URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 26 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Când am văzut floarea taximetriei orădene comasată pe Centură m-am gândit că au făcut-o ca să se desolidarizeze de colegii lor giboni din Brăila, care au călcat în picioare un client pe principiul „mulți, dar proști”. Dar nu...
Zic şi eu
Adrian Cris
Deşi marginalizat pe lista PSD pentru Parlamentul European 2019-2024, orădeanul Emilian Pavel rămâne un soldăţel cuminte al Partidului, calitate în care a comis două noi trăsnăi. Una comică - pretenţia ca Guvernul Dăncilă (he-he!) să ţină încă 6 luni „preşedenţia” Consiliului UE, pe care Finlanda cică nu va fi în stare s-o preia, alta toxică - o laudă pe Facebook cum că „ne asigurăm că drepturile angajaților români din străinătate, și ale copiilor lor mai ales, nu sunt afectate de diverse politici populiste”.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Pe 26 mai, veţi merge şi veţi vota şi la referendumul convocat de preşedintele României, pe tema interdicţiei graţierii şi amnistierii faptelor de corupţie şi a ordonanţelor de urgenţă pe tema justiţiei?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
03 Iulie 2011, 11:18

Handicap cu girofar

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Deşi înfiinţată abia de câteva luni sau poate pentru că înfiinţarea ei a fost asistată de ofiţeri de la poliţia naţională, Poliţia Locală a deprins deja metehnele colegilor lor din Parcul Traian.

Zilele trecute, Bihorel a surprins pe strada Andrei Şaguna, taman sub fereastra Prefecturii, o maşină aparţinând Poliţiei Locale, parcată taman pe un loc rezervat persoanelor cu handicap.

Păi, bine, măi băieţi, indiferent cum vă simţiţi şi cum vă consideră lumea, totuşi aveţi certificate că aţi fi sănătoşi. Sau le-aţi obţinut prin folosirea forţei?...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
Scuze
Redactia Bihoreanul isi cere scuze fata de politistii comunitari. Dintr-o regretabila eroare de documentare, textul prezinta masina ca fiind parcata pe locul destinat persoanelor cu handicap, dar de fapt ea se afla pe locul invecinat.
Postat 05 Iulie 2011, 17:16 de Redactia
Pt. militistii care au ,,inundat'' net-ul !
Se vede ca sunteti ce sunteti : MILITISTI ! Boii aia de colegi ai vostri au parcat taman langa intersectie, asa ca cine vine si face virajul la dreapta da peste Golanul golanilor ! Bine a scris Ionel : ,,Avem suficienti politisti betivi si nenorociti !\" AFARA CU EI !
Postat 05 Iulie 2011, 06:48 de fane
Are si el dreptate !
Cea mai buna caracterizare a militistilor de azi a facut-o seful politiei romane, chestorul Liviu POPA, la Cluj in 28 ian. a.c. :,,Avem suficienti politisti betivi si nenorociti !" Ori daca nici seful lor nu-i cunoaste..... Aproape zilnic vezi la tv cum militistii impusca, se impusca si cate alte nazbatii mai fac ! AFARA CU EI !
Postat 05 Iulie 2011, 06:43 de ionel
SCUZE
Ar trebui sa fiti un pic mai atenti inainte sa postati toate prostiile pe site si ar trebui sa le cereti scuze oficial conducerii institutiei in cauza.Sa va fie rusine.Mai bine v-ati vedea pe voi si anume la cum va comportati cu oameni dar nu vedeti ce oameni sunteti dvs.
Postat 04 Iulie 2011, 16:42 de ????
IIOIO
NU ESTE LOC DE HANDICAPAT ,JURNALISTI DESPTETI
Postat 04 Iulie 2011, 12:04 de MURESAN
bravo
deci acel loc este amenajat de primaria oradea si locul pt persoanele cu dizabilitati este mai in fata . in concluzie ..... nu ma exprim . si daca tot sunteti asa de corectii,dc nu faceti poze la colegii vostri de la jurnalul bihorean care parcheaza pe trotuar si il blocheaza ca ei sunt ziaristiiiiii . faceti acolo poze la masini parchate ca "handicapati"
Postat 04 Iulie 2011, 10:24 de oradea
diploma
aceasta poza ,are" sansa",sa castige un premiu important .parca puli zzer
Postat 04 Iulie 2011, 10:21 de puli zzer
doctorat
cam asa! Iti trebuie neaparat doctorat pentru parcare...studii/studii. Pe pacienti ii "parchez" intr-un salon.E mai usor intr-adevar decit sa parchez o masina, la cite locuri de parcare are amenajate primaria si ostentatia cu care vineaza cei de la parcari, masinile care nu au achitata taxa de parcare...
Postat 03 Iulie 2011, 14:56 de doctor
ai doctorat?
asae ,trebuie doctorat,sa vezi ca pe locul rezervat persoanelor cu handicapat este pus si pe drum insemnul de rezervare,si unde e trasat loc de parcare se poate parca si la mai putin de 5 metri.doctorii poate se pricep mai bine la pacienti decat la parcari......
Postat 03 Iulie 2011, 14:30 de doctor
@handi
Ce bine te-iai incadrat in categoria"handi"...probabil iti trebuie si ochelari sau binoclu sau sa fii mai "dascept", monoclu. Pai mah, semnul se pune in fata masinii, in fata sensului de mers, sa poata vedea boul de la volan! nu? Si hai sa zicem ca ai dreptate cu semnul, (desi nu cred), dumnealor istetii cu casheketa, s-au oprit la mai putin de 5 m de trecerea de pietoni care iarasi e neregulamentar...deci, esti cumva politist sau neam cu vre-unul?
Postat 03 Iulie 2011, 13:53 de doctor
cap
cred ca handicapat a fost cel care a facut poza.....dupa cum se vede locul de parcare pt pers cu handicap este in fata acelui loc ocupat de masina politiei comunitare....si mai handicapat cel care a scris fara sa se uite mai bine....poate o sa se uite mai bine si conducerea ziarului......RUSINE!!!!!!!..SAU DUPA ZIARIST...SAU FOTOGRAF NU AI VOIE SA PARCHEZI NICI INAINTE CU UN LOC NICI DUPA....INCA ODATA RUSINE...
Postat 03 Iulie 2011, 12:10 de handi
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Pasionați de mașini și de... fapte bune: 160 de persoane au primit cadouri de la Asociația West Alpine Off Road (FOTO)
  • Expoziţie dedicată episcopului martir Valeriu Frenţiu în cripta Catedralei Sfântul Nicolae (FOTO / VIDEO)
  • Studenții de la Medicină au 'jucării' noi. Clubul Rotaract a donat aparatură în valoare de 4.000 euro (FOTO)
  • Ziua Veteranilor de Război, marcată mai devreme şi în Oradea (FOTO)
  • S-au turnat cei 92 de piloţi care vor susţine viaductul drumului rapid de la ieșirea din Oradea spre Biharia (FOTO / VIDEO)
  • Biciclete în aer, în fața Primăriei Oradea: Sute de bicliști au participat la „Critical Mass” (FOTO / VIDEO)
  • Accident grav pe DN 76, în Beiuș. O persoană a decedat, iar alta a fost preluată de elicopterul SMURD. Trafic blocat pe ambele sensuri de mers! (FOTO)
  • Bihorenii participă la atelierul de încondeiat ouă al Muzeului Ţării Crişurilor (FOTO)
  • Elevii de la Liceul Nicolae Bolcaş Beiuş, experienţă IT la malul Oceanului Atlantic (FOTO)
  • Accident în Oradea: Un taxi a ajuns cu roţile-n sus pe Republicii. Şoferul şi pasagera au fost transportaţi la spital (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2739 RON
  • 1 EUR = 4.7581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON