URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 15 NOIEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De când avem și Piața Unirii, și Cetatea renovate, suntem în situația măgarului lui Buridan. Bietului animal i-a pus stăpânul două grămezi de fân și măgarul a murit de foame pentru că nu se putea hotărî din care să mănânce. La fel pățim și noi când e vorba de locurile unde să organizăm evenimentele importante. S-au încercat variante, ba în Piață, ba în Cetate, ba în ambele locații concomitent.
Zic şi eu
Adrian Cris
Pe scurt, doi parlamentari implicaţi şi cu bun simţ. Ambii, însă, au dat-o în bară, şi încă rău de tot, cu o lună în urmă, când alături de alţi 8 colegi din PNL, 3 de la PSD şi câte unul de la ALDE şi Minorităţi, au semnat "Întrebarea nr. 5759A/10-10-2018", către Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Sâmbătă, la orele 17, ora României, în sute de oraşe de pe continent, printre care şi Oradea, a fost proclamată Republica Europa, ca viitoare formă de organizare a actualelor state europene. "Prin acest gest simbolic, europenii de pe întreg continentul îşi exprimă voinţa de a trăi într-o Europă unită, cu drepturi şi îndatoriri egale pentru toţi cetăţenii, care să fie principalii actori ai unei democraţii reale".
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
După cum se ştie, în 7 noiembrie Curtea Constituţională a admis sesizarea Guvernului şi a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Constatând acest conflict, CCR a obligat ÎCCJ de îndată la desemnarea prin tragere la sorţi a tuturor membrilor completurilor de 5 judecători, cu respectarea art. 32 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, cum a fost modificat şi completat prin Legea nr. 207/2018.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Testul pentru HPV se efectuează pentru a depista infecţia cu HPV şi tipul de HPV prezent. La fel ca testul Papanicolau, testul pentru HPV se face prin analiza unei probe de secreţii prelevate de la nivelul colului uterin (cervix).
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Șansa de a deveni înzestrat sau talentat este aceeaşi indiferent de statutul financiar al părinţilor. Lucru deloc surprinzător, deoarece genetica nu ţine cont de fluctuaţia dolarului pe piaţa globală. Dar interesant de observat în acest context este inegalitatea care derivă din statutul financiar al părinţilor respectivilor copii.
30 Decembrie 2015, 08:35

După inaugurare, completare: Piaţa Rogerius trebuie... reparată

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Cu voia Consiliului Local, Administraţia Domeniului Public Oradea va trebui să investească în 2016 peste 550.000 lei în repararea Pieţei Rogerius, care, culmea, a fost recent inaugurată după ce abia a fost transformată, cu 6,7 milioane euro, în centru de afaceri cu produse agroalimentare.

Motivul? Proiectanţii s-au gândit la multe, dar nu şi la temperaturile la care vor fi expuşi comercianţii, mai exact cei din sectorul legume-fructe, unde intrările nu sunt închise, şi nici la cei din sectorul de flori şi produse bio, situat chiar lângă linia de tramvai.

Citiţi mai mult pe www.Bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
10 Comentarii
scortzo...
Vad ca ai idei fixe si..putine..bolo..si datoriile...ai dreptate..cel mai destept cedeaza..asa ca ..LA MULTI ANI!
Postat 31 Decembrie 2015, 15:06 de zorro
@pampam
Problemele mari nu sunt la constructori ci chiar in PMO. Toata primaria e plina, colcaie de oameni nepregatiti crescuti in timp pe posturi la care nu au ce cauta din cauza lipsei totale de experienta. Astia de cand au terminat scoala au lucrat doar in sistemul bugetar si nu stiu nimic numai sa mute hartiile de colo colo si cand ai treaba acolo stiu sa faca totul ca sa pari tampit , nu sa resolve problemele ci sa iti creeze probleme ! Daca Bolojan ar fi la primul mandat mai ca as tacea dar la al doilea mandat atata prostie, indolenta, nesimtire este revoltatoare singurul vinovat ( adica cl ce plateste toate prostiile , nu ? ) sunt cetatenii orasului, super taxatii de prostia lor, a bugetarilor !! Milioane de euro aruncati pe nesimtirea , indolenta , prostia bugetarilor din PMO.
Postat 30 Decembrie 2015, 23:33 de scortosul
pam pam
are dereptate mare ZORO....astea sunt realitatile....niste incapabili ....execute garantiile firmelor de constructii...si sa execute proprietatile tuturor care au luat decizii eronate..vezi certificate verzi..constructia de termocentrala gaz...etc
Postat 30 Decembrie 2015, 22:50 de pampam
@zorro
Vad ca vorbesc cu un habarnist ! Nu are sens sa te mai bag in seama ! Habar nu ai pe ce lume traiesti !!!! Chiar esti paralel cu realitatea si problemele cetatii !!!
Postat 30 Decembrie 2015, 22:20 de scortosul
scortzo...
Ia un xanax baiatule..ai luat-o rau pe ulei..daca tu vorbesti de amenzi...astromomice..regreaza-ti unitatile de masura,in derilur tau mai confunzi euro cu ron si invers...oricum nu sant decat niste bau bauri...vezi sa nu fii tu musca de...
Postat 30 Decembrie 2015, 21:52 de zorro
@zorro
Iar te bagi ca musca in cu.. calului ?? Uite numai asa pentru tine : rest de la fonduri Eu din anu asta 6.200.000 eu care din cauza majorarilor de salarii si altele vor ajunge la aprox 7-7.500.000 si pentru ca discutam de fonduri le mai punem de la noi 20%TVA si ies cam 8,4-9.000.000 eu.! Ok ? Alta este amenda de 33.000.000 de la mediu pentru CET,CEt care este al municipiului adica si al tau si care amenda se v-a plati din taxe si impozite. Pana aici cam 42.000.000 Eu. Mai adaog asa de la mine cateva milioane , asa cum ne-a obisnuit PMO cu reparatii la lucrarile noi "bine facute" si "bine gandite" la toate investitiile PMO ! Ce zici ? Ies banii ? Ce zici platesti si pentru mine taxele si impozitele aiuristice ca sa tac ??????
Postat 30 Decembrie 2015, 21:18 de scortosul
mai scortzo...
Noroc ca ai portofel mare ..vad ca platesti la greu..ai in continuare...fixuri cu 40 de milioane...cat despre comercianti...imi pare rau.. de ei...dar cand erau sub cerul liber sau sub prelate ..era mai cald?
Postat 30 Decembrie 2015, 20:49 de zorro
@david
"Prost si mult" e deviza ta Davide ! Iar te bagi in seama in loc sa comentezi la subiectu articolului te legi de mine ! Oricu ramane cum am stabilit pana acum. Lucu bun se face o data adoua oara e carpeala ca la toate proiectele PMO 1 CARPELI peste PARPELI ! Nu ar fi nici cea mai mica problema daca s-ar plati de cei ce le-au gandit si executat, dar le platesc eu, tu, el, ea, noi, din buzunar cand ar trebui platite de EI, EI impotentii si prostii primariei. Pe banu meu(din taxe si impozite) pot repara tot ce au facut pana acum si dupa preparative pot incepe alta re-reparative pana in veacul vecilor ! Cand nu ai nimic a spune imi spui ca sunt alui mangeala !! Trebuie, sunt obligat de situatie sa revin si sa iti spun ca esti PROST ! Marea problema este ca insisti sa ramai asa.
Postat 30 Decembrie 2015, 19:58 de scortosul
@scortosul
decat nici un proiect ca pe vremea iubitului tau Filip, mai bine un proiect care necesita mici rectificari. Capul tau de pesedist nu o sa inteleaga asta niciodata. Pupa in continuare curul jegas a lui Mang ca o sa iti mearga bine
Postat 30 Decembrie 2015, 19:36 de David
Pentru bolovanisti
Cand spun ca proiectele PMO sunt niste mizerii gestionate de prostii PMO bolovanistii sar la gatul meu in loc sa sara la angavatii PMO care "gandesc" proiectele. Totae sunt mizerabil gandite , JENANT. Cu handicapatii trantori si impotenti mintal ai PMo nici ca se poate mai bine. 2016 anul tragedie pentru oradenii supertaxati de bolovanul cheltuitor. Avem 40.000.000 amenzi si penalitati de platit amoaca din cauza indolentei, impotentei, prostie bugetarilor din PMO. Si culmea vinovat tot amarasteanul, nici unul din angajatii PMO !!!!!
Postat 30 Decembrie 2015, 12:44 de scortosul
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident pe Clujului: O fetiţă de 6 ani a fost rănită şi dusă la spital (FOTO)
  • Artă cu renume la Muzeul Ţării Crişurilor: a fost deschisă expoziţia de lucrări van Gogh şi Renoir (FOTO)
  • Noul Ford EcoSport, produs în România, te așteaptă în showroom-ul Ford Carbenta Com! (FOTO)
  • Termen: 1 Decembrie. Constructorii au montat grinzile podului din strada Universităţii din Oradea (FOTO)
  • Parcarea de la intersecţia străzilor Transilvaniei cu Moldovei a fost reabilitată (FOTO)
  • Cel mai 'hot' show: Modele celebre au defilat în lenjerie Victoria's Secret. Adriana Lima s-a retras (FOTO/VIDEO)
  • Karoy de România: Povestea sculptorului orădean interzis de comunişti, care şi-a făcut renume în America (FOTO)
  • A început târgul produselor şi gusturilor din Valea Ierului, în Piaţa Unirii (FOTO)
  • Făuritorii Marii Uniri - Portrete și fapte nemuritoare: zeci de elevi bihoreni au fost premiați pentru picturile lor (FOTO)
  • S-a turnat placa de beton. Podul Centenarului ar putea fi dat în folosinţă la sfârşitul lunii noiembrie (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON