URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 23 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ideea cu bugetarea participativă nu e deloc rea. Noi am preluat-o de la clujeni, dar nu ei au fost cei care au inventat roata. Ideea e că Primăria pune o sumă la bătaie, iar cetăţenii n-au decât să-şi spargă capul ca să găsească proiecte cât mai isteţe. Cum era de aşteptat, proiectele de anul trecut sunt încă în stadiu de avizare, pentru că nu-i destul să ai idei bune, trebuie să ai şi foarte multă răbdare, din cauza birocraţiei ucigătoare din România.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cineva din Ministerul de Externe, însărcinat să "marcheze" Centenarul, a avut o idee bună: diplomaţii din Bucureşti să fie duşi prin oraşele importante ale României. Să vadă, să asculte, să intermedieze şi consolideze legături. Aşa au ajuns la Oradea, la finele săptămânii trecute, 27 de ambasadori.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
28 Ianuarie 2011, 08:17

Fraţii Micula suflă-n lampă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

La sediul central al firmelor fraţilor Ioan şi Viorel Micula, din hotelul Transilvania, au început să se facă economii la sânge. Magnaţii au decis ca toate neoanele de pe holuri să fie demontate, pentru că numai aşa se poate evita consumul nechibzuit de energie electrică.

Drept urmare, cei care seara au treabă pe la birouri trebuie să apeleze la lanterna cu care a fost dotat portarul.

Tot e bine că nu se foloseşte lămpaşul, ca pe vremea copilăriei celor mai bogaţi gemeni din România. Bihorel a calculat că, din economia de curent, veniturile firmelor Miculeştilor vor creşte atât de mult încât în mod cert cei doi vor reintra pe primele poziţii din Top 300. E drept că nu al bogătanilor, ci al zgârciţilor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
14 Comentarii
Sig
Mitza cind nu ajunge la slanina zice ca pute.....hahaha...puneti osul la munca si nu va mai luati de oameni aiurea
Postat 02 Noiembrie 2011, 22:14 de Daniel
Si asta nu'i tot
Daca la Oradea sunt numai chestii din astea hazoase,sa vedeti voi ce-i pe litoral,citi oameni au fost dati afara,cei ramasi au 500-600 lei pe luna,datoriile la diverse firme sunt o gramada,toata ziua stau creditorii la usa birourilor din Neptun si nu sunt bagati in seama,una din amenintarile catre sefii de hotel este ca nu au voie sa foloseasca apa calda,nici macar sa se spele pe dinti.Daca pana acum fratiorii aveau datorii(masluite)doar la stat,acum nu si-au platit nici pe cele de la firmele particulare,unele din ele de ani de zile, si care vor da faliment din cauza lor.
Postat 01 Noiembrie 2011, 06:31 de Erhan
pt Criza
Ai dreptate...iar se lauda astia doi, cu nimic ( pardon, cu cifre false) si nimeni nu-i asculta decat bihoreanul. Stii de ce-i asculta? pt ca madam colaboreaza bine cu ziaru...a dat multe detalii si cu privire la alte chestii din "bucataria" fratilor...pt un ban in plus, toarna tot. Asa ca....aviz amatorilor, pastrati distanta!
Postat 29 Ianuarie 2011, 14:43 de ANA
Redusii
Of ..of.. mai... mai...iara se lauda familia Suciu ca a facut reduceri ??? Nu-i asculta nimeni si s-a gasit Bihoreanul ?Pai pe astia ii gasiti voi sa va spuna adevarul ???Hai ca e buna !
Postat 28 Ianuarie 2011, 12:35 de Criza
hai liberare !
Lauraaa Gaaal!!!!decat sa scriem un articol prost ,mai bine un cantec vesel de puscarie sa cantam !Hai liberare !
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:49 de Justitia
precizare
Pt ca nu ati lasat sa apara link-ul cu melodia dedicata, o gasiti pe youtube: Nicusor Guta-Prin fereastra din celula!!!!!!!!
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:44 de Puscaria
dedicatie pt lauraaaaaa, sa-i traiasca familiaaa
Draga mea, nu-ti mai bate capu cu lumina din firma lui Micula. Mai bine asculta o melodie: ?v=mejTihCOHCQ&feature=related
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:38 de Puscaria
Lanterna
Laura, tu bantui noaptea prin firma lu' Micula si nu gasesti intrerupatorul? De-aia esti asa obosita ziua si nu mergi la procese? P.S. Lanterna e sub presul de la intrare
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:17 de Portarul
Bihoreane mai lasa-ne !
Bihorene in stilul caracteristic ataci persoane care ti-au tras cindva sau cumva doua trei scatoalce ..dupa ce te scuturi de praf juri sa te razbuni ..si o si faci ..atata cat poti tu ..cu pumnii tai micutzi !Si zici ca aia de la Transi nu au lumina ??? ...ba vezi ca poate fiecare angajat are lumina interioara ..iar cel pe care l-ai intrebat tu nu stie unde are intrerupatorul ........trebuie sa faci un articol pe chestia asta ..si nici nu -ti cer bani ...hai la lucru ce mai stai ????
Postat 28 Ianuarie 2011, 11:04 de Maria
si care e PROBLEMa
trebuie sa va cera voie cum sa i administreze bunuriile, si bogatii ajun saraci, si bogatii MOR intr o zi , dar cei mai fericiti in realitatate sunt saraci nu agonisesc COMORII materiale pentru altii :)) viata lunga sa avem ca degeaba BOGAT si haituit zi de zi....
Postat 28 Ianuarie 2011, 10:16 de anda
srl
Transilvania shit...:)) fabrica de solutii pt pepi de croampe. Mare firma mare * da' cu datorii groase la stat. Asa si io ma fac mili tzepar. Cumparati de produsele lor, adica aditivi si coloranti in staniol. Cancer Drinks
Postat 28 Ianuarie 2011, 10:06 de parabelum
Prosti de dau in gropi
Deaga Bihorel, gaseste-ti informatori mai destepti si nu de-aia de dau in gropi cu lanterna cu tot...sau cum ii turcu asa-i si pistolul? Poate nu stiati...demult, tare demult s-a inventat un dispozitiv micut, frumos si util...se cheama INTRERUPATOR, se gaseste de obicei la cate un capt de hol, apesi pe el si...ups s-a facut lumina. Dar se pare ca munca multa pana noaptea tarziu tampeste, sau angajatii aceia care-si petrec noptile pe la firma sunt atat de \"destepti\" incat au nevoie de lanterne sa le lumineze drumul :-))
Postat 28 Ianuarie 2011, 09:53 de Luminita
Minciunaaaaaa
Draga Bihorel=stupizel-idiotzel, poate ca ar fi mai bine sa te informezi....iti propun sa mergi sa vezi cu ochii tai si sa vezi ca nu numai ca nu s-au demontat neoanele, dar toate becurile din Astoria sunt cu senzor, asa ca, ocupa-te de lucruri mai importante, nu de minciuni si stupizenii cum ai obiceiul in ultimul timp.....Sau poate o sa-ti platesti mai bine informatorii...sa nu devii zgarcit ca ei...poate primesti informatii veridice data viitoare...Ha,Ha,Ha
Postat 28 Ianuarie 2011, 09:16 de Marian
invidia roade tare
1. Razbunarea e arma prostului, draga bihorel. 2. Nu s-au demontat neoanele, dar e normal sa fie stinse noaptea, cand nu e nimeni. 3. Cine nu e harnic ziua, lucreaza noaptea... 4. Oamenii lucreaza ziua, noaptea se odihnesc. Numa strigoii fac invers...asa ca, sa-si aduca lumanarile cu ei.
Postat 28 Ianuarie 2011, 08:39 de Laura galaura
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Sălacea-i „fruncea”! Locuitorii comunei Sălacea sunt singurii din Bihor care-şi aruncă deşeurile în 5 recipiente diferite (FOTO/VIDEO)
  • Cauza accidentului de la Gheghie: viteza prea mare a şoferului de BMW. Cei trei morţi sunt tineri de 20 şi 24 de ani, din Bihor (FOTO)
  • Şi noaptea se aleargă! 350 de sportivi au concurat la Oradea Night Run (FOTO/VIDEO)
  • Retroparada toamnei: 'Bătrânele doamne' expuse în centrul Oradiei (FOTO)
  • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
  • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
  • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)