URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 18 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
05 Martie 2013, 11:07

Mărţişor motorizat: Bolojan şi-a tras maşină nouă (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primarul Ilie Bolojan renunţă la celebrul BH-09-XBO. Edilul va schimba cunoscutul Renault Laguna din 2006 cu care a bătut toate hârtoapele oraşului şi ale drumurilor de Bucureşti cu un alt Renault, dar model Latitude, nou-nouţ.

Mai multe detalii despre maşină, dar şi GALERIE FOTO, pe www.bihorel.ro

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
14 Comentarii
NEURONII FUNCTIONEAZA cu INTERES !
Bine ca pentru interesul personal ne functioneaza NEURONII ,insa pentru interesul oradeanului ( "evazionistii") alternativa este ..... ..ASA A HOTARAT CONSILIUL 1 Nu exista alta varianta.
Postat 07 Martie 2013, 22:32 de Justitiarul
apropo
Primarul nu se deplaseaza la Bucuresti cu masina, ci cu avionul. Poate TAROM achizitioneaza un aparat nou, ca ATR-urile sunt cam vechi pt rangul unora. Dar sa nu fim rai....e vremea schimbarii...tot ce e de genul feminin trebuie inlocuit cu ceva mai nou ( nou nu inseamna neaparat mai bun) inclusiv masina, ca tot de genul feminin e.
Postat 07 Martie 2013, 13:04 de MP
Cititi mai jos adevarul !
Achiziţia a fost prevăzută în buget şi s-a făcut prin licitaţie. S-a prezentat un singur ofertant, rci leasing. Vineri au ajuns maşinile la Oradea şi luni s-au făcut asigurările, celelalte documente şi contractele de comodat”, a spus csuzi istvan, directorul OTL .OTL a cumpărat maşinile în sistem „buy-back”, OTL a cedat rci leasing 13 maşini vechi – inclusiv fostul Renault condus de nea ilie, dintre care 10 funcţionale şi trei pe butuci. Valoarea la care se evaluează acestea se scade din sumele înscrise în contractele de vânzare a maşinilor.Bugetul întregii achiziţii în leasing pe trei ani este de 219.712 euro, cu plata în avans a 60% din sumă. Banii acoperă costul maşinilor dar şi asigurările rca pe trei ani, asigurările full casco, mentenanţa, cauciucuri de iarnă, taxele de drum şi de mediu şi asigurarea pentru şoferi (!!!).Maşinile vechi, unele de prin 2005, 2006 aveau un grad de uzură avansat şi costurile cu reparaţiile şi întreţinere erau prea mari. Vechiul Renault condus de primar, spre exemplu, maşina cu cel mai mare kilometraj dintre cele concesionate de la OTL, avea la bord peste 260.000 de km.Din cele 12 maşini cumpărate de OTL şi date în comodat Consiliului local, şase vor deservi rimăria iar alte şase merg la AIO. Masina lui nea ilie, Renault Latitude, a costat 21.237 euro !!!
Postat 06 Martie 2013, 20:23 de .
RUSINE,JOS CU BOLO
bine ca pt.asa ceva are primaria bani! altii circula cu masini de 10 - 20 de ani de vechime si nu au nici un bai! o masina din 2006 nu consider ca este model,,vechi'' sau poate pt.bolojan e vechi (....) decat sa baga in spital ,sau in scoli cumpara masina !!! RUSINE!!! ALTII MOR DE FOAME SI TU MASINA CUMPAR!!! Tot ce a facut bolojan pt.oras a facut din banii nostri NU DIN BANI LUI !!! Si asa invarte destul de multi bani cu SELINA si cu restu !!! Pleaca acasa bolojan la alesd de unde ai venit *!!!!
Postat 06 Martie 2013, 18:49 de andrei
ioi...
...da' factur? cine a platit factura?.... :))))))))))))))))
Postat 06 Martie 2013, 13:01 de ...mda
oops!
acuma dacă divorțează nu o sa mai facă naveta la Aleșd asa des...oops! n-ați știut? verificați.
Postat 06 Martie 2013, 08:46 de oops!
Naveta
Era necesara o noua masina pt. dl. primar . Nu de alta , dar sa faci trei ani naveta intre Oradea si Alesd cu aceeasi masina este foarte stresant ! Curios ca Bihoreanul nu are nici un comentariu in ceea ce-l priveste pe Bolojan , inclusiv daca face bine sau rau . EEEE , sa fi fost altcineva care sa-si fi schimbat masina dupa trei ani !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
Postat 06 Martie 2013, 07:23 de marian
Chelului....
.... tichie de margaritar ii lipseste ! Daca face si cu asta naveta, intr-un an o da la fier vechi !
Postat 06 Martie 2013, 07:22 de pinonel
foarte bine
Daca domnul primar nu ar fi avut afaceri cu Selina, care umplea gropile cu pamant..... la ora asta masina nu ar fi batut "toate hartoapele orasului".... e simplu....
Postat 05 Martie 2013, 21:24 de miha
bravo
bine a facut, ca a cumparat...nimca nu va place, daca face ceva in orasul nu-i bine ca este deranj, daca nu face iar este pb ca nu face....bine a facut ca a cumparat......MERITA
Postat 05 Martie 2013, 18:21 de mihai
Bine Bv!!!Bingo!Jackpot
Bine ca si-a tras masina nou da mie ca mia luat primaria casa si mia dat muitza in schimb mai pe romaneste aia nu este o prioritate nu se mai putea circula cu cea veche ;) se intelege . rusine blatisti si gunoaiele sistemului...
Postat 05 Martie 2013, 17:31 de Silviu
ceva nou
ceva nou, da' nu-si schimba nevasta? nu era destul?
Postat 05 Martie 2013, 16:05 de x-ulescu
masina
Foarte bine ca a schimbat masina pentru cate a facut pentru oras merita si el ceva nou...
Postat 05 Martie 2013, 14:22 de anonim
haha
ne permitem... ii numa criza, dar cetatenii si-au platit impozitele si atunci cum sa nu ne permitem o masina nou-nouta, ca doara second era sub demnitatea unui edil atat de strangacios.....
Postat 05 Martie 2013, 12:45 de me2
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Cum arată Podul Centenarului. Va fi inaugurat înainte de termen, pe 1 Decembrie (FOTO/VIDEO)
  • Copţi, dar buni! Oradea a dat trei campioni la Openul Austriei de Judo Masters! (FOTO)
  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)