URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 23 FEBRUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Umblă pe la casele oamenilor o doamnă cu o sacoșă plină cu bani. Bate la ușă și întreabă: „Câți locuiți aici? Cinci persoane? Poftim 15.000 de euro”. Merge din casă în casă și dă fiecărui orădean câte 3.000 de euro. Doamna de care vorbim este Coana Europa. Ea ne dă bani, dar are și pretenții...
Zic şi eu
Adrian Cris
Miercurea trecută, eurodeputatul Emilian Pavel, de la PSD Bihor, a strălucit în efortul de a merita un nou mandat, la concurenţă cu mulţi alţi colegi, de la multilateral dezvoltata Rovana Plumb (atoate-ministră, la Mediu, Fonduri Europene, Educaţie, Transporturi) până la Gabriela Zoană (o antieuropeană aproape declarată). Miluţ a încercat, în sincron cu tot Partidul, cu Guvernul, cu ministrul (in)Justiţiei şi cu trompeţii din presa arondată, să blocheze candidatura fostei şefe DNA Laura Codruţa Kovesi la conducerea viitorului Parchet European.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
E frustrant, enervant și, în final, chiar amuzant să vezi cum omul obișnuit se implică trup și suflet în orice de pe lumea asta (fotbal, tenis, religie, medicină, finanțe și bănci, cinematografie, rețete de zacuscă, vaccinuri naturiste și adevărul despre daci etc.), dar întoarce capul cu dezgust de la singurul domeniu care îi influențează viața de zi cu zi și viitorul pe termen lung, cel mai blamat, dar și cel mai important dintre toate - politica.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Printr-o decizie din 29 ianuarie 2019, Curtea Constituţională a stabilit că procesele verbale încheiate de ANAF la solicitarea procurorilor, care erau utilizate pe scară largă în dosarele de evaziune fiscală, nu mai pot constitui probe în procesele penale.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Pleureziile sunt acumulări de lichid în spaţiul pleural (pleurele reprezintă 2 membrane care învelesc fiecare plămân şi care se află una în prelungirea celeilalte formând un "sac" închis). După natura lichidului pleureziile pot fi exudative (lichidul conţine o cantitate mai mare de proteine) sau transudative (lichid cu conţinut proteic mai mic). 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Statistic vorbind, milenialii stau mai puţin într-un loc decât generaţiile precedente. Nu petrec mai mult de doi ani într-o companie şi nu ezită să sară la oportunităţi mai bune de muncă atunci când acestea se ivesc. Pun mare preţ pe libertate şi mobilitate aşa că mulţi dintre ei sunt fie freelanceri, fie nomazi digitali.
01 Decembrie 2012, 18:31

Hai Bungău cu pumnu' tău!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Bihorel a auzit că pedelistul Ionel Bungău, candidat la parlamentare, a avut parte de o "întâlnire cu alegătorii" cât se poate de specială. După meciul de polo de marţi, 20 noiembrie, politicianul şi-a găsit maşina, pe care o parcase în faţa Bazinului Olimpic, blocată de o alta, în care aştepta un tinerel la volan.

După ce că n-a vrut să-şi mute maşina, junele s-a arătat şi tare-n clanţă, motiv pentru care Bungău, profitând probabil şi de faptul că nu se afla la o conferinţă de presă, i-a aplicat o scurtă corecţie fizică, că doar nu degeaba a făcut la viaţa lui rugby şi arte marţiale!

Taman atunci a apărut şi tatăl tânărului, posesor de epoleţi, aşa că spiritele s-au încins rapid. Tămbălăul s-a terminat cu tată şi fiu demarând în trombă spre spital şi, de acolo, cu certificatul medico-legal în mână, la Poliţie.

C-aşa-i în viaţă: dacă nu ai braţ să dai în duşmani, apelezi la cel al legii. Iar dacă nu votezi, măcar o încasezi...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
ARD între teorie şi practică !?!
ARDe-i portocaliule ! Să afle măcar acum cine a fost în putere !?!
Postat 03 Decembrie 2012, 19:59 de Carp III
urmeaza patru ani de furat in trei schimburi!
Mare naiv trebuie sa fii pentru ca sa ai "satisfactii" in urma votului din 9 decembrie! De 23 de ani votam dezbinati si traim tot mai prost, iar in ciuda acestui fapt evident, mai exista electorat care se "satisface" la vot desi nu e greu de banuit faptul ca urmeaza o noua serie de 4 ani de dezastru! Oare cum se vor simti de acum intr-un an cei care azi se declara "satisfacuti"? Vor fi "violati si abandonati" de alesii lor, sau numai "talhariti si ucisi"?
Postat 03 Decembrie 2012, 10:45 de micki spaga
mi-a devenit simpatic candidatul Bungau
Dupa acest gest al domnului Bungau m-am decis sa-l votez in 9 decembrie! Iata un candidat care a facut ceva pentru electorat: a dat o lectie unui imbecil si tatalui de imbecil! Asa se face curatenie, cu exemple practice din care vinovatul primeste pe loc ceea ce cauta.
Postat 03 Decembrie 2012, 10:13 de acarul paun
legatura
@ionescu: legatura o face cel ce o purta! parol, arata ca un securist! Satisfactii am destule dar cea mai mare va fi pe 9 decembrie!
Postat 03 Decembrie 2012, 01:12 de TDS
oameni ratati ca si TDS
P.S. Tu, Adi Cris si Ardelean, 3 ratati impotenti...nu m-ar mira sa fiti unul si acelasi id.
Postat 03 Decembrie 2012, 00:25 de ionescu
oameni ratati ca si TDS
@TDS... Esti o fiinta ratata, un frustrat care sta si si-o freaca la articole si comenteaza!! Ce legatura are haina omului cu articolul acesta? Am mai vazut o gramada de comentarii de om nesatisfacut din partea ta. Pari genul de om sociopat, respins de societate care se razbuna in niste comentarii. Ratat.
Postat 03 Decembrie 2012, 00:22 de ionescu
politicianu sportiv
Ce il laudati toti pe domnu Bungau ca cica ar fi avut performante sportive? Eu unu nu am auzit de el si deci nu a avut performante sportive. Singurele lui performante sunt inselaciunea, minciuna si evaziunea fiscala.
Postat 02 Decembrie 2012, 21:03 de nameless
BEIZADEA DE POLITAI !!!
Numai un prunc de politai putea bloca masina in parcare !!! Blocarea masinilor de nesimtit e un sport national mai ales cand este sustinut de catre pruncii mafiotilor(politailor), BEIZADELELOR DE POLITAI locali ! In loc sa isi invete odrasla BUNUL SIMT il incurajeaza la nesimtire !!!
Postat 02 Decembrie 2012, 20:31 de s
Superimpotenţa unora naşte violatori !?!
Atitudinea tatălui miliţian, care nu i-a aplicat fiului la timp corecţia necesară îndreptării caracterului prost, adică de când era micuţul mai mic, arată nivelul de civilizaţie al familiei cu maşină de blocat viitori foşti candidaţi parlamentari. Adică după ce blochezi maşina unuia, mai şi faci pe deşteptul, că tata e tare-n epoleţi. Bine a făcut Bungău, aratând că există mai multe metode educaţionale pentru beizadele. Abia aştept să mă blocheze şi pe mine când merg la bazin ...
Postat 02 Decembrie 2012, 19:03 de Carp III
bonghi bongau
asta e campanie electorala, nici macar mascata, pt pumnul lui bungau? cica o sa i ARDa pe toti la mufarina
Postat 02 Decembrie 2012, 16:03 de bonghi
HAHAHA...
Ce gluma buna..Bungau si senatul..ce misto..!si calul ce zicea?iapa?porcul?cameleonul?Pe asta nu e bine nici sa-l visezi,darmite sa-l vezi...sa fim seriosi domnilor..papapa Bungaule!
Postat 02 Decembrie 2012, 14:01 de vasalie
haha
N-am ras de mult asa bine.............Parazitule politic...esti bun ,fratele meu......
Postat 02 Decembrie 2012, 10:27 de soso
BATUT DE BUNGAU
Ma batut si cei cu asta !? Sa va manance pe voi napasta .Care vot o sa-i dati la aista ! Co vo bate ca pe Pista !?
Postat 02 Decembrie 2012, 09:55 de Batut de Bungau
Fariseilor....
Ce am inteles eu din articol : un mucos, tupeist (ta-su e cu ,,epoleti", deci mucosul e ,,smecher"), blocheaza masina unuia (intamplator politician:; sa fi fost o provocare ?!) si refuza sa-si traga harbul, ,,fiind si tare-n clanta". Si cum gura bate c*uru... e lesne de inteles ce a urmat ! Fiti o clipa sinceri, voi ce faceati ?! Probabil ca i-o trageati si aluia cu epoleti, din mai multe motive : 1. nimeni nu-i iubeste pe cei cu epoleti 2. nu si-a educat cum trebuie mucosul 3.sa invete ca orice nas isi are nasul !
Postat 02 Decembrie 2012, 09:28 de caiafa
secu...
L-am vazut pe "omul de bine,...ca tine" la Parada militara de 1 Decembrie! Era imbracat tipic securistic, in haina lunga de piele! Pe langa faptul ca era demodata rau de tot, ARATA EXACT CA UN SECURIST! Ceea ce nu ar fi exclus sa fi fost!
Postat 02 Decembrie 2012, 01:21 de TDS
bravo domnu senator =)))
da stati linistiti nu va tot stresati ca oricum nu va pati nimic domnu politician k doar de aia ii politician...iara baiatu kare si'o luat'o in freza sa stea calm k doar domnu bungau asa o tine tare k ii prieten bun cu seful politiei cica
Postat 01 Decembrie 2012, 22:30 de no name
bungau un e....c
Bungau e un e..........c un om fals si deoarece am patit o personal cu el. Profit de ocazie sa spun acest lucru deoarece vrea sa fie mare senator. Asa ca aveti grija cu cine votati. Oricum nu cu unu ca asta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Postat 01 Decembrie 2012, 20:26 de coco
ne pisssam pe toata politica ca fara TAXELE munca noastra nu existati, amin !
da cine credeti ca ii voteza cei care vor banul public in rest NIMENI :)))) cine mai merge la VOT si de ce ?
Postat 01 Decembrie 2012, 20:22 de paraziti politici !!
@carol
asa trebuie tratati micile beizadele,obrznici si nesimtiti cred ca totul li se cuvine,daca taticul poarta uniforma cu atit mai rau,da dovada de proasta crestere,dar ce sa invete copiii de bani gata de la politicienii nostri de mahala,Cacarau si "Dottore" {hotie, minciuna si obraznicie} pt unii e cheia succesului
Postat 01 Decembrie 2012, 20:08 de luky
ARD
ALEGE CALEA DREAPTA OAMENI DE BINE OAMENI CA TINE! BUNGAU IONEL Senator Colegiul 4
Postat 01 Decembrie 2012, 19:48 de adrian
Pentru ce exista POLITIA!!!!!!
Individul asta, indiferent cum il cheama, trebuia arestat pe loc de Politie!Este inadmisibil sa nu fim protejati pe strada , in masina sau in locurile publice! Numai in Romania se pot intampla astfel de lucruri!
Postat 01 Decembrie 2012, 19:19 de Carol
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Revoltă tăcută în spatele uşilor închise: Judecătorii şi procurorii din Oradea au protestat împotriva ordonanţei care a modificat peste noapte legile Justiţiei (FOTO)
  • Accident pe DN 79, la ieşire din Leş: O maşină s-a răsturnat în şanţ, iar o tânără de 27 de ani a fost încarcerată (FOTO)
  • Aproape 200 de turişti au fost recuperaţi de salvamontiştii bihoreni în anul 2018 (FOTO)
  • „Eu cu cine votez?” – Lansarea celei mai recente cărţi a conferenţiarului Cristina Matiuţa, despre dinamica partidelor, prilej de dialog cu publicul (FOTO)
  • Mii de turişti la Sărbătorile Zăpezii de la Vârtop. IMAGINI SPECTACULOASE
  • Lăzăriștii au avut o zi dulce: Carnavalul prăjiturilor, scenete și spectacole cu ocazia zilei școlii (FOTO)
  • Musicalul Mamma Mia în Oradea: Aproximativ 1000 de persoane au cântat împreună, cucerite de povestea de dragoste dintre Loredana și Cornel Ilie (FOTO / VIDEO)
  • Protest inedit la sediul PSD Bihor: Învăţământul este subfinanţat, dar partidele devin milionare pe banii noştri! (FOTO / VIDEO)
  • Primare, vrem parcare! Un loc la trei mașini: Criza locurilor de parcare din centrul Oradiei, fără soluţii până anul viitor (FOTO)
  • Incendiu la Baroul Bihor! Mai multe documente au luat foc în biroul unor avocați (FOTO / VIDEO)