URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 29 MARTIE 2020

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
În vremuri grele, țara are nevoie de oameni cu greutate. În nici un caz, tripleta Marcel Vela, Bogdan Despescu, Raed Arafat nu face parte din această categorie.
Zic şi eu
Adrian Cris
De o săptămână, de când a devenit cât se poate de limpede că nenorocirea provocată de răspândirea coronavirusului nu are cum să ocolească nici măcar Grădina Maicii Domnului, românii au început să se îngrijoreze şi ei, ba mulţi chiar să se panicheze (dovadă golirea magazinelor).
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am lipsit câţiva ani din ţară şi, la întoarcere, am aflat de nişte datorii la fisc de care nu aveam habar. Nu fusesem niciodată notificat pentru ele. Pe vremea aceea, ANAF-ul era mai puţin activ ca astăzi, iar tăcerea sa mă făcuse dator cu câteva mii de euro la bugetul de stat, o bună parte fiind penalităţi. Dacă aş fi ştiut de datorii, le-aş fi achitat din timp, astfel că nu s-ar mai fi adunat ditamai purcoiul de bani...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părerea aveți despre măsurile adoptate de autoritățile din România în ce privește răspândirea noului tip de coronavirus?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Așa cum am arătat săptămâna trecută, Codul administrativ a trecut testul de neconstituționalitate și rămâne în vigoare, astfel încât voi prezenta, începând de azi, aspectele cele mai importante aduse de acest act normativ. Întrucât subiectul ultimelor săptămâni în mass-media îl reprezintă Guvernul, mă voi referi la principalele reglementări care vizează această instituţie...
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În data de 16 martie, Preşedintele Franţei a decis adoptarea unor măsuri pentru reducerea propagării virusului COVID-19 pe teritoriul Franţei. Astfel, începând cu 17 martie, de la ora 12, timp de 15 zile, cetăţenii se pot deplasa doar cu un atestat justificativ şi doar în anumite condiţii: de la domiciliu la locul de muncă (în caz că nu sunt condiţii pentru telemuncă), pentru cumpărăturile de primă necesitate (doar în zonele comerciale de proximitate) şi vizitarea medicului de familie în cazurile mai urgente.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Poate v-aţi întrebat zilele acestea ce e cu isteria hârtiei de toaletă şi unii v-aţi mirat privind online clipuri cu oameni cărând baxuri întregi în braţe ori luptându-se pentru o rolă de hârtie de WC. Am fost curios să văd care e explicaţia psihologică a acestui comportament bizar şi de ce fix hârtia de toaletă e cea care preocupă mai mult masele. La urma urmei există lucruri mult mai importante decât ea în situaţii de criză...
10 Mai 2011, 09:01

Deputat enervat

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Deputatul PSD Ioan Sorin Roman (foto) şi-a demonstrat tăria şi caracterul zilele trecute când, după o ceartă-n câmp, la Cefa, s-a luat la pumni cu un.... jeep. Incidentul a avut loc pe terenurile pe care le deţine Roman la limita dintre localităţile Cefa şi Berechiu, de faţă cu tractoriştii veniţi la muncă.

Biata maşină a picat „la mijloc" într-o dispută pe care Roman o avea cu un inginer, Mircea Tirla, venit să bată ţăruşii ca să delimiteze parcela sa de cea a deputatului. PSD-istul n-a fost de acord cu măsurătorile, aşa că şi-a ieşit din pepeni şi l-a chemat pe vecin în boscheţi, să-şi măsoare puterile dacă „e tare".

Cum însă Tirla a refuzat, Roman şi-a vărsat năduful pe jeep-ul cu care venise acesta, luându-l la pumni şi picioare, sub privirile tractoriştilor care se amuzau pe seama ieşirii alesului neamului.

După ce maşina a fost caftită suficient, dom' deputat a scos parii bătuţi de inginer şi i-a mutat niţel mai încolo, să vadă tot plăvanul cum arată o mostră de Drept. De Drept Roman.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
cucu-pdl
cucu vrea sa ia tot terenul din cefa,il ajuta si obsedatul de la primarie,amandoi pdl,fermieri din cefa,treziti-va!!!!!!
Postat 10 Mai 2011, 19:14 de fermier
cine il cunoaste pe Roman...stie clar ca lucrurile nu au stat asa ;)
foarte tare articolul.... domnilor, ma faceti sa rad, nu aveti articole mai serioase de editat decat cele cu comanda politica? cine il cunoaste pe Roman Sorin stie ca omul nu se comporta deloc asa, nu cred ca a dat cu pumnul, desi de multe ori ar fi trebuit. nu vad nici un semnatar ar acestui articol....de ce? o fi vreun secret sa aflam din ce grupare politica face parte marele "scriitor" de articole? asta ar explica muuuulte....sau nu?
Postat 10 Mai 2011, 17:09 de broscky
=))
Mihes Calin= mascota comunei, fraierul fraierilor=))=))=))=))=)) =))
Postat 10 Mai 2011, 17:07 de cefan
Tirla e ca Mihes
Ma invart si eu prin Cefa din cand in cand, si am aflat ca Tirla asta are un om la Cefa, Calin. anu trecut Roman a lasat trei vaci la baiatu asta la ferma si cand a vrut sa le duca in alta parte, ia vacile de unde nu-s, din trei mai era doar una. Am prins faza live, Roman l-a intrebat de vaci, ceva de genul - zi sa stiu ce ai facut cu ele si vedem ce putem face - iar a doua zi baiatu a spus ca Roman la amenintat. cine sa asamana sa aduna, si daca Tirla lucreaza cu Mihes inseamna ca face si el ca ala, daca la intrebat Roman de ce a intrat pe terenul lui, el spune ca la amenintat. din cate stiu eu de atunci nici nu a mai intrebat Roman de vaci, dezamagit de reactia baiaului. e fazan daca se lasa si acum, ca oameni de genul asta is gunoaie, vin la furat si tot ei striga hotu
Postat 10 Mai 2011, 13:59 de Bibicu
sa iasa inginerii
O fi batut Tirla tarusii (desi am informatii sigure ca nu a fost asa) dar problema estee unde i-a batut. Ar fi foarte bine sa iasa domnul Tirla si sa masoare suprafetele pe care are contracte de arenda sau contracte de vanzare cumparare. Problema e ca nu vrea pentru ca stie ca e cu musca pe caciula, si a intrat peste multe parcele ce nu sunt ale lor. Inginerul asta nici nu sta de vorba cu oamenii care vin sa spuna ca au intrat cu tractoarele la ei, numal vezi ca ii cheama pe tractoristi, si asa se moaie omu ca nu ii mai trebuie nici un pamant.
Postat 10 Mai 2011, 13:37 de cefan
domnu Cuc, Doar atat?
Strans la punga domnul Cuc, doar atat? Ma asteptam la mai mult, mai ales dupa ce i-a atras atentia lui Roman ca a fost sunat de o jurnalista sa afle amananunte despre cele intamplate. Sau poate nu e Cuc, o fi Tirla junior, scrib de pe Crisul Repede care a sarit repede sa-l faca pe taticu imaculat iar pe Roman mare smardoi. Foarte interesant cum de asa cinstit si victimizat apare acest domn Tirla, caine constincios, care ar fi ultimul ce ar vrea sa se iasa la masurat de terenuri, pentru ca de cand incearca sa puna stapanire pe zona ara tot ce apuca, iar daca esti un om de rand si mergi sa spui ca au intrat peste pamantul tau, imediat se aduna toata trupa, de la inginer la tractoristi, de nu ai curajul sa deschizi gura. Probabil ar trebui sa stam toti linisititi si sa ne prosternam in fata domnului Tirla si ai celorlalti oameni ai domnului Cuc.
Postat 10 Mai 2011, 13:28 de gica contra
replica la articol si la comentatorii rautaciosi
Deputatul PSD Ioan Sorin Roman atita vreme cit munceste terenul agricol si face agricultura toata stima si mindria ,ca este greu cu agricultura in Romania ,iar referitor la conflictul cu inginerulacela care nu a avut curajsa-l infrunte pe deputatul ,eu unul @Romanul Simplu in locul lui deputatul PSD Ioan Sorin Roman pentru terenul meu acolo-i puneam crucea la cap la inginer :))=))Catre comentatori rautaciosi@Daniel si @Kristian .@Daniele du-te bah la penali tai homalai si ajuta-l pe crin Porumbacu stai de capra in fata lui ,ca este profesor de filozofie a homosexualilor si istoria hoimosexualilor bah :))=))Daniel lasa sa fie deputatul PSD Ioan Sorin Roman taran intre tarani ,ne mindrim cu el in colegiu 6 Salonta noi taranii astia mai oropsiti de soarta,iar voi mandriti-va cu Crin Antonescu Porumbacul.@Kristian du-te bah alege-l iarasi pe OBotPiDiliul traseistul penal actual sa-ti-o traga si sa-si traga un glontz in cap bah si sa scapam de voi pedeleprele dreacului:))=)) @Kristian daca zici ca deputatul te reprezinta inseamna ca esti din colegiul lui ,colegiul 6 Salonta si esti de- al lui Slobozeanul Filipoula la barba carunta :))=)).Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 10 Mai 2011, 13:04 de Romanul Simplu
CIZMELE Bihorului din Senat si CD
Ultima data,cand l-am vizionat pe cowboy(pruncul-de-vaci), calatorea in avion spre Parlament echipat intr-o "jaka mandra", cu steaua de cowboy, tare mandru de el! Si cand te gandesti ca ne reprezinta! Daka la votari, ofticosii vor sta in casa, avem sanse sa fie realese numai goliciuni si spurcaciuni fara valoare ka profesorul si sarantokul iesiti ca la BINGOOOOO!
Postat 10 Mai 2011, 12:21 de Kristian
Care tarusii?
Care tarusii mai? ca nu era nici un tarus acolo, nu masura ala nimic.Ce mintiti asa nespalatilor? A venit si ala sa faca un articol pt voi sa apara si el la ziar sa fie mare "vegeta" poate asa il mai baga si pe el cineva in seama.
Postat 10 Mai 2011, 12:09 de martor
Deschideti Ochii
Taran nu taran dar va da clasa la toti
Postat 10 Mai 2011, 11:54 de Ghita
@daniel
Bai "mare om si domn" ce esti tu Daniel, cine huda matii iti da tie dreptul sa il faci taran? si ce daac e de la tara asta inseamna ca nu poate fii educat sau nu poate sa ajunga cineva?Limitatuleeeee!!!!
Postat 10 Mai 2011, 11:50 de cosmin
Sunteti penibili
Ce vrajeala mai baga Cucu asta cu oamenii lui. nu le e rusine, stie toata lumea ca nu il suporta pe Roman.Iar faza cu bataie cu jeep-ul arata cata minte aveti.Roman e un tip finut nu se coboara el la mintea lor, desi poate ar avea a un avantaj ca ar da de petrol.
Postat 10 Mai 2011, 11:47 de bogdi
ce vreti???
... de la tractoristul ajuns deputat la ruleta redistribuirii voturilor? Credeti ca daca se abtine de la iesiri "badaranesti" si se da mare domn, s-a schimbat ceva in fond? Nuuuuuuu, tzaranul tot tzaran ramane si-n parlament!
Postat 10 Mai 2011, 10:04 de daniel
count display