URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 22 IULIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Degeaba ne-am străduit să facem noi un Untold mai mare, e imposibil. Nici de o Gărână mai deșteaptă nu cred că suntem în stare. În schimb, la ce mândrețe de Cetate avem, nu cred că există localitate în România să poată rivaliza cu noi când este vorba de un Festival Medieval.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cel mai important eveniment al săptămânii trecute a fost anunţarea de către primarul Ilie Bolojan a două noi proiecte cu fonduri UE în valoare de 24 milioane euro, pentru decongestionarea traficului pe axa rutieră cea mai problematică a oraşului, între podul Dacia şi zona Cantemir, cu pasaje subterane, favorizarea mijloacelor de transport în comun şi multe, multe detalii inginereşti, precum exacavarea la 4 metri şi relocarea reţelelor de utilităţi…
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
A venit multă lume, Andrei, să îşi ia rămas bun de la tine. Atâtea inimi grele la un loc nu am văzut de mult timp. Uneori trebuie să murim ca să ne dăm seama cine suntem. Ai fi fost mândru, cu toată modestia ta emblematică, să vezi câţi oameni frumoşi au venit să te salute. A fost multă tristeţe în locul acela, pentru că moartea ta a fost mai mult decât breaking news. A fost heart-breaking news.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Mai pe româneşte, instanţa supremă spune că nu importă dacă agentul constatator a trecut sau nu suspendarea permisului în procesul-verbal, fiind suficient ca sancţiunea suspendării să fie prevăzută în lege, mai ales că termenele de suspendare de 30, 60 sau 90 de zile nu pot fi majorate sau reduse de poliţist tocmai pentru că termenele legale sunt clar determinate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ridicarea temperaturii mediului ambiant la peste 32 gr. C şi o umiditate relativă ridicată (peste 60%) determină modificări ale organismului, care se pot grupa în 4 sindroame importante: mialgia termică, insolaţia, accidentele datorate efortului fizic pe caniculă şi şocul hipertermic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Cercetătorii regnului animal se confruntă de ani de zile cu o problemă spinoasă. Animalele care duc o luptă şi o câştigă au o şansă foarte mare să câştige şi următoarea bătălie. Întrebarea este: "de ce anume?". Sunt la mijloc factori psihologici? Este vorba de încrederea dobândită de către învingător? Mai mult - deoarece acelaşi lucru pare să fie valabil şi în cazul fiinţelor umane - un studiu a încercat să găsească un răspuns la această întrebare: de ce învingătorii continuă să învingă?
25 Septembrie 2017, 08:42

Demisie la secret: Adjunctul Direcţiei Patrimoniu şi-a depus demisia fără nicio explicaţie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Cel mai "norocel" director din Primărie a fost lovit de ghinion. Pradă unei slăbiciuni de moment, directorul adjunct al Direcţiei Patrimoniului Imobiliar, Cristian Popescu Norocel şi-a cerut, pe 15 septembrie, demisia.

Bărbatul şi-a înregistrat actul în secret, fără a-l informa pe directorul Lucian Popa, după care şi-a şi tras două săptămâni de concediu de odihnă, pentru a-şi potoli nervii. Demisionarul s-a plâns apropiaţilor că ultimul premiu acordat de Bihorel, cel care dezvăluia că Norocel obişnuia să-şi pună subalternii să-l aducă şi să-l ducă de la muncă cu maşina instituţiei, încălcând astfel interdicţia impusă de primarul Ilie Bolojan, i-a pus capac.

Citiți mai mult pe www.Bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
7 Comentarii
OK
@oradearosie: Ooops! Uitasem! Sper că am fost citat " de bine " !
Postat 26 Septembrie 2017, 00:16 de TDS
TDS
Si aici il voi cita pe TDS, comentariu referitor la Norocel Popescu (credits TDS): "Proprietățile sunt într-adevăr cele din Declarația de avere deținute în coproprietate cu D-na Rauch Katalin! Venitul D-lui Norocel în 2014 a fost de 3.098 lei/lună. Bineînțeles, ca orice funcționar public care se respectă are luat un împrumut dar...de la o persoană fizică. Și am văzut la Oprescu cum e cu împrumuturile astea! Dar mai sunt și alții, și la AIO, și la Primărie cu vile și vilișoare ( ba prin Sântandrei, ba mai știu eu pe unde! ). Acum sigur că nu toată lumea este atinsă de corupție dar suspiciuni pot exista! SUSPICIUNI REZONABILE zise STATUL DE DREPT! "
Postat 25 Septembrie 2017, 23:44 de oradearosie
http://m.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-16/anonymus-anti-norocel-directorul-adjunct-de-la-aio-acuzat-ca-e-corupt-si-face-afaceri-cu-locuintele-primariei-122918.html
http://m.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-16/anonymus-anti-norocel-directorul-adjunct-de-la-aio-acuzat-ca-e-corupt-si-face-afaceri-cu-locuintele-primariei-122918.html
Postat 25 Septembrie 2017, 23:40 de oradearosie
Nu e chiar "fara explicatii". Ghinionel.
Daca ne reamintim articolul din Bihoreanul anul 2015 cred ca Norocel va avea Ghinionel si va da muuuuulte explicatii la DNA.
Postat 25 Septembrie 2017, 23:38 de oradearosie
Declaratia de avere , unde-i declaratia ? ? ?
Directorul si-a tras 3 locuinte mari si grase cat a fost rege in primaria Oradea Conform declaratiei de avere de prin 2013 daca spun bine anul -se paote verifica pe pagina primariei- Regele de la AIO declara un apartament cu 4 camere in zona centrala a Oradiei vila cu 1500 metri curte in ungaria si vila in Iosia - avere care a fost dealtfel expusa si in Bihoreanul prin 2015 prin niste pagini facute se pare de niste oameni pe care i-a ajutat si le-a facut numai bine . Si cand era Secretara decanului la facultatea de Drept cu totii il stim ce om de onoare si de bun augur era . cand il vedeai sigur iti strica ziua Probabil a aflat Bolojan de unde si-a cumparat 2 vile si un apartament cu 4 camere iar mai apoi cine i-a renovat vila din iosia si daca acea renovare este catalogata mita pentru lucrarile receptionate in anii anteriori SA IL URMEZE SI KATALIN SOTIA !!!!! SI BOLOJAN SA VERIFICE BANII IN CONTURILE DIN UNGARIA A LUI KATALIN ! banii pe casele vandute nu i-au donat la saraci ! I-AU ASCUNS IN UNGARIA ! BIRO ROZALIA CUNOASTE DETALII !
Postat 25 Septembrie 2017, 19:49 de oradearosie
Cainele nu pleaca de la macelarie ... daca nu-l alunga un animal mai feroce decat el.
Din aproape un deceniu incoace nu a plecat nimeni din administratia publica oradeana de bunavoie, ci la solicitarea, insistentele si amenintarile edilului sef !?! Incepand de la cei care au lucrat in "sistem" de pe vreme lui Filip, pana in zilele noastre si viitoare ale actualului "sef de cadre" al municipalitatii !?! Iar cei care au refuzat sa plece - cazuri extrem de putine si care pot fi numarate pe degetele de la o mana - au plecat oricum, urmare "haituielii" la care au fost supusi, de la plangeri penale pana la procese de rutina in care "municipiul" a fost "protejat" de "statul paralel", de la atacuri mediatice prin presa locala ori chiar nationala si jurnalisti obedienti si lacomi pana la amenintari de tipul vorbelor strecurate despre ce viitor sumbru li se prevede daca nu se supun "noii ordini locale" !?!
Postat 25 Septembrie 2017, 09:17 de WinDos
!!!!!!!!!!!!!!
" Procedura de denuntare unilaterala a contractului individual de munca presupune: -redactarea unei notificari scrise de demisie, -comunicarea acesteia angajatorului, -respectarea unui termen de preaviz. Notificarea de demisie trebuie formulata in scris, trebuie sa fie clara, precisa, lipsita de echivoc. Un detaliu important este ca demisia nu trebuie motivata. Evident, salariatul este liber sa o motiveze dupa cum considera de cuviinta, dar motivele prezentate nu au nici o relevanta juridica, neimpietand asupra efectelor demisiei. " PS : Ce talente făcea omul pe vremea când era secretar la Drept !
Postat 25 Septembrie 2017, 09:05 de TDS
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Investiţie de peste 700.000 euro. Prima seră hidroponică de roşii cherry din Bihor a fost inaugurată la Toboliu (FOTO)
  • Mai repede! Drumul de Sântandrei peste câmpuri ar putea fi dat în folosinţă în luna noiembrie (FOTO)
  • Rămas bun! Jurnalistul Andrei Şandor a fost condus pe ultimul drum cu muzica formaţiei Toto (FOTO / VIDEO)
  • Regulamentul locurilor de joacă. Orădenii din Ioşia sunt revoltaţi de gălăgia provocată de părculeţul din strada Lăpuşului (FOTO)
  • Proiect internaţional: Studenţi din Asia, la Universitatea din Oradea (FOTO)
  • Şefii PSD, UDMR şi ALDE din Consiliul Judeţean şi-au 'premiat' primarii: 'Banii se împart prin vot politic' (FOTO)
  • Vara şantierelor: De săptămâna aceasta mai multe străzi din toată Oradea vor fi blocate pentru lucrări (FOTO)
  • Sărbătoare nemţească: Tineri germani din ţară şi din străinătate au cântat şi au dansat în centrul Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • În vizită la transmisioniştii militari: Bihorenii au putut vedea dotările Centrului 54 Comunicaţii Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Şedinţa Consiliului Judeţean nu s-a putut ţine pentru că PNL-iştii şi un PSD-ist au lipsit. Pásztor avertizează că judeţul ar putea rata fonduri europene (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON