URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 25 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Când am văzut floarea taximetriei orădene comasată pe Centură m-am gândit că au făcut-o ca să se desolidarizeze de colegii lor giboni din Brăila, care au călcat în picioare un client pe principiul „mulți, dar proști”. Dar nu...
Zic şi eu
Adrian Cris
Deşi marginalizat pe lista PSD pentru Parlamentul European 2019-2024, orădeanul Emilian Pavel rămâne un soldăţel cuminte al Partidului, calitate în care a comis două noi trăsnăi. Una comică - pretenţia ca Guvernul Dăncilă (he-he!) să ţină încă 6 luni „preşedenţia” Consiliului UE, pe care Finlanda cică nu va fi în stare s-o preia, alta toxică - o laudă pe Facebook cum că „ne asigurăm că drepturile angajaților români din străinătate, și ale copiilor lor mai ales, nu sunt afectate de diverse politici populiste”.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
30 Decembrie 2015, 08:35

După inaugurare, completare: Piaţa Rogerius trebuie... reparată

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Cu voia Consiliului Local, Administraţia Domeniului Public Oradea va trebui să investească în 2016 peste 550.000 lei în repararea Pieţei Rogerius, care, culmea, a fost recent inaugurată după ce abia a fost transformată, cu 6,7 milioane euro, în centru de afaceri cu produse agroalimentare.

Motivul? Proiectanţii s-au gândit la multe, dar nu şi la temperaturile la care vor fi expuşi comercianţii, mai exact cei din sectorul legume-fructe, unde intrările nu sunt închise, şi nici la cei din sectorul de flori şi produse bio, situat chiar lângă linia de tramvai.

Citiţi mai mult pe www.Bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
10 Comentarii
scortzo...
Vad ca ai idei fixe si..putine..bolo..si datoriile...ai dreptate..cel mai destept cedeaza..asa ca ..LA MULTI ANI!
Postat 31 Decembrie 2015, 15:06 de zorro
@pampam
Problemele mari nu sunt la constructori ci chiar in PMO. Toata primaria e plina, colcaie de oameni nepregatiti crescuti in timp pe posturi la care nu au ce cauta din cauza lipsei totale de experienta. Astia de cand au terminat scoala au lucrat doar in sistemul bugetar si nu stiu nimic numai sa mute hartiile de colo colo si cand ai treaba acolo stiu sa faca totul ca sa pari tampit , nu sa resolve problemele ci sa iti creeze probleme ! Daca Bolojan ar fi la primul mandat mai ca as tacea dar la al doilea mandat atata prostie, indolenta, nesimtire este revoltatoare singurul vinovat ( adica cl ce plateste toate prostiile , nu ? ) sunt cetatenii orasului, super taxatii de prostia lor, a bugetarilor !! Milioane de euro aruncati pe nesimtirea , indolenta , prostia bugetarilor din PMO.
Postat 30 Decembrie 2015, 23:33 de scortosul
pam pam
are dereptate mare ZORO....astea sunt realitatile....niste incapabili ....execute garantiile firmelor de constructii...si sa execute proprietatile tuturor care au luat decizii eronate..vezi certificate verzi..constructia de termocentrala gaz...etc
Postat 30 Decembrie 2015, 22:50 de pampam
@zorro
Vad ca vorbesc cu un habarnist ! Nu are sens sa te mai bag in seama ! Habar nu ai pe ce lume traiesti !!!! Chiar esti paralel cu realitatea si problemele cetatii !!!
Postat 30 Decembrie 2015, 22:20 de scortosul
scortzo...
Ia un xanax baiatule..ai luat-o rau pe ulei..daca tu vorbesti de amenzi...astromomice..regreaza-ti unitatile de masura,in derilur tau mai confunzi euro cu ron si invers...oricum nu sant decat niste bau bauri...vezi sa nu fii tu musca de...
Postat 30 Decembrie 2015, 21:52 de zorro
@zorro
Iar te bagi ca musca in cu.. calului ?? Uite numai asa pentru tine : rest de la fonduri Eu din anu asta 6.200.000 eu care din cauza majorarilor de salarii si altele vor ajunge la aprox 7-7.500.000 si pentru ca discutam de fonduri le mai punem de la noi 20%TVA si ies cam 8,4-9.000.000 eu.! Ok ? Alta este amenda de 33.000.000 de la mediu pentru CET,CEt care este al municipiului adica si al tau si care amenda se v-a plati din taxe si impozite. Pana aici cam 42.000.000 Eu. Mai adaog asa de la mine cateva milioane , asa cum ne-a obisnuit PMO cu reparatii la lucrarile noi "bine facute" si "bine gandite" la toate investitiile PMO ! Ce zici ? Ies banii ? Ce zici platesti si pentru mine taxele si impozitele aiuristice ca sa tac ??????
Postat 30 Decembrie 2015, 21:18 de scortosul
mai scortzo...
Noroc ca ai portofel mare ..vad ca platesti la greu..ai in continuare...fixuri cu 40 de milioane...cat despre comercianti...imi pare rau.. de ei...dar cand erau sub cerul liber sau sub prelate ..era mai cald?
Postat 30 Decembrie 2015, 20:49 de zorro
@david
"Prost si mult" e deviza ta Davide ! Iar te bagi in seama in loc sa comentezi la subiectu articolului te legi de mine ! Oricu ramane cum am stabilit pana acum. Lucu bun se face o data adoua oara e carpeala ca la toate proiectele PMO 1 CARPELI peste PARPELI ! Nu ar fi nici cea mai mica problema daca s-ar plati de cei ce le-au gandit si executat, dar le platesc eu, tu, el, ea, noi, din buzunar cand ar trebui platite de EI, EI impotentii si prostii primariei. Pe banu meu(din taxe si impozite) pot repara tot ce au facut pana acum si dupa preparative pot incepe alta re-reparative pana in veacul vecilor ! Cand nu ai nimic a spune imi spui ca sunt alui mangeala !! Trebuie, sunt obligat de situatie sa revin si sa iti spun ca esti PROST ! Marea problema este ca insisti sa ramai asa.
Postat 30 Decembrie 2015, 19:58 de scortosul
@scortosul
decat nici un proiect ca pe vremea iubitului tau Filip, mai bine un proiect care necesita mici rectificari. Capul tau de pesedist nu o sa inteleaga asta niciodata. Pupa in continuare curul jegas a lui Mang ca o sa iti mearga bine
Postat 30 Decembrie 2015, 19:36 de David
Pentru bolovanisti
Cand spun ca proiectele PMO sunt niste mizerii gestionate de prostii PMO bolovanistii sar la gatul meu in loc sa sara la angavatii PMO care "gandesc" proiectele. Totae sunt mizerabil gandite , JENANT. Cu handicapatii trantori si impotenti mintal ai PMo nici ca se poate mai bine. 2016 anul tragedie pentru oradenii supertaxati de bolovanul cheltuitor. Avem 40.000.000 amenzi si penalitati de platit amoaca din cauza indolentei, impotentei, prostie bugetarilor din PMO. Si culmea vinovat tot amarasteanul, nici unul din angajatii PMO !!!!!
Postat 30 Decembrie 2015, 12:44 de scortosul
count display

FOTO BIHOREANUL

  • S-au turnat cei 92 de piloţi care vor susţine viaductul drumului rapid de la ieșirea din Oradea spre Biharia (FOTO / VIDEO)
  • Biciclete în aer, în fața Primăriei Oradea: Sute de bicliști au participat la „Critical Mass” (FOTO / VIDEO)
  • Accident grav pe DN 76, în Beiuș. O persoană a decedat, iar alta a fost preluată de elicopterul SMURD. Trafic blocat pe ambele sensuri de mers! (FOTO)
  • Bihorenii participă la atelierul de încondeiat ouă al Muzeului Ţării Crişurilor (FOTO)
  • Elevii de la Liceul Nicolae Bolcaş Beiuş, experienţă IT la malul Oceanului Atlantic (FOTO)
  • Accident în Oradea: Un taxi a ajuns cu roţile-n sus pe Republicii. Şoferul şi pasagera au fost transportaţi la spital (FOTO / VIDEO)
  • Cei mai buni elevi din ţară la biologie, reuniţi la Oradea (FOTO)
  • Sărbătoarea artelor: European Music Open aduce la Oradea o pleiadă de personalităţi (FOTO)
  • Haita Raksi: Un cuplu din Salonta îngrijeşte peste 180 de câini abandonaţi, într-un adăpost privat amenajat la marginea oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Final spectaculos pentru centenarul Oradiei: Andra a cântat „tradițional”, soldaţii s-au retras cu torţe, iar artificiile au fost tricolore (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2421 RON
  • 1 EUR = 4.756 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON