URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 20 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Aeroportul Oradea, ca orice instituţie girată de Consiliul Judeţean, este în picaj. Ghinionul său este dublu: au plecat operatorii externi şi a rămas Taromul, cu preţurile sale neruşinate. Bietul Bimbo Tibor Szuhai a fost pus preşedinte al Consiliului de Administraţie al Aeroportului probabil ca să se facă de râs, nu să facă treabă, pentru că habar nu are de avioane.
Zic şi eu
Adrian Cris
Săptămâna trecută am scris despre revolta unui orădean somat pe 1 aprilie să-şi stingă o datorie de 312 lei la CASS despre care nici nu ştia, din 2014, scadentă în iunie, cu precizarea că până la 31 martie putea beneficia de o bonificaţie de 10%. De atunci, am primit mesaje din partea altor păţiţi, cărora ANAF le-a notificat restanţe în pragul prescrierii.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
08 Mai 2010, 10:13

Doctor Cuc

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Instalat la începutul anului în fotoliul de manager al spitalului TBC, pedelistul Octavian Cuc a preluat apucăturile colegilor lui mai "experimentaţi" din partid şi se comportă în instituţie ca cucu-n propriul copac. Recent a pus-o, ilegal, pe liber pe directoarea medicală a spitalului, pe Lavinia Davidescu, deşi aceasta mai avea un an până la expirarea mandatului.

Managerul a considerat că un spital se poate conduce şi fără director medical, ceea ce este total pe lângă lege, nu numai pe lângă logică. Probabil că managerul PDL consideră că poate conduce singur cuc întreg spitalul.

Şi nu trebuie să ne mirăm prea tare, pentru că indivizii ajunşi şefi pe criterii politice se ghidează după nemuritorul proverb: "Aicea carte nu se cere/ Prost să fii, să ai putere".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
10 Comentarii
farmacie
eu, lenuta farmacista nu vreau sa plece blonda. comisionul meu v-a scadea groaznic si se anunta zile grele cu noua directoare care are alergie la medicamentele scumpe cu care am fost invatata de fosta. este criza si nu vreau sa-mi scada veniturile. deci, sa nu plece blonda, adica cainele de la propria macelarie.
Postat 12 Mai 2010, 20:31 de lenuta
plecare
e adevarat ca-si face clinica privata de sforait cu foncea si pleaca din spital? este pur si simplu o intrebare. ca doara n-a lucra blonda cu bolnavi. o apuca greata si ametala. pregatiti perfuziile. si batistele. pentru lacrimi. numai asta a facut 4 ani. plansete. si inca ceva.......
Postat 12 Mai 2010, 20:26 de colega din spital
sindicat
sorine, ce avantaje ai avut legandu-te de davidescu? in afara faptului ca ti-a angajat nevasta care nu stie sa scrie corect, care a fost comisionul tau de mare lider sindicat? sper ca ai bunul simt si nu ii intorci spatele blondei cum a facut mircica popa si steluta care mai ieri o pupau in dos. si mai lasa-ne tu cu mitingurile tale de protest. am luat odata teapa la foncea inca odata nu ne mai prostesti.
Postat 12 Mai 2010, 19:01 de sindicalist
imorala
nu-i nimic. impreuna cu foncea o sa faceti somnologie la clinica privata in oras. ati stricat banii spitalului pe aparate de sute de milioane de lei pentru a studia sforaitul. impreuna a-ti lasat spitalul inglodat in datorii pe care nimeni nu o sa le mai poata plati. nu ne-ati dat nici al 13-lea salariu ca sa aveti voi bani de medicamente idioate sa va puteti plimba in strainatate la congrese. nu v-a iesit cu clinica privata din spital. si n-o sa va iasa nici cu clinica de sforait din oras. newmedics stie de ce. nu va merge cu doi ipocriti in pierdere.
Postat 12 Mai 2010, 17:34 de un angajat
pentru fosta
mai blondino pana sa fii director medical erai vai si amar de capul tau,acuma te-ai ajuns pe medicamentele dupa care tot urli,ai avut si tu ceva putere nu?
Postat 12 Mai 2010, 12:13 de un coleg
pentru davidescu
nici int-un caz nu conduceai tu spitalul,nici de pacienti nu te ocupi,tu doar stii sa bagi medicamente multe in farmacie ca sa-ti iei banii cei multi
Postat 12 Mai 2010, 09:31 de alt angajat
catre blonda
lasa blondo ca nici tu nu esti mai desteapta,eventual la agatat barbatii si la luat spagile.Spagile din medicamente erau int-adevar mari de aia plangi acuma
Postat 12 Mai 2010, 09:24 de alt angajat
fosta directoare tbc
fosta directoare tbc,ce te vei face acum fara grasele comisioane de la firmele de medicamente,fara excursiile in strainatati platite tot de firme,fara spagile de la examenele de personal medical?cum ati procedat jumi -juma cu liderul de sindicat?las ca vei lua mai multa spaga de la bolnavi,ca de ocupat de ei sa se ocupe altii
Postat 12 Mai 2010, 09:17 de angajat spital
blonda
adrian cris, ce servicii ti-a oferit blonda de te-ai apucat sa scrii prostii la propriul ziar? cat ti-a oferit ca sa minti cu nerusinare? cat de falit poti sa fii ca sa prostesti lumea? crezi ca noi nu stim ca mandatul ei e gata de mult si mai sta director doar ca mai gaseste cate unul care o tine in brate? mimoza asta a falimentat spitalul cu medicamentele ei. cu deplasarile ei in strainatate.
Postat 08 Mai 2010, 21:09 de alt angajat
davidescu
aceasta individa cocotata in functia de director medical doar pentru ca a fost amanta fostului manager decedat popa, de o probitate morala si profesionala cel putin indoielnica, poate sa treaca si la munca. sa vedeti de-acum lacrimi, lesinuri, perfuzii zilnice administrate 'distinsei' doamne. sau poate gaseste in ultima instanta un om de bine care sa-i sara in ajutor. inca odata. doamnelor, paziti-va barbatii.
Postat 08 Mai 2010, 20:52 de angajat spital
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Meniu de front: Vizitatorii expoziţiei dedicate lui Traian Moşoiu în Cetate au fost omeniţi cu varză cu cartofi (FOTO / VIDEO)
  • Ilie Bolojan, emoţionat până la lacrimi la dezvelirea statuii lui Iuliu Maniu în Oradea. Vezi care a fost atmosfera la eveniment! (FOTO / VIDEO)
  • 'Dumnezeu a plâns pentru Fiul Său!': Devoţiunea Calea Crucii din Parcul Olosig s-a ţinut pe ploaie (FOTO / VIDEO)
  • „Fenomenul Trench Art”, noua expoziție de la Muzeul Țării Crișurilor, a fost deschisă publicului (FOTO)
  • Cioloş, mică baie de mulţime în centrul Oradiei, în cojoc de Beiuş. L-a primit de la oamenii locului (FOTO / VIDEO)
  • BNR Bihor şi-a deschis porţile: Liceenii orădeni și-au pus faţa pe bancnote de 1.000 de lei (FOTO)
  • Turn de instrucţie, pentru antrenamentele pompierilor din Aleşd (FOTO / VIDEO)
  • Încolonaţi pe centură: Peste 200 de taximetrişti din Oradea au protestat împotriva Uber, deşi serviciul nu există în oraş (FOTO)
  • Nepoata lui Traian Moșoiu, la expoziția dedicată generalului, în Piața Unirii: „Atenție, Bucureștiule! Oradea știe să își comemoreze eroii” (FOTO)
  • Tramvaiul Siemens a fost mutat cu greu spre depou. Circulaţia tramvaielor a fost reluată în Nufărul (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2114 RON
  • 1 EUR = 4.7622 RON
  • 1 HUF = 0.0149 RON