Bolojan la 100 de ani de la eliberarea Oradiei: 'Noi, românii, nu prea am reuşit să construim instituţii' (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2306 RON
  • 1 EUR = 4.7584 RON
  • 1 HUF = 0.0149 RON