URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 18 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
28 Ianuarie 2011, 08:17

Fraţii Micula suflă-n lampă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

La sediul central al firmelor fraţilor Ioan şi Viorel Micula, din hotelul Transilvania, au început să se facă economii la sânge. Magnaţii au decis ca toate neoanele de pe holuri să fie demontate, pentru că numai aşa se poate evita consumul nechibzuit de energie electrică.

Drept urmare, cei care seara au treabă pe la birouri trebuie să apeleze la lanterna cu care a fost dotat portarul.

Tot e bine că nu se foloseşte lămpaşul, ca pe vremea copilăriei celor mai bogaţi gemeni din România. Bihorel a calculat că, din economia de curent, veniturile firmelor Miculeştilor vor creşte atât de mult încât în mod cert cei doi vor reintra pe primele poziţii din Top 300. E drept că nu al bogătanilor, ci al zgârciţilor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
14 Comentarii
Sig
Mitza cind nu ajunge la slanina zice ca pute.....hahaha...puneti osul la munca si nu va mai luati de oameni aiurea
Postat 02 Noiembrie 2011, 22:14 de Daniel
Si asta nu'i tot
Daca la Oradea sunt numai chestii din astea hazoase,sa vedeti voi ce-i pe litoral,citi oameni au fost dati afara,cei ramasi au 500-600 lei pe luna,datoriile la diverse firme sunt o gramada,toata ziua stau creditorii la usa birourilor din Neptun si nu sunt bagati in seama,una din amenintarile catre sefii de hotel este ca nu au voie sa foloseasca apa calda,nici macar sa se spele pe dinti.Daca pana acum fratiorii aveau datorii(masluite)doar la stat,acum nu si-au platit nici pe cele de la firmele particulare,unele din ele de ani de zile, si care vor da faliment din cauza lor.
Postat 01 Noiembrie 2011, 06:31 de Erhan
pt Criza
Ai dreptate...iar se lauda astia doi, cu nimic ( pardon, cu cifre false) si nimeni nu-i asculta decat bihoreanul. Stii de ce-i asculta? pt ca madam colaboreaza bine cu ziaru...a dat multe detalii si cu privire la alte chestii din "bucataria" fratilor...pt un ban in plus, toarna tot. Asa ca....aviz amatorilor, pastrati distanta!
Postat 29 Ianuarie 2011, 14:43 de ANA
Redusii
Of ..of.. mai... mai...iara se lauda familia Suciu ca a facut reduceri ??? Nu-i asculta nimeni si s-a gasit Bihoreanul ?Pai pe astia ii gasiti voi sa va spuna adevarul ???Hai ca e buna !
Postat 28 Ianuarie 2011, 12:35 de Criza
hai liberare !
Lauraaa Gaaal!!!!decat sa scriem un articol prost ,mai bine un cantec vesel de puscarie sa cantam !Hai liberare !
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:49 de Justitia
precizare
Pt ca nu ati lasat sa apara link-ul cu melodia dedicata, o gasiti pe youtube: Nicusor Guta-Prin fereastra din celula!!!!!!!!
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:44 de Puscaria
dedicatie pt lauraaaaaa, sa-i traiasca familiaaa
Draga mea, nu-ti mai bate capu cu lumina din firma lui Micula. Mai bine asculta o melodie: ?v=mejTihCOHCQ&feature=related
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:38 de Puscaria
Lanterna
Laura, tu bantui noaptea prin firma lu' Micula si nu gasesti intrerupatorul? De-aia esti asa obosita ziua si nu mergi la procese? P.S. Lanterna e sub presul de la intrare
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:17 de Portarul
Bihoreane mai lasa-ne !
Bihorene in stilul caracteristic ataci persoane care ti-au tras cindva sau cumva doua trei scatoalce ..dupa ce te scuturi de praf juri sa te razbuni ..si o si faci ..atata cat poti tu ..cu pumnii tai micutzi !Si zici ca aia de la Transi nu au lumina ??? ...ba vezi ca poate fiecare angajat are lumina interioara ..iar cel pe care l-ai intrebat tu nu stie unde are intrerupatorul ........trebuie sa faci un articol pe chestia asta ..si nici nu -ti cer bani ...hai la lucru ce mai stai ????
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:04 de Maria
si care e PROBLEMa
trebuie sa va cera voie cum sa i administreze bunuriile, si bogatii ajun saraci, si bogatii MOR intr o zi , dar cei mai fericiti in realitatate sunt saraci nu agonisesc COMORII materiale pentru altii :)) viata lunga sa avem ca degeaba BOGAT si haituit zi de zi....
Postat 28 Ianuarie 2011, 10:16 de anda
srl
Transilvania shit...:)) fabrica de solutii pt pepi de croampe. Mare firma mare * da' cu datorii groase la stat. Asa si io ma fac mili tzepar. Cumparati de produsele lor, adica aditivi si coloranti in staniol. Cancer Drinks
Postat 28 Ianuarie 2011, 10:06 de parabelum
Prosti de dau in gropi
Deaga Bihorel, gaseste-ti informatori mai destepti si nu de-aia de dau in gropi cu lanterna cu tot...sau cum ii turcu asa-i si pistolul? Poate nu stiati...demult, tare demult s-a inventat un dispozitiv micut, frumos si util...se cheama INTRERUPATOR, se gaseste de obicei la cate un capt de hol, apesi pe el si...ups s-a facut lumina. Dar se pare ca munca multa pana noaptea tarziu tampeste, sau angajatii aceia care-si petrec noptile pe la firma sunt atat de \"destepti\" incat au nevoie de lanterne sa le lumineze drumul :-))
Postat 28 Ianuarie 2011, 09:53 de Luminita
Minciunaaaaaa
Draga Bihorel=stupizel-idiotzel, poate ca ar fi mai bine sa te informezi....iti propun sa mergi sa vezi cu ochii tai si sa vezi ca nu numai ca nu s-au demontat neoanele, dar toate becurile din Astoria sunt cu senzor, asa ca, ocupa-te de lucruri mai importante, nu de minciuni si stupizenii cum ai obiceiul in ultimul timp.....Sau poate o sa-ti platesti mai bine informatorii...sa nu devii zgarcit ca ei...poate primesti informatii veridice data viitoare...Ha,Ha,Ha
Postat 28 Ianuarie 2011, 09:16 de Marian
invidia roade tare
1. Razbunarea e arma prostului, draga bihorel. 2. Nu s-au demontat neoanele, dar e normal sa fie stinse noaptea, cand nu e nimeni. 3. Cine nu e harnic ziua, lucreaza noaptea... 4. Oamenii lucreaza ziua, noaptea se odihnesc. Numa strigoii fac invers...asa ca, sa-si aduca lumanarile cu ei.
Postat 28 Ianuarie 2011, 08:39 de Laura galaura
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON