A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/12 universitar.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1076

Maternitate la Universitate
URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 21 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
În aproape trei decenii scurse de când şi-a schimbat prima oară denumirea, PSD a avut câteva figuri iconice. Între ele, după Ion Iliescu, cel "sărac şi cinstit", la loc de seamă a fost mereu Ecaterina Andronescu, cea "săracă şi citită". Universitar, chimistă pe bune, nu ca Leana, rector al Politehnicii din Bucureşti, de două ori preşedinte al Consiliului Naţional al Rectorilor şi de trei ori ministru al Educaţiei (sub Năstase, Boc şi Ponta), Doamna Cati s-a bucurat în partid de o popularitate reală, nu confecţionată.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, secole de-a rândul, şi-au luat-o pe coajă din toate poziţiile de la cotropitorii străini, românii şi-au câştigat libertatea de a fi bătuţi de instituţiile propriului stat: Miliţia, Securitatea, Armata, Poliţia, ocazional şi de forţele para-militare ale minerilor. Ultima intrată în păruiala generală asupra poporului căruia i s-a urcat democraţia la cap este Jandarmeria Română.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
21 Octombrie 2010, 10:04

Maternitate la Universitate

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Încă dinainte să fie numit manager interimar la Maternitate în locul doctoriţei Liana Antal, Gavrilă Grebenişan prestează ca profesor la Facultatea de Electronică şi Inginerie Tehnologică, fapt care îl face extrem de vulnerabil în faţa rectorului Cornel Antal, nimeni altul decât soţul celei rămase fără şefia spitalului. Iar dacă vulnerabilitatea există, de ce să nu fie şi exploatată?

Aşa se face că, joia trecută, tocmai la ora când profesorul era plecat să-şi îngroape socrul, s-a trezit căprăria în rector, care l-a verificat personal ca să vadă dacă lipseşte de la ora de curs, după care l-a pus să dea o notă explicativă pentru a-şi motiva absenţa.

Şi uite aşa funcţionează triunghiul conjugal-profesional Gabi-Liana-Cornel: în timp ce Cornel o arde pe doamna Liana acasă, Gabi o face la serviciu, la Maternitate, iar pentru ca triunghiul să se închidă, o ia şi el pe coajă, la Universitate. Dulce Sorbonică, încurcate iţe ai...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
@ XOV
Bravo, te-ai prins. Esti destept. Poti deveni direct profesor universitar.
Postat 24 Octombrie 2010, 12:32 de stud, prof, cornel
stddent, profesor, cornel antal
asa-i, nu fac parte din "organele de conducere" ale UO, portari, secretare, femei de serviciu, subingineri, geotermalisti. Da perspicace mai esti Cornele!
Postat 23 Octombrie 2010, 22:51 de XOV
@xov
Si portarii stiu de aceste controale la ore. Tu nefiind nici macar portar, e normal sa nu stii.
Postat 23 Octombrie 2010, 13:47 de Student
Management de ”Sorbonica”. Ep. “student”
1. În cazul cadrelor didactice universitare: Cine a permis atâta libertinaj în respectarea programei școlare/orarului? Oare, nu unii șefi, ca don Cornel & Co? Deci, pe don Cornel cine ar trebui să îl penalizeze? Sau, tot ”greaua moștenire”, din care și el provine, o fi de vină? 2. Cornele: Câte cadre didactice ”pur sânge”, care lucrează la diverse instituții de cercetare renumite din țară, predau la UO?
Postat 23 Octombrie 2010, 12:35 de stefan
huo
da informat mai esti "student"-ule! Iti da rectorul programul de controale sau de unde stii ca au fost facute controale si la alte facultati si cand? Daca nu ai scrie totusi cursiv as crede ca esti playboy-sta de fiica-sa, da aia face valuri prin Cluj chiar daca-i construieste taticu o facultate de muzica si arte teatrale cu 20 de studenti pe 1000mp. S-a inscris si pitzipoanca de la comunicare la facultate sau isi ia si ea doctoratul la UO, sa poata fi promvata?
Postat 23 Octombrie 2010, 06:01 de xov
Cris impotriva disciplinei
Stiu de anul trecut de controalele la ore ale conducerii universitatii. Profesorii, de teama sau nu, dar au inceput sa nu mai lipseasca de la ore si sa ne faca pe noi studentii sa-i asteptam ca idiotii pe coridoare, fara sa ne anunte inainte. Raman stupefiat de pozitia lui Cris care a scris articolul si care nu intelege ca nu absenta de la ore a profesorului e problema (oricine poate avea un necaz, boala, delegatie, inmormantare) ci faptul ca profesorul nu a anuntat la decanat sau studentii de absenta iar studentii au stat ca prostii sa-l astepte. In plus, controale s-au facut si anul trecut si la toate facultatile. Si cu o zi inainte de acea joi, si dupa, si la alte facultati. Si sper sa nu se descurajeze rectorul. Dar probabil ca Grebenisan, fiind protejatul primarului, a devenit si protejatul lui Cris. Si uite asa face un mare c... Cris pe incercarea de a intari disciplina la uo doar pentru ca a cazut in plasa un protejat al sau. Sa-ti fie rusine Cris, faci de rusine breasla.
Postat 22 Octombrie 2010, 20:16 de Student
maternitate si paternitate
Ca naste universitar postdecembrist, rebut al mediului de afaceri aciuit in invatamant sub binecuvantarea Unchiului face universitar sub binecuvantarea lui Antal! La Arhitectura si C-tii decanita, nu numai ca l-a adus pe politrucu ratat de barbatu-so sa manance o paine alba, il aduce si pe fiul Mirciulica-Sebastian la plata cu ora! Nici progenitura celor 2 securisti Ionescu sindicalistu si Ioneasca plagiatoarea nu putea lipsi de pe statele de plata ale Universitatii, tot la arhitectura dau ore. Asta dupa ce amandoi au fost niste studenti eminenti ai propriilor parinti, mandria Universitatii din Oradea!
Postat 22 Octombrie 2010, 18:57 de oradean
adevaru-i ca se fura
dupa invataturile de la Unchiu (de i-ar calca pe urme pana la capat la inchisoare) aduce toti politrucii sa presea in universitate, toti directorasii de pe la finante si curtea de conturi sunt profesori asociati. pentru aia se gaseste finantare, pentru cei din universitate nu, pe aia ii da afara.
Postat 22 Octombrie 2010, 09:02 de FAMILIA
impotenta si competenta
ce poate sa faca altceva un impotent fizic si intelectual ca Antal? Utilizeaza instrumentele pe care le are in dotare: alea administrative, ca in rest nici nevasta nici fiica nu-i in stare sa le struneasca.
Postat 21 Octombrie 2010, 22:20 de secera si ciolanul
Biet reporteras
Vai s-amar de cel ce a scris acest articol! Halal preocupari si halal subiect de interes pentru cetatenii urbei!? Da ce nu face omul pentru bani...
Postat 21 Octombrie 2010, 22:04 de cetatean
Vivat academia, vivat profesore
Dintre "politicienii" locali "la moda" azi, doar vreo doi nu sunt "mari profesori" la "marea Universitate" locala. Asta este si un motiv pentru care activitatea scolara la UO este la nivelul activitatii politice a celor de mai sus, adica FOARTE SLABA! Aceasta situatie a fost creata sub Dinastia Maghiar care ia "facut oameni" pe niste lingai incompetenti ajunsi din someri profesori universitari semi-analfabeti-sindicalisti, iar acum Sindicatul Antal profita si dezvolta aceasta situatie! Reglarea de conturi descrisa in articol este un exemplu despre cum functioneaza UO sub conducerea Sindicatului Antal : "cine nu e cu noi e impotriva". Aceste "reglari de conturi" sunt singurele activitati desfasurate sub conducerea actuala. In afara de linguselile traditionale, de promovarile "pe spranceana", de impartitul banilor intre "membri", de haituire a cadrelor care mai vor sa munceasca cinstit (mai sunt si de astia!?), de simulare a activitatii didactice, de mimare a activitatii stiintifice, de acordare de recompense universitare cu scopul obtinerii de foloase personale pentru Sindicatul Antal.
Postat 21 Octombrie 2010, 13:20 de Vasile Marica
asa da
numai asa stim ca avem sefi , daca suntem verificati, iar cel ce nu suporta sa fie verificat sa stea acasa si sa nu manance banii contribuabililor. Iar tu Bihorel nu inteleg ce ai vrut sa scoti in evidenta? Incompetenta si trufia lui Grebe ca nu si-a anuntat seful ca are inmormantare ? sau pe rectorul Antal care isi face treba la serviciu unde este platit si acasa daca este iar platit? HA HA !
Postat 21 Octombrie 2010, 12:30 de kallin
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Prima ediţie a Crosului Cetăţii, un succes. Peste 250 de participanţi, cei mai mici dintre ei îmbrăcaţi în supereroi (FOTO/VIDEO)
  • Ziua Diasporei: Loredana şi-a cântat hiturile şi a plusat cu o piesă bihorenească învăţată de la Cornel Borza, pe scena din Cetate (FOTO/VIDEO)
  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON