URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 20 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
23 Mai 2018, 08:51

Groapa cu bani: Preţul parcării subterane din Piaţa Independenţei aproape s-a dublat!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Parcarea subterană din strada Independenţei, aflată deja de trei ani în stadiul de săpătură pe malul Crişului, se anunţă un loc de îngropat bani.

Primăria şi compania parteneră RDS&RCS negociază de mai multe săptămâni modul în care vor împărţi costurile de construcţie a viitorului parking, în condiţiile în care preţul aproape că s-a dublat.

Află la ce sumă va ajunge investiția, pe blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
!!!
@pinonel: Îmi placi! Noi chiar ne înțelegem în multe privințe! Și noi ne putem tutui pentru că nu ne cunoaștem!
Postat 23 Mai 2018, 18:29 de dani-e-let
,,Negociaza"?!
Atunci nu-mi fac griji, precis se vor intelege! Pe spatele nostru, evident! Gandul ma duce la niste tranzactii cu terenuri intre primarie si teszari (sau rds, cum vreti). Oct. 2015: ,,...compania deţinută de orădeanul Zoltan Teszari va ceda un teren de 4.083 mp din strada Meiului, evaluat la 176.600 euro, fără TVA, în schimbul unui teren de 3.136 mp din strada Ciheiului, evaluat la 129.000 euro fără TVA, şi unui apartament cu o cameră (47 mp suprafaţă utilă) situat la etajul doi al Palatului Vulturul Negru, evaluat la 30.600 euro fără TVA. În total cele două bunuri cedate de municipalitate se ridică la 159.600 euro." La cat a fost evaluat terenul celor demolati?! Parca 25 de euro!!! ,,Expropriaţii vor fi despăgubiţi la preţul pieţei, cu 24,4 euro pentru metrul pătrat de teren"!!! Deci parloaga lui teszari facea 35 de euro/mp+tva! Cum ziceam, se vor intelege!
Postat 23 Mai 2018, 18:17 de pinonel
Debarcader o sa iasa din marele proiect !?!
Barci faine pe Cris, motoare de ultima generatie, proprietari pe masura pretului parcarii, servicii aferente gen Oradea Beach, zona-i betonata si pietonii pot admira river-ul de la masutele de cafea apartinand de debarcader !?! Din * se poate face bici ... si sa pocneasca cu zgomot chiar !?!
Postat 23 Mai 2018, 17:50 de WinDoos
Inca o mizerie birtineza!
Cu asta nu se lauda bolovan? Si asta e una din "ctitoriile" birtinezului pe langa multe altele. Lucrari prost pregatite, prost finantate, prost executate care vor crea multe batati de cap in final taxatilor! De cati ani sta caria asta in buricu orasului, in fata primariei?
Postat 23 Mai 2018, 15:44 de scortosul
!!!!
Chiar toate trebuie date mură în gură? De când a devenit strada Independenței Piața Independenței? Piața Independenței s-a transfromat în Piața Emanuil Gojdu... că așa a vrut Primarul!
Postat 23 Mai 2018, 11:04 de dani-e-let
Erata: va veni...va trage
Unit nu despartit, ce mama centenarului!
Postat 23 Mai 2018, 10:39 de FaBULA
Ale vietii valuri
Parcarea din buricul targului sfideaza carcotasii alergici la ciuperca, investitia nu aluneca la vale ci valea aluneca la investitie. Gurile rele zic ca ar fi vorba de niste infiltratii de apa. La fel zic si gurile de scurgere. Cum proiectul initial se pare ca s-a dus pe apa sambetei, primaria are la dispozitie cel putin doua variante inlocuitoare: 1)BAZIN DE INOT-In perioadele cu ploi abundente, apa murdara nu va fi o problema, PNL a dovedit ca i-a placut sa inoate in apele tulburi ale USL-ului. Bonus, Orban v-a veni sa promoveze miscarea, iar in locul cainelui sau, v-a trage la lesa un rechin din administratie. 2) AQUAPARK-Proiect ce prinde tot mai mult contur, la fel ca inaltarea sfantului Ilie la Bucuresti, alegerile locale fiind lasate in seama ucenicilor sai. Cu parcarea ramasa in starea asta pana la alegeri, precis ca acestia se pregatesc sa o ia pe tobogan.
Postat 23 Mai 2018, 10:16 de FaBULA
Afacerile scumpe e rentabile
Primaria e pe plus: taxa de re-autorizare + taxe de regularizare la final.Apoi mega-impozit an de an. Intre timp 19% TVA din orice material bagat sau scos in groapa + cass-uri pe manopere.Din 43 mil. se "recupereaza" vreo 10-15.Din articol pare a fi o problema de bani, nu de proiectare.
Postat 23 Mai 2018, 09:52 de excalibur
Pai nu vine dealul Ciuperca sa o umple?
Pai de ce am mai baga bani ia ea, cand am investit atat amar de bani in dealul Ciuperca? Sa faca o sub traversare pe sub soseaua de centura si sa vina dealu sa niveleze parcarea.
Postat 23 Mai 2018, 09:41 de OradeanADN
Salariul mediu net in Oradea e jumatate fata de cel din Bucuresti.
In schimb, la noi e dublu pret la orice lucrare gestionata de primarie. Am aflat motivul. La Bucuresti merge o mare parte din parandarat, pentru ca nu-i usor sa sprijini aberatiile emanate in Modrogan sau Cotroceni. Pe de alta parte, betonul e mult mai scump in Oradea, iar toate lucrarile primariei se leaga de acest material.
Postat 23 Mai 2018, 09:25 de CrisDumi
misto
GROPA?
Postat 23 Mai 2018, 09:03 de dani-e-let
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Ziua Diasporei: Loredana şi-a cântat hiturile şi a plusat cu o piesă bihorenească învăţată de la Cornel Borza, pe scena din Cetate (FOTO/VIDEO)
  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON