URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 21 AUGUST 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Numai o minune ar face ca aeroportul din Oradea să fie urnit și să poată face o concurență credibilă celui din Debrețin. Dacă ar exista respect pe lumea asta, primarul din Debrețin ar trebui să dea aeroportului din urbea sa numele Kiss-Pásztor.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dacă am fi avut o opoziţie profesionistă, integră şi îndrăzneaţă, 10 august 2019 nu ar fi găsit la cârma României netoţii şi ticăloşii care o cangrenează de atâta amar de vreme. Pe 26 mai, mobilizarea la urne a românilor a zdruncinat cele trei PSD-uri, pe cel al lui Liviu Dragnea, al Vioricăi Dăncilă şi al tuturor baronilor roşii, pe al lui Tăriceanu şi pe al lui Kelemen Hunor (căci, să nu uităm, putreziciunea nu ar fi fost desăvârşită fără acest partid etno-business). Dar Ciuma Roşie a rămas.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
La Untold trebuie să te obişnuieşti rapid cu marea frustrare că nu poţi fi în toate locurile în acelaşi timp. Dacă ai venit doar pentru anumiţi artişti, e simplu, mergi să-i vezi şi gata. Dacă dimpotrivă, vrei să vezi cât mai multe, ai o mare provocare. Nu numai suprapunerea orelor este o problemă, ci şi timpii de deplasare de la o scenă la alta. Când în festival sunt 90.000 de oameni pe seară, mişcarea e anevoioasă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre necesitatea construirii şi modul în care se va realiza viitorul pasaj subteran Magheru, care va lega pe sub bulevard Aleea Ştrandului de Pacul Traian?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în data de 26 iulie a fost publicată în Monitorul Oficial Legea nr. 152/2019 pentru modificarea Codului rutier. Pe lângă modificările aduse procedurii de suspendare a dreptului de a conduce în cazul săvârşirii unei contravenţii, noua lege aduce şi modificări cu privire la sancţiunile aplicabile în cazul cercetării pentru comiterea unor infracţiuni la regimul rutier.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Tratamentul cardiopatiei ischemice este individualizat pentru fiecare pacient, ţinându-se cont de felul de viaţă, factorii de risc, gradul de incapacitate al bolnavului, stresurile specifice fizice şi emoţionale care precipită disconfortul toracic cu apariţia anginei, medicul fiind singurul care poate recomanda planul terapeutic. Acesta trebuie să cuprindă mai multe etape.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
12 Decembrie 2012, 08:17

Închis-deschis

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Cu o zi înaintea sărbătoririi Zilei Naţionale, singurul magazin de steaguri din Oradea, patronat de fiica şi nevasta muzicianului Florian Chelu, Alexandrina şi Iuliana, a pus lacăt pe uşă, iar pe geam un afiş cum că "nu mai aveam steaguri".

A doua zi, însă, în Piaţa Unirii, unde s-au desfăşurat ceremoniile de 1 Decembrie, doamnele nu pridideau să facă faţă, vânzând sute şi sute de steaguri orădenilor veniţi la sărbătoare. Semn ori că afişul pus pe vitrina magazinului a fost cam mincinos, ori că angajaţii firmei au stat toată noaptea să fabrice noi steaguri.

Sau, mai ştii, doar le-au scos din depozit ca să le vândă mai scump în ziua potrivită. Că doar nicăieri nu scrie că simţământul patriotic nu face casă bună cu profitul...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
vorbe goale
totusi, deontologii astia de mai jos care fac gargara nu reusesc sa citeasca anuntul de pe usa? "nu mai avem steaguri". de ce n-au scris ca e sarbatoare legala, si gata? e indreptatita critica ziarului, degeaba faceti spume. nu venea itm-ul sa amendeze niste oameni care fac si vand tricolorul, ca e sarbatoare. sa fim seriosi!! alta data, mai cu respect fata de clienti va rugam!
Postat 13 Decembrie 2012, 00:04 de oradean
iesi la suprafata!
cronicarule anonim dupa ce ai citit raspunsul dat de Alexandrina Chelu,ar fi trebuit sa ai sange in putulica ta si sa iesi din acest anonimat prostesc lsi sa-ti ceri scuze pentru porcaria ce ai scris-o
Postat 12 Decembrie 2012, 20:42 de karton
Oare ?
Halal jurnalist ! Cred ca ai nimerit la alt magazin . Magazinul cu pricina a fost deschis cu o zi inainte .Poate tu te-ai dus seara , mort de beat si ai vazut lacat in alta parte.
Postat 12 Decembrie 2012, 18:33 de soreli
fara chitante
Da, si tot de frica ITM au vandut steagurile fara sa dea chitante. Sau nu a ITM-ului?
Postat 12 Decembrie 2012, 17:09 de unu
Ne place noi romanilor sa ne batem joc de tot ce e bun in tara asta!
Hai sa o luam Domnilor "deontologi" pas cu pas: 1 Ori sunteti din cale afara de prosti in meseria care o faceti ori sunteti manati de interese meschine. Este o societate privata care poate avea ce vrea ea cand vrea ea. 2 Cu siguranta minciuna face parte din modul vostru de a tipari: 30 noiembrie era zi libera si putea sa scrie si "ii inchis pt inepti de la Bihoreanul" ca voi tot nu intelegeati ca e zi libera de SF Andrei 3 O familia ca si Chelu sa fie tarata intr-o mizerie de articol mi se pare ca ati coborat la nivelul unor "paraziti" insetati de prostie 4 Dupa cum in prostia voastra ati scris ca acele steaguri puteau fi facute noaptea va intreb daca asa isi face treaba un jurnalist? Daca nu aveti ce pune pe hartie puneti va cate o poza si scrieti sub ea "inapt sa produc un Articol in adaevaratul sens al cuvantului 5 Sunteti penibili si va urez faliment placut!
Postat 12 Decembrie 2012, 15:37 de Valentin Andrei
invidiosi
Va calca rau de tot pe fiere ca unii se descurca in economia asta si voi mancati de sub unghii. Bine au facut! Au creat nevoia economica si au satisfacut-o. Pe asta se bazeaza piata. Macar de s-ar afisa la fel de multe steaguri in oras pe cate s-au cumparat.
Postat 12 Decembrie 2012, 15:15 de inca unul
Putina incorectitudine
Multumesc ca ati facut aceasta remarca, insa trebuie sa va comunic ceva: am facut o cerere la ITM sa putem lucra vineri, 30 Nov, zi libera nationala de Sf Andrei si am primit si telefon in acea zi de la ITM, dar ne-a fost respinsa cererea pentru ca nu ne incadram in codul muncii la articolul care prevede firmele care au voie sa lucreze in acea zi. In aceste conditii, noi am inchis magazinul si am pus afisul cu nu mai avem steaguri, ca sa nu ne mai sune nimeni ca sa fim obligati sa dam ceva pe sub mana. Steaguri mari chiar nu mai aveam, iar a doua zi aveam doar stegulete si cocarde de vanzare, pentru ca aveam autorizatie de la primarie sa vindem. Sa riscam noi o amenda de 100 mil pentru niste cetateni care au ramas fara steaguri? Nu, pentru ca nu ei ne-ar fi platit amenda. Si nu aveam steaguri si pentru ca nu am mai avut nici bani de material, caci toti se trezesc inainte de 1 dec ca-s patrioti, dar tot anul bate vantul in magazin. Sa ne fie cu iertare :) Dar oricum, acestea fiind zise, important este ca: NU AVEAM VOIE LEGAL SA VINDEM IN 30 NOV.
Postat 12 Decembrie 2012, 14:04 de Alexandrina Chelu
ca banul ce vine mai usor este mai NORMAL ca LEGEA
asa se fac banii NEMUNCITI :))))))) INTERMEDIARI culeg restul spun MURIM DE FOAME :))) problma reala este cati mai muncesc si cati intermediaza ! EU ma intreb ce o fi fost in capul celor ce au cumparat de ce nu si au facut ei acasa cu copii :))))? La scoala de ce nu i PREGATESC , este o responsabilitate civica la o adika !
Postat 12 Decembrie 2012, 12:28 de a invatat
Penibil
E josnic ce faceti cu acest articol. Daca ati ajuns sa va legati si de familia Chelu cu aceste speculatii de doi bani... Probabil nu au vrut sa cumpere publicitate la voi, ca altfel nu-mi explic atacul asta murdar.
Postat 12 Decembrie 2012, 10:27 de Andreea
baby
traiasca cenzura!
Postat 12 Decembrie 2012, 09:28 de aby
moon
Nu au contractat publicitate?!
Postat 12 Decembrie 2012, 09:27 de moon
simplu
@karton: simplu, frate! unii(intre care ma numar)nu am cumparat doar unul ci mai multe!
Postat 12 Decembrie 2012, 09:18 de TDS
Impresionant articol
Citeam in careva zi un articolas de doi bani, in fituica asta, in care un amarat de ziarist, tot de doi bani, se lamenta cum ca multi comenteaza cu rautate, sub protectia anonimatului. Vaaaai ca rai sunt oamenii... Insa se pare ca tot aici se pot scrie tot de ziaristi, tot felul de rautati, si tot sub protectia anonimatului (articol nesemnat), despre o activitatea unei firme PRIVATE, fara sa fie nici o problema morala. HM. Ce ciudat...Deci sunt standarde duble. Noi comentatori anonimi rai - ziaristii puri ingerasi... Daca ar fi fost magazinul de steaguri al Bihoreanului as intelege, dar asa... Chiar nu aveti subiecte, sau e doar rautate pura?
Postat 12 Decembrie 2012, 09:00 de bad santa
chiar sute?
cronicarule anonim de unde scoti ca s-a vandut "sute si sute de steaguri" cand in acea piata abia daca au fost1500 de oameni din care erau jumatate erau oficialitatile plus cei care depuneau corane plus fanfara plus garda de onoare,jandarmii,.da afost inchis cu o zi inainte dar nu pentru ce insinuezi "doar le-au scos din depozit ca să le vândă mai scump în ziua potrivită"de ce nu ai intrebat inainte sa arunci cu noroi sa-i faci: mincinos" .Daca ai avea un pic de bun simt ar trebui sa-ti ceri scuze in mod public