URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 17 IANUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cum arată bugetul Oradiei, e clar că cele peste o sută de investiţii se vor întinde pe mai mulţi ani. Asta pentru că în România este imposibil să-ţi planifici ceva şi să iasă la timp. Cauzele sunt multiple, de la suprasolicitarea personalului, la greşeli elementare, la lipsa proiectanţilor şi a constructorilor, toate pe fondul unei birocraţii ucigătoare, bine întreţinute de funcţionarii puşi politic în posturi. Totuşi, Primăria are două restanţe pe care nu mai are voie să le rostogolească pe anii viitori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
28 Ianuarie 2011, 08:17

Fraţii Micula suflă-n lampă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

La sediul central al firmelor fraţilor Ioan şi Viorel Micula, din hotelul Transilvania, au început să se facă economii la sânge. Magnaţii au decis ca toate neoanele de pe holuri să fie demontate, pentru că numai aşa se poate evita consumul nechibzuit de energie electrică.

Drept urmare, cei care seara au treabă pe la birouri trebuie să apeleze la lanterna cu care a fost dotat portarul.

Tot e bine că nu se foloseşte lămpaşul, ca pe vremea copilăriei celor mai bogaţi gemeni din România. Bihorel a calculat că, din economia de curent, veniturile firmelor Miculeştilor vor creşte atât de mult încât în mod cert cei doi vor reintra pe primele poziţii din Top 300. E drept că nu al bogătanilor, ci al zgârciţilor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
14 Comentarii
Sig
Mitza cind nu ajunge la slanina zice ca pute.....hahaha...puneti osul la munca si nu va mai luati de oameni aiurea
Postat 02 Noiembrie 2011, 22:14 de Daniel
Si asta nu'i tot
Daca la Oradea sunt numai chestii din astea hazoase,sa vedeti voi ce-i pe litoral,citi oameni au fost dati afara,cei ramasi au 500-600 lei pe luna,datoriile la diverse firme sunt o gramada,toata ziua stau creditorii la usa birourilor din Neptun si nu sunt bagati in seama,una din amenintarile catre sefii de hotel este ca nu au voie sa foloseasca apa calda,nici macar sa se spele pe dinti.Daca pana acum fratiorii aveau datorii(masluite)doar la stat,acum nu si-au platit nici pe cele de la firmele particulare,unele din ele de ani de zile, si care vor da faliment din cauza lor.
Postat 01 Noiembrie 2011, 06:31 de Erhan
pt Criza
Ai dreptate...iar se lauda astia doi, cu nimic ( pardon, cu cifre false) si nimeni nu-i asculta decat bihoreanul. Stii de ce-i asculta? pt ca madam colaboreaza bine cu ziaru...a dat multe detalii si cu privire la alte chestii din "bucataria" fratilor...pt un ban in plus, toarna tot. Asa ca....aviz amatorilor, pastrati distanta!
Postat 29 Ianuarie 2011, 14:43 de ANA
Redusii
Of ..of.. mai... mai...iara se lauda familia Suciu ca a facut reduceri ??? Nu-i asculta nimeni si s-a gasit Bihoreanul ?Pai pe astia ii gasiti voi sa va spuna adevarul ???Hai ca e buna !
Postat 28 Ianuarie 2011, 12:35 de Criza
hai liberare !
Lauraaa Gaaal!!!!decat sa scriem un articol prost ,mai bine un cantec vesel de puscarie sa cantam !Hai liberare !
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:49 de Justitia
precizare
Pt ca nu ati lasat sa apara link-ul cu melodia dedicata, o gasiti pe youtube: Nicusor Guta-Prin fereastra din celula!!!!!!!!
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:44 de Puscaria
dedicatie pt lauraaaaaa, sa-i traiasca familiaaa
Draga mea, nu-ti mai bate capu cu lumina din firma lui Micula. Mai bine asculta o melodie: ?v=mejTihCOHCQ&feature=related
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:38 de Puscaria
Lanterna
Laura, tu bantui noaptea prin firma lu' Micula si nu gasesti intrerupatorul? De-aia esti asa obosita ziua si nu mergi la procese? P.S. Lanterna e sub presul de la intrare
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:17 de Portarul
Bihoreane mai lasa-ne !
Bihorene in stilul caracteristic ataci persoane care ti-au tras cindva sau cumva doua trei scatoalce ..dupa ce te scuturi de praf juri sa te razbuni ..si o si faci ..atata cat poti tu ..cu pumnii tai micutzi !Si zici ca aia de la Transi nu au lumina ??? ...ba vezi ca poate fiecare angajat are lumina interioara ..iar cel pe care l-ai intrebat tu nu stie unde are intrerupatorul ........trebuie sa faci un articol pe chestia asta ..si nici nu -ti cer bani ...hai la lucru ce mai stai ????
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:04 de Maria
si care e PROBLEMa
trebuie sa va cera voie cum sa i administreze bunuriile, si bogatii ajun saraci, si bogatii MOR intr o zi , dar cei mai fericiti in realitatate sunt saraci nu agonisesc COMORII materiale pentru altii :)) viata lunga sa avem ca degeaba BOGAT si haituit zi de zi....
Postat 28 Ianuarie 2011, 10:16 de anda
srl
Transilvania shit...:)) fabrica de solutii pt pepi de croampe. Mare firma mare * da' cu datorii groase la stat. Asa si io ma fac mili tzepar. Cumparati de produsele lor, adica aditivi si coloranti in staniol. Cancer Drinks
Postat 28 Ianuarie 2011, 10:06 de parabelum
Prosti de dau in gropi
Deaga Bihorel, gaseste-ti informatori mai destepti si nu de-aia de dau in gropi cu lanterna cu tot...sau cum ii turcu asa-i si pistolul? Poate nu stiati...demult, tare demult s-a inventat un dispozitiv micut, frumos si util...se cheama INTRERUPATOR, se gaseste de obicei la cate un capt de hol, apesi pe el si...ups s-a facut lumina. Dar se pare ca munca multa pana noaptea tarziu tampeste, sau angajatii aceia care-si petrec noptile pe la firma sunt atat de \"destepti\" incat au nevoie de lanterne sa le lumineze drumul :-))
Postat 28 Ianuarie 2011, 09:53 de Luminita
Minciunaaaaaa
Draga Bihorel=stupizel-idiotzel, poate ca ar fi mai bine sa te informezi....iti propun sa mergi sa vezi cu ochii tai si sa vezi ca nu numai ca nu s-au demontat neoanele, dar toate becurile din Astoria sunt cu senzor, asa ca, ocupa-te de lucruri mai importante, nu de minciuni si stupizenii cum ai obiceiul in ultimul timp.....Sau poate o sa-ti platesti mai bine informatorii...sa nu devii zgarcit ca ei...poate primesti informatii veridice data viitoare...Ha,Ha,Ha
Postat 28 Ianuarie 2011, 09:16 de Marian
invidia roade tare
1. Razbunarea e arma prostului, draga bihorel. 2. Nu s-au demontat neoanele, dar e normal sa fie stinse noaptea, cand nu e nimeni. 3. Cine nu e harnic ziua, lucreaza noaptea... 4. Oamenii lucreaza ziua, noaptea se odihnesc. Numa strigoii fac invers...asa ca, sa-si aduca lumanarile cu ei.
Postat 28 Ianuarie 2011, 08:39 de Laura galaura
count display

FOTO BIHOREANUL

  • An nou, aceleaşi bătălii... PNL-iştii au boicotat prima şedinţă din 2019 a Consiliului Judeţean, iar un proiect de 7 milioane euro a fost din nou amânat! (FOTO/VIDEO)
  • Un bebeluş de 7 luni, bolnav de rujeolă, este în stare gravă la Spitalul Municipal din Oradea. Părinţii acuză doctorii că ar fi ascuns riscul de îmbolnăvire (FOTO)
  • Accident pe Calea Borşului: Un BMW a ieşit în decor, două persoane au fost rănite (FOTO)
  • CSM CSU Oradea a învins cu 82-76 echipa din Piteşti şi a încheiat prima fază a Ligii Naţionale pe locul IV (FOTO)
  • Oradea ninsă: RER Vest a intervenit aproape 24 de ore continuu, pentru deszăpezire (FOTO)
  • Botezul Domnului. Sute de credincioşi orădeni au participat la sfinţirea apelor în bisericile din centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Toţi la zăpadă! Cozi de kilometri și probleme cu locurile de parcare în staţiunile montane din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • La mulţi ani, 2019! Mii de orădeni au sărbătorit Revelionul în centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Accident în Tileagd: Un tânăr de 23 de ani a pierdut controlul unui BMW şi a lovit o autoutilitară, iar apoi un cap de pod (FOTO)
  • Omagiu generalului Berthelot: Pe faţada Gării din Oradea a fost dezvelită o placă comemorativă în cinstea consilierului militar al Regelui Ferdinand (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON